mooris [ Konsul ]
Jak to jest z tym złotem?
Mam do napisania referat dotyczący zastosowania złota w elektrotechnice. Nie chce pisać standardów o wszystkim i o niczym dlatego pomyślełem, że warto byłoby skupić się na jednej konkretnej rzeczy. Chciałem zapytać czy ktoś zna może jakieś oryginalne zastosowanie tego kruszca np. w akustyce czy jakiejkolwiek innej dziedzinie. Może wiecie coś o jakichś ciekawych publikacjach na ten temat...
gladius [ Subaru addict ]
Jak masz dużo złota, to możesz je opchnąć i kupić sobie akustykę najlepszej firmy, jaką znasz.
Maliniarz [ The Watcher ]
Chociazby styki na ukladach scalonych
mooris [ Konsul ]
up
Bobuch [ Mniejsze Zło ]
Eeee... wtyczki są często pozłacane. :D
Vader [ Legend ]
Cóż, zastosowanie w elektronice jest oczywiste. Złoto to bardzo dobry przewodnik, a dwa: nie koroduje. Jednak jego cena wyklucza raczej zbyt powszechne zastosowania. Podobnie srebro zresztą.
EG2006_43991898 [ Nadworny krasnal ]
Poszukaj w googlach o komputerach nie PC'etach
Foks!k [ Medyk ]
Pozłoć sobie komputer i napisz o tym :D
Herr Flick [ Wyjątek Krytyczny ]
"laboratorium w Argonne (Illinois; U.S. Department of Energy) odkryli ostatnio, że ten rzadki metal posiada też niezwykłe właściwości, które można wykorzystać przy projektowaniu układów wspierających technologie optyczne.
Złoto jest obecnie wykorzystywane do budowania miniaturowych połączeń, które łączą elementy znajdujące się na krzemowym układzie scalonym ze światem zewnętrznym. Połączenia takie są dwa razy cieńsze od ludzkiego włosa - ich średnica wynosi 50 mikrometrów.
Jeśli połączenie takie podzielimy na 2500 części, to otrzymamy elementy mające zaledwie 20 nm szerokości. Fizycy wiedzą, że tak małe elementy (niezależnie od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia), zachowują się nieraz w dziwny sposób po przyłożeniu do nich prądu czy poddaniu ich działaniu fal elektromagnetycznych.
Tym razem okazało się, że taki miniaturowy złoty element ma też zadziwiające właściwości. Stymulowanie znajdujących się w nim elektronów powoduje, że zaczyna on emitować światło. Ciekawe jest przy tym to, że długość fal świetlnych zależy wtedy od długości samego elementu. Naukowcy poddawali testowaniu elementy o długości od 70 do 300 nm.
Okazuje się, że taka niezwykła cecha złota może być bardzo przydatna przy projektowaniu źródeł światła, które znajdą zastosowanie przy budowaniu optycznych urządzeń telekomunikacyjnych kolejnej generacji. Można sobie np. wtedy wyobrazić układ scalony, na którym znajduje się miniaturowe źródło światła. Światło takie może być następnie w odpowiedni sposób przetworzone i kierowane bezpośrednio do światłowodu. To zupełnie nowa jakość w tej dziedzinie.
W badaniach brali też udział naukowcy z Nanotechnology and Optical Instrumentation Laboratory w Troyes (Francja). Wyniki badań opublikowano 23 grudnia ub. r. w Physical Review Letters (artykuł "Surface Plasmon Characteristics of Tunable Photoluminescence in Single Gold Nanorods").
źródło: PC World Komputer"
Zastosowanie elektrod modyfikowanych nanocząstkami z unieruchomionymi kompleksami metali do detekcji amperometrycznej w HPLC
Praca magisterska wykonana w Pracowni Analizy Przepływowej i Chromatografii
Promotor: prof. dr hab. Marek Trojanowicz
Opiekun: dr Magdalena Biesaga
Nanocząstki metaliczne cechuje bardzo duży stosunek powierzchni do objętości, co korzystnie wpływa na ich właściwości elektrokatalityczne. Zastosowane do modyfikowania powierzchni elektrody stanowią bardzo dobra matrycę do unieruchamiania różnych związków, zwiększają stabilność i tworzą dobrze zdefiniowaną powierzchnię. Porfiryny znane są ze swoich elektrokatalitycznych właściwości i często naśladują działanie enzymów. Mogą być więc potencjalnie wykorzystywane jako modyfikatory elektrod, umożliwiając pomiary amperometryczne przy niższych wartościach potencjałów. Modyfikacja elektrody nanocząstkami metalicznymi z unieruchomionymi porfirynami miała na celu wykorzystanie własności obu tych elmentów.
Celem pracy było skonstruowanie czujnika amperometrycznego modyfikowanego nanocząstkami z unieruchomionymi porfirynowymi kompleksami metali do detekcji amperometrycznej w układach przepływowych i chromatografii cieczowej. Zbadano wpływ sposobu unieruchomienia nanocząstek i porfiryn na powierzchni elektrody oraz sprawdzono wpływ rodzaju materiału elektrody na katalityczne własności czujnika. Kompleksy metaloporfiryn były unieruchamiane na powierzchni elektrody poprzez zmieszanie z pastą grafitową, poprzez anodową elektropolimeryzację lub przez adsorpcję.
Elektrody pastowe zmodyfikowane zostały kompleksem tetrakis fenyloporfiryny z Cu(II) i użyte do oznaczania wybranych cukrów. Tak skonstruowany czujnik został zastosowany jako detektor w chromatograficznym oznaczaniu glukozy, celobiozy i maltozy.
Elektroda z węgla szklistego została modyfikowana porfirynami poprzez anodową elektropolimeryzację - kompleksy tetrakis sulfofenyloporfiryny z Mn(II) lub adsorpcję - kompleksy tetrakis fenyloporfiryny z jonami Ni(II). Tak przygotowane czujniki były wykorzystane do oznaczania prostych alkoholi alifatycznych w układzie przepływowym.
Elektrody złote dyskowe oraz ultra cienkie elektrody złote na podłożu krzemowym były modyfikowane nanocząstki złota z tetrakis sulfofenyloporfiryną przy zastosowaniu techniki nakładania kolejnych warstw, kontrolowanej urządzeniem do powierzchniowego rezonansu plazmonowego. Tak przygotowane elektrody zostały wykorzystane do oznaczania chloroformu, dopaminy, epinefryny i kwasu askorbinowego przy użyciu woltamperometrii cyklicznej.
W trakcie badań odkryty został też bardzo silny elektrokatalityczny wpływ nanocząstek złota osadzonych na powierzchni ultra cienkiej elektrody złotaj na podłożu krzemowym na elektrochemiczne oznaczanie tlenku azotu przy zaskakująco niskim potencjale.
Trochę można tego znaleźć,a i przy okazji czegoś ciekawego się dowiedzieć :)
Widzę jednak,że nasza GOLowa grupa prześmiewców jak zwykle pomaga :P
mooris [ Konsul ]
Herr Flick ===> o widzisz... wielkie dzieki. Mógłbym nornalnie zgooglować temat i na zasadzie Ctrl+V przygotować referat. Mam jednak ograniczenie do 2 stron A4 i psora który chce żeby go zaciekawić.
Co do GOL'owych prześmiewców...Już zdąrzyłem się przyzwyczaić i nie zwracać uwagi. Ten się śmieje...