GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Seria Tomb Raider

27.05.2007
12:08
[1]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

Seria Tomb Raider

Mała sonda o najlepszej części kultowej serii Tomb Raider
Piszcie Która część najbardziej wam sie podobała najbardziej i dlaczego.

Tu troche info o serii:

Tomb Raider to seria trójwymiarowych gier komputerowych z gatunku gier przygodowych. Gracz obserwuje środowisko z perspektywy trzeciej osoby. Główną bohaterką serii jest pani archeolog - Lara Croft.

Tomb Raider I: Atlantean Scion

Pierwsza część legendarnej już obecnie serii. Wydana w 1996 roku. Spośród innych gier wyróżniała ją grafika i sposób prezentacji - z perspektywy trzeciej osoby. Jeszcze do tego główna postac była kobietą, w miarę seksowną W wersji PC napisana jeszcze pod system DOS, późniejsze patche dodały obsługę niektórych typów akceleratorów graficznych np. Voodoo, dzięki czemu grafika była jeszcze lepsza. Gra odniosła duży sukces i doczekała się kontynuacji.
Fabuła opowiada o poszukiwaniach starożytnego artefaktu o nazwie Scion, składał się on z trzech części, a posiadaczowi dawał możliwość kontrolowania życia. Zadanie to zleciła tajemnicza kobieta o imieniu Natla. Tak więc Lara w poszukiwaniu tajemniczego artefaktu przemierza jaskinie w Peru, podziemne klasztory i świątynie starożytnego Rzymu oraz egipskie grobowce, by w końcu trafić do samej Atlantydy. Tam okazuje się, że Natla była jedna z władczyń Atlantydy skazaną na wygnanie.

Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Druga część serii wydana w 1997. W stosunku do poprzedniej części została poprawiona grafika - w wersji PC gra wspierała już DirectX i akceleratory graficzne bez potrzeby stosowania specjalnych patchy, jak w przypadku poprzedniczki. Po raz pierwszy w serii pojawiła się możliwość użycia przez Larę pojazdów.
Fabuła gry opierała się na poszukiwaniach mitycznego Sztyletu Xian. Legenda głosi, iż każdy, kto zdobędzie sztylet Xian i przebije nim sobie serce, stanie się smokiem. Lara odkrywa, że sztylet jest ukryty w specjalnym pomieszczeniu w Chińskim Murze. Po dotarciu do krypty z artefaktem, Lara dowiaduje się, że do otwarcia jej potrzeba specjalnej klamki. Sekta Flama Nera przewodzona przez Marco Bartolliego chce za wszelką cenę przeszkodzić Larze w zdobyciu sztyletu. Panna Croft będzie musiała walczyć z nimi aż w końcu zniszczyć Bartolliego i całą Flama Nere. W pogoni za rozwiązaniem bohaterka przemierza m.in. Wenecję czy tybetański klasztor.

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft


Trzecia część gry wydana w 1998 roku. Innowacją jaką wprowadzała ta gra do serii była możliwość samodzielnego wyboru kolejności przechodzonych poziomów.Tym razem pani archeolog poszukiwła kawałków meteorytu który dawno temu spadł na ziemię,i tym razem Lara miała konkurencję.

Tomb Raider IV: The Last Revelation

Wydana w 1999 r. IV część serii zawiera znacznie poprawioną grafikę i obszerne poziomy, składające się często z kilku podpoziomów, między którymi można się swobodnie przemieszczać. Grę rozpoczynamy kilkoma levelami w Kambodży, kierując poczynaniami szesnastoletniej Lary, podążającej za mitycznym Irysem razem z Wernerem Von Croyem, w głąb kompleksu świątyń. Następnie odwiedzamy lokację w Aleksandrii i szereg poziomów w Egipcie, gdzie odwiedzimy Sfinksa, Pałace Kleopatry, Karnak oraz Wielką Piramidę.
Tym razem Lara uwalnia groźnego Boga Setha, którego musi powstrzymać przed nadejściem millenium (pamiętajmy że grę wydano w 1999 r.). Musi dla równowagi uwolnić Horusa, co okazuje się nie do końca trafionym pomysłem. Ciekawostką jest, że pod koniec gry Lara umiera - zostaje zamknięta w grobowcu Seta (tak przynajmniej to wyglądało, gdyż jak się okazało w części VI, Lara przeżyła). Przez pewien czas sądzono, że IV część gry definitywnie zakończy serię - mimo to, nadal ukazują się jej kontynuacje.

Tomb Raider V: Chronicles

Piąta część serii, wydana w grudniu 2000r. Zmiany pod względem grafiki w porównaniu do TR IV były kosmetyczne - obie gry stworzono na tym samym "silniku". TR V składa się z czterech odrębnych rozdziałów, będących swego rodzaju wspomnieniami przygód Lary. Gra stawia przed sobą pytanie na temat rzekomej śmierci głównej bohaterki - rozgrywkę zaczynamy od animacji pokazującej pogrzeb Lary - jej bliscy opłakują jej zaginięcie i (jak przypuszczają) śmierć.

W pierwszym rozdziale gry Lara odwiedza Rzym w poszukiwaniu Kamienia Filozoficznego. W drugim zwiedzimy rosyjską bazę wojskową oraz łódź podwodną, tym razem starając się zdobyć Włócznię Przeznaczenia. W trzecim akcie sterujemy 16-letnią Larą, która chce rozwiązać tajemnicę nawiedzonej irlandzkiej wyspy i jeźdźca bez głowy. Czwarta część to odwiedziny starego znajomego - Wernera Von Croy'a, kradzież znanego nam już artefaktu (Irys z Tomb Raider IV) oraz ucieczka z budynków korporacji VCI.

Tomb Raider VI: The Angel of Darkness

Szósta część serii, wydana w lipcu 2003 jako Lara Croft Tomb Raider: The Angel of Darkness. W grze występuje druga postać grywalna - Kurtis Trent. Nie trudno się zdziwic, że od tej części gracze myśleli: "To koniec Lary". Czemu? Otóż Eidos był wtedy zajęty inną grą, a dokładniej 5 częścią popularnego wśród graczy cyklu gier Legacy of Kain. Jednak honor Lary Croft został przywrócony dzięki Tomb Raider: Legend
Gra ze względu na liczne bugi i niewygodne sterowanie spotkała się z druzgoczącą krytyką fanów serii oraz przyczyniła się do tego, że studio Core Design, które stworzyło wszystkie dotychczasowe części gry, zostało pozbawione przez wydawcę Eidos praw do marki Tomb Raider i tworzenia kontynuacji serii. Gracze za jeden z ciekawszych elementów gry uznali muzykę, którą nagrała Londyńska Orkiestra Symfoniczna. Płytę można zakupić, ale nie dotarła do Polski. Nie trudno się więc zdziwic, że od tej części gracze myśleli: "To koniec Lary". Czemu? Otóż Eidos był wtedy zajęty inną grą, a dokładniej 5 częścią popularnego wśród graczy cyklu gier Legacy of Kain. Jednak honor Lary Croft został przywrócony dzięki Tomb Raider: Legend, który jednak został stworzony przez Crystal Dynamics

Tomb Raider VII: Legend

Najnowsza część serii, która swoją premierę w Polsce miała 26 maja 2006 roku. Tym razem grę stworzyło studio Crystal Dynamics. Znacznie poprawiono grafikę i dźwięk. Tym razem Lara poszukuje miecza króla Artura - Excalibura. Miecz został rozbity na 4 części. W celu ich znalezienia pani archeolog zwiedzi Bolivię, Peru, Japonię, Anglię, Kazachstan i Nepal. W siódmej części powrócił nieobecny od czwartej odsłony serii dom Lary. Gra spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony graczy i krytyków. Zdecydowanie poprawiona grafika, intuicyjny system sterowania, ciekawa fabuła, świetne dialogi z wieloma ciekawymi postaciami i wiele innych zalet gry przyczyniły się do sukcesu jaki gra odniosła zarówno na światowym, jak i polskim rynku.

Tomb Raider: Anniversary
Osobna część serii, przy której nie należy stawiać numerka 8 - jest to przygotowywany przez Crystal Dynamics remake pierwszej części. Będzie on w znacznej mierze wierny oryginałowi, jednakże zostanie rozszerzony o nowe elementy oraz niewiarygodnie czystą i realistyczną grafikę HD. Gra powinna pojawić się w maju 2007 roku. TRA nie należy mylić z Tomb Raider: 10th Anniversary Edition, który był osobnym projektem, tworzonym przez Core Design.


Mimo, że w sieci pojawiły się trailery, w którym TR:A miał się pojawić 05.06.2007r.,Tomb Raider: Anniversary w Europejskich sklepach ukaże się 25 maja 2007 roku, a w Amerykańskich właśnie 5 czerwca.

Ósma częśc jak narazie widomo będzzie nosić tytuł Tomb Raider : Mists of Avalon. Będzie kontynuacją TR Legend. Ukaże się w 2008r.

Komentujcie i piszcie o Tomb Raiderze.

27.05.2007
12:17
[2]

dave_mgs [ Generaďż˝ ]

grałem w 1,3,4,chronicles i Angel of darkness i moge powiedziec ze gra dość wciągająca chodź momentami strasznie sztywna ;/ w AoD jest troche drewniana ;]

spoiler start
pierwszy
spoiler stop

27.05.2007
12:21
smile
[3]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

Pierwszy dobry.. Ale zagraj w legende i anniverasry tu masz link do dema TRA:

spoiler start
Dla mnie Legend i Anniversary.. no jeszcze jedynka moze byc

27.05.2007
12:23
[4]

Rozner99 [ Konsul ]

Zdecydowanie jedynka. Grałem we wszystkie części serii, które już się ukazały. Czekam na premierę Anniversary.
Ale jak na razie w moim rankingu najlepszych gier z tej serii, rządzi niepodzielnie częsc pierwsza.

27.05.2007
12:31
[5]

m1a87z [ asd123 ]

kiedys dawno grałem w 2,3,4,5 na psxa i powiem ze 2 i 3 ladne były 4 i 5 juz sie zgorszyły... teraz gram w legend i powiem ze jest dobra naprawde dobre :) ale zaciołem się w jednym momencie ... musze poradnik ściągnąć ;]

27.05.2007
12:33
smile
[6]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

W którym momencie ?? POwiem ci znam wszystkie część na pamięć

27.05.2007
12:33
[7]

LukaszZiom [ Chor��y ]

Kiedyś grałem w Tomb Raider'a super gierka.
Najlepsza to Tomb Raider IV: The Last Revelation

27.05.2007
12:35
[8]

peter123456 [ Sun of a Beach ]

Najlepsza 2. Na II miejscu 3, Legenda i Anniversary. Najgorszy AoD i 4.

27.05.2007
12:40
smile
[9]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

:D Wiekszosc osob forsuje 2, legende.. Ja powiem ze najlepsza anniversary :D a zA rok mists of avalon :)

27.05.2007
13:06
smile
[10]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

up..

27.05.2007
13:37
[11]

Shadow_PL9 [ Pretorianin ]

Seria Tomb Raider jest zaczepista :) Przeszedłem 1,2,3,4,5,AoD,Legende [nie licząc dodatków :/] :] A grałem we wszystkie xF

Wie ktoś może czy był już plakat z larą z Anniversary w jakiejść gazecie ?? :D Chodzi mi o taki wielki plakat z opisem lary, czyli wymiary, wiek itp. :D. Bo mój plakat na drzwiach jest już przestarzały :D Bo jest jeszcze z AoD :D

27.05.2007
14:11
[12]

DjJablko10 [ Konsul ]

Jim Raynor<--- każdy cie będzie olewac tak jak każdy

27.05.2007
14:16
smile
[13]

marcing805 [ Senator ]

Najlepsza część to chyba pierwsza.Ona była rewolucyjna i wzbudziła w graczach zainteresowanie.
Dobra była też Legend.

27.05.2007
15:41
smile
[14]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

Legend była rewolucja dla serii ;) Jedynka była skokiem jakościowym. Ale nie mogła być rewolucyjna dla serii bo to była pierwwsza część. Teraz anniversary :D

27.05.2007
16:58
[15]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

up..s

27.05.2007
17:43
[16]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

i jeszcze raz ups..

27.05.2007
17:53
[17]

ZbyszeQ [ FZ7 user ]

na [email protected]# tyle razy podbijasz ten wątek... ludzi go olewają więc i tak tego nie zmienić...

grałem we wszystkie części... najlepsza jak dotąd była część pierwsza

[edit]
jesteś tak zabawny jak inteligentny

27.05.2007
17:54
smile
[18]

Jim Raynor [ Pretty Fly ]

Tak se... Zeby bylo zabawniej..

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.