GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Jak to jest z tym z³otem?

13.05.2007
16:29
smile
[1]

mooris [ Konsul ]

Jak to jest z tym z³otem?

Mam do napisania referat dotycz¹cy zastosowania z³ota w elektrotechnice. Nie chce pisaæ standardów o wszystkim i o niczym dlatego pomyœle³em, ¿e warto by³oby skupiæ siê na jednej konkretnej rzeczy. Chcia³em zapytaæ czy ktoœ zna mo¿e jakieœ oryginalne zastosowanie tego kruszca np. w akustyce czy jakiejkolwiek innej dziedzinie. Mo¿e wiecie coœ o jakichœ ciekawych publikacjach na ten temat...

13.05.2007
16:31
[2]

gladius [ Subaru addict ]

Jak masz du¿o z³ota, to mo¿esz je opchn¹æ i kupiæ sobie akustykê najlepszej firmy, jak¹ znasz.

13.05.2007
16:31
[3]

Maliniarz [ The Watcher ]

Chociazby styki na ukladach scalonych

14.05.2007
09:02
[4]

mooris [ Konsul ]

up

14.05.2007
10:06
smile
[5]

Bobuch [ Mniejsze Z³o ]

Eeee... wtyczki s¹ czêsto poz³acane. :D

14.05.2007
10:10
[6]

Vader [ Legend ]

Có¿, zastosowanie w elektronice jest oczywiste. Z³oto to bardzo dobry przewodnik, a dwa: nie koroduje. Jednak jego cena wyklucza raczej zbyt powszechne zastosowania. Podobnie srebro zreszt¹.

14.05.2007
10:18
[7]

EG2006_43991898 [ Nadworny krasnal ]

Poszukaj w googlach o komputerach nie PC'etach

14.05.2007
10:18
smile
[8]

Foks!k [ Medyk ]

Poz³oæ sobie komputer i napisz o tym :D

14.05.2007
10:46
smile
[9]

Herr Flick [ Wyj¹tek Krytyczny ]

"laboratorium w Argonne (Illinois; U.S. Department of Energy) odkryli ostatnio, ¿e ten rzadki metal posiada te¿ niezwyk³e w³aœciwoœci, które mo¿na wykorzystaæ przy projektowaniu uk³adów wspieraj¹cych technologie optyczne.

Z³oto jest obecnie wykorzystywane do budowania miniaturowych po³¹czeñ, które ³¹cz¹ elementy znajduj¹ce siê na krzemowym uk³adzie scalonym ze œwiatem zewnêtrznym. Po³¹czenia takie s¹ dwa razy cieñsze od ludzkiego w³osa - ich œrednica wynosi 50 mikrometrów.

Jeœli po³¹czenie takie podzielimy na 2500 czêœci, to otrzymamy elementy maj¹ce zaledwie 20 nm szerokoœci. Fizycy wiedz¹, ¿e tak ma³e elementy (niezale¿nie od tego, z jakim materia³em mamy do czynienia), zachowuj¹ siê nieraz w dziwny sposób po przy³o¿eniu do nich pr¹du czy poddaniu ich dzia³aniu fal elektromagnetycznych.

Tym razem okaza³o siê, ¿e taki miniaturowy z³oty element ma te¿ zadziwiaj¹ce w³aœciwoœci. Stymulowanie znajduj¹cych siê w nim elektronów powoduje, ¿e zaczyna on emitowaæ œwiat³o. Ciekawe jest przy tym to, ¿e d³ugoœæ fal œwietlnych zale¿y wtedy od d³ugoœci samego elementu. Naukowcy poddawali testowaniu elementy o d³ugoœci od 70 do 300 nm.

Okazuje siê, ¿e taka niezwyk³a cecha z³ota mo¿e byæ bardzo przydatna przy projektowaniu Ÿróde³ œwiat³a, które znajd¹ zastosowanie przy budowaniu optycznych urz¹dzeñ telekomunikacyjnych kolejnej generacji. Mo¿na sobie np. wtedy wyobraziæ uk³ad scalony, na którym znajduje siê miniaturowe Ÿród³o œwiat³a. Œwiat³o takie mo¿e byæ nastêpnie w odpowiedni sposób przetworzone i kierowane bezpoœrednio do œwiat³owodu. To zupe³nie nowa jakoœæ w tej dziedzinie.

W badaniach brali te¿ udzia³ naukowcy z Nanotechnology and Optical Instrumentation Laboratory w Troyes (Francja). Wyniki badañ opublikowano 23 grudnia ub. r. w Physical Review Letters (artyku³ "Surface Plasmon Characteristics of Tunable Photoluminescence in Single Gold Nanorods").





Ÿród³o: PC World Komputer"


Zastosowanie elektrod modyfikowanych nanocz¹stkami z unieruchomionymi kompleksami metali do detekcji amperometrycznej w HPLC

Praca magisterska wykonana w Pracowni Analizy Przep³ywowej i Chromatografii
Promotor: prof. dr hab. Marek Trojanowicz
Opiekun: dr Magdalena Biesaga


Nanocz¹stki metaliczne cechuje bardzo du¿y stosunek powierzchni do objêtoœci, co korzystnie wp³ywa na ich w³aœciwoœci elektrokatalityczne. Zastosowane do modyfikowania powierzchni elektrody stanowi¹ bardzo dobra matrycê do unieruchamiania ró¿nych zwi¹zków, zwiêkszaj¹ stabilnoœæ i tworz¹ dobrze zdefiniowan¹ powierzchniê. Porfiryny znane s¹ ze swoich elektrokatalitycznych w³aœciwoœci i czêsto naœladuj¹ dzia³anie enzymów. Mog¹ byæ wiêc potencjalnie wykorzystywane jako modyfikatory elektrod, umo¿liwiaj¹c pomiary amperometryczne przy ni¿szych wartoœciach potencja³ów. Modyfikacja elektrody nanocz¹stkami metalicznymi z unieruchomionymi porfirynami mia³a na celu wykorzystanie w³asnoœci obu tych elmentów.

Celem pracy by³o skonstruowanie czujnika amperometrycznego modyfikowanego nanocz¹stkami z unieruchomionymi porfirynowymi kompleksami metali do detekcji amperometrycznej w uk³adach przep³ywowych i chromatografii cieczowej. Zbadano wp³yw sposobu unieruchomienia nanocz¹stek i porfiryn na powierzchni elektrody oraz sprawdzono wp³yw rodzaju materia³u elektrody na katalityczne w³asnoœci czujnika. Kompleksy metaloporfiryn by³y unieruchamiane na powierzchni elektrody poprzez zmieszanie z past¹ grafitow¹, poprzez anodow¹ elektropolimeryzacjê lub przez adsorpcjê.

Elektrody pastowe zmodyfikowane zosta³y kompleksem tetrakis fenyloporfiryny z Cu(II) i u¿yte do oznaczania wybranych cukrów. Tak skonstruowany czujnik zosta³ zastosowany jako detektor w chromatograficznym oznaczaniu glukozy, celobiozy i maltozy.

Elektroda z wêgla szklistego zosta³a modyfikowana porfirynami poprzez anodow¹ elektropolimeryzacjê - kompleksy tetrakis sulfofenyloporfiryny z Mn(II) lub adsorpcjê - kompleksy tetrakis fenyloporfiryny z jonami Ni(II). Tak przygotowane czujniki by³y wykorzystane do oznaczania prostych alkoholi alifatycznych w uk³adzie przep³ywowym.

Elektrody z³ote dyskowe oraz ultra cienkie elektrody z³ote na pod³o¿u krzemowym by³y modyfikowane nanocz¹stki z³ota z tetrakis sulfofenyloporfiryn¹ przy zastosowaniu techniki nak³adania kolejnych warstw, kontrolowanej urz¹dzeniem do powierzchniowego rezonansu plazmonowego. Tak przygotowane elektrody zosta³y wykorzystane do oznaczania chloroformu, dopaminy, epinefryny i kwasu askorbinowego przy u¿yciu woltamperometrii cyklicznej.

W trakcie badañ odkryty zosta³ te¿ bardzo silny elektrokatalityczny wp³yw nanocz¹stek z³ota osadzonych na powierzchni ultra cienkiej elektrody z³otaj na pod³o¿u krzemowym na elektrochemiczne oznaczanie tlenku azotu przy zaskakuj¹co niskim potencjale.



Trochê mo¿na tego znaleŸæ,a i przy okazji czegoœ ciekawego siê dowiedzieæ :)
Widzê jednak,¿e nasza GOLowa grupa przeœmiewców jak zwykle pomaga :P

14.05.2007
17:22
[10]

mooris [ Konsul ]

Herr Flick ===> o widzisz... wielkie dzieki. Móg³bym nornalnie zgooglowaæ temat i na zasadzie Ctrl+V przygotowaæ referat. Mam jednak ograniczenie do 2 stron A4 i psora który chce ¿eby go zaciekawiæ.

Co do GOL'owych przeœmiewców...Ju¿ zd¹rzy³em siê przyzwyczaiæ i nie zwracaæ uwagi. Ten siê œmieje...

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.