GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Profile: Humanistyczny vs. Biologiczno-chemiczny - +/-

04.05.2007
12:07
[1]

Glob3r [ Senator ]

Profile: Humanistyczny vs. Biologiczno-chemiczny - +/-

Więc od poniedziałku zaczyna się u mnie w mieście rekrutacja do liceum.
I ciągle nie wiem jaki profil wybrać :).
Czy humanistyczny czy biologiczno - chemiczny.
I chciałem was się zapytać:
Który wy byście wybrali /wybraliście i dlaczego? :).



Trzeci profil do matematyczno - informatyczny - odpada z miejsca :)

04.05.2007
12:13
[2]

ASZ5 [ Pretorianin ]

humanistyczny bo jest (tak mówią) łatwiejszy ja osobiście poszedłem na elektrotechnika

04.05.2007
12:25
[3]

Minas Morgul [ Adenosine triphosphate ]

Hmm... nie podoba mi się specjalnie pomysł na biologiczno-humanistyczny.
Bo wiesz - zrobisz, jak zechcesz i wybierzesz to, co Cię bardziej interesuje, ale gdybym to ja decydował, wziąłbym biologiczno-chemiczny.
Po biologiczno-humanistycznym można starać się dostać na ..dajmy na to: psychologię np. Ewentualnie możesz próbować jeszcze dostać się na biologię na niektóre (powtarzam: niektóre) uczelnie. Z bardziej renomowanych Uniwersytet Wrocławski, bo tam nie trzeba chemii, aby się na biologię dostać.
Jakie zalety masz po biol-chemie? Po pierwsze możesz próbować dostać się na stomatologię. Zdawać rozszerzony polski możesz we własnym zakresie, jak to robiło wiele osób z mojej klasy i niektórzy napisali lepiej, niż ci z humanistycznego fakultetu.
Możesz dostać się na biotechnologię na politechnice (wiele osób jest zadowolonych), na biotechnologię (a w zasadzie biologię molekularną) na uniwersytecie, czy też na biotechnologię rolniczą gdzieś na uczelni rolniczej. Możesz wybrać pełno kierunków okołomedycznych, jak specjalista od protez ;) Możesz spróbować dostać się na chemię, czy to na polibudzie, czy to na uniwerku - sam studiuję biotechnologię, a po trzecim roku zamierzam sobie jeszcze postudiować chemię, bo coraz bardziej zaczyna mi się podobać i uważam, że biolog molekularny powinien znać co nieco podstaw chemicznych i matematycznych zachodzących zjawisk, a na chemii na bank się tego nauczę. Masz też jako wybór ochronę środowiska itd.

Jeżeli interesujesz się językiem polskim, to czytaj książki i wiersze we własnym zakresie, przeczytaj, jakie masz wymagania maturalne i je zrealizuj, bo widzisz - jeżeli zrobisz odwrotnie, czyli nagle odbije Ci, że chciałbyś iść na bardziej ścisłe studia, jak chemia, czy biotechnologia, to w drugą stronę będzie Ci ciężko - samemu w domu do chemii dobrze się nie przygotujesz, nie buląc jednocześnie za korki.
Dlatego dla mnie wybór jest jednoznaczny - biol-chem. Ale sam zdecydujesz...
A i potwierdzam: humanistyczny JEST łatwiejszy. Tylko odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno o to Ci chodzi? :)
P.S. Biol-chem to też nie jest rzeźnia. Chemia na zrozumienie, a biologię rozszerzoną będziesz miał na jednym i drugim fakultecie, a wiem, że humanistyczny nie jest traktowany bardziej ulgowo, jako że "humanistyczny".

Ja wybrałem biol-chem-fiz i nie pożałowałem... chociaż to "fiz" mi się za bardzo nie przydało, bo nie było brane u mnie pod uwagę w rekrutacji, a tylko się wymęczyłem.... a i tak fizyki nauczyłem się na studiach, więc wszystko przed Tobą.
Ergo
Biol-chem daje Ci więcej rozwiązań. Kierunki, które napisałem, to niewielki procent tego, co naprawdę możesz studiować po tym profilu. Wiele zależy też od Ciebie, jak się będziesz uczył, ale to pewnie wiesz.

Matematyczno-informatyczny... w sumie też bym nie poszedł. Jeżeli już miałbym na coś takiego iść, to matematyczno-fizyczny. Jest chyba tylko kilka liceów w Polsce, gdzie do przedmiotu "informatyka" podchodzi się profesjonalnie i nie są to bajki dla grzecznych dzieci.

04.05.2007
12:46
[4]

frer [ God of Death ]

Ja osobiście odradzałbym humanistyczny, ale to zależy od tego co TY chcesz w życiu robić. Jako pewnego rodzaju głos zdrowego rozsądku mogę powiedzieć, że po biol-chem na pewno lepiej można się przygotować do matury i zdać na studia związane z tymi przedmiotami, a jest ich dość sporo, od medycyny po inżynierię chemiczną. Kierunki studiów powiązane z tymi przedmiotami dają lepszy start w życiu i możliwość zdobycia lepszej pracy niż po kierunkach humanistycznych, które btw dają wiedzę przydatną co najwyżej w zawodzie nauczyciela, ewentualnie dziennikarza jak ktoś pójdzie na tego typu kierunek.
Jednak ogólnie to radzę wybrać to co ci bardziej odpowiada, bo jednak bez motywacji to w ogóle nie będzie ci się chciało uczyć. Wiem to ze swojego doświadczenia.

04.05.2007
12:47
[5]

Kompo [ aka dajmispokoj ]

A z czego jesteś dobry?

04.05.2007
13:08
[6]

Glob3r [ Senator ]

Minas Morgul --> ee... nie napisałem nic o biologiczno - humanistycznym :) W tym rzecz, że medycyną zupełnie się nie interesuje, w żaden sposób :).
A i potwierdzam: humanistyczny JEST łatwiejszy. Tylko odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno o to Ci chodzi? :)
Zupełnie mi nie chodzi o to który jest łatwiejszy :] Zresztą łatwy zależy jak dla kogo :). Dla tego co się interesuje chemią i biologią to human będzie trudniejszy ;)

Biol-chem daje Ci więcej rozwiązań. Kierunki, które napisałem, to niewielki procent tego, co naprawdę możesz studiować po tym profilu. Wiele zależy też od Ciebie, jak się będziesz uczył, ale to pewnie wiesz.
Wiem, wiem. Z tym że w gimnazjum trochę olałem chemię a później może być kłopot.

Ja osobiście odradzałbym humanistyczny, ale to zależy od tego co TY chcesz w życiu robić.
Problem tylko w tym, że jeszcze nie wiem co konkretnie chciałbym robić :).
Zastanawiałem się między takimi kierunkami studiów:
Nauki polityczne; dziennikarstwo; psychologia; prawo. I ewentualnie: Stosunki międzynarodowe; filozofia. - Czyli wszystko pod pod profil humanityczny - tylko, że przez te 3 lata wszystko może mi się pozmieniać 10 razy :)

Kompo - Pisanie (i lubię i dość dobrze mi to wychodzi), wyobraźnia, kombinowanie (np. w zadaniach matematycznych), ortografia (minimalna ilość błędów), i tego typu... także tym bardziej na humanistyczny.
Gdyby nie to, że wszyscy mówią, że po bio-chem jest o wiele więcej możliwości studiowania to pewnie bym się nawet nie zastanawiał.

04.05.2007
13:11
[7]

Kompo [ aka dajmispokoj ]

Glob3r - > ale po biolchemie są możliwości studiowania, z tym, że właśnie w tych kierunkach, na które kładzie nacisk ten profil. Dlatego jeżeli nie jesteś za dobry z biologii, chemii i tych innych niepotrzebnych przedmiotów, to możesz sobie nie poradzić (choć oczywiście możesz sobie również poradzić, to zależy od Ciebie i od Twojej chęci nauki).

04.05.2007
13:22
[8]

litlat [ Konsul ]

Powiem tak... jestem na humanie i NIE robie nic. To mi sie odbije na maturze;P Ale pozytywne jest to że fizyk i matematyk od razu stwierdzili, że jak biol-chem i mat-fiz napisze coś na 2 to my powinniśmy dostawać za to 5. Ja zamierzam studiować historie więc mi to gra;P
Znajomi z biol-chemu zapier...niczają jak głupi (ze szkoły na korki z korków do domu, lekcje, spać)

04.05.2007
13:56
[9]

Glob3r [ Senator ]

Kompo - Z biologią nie jst u mnie źle, tylko boje sie tej chemii :)
litlat - Z pewnością się odbije ;). Dlatego ja w liceum chce się wreszcie przyłożyć jakoś do nauki (i czytania lektur:P)

04.05.2007
14:21
smile
[10]

Bojak [ Konsul ]

Humanistyczny !! Matematyka, chemia w moim przypadku odpada :/

04.05.2007
14:37
[11]

PatriciusG. [ Legend ]

Ja mam taki... podchodzący pod humanistyczny momentami i nie narzekam
Ale na BiolChem fajne laski się kręcą...

04.05.2007
14:42
[12]

adamis [ Free Hugs! ]

Zastanawiałem się między takimi kierunkami studiów:
Nauki polityczne; dziennikarstwo; psychologia; prawo. I ewentualnie: Stosunki międzynarodowe; filozofia. - Czyli wszystko pod pod profil humanityczny - tylko, że przez te 3 lata wszystko może mi się pozmieniać 10 razy :)


No to wbijaj do humanistow ;)))
Sam jestem na humanie z rozszerzonym j. polskim, historią i angolem, i nie zaluje swojej decyzji.
Teraz powoli wiem, co chcialbym robic w przyszlosci. Planuje isc na lingwistyke angielską, a potem na dziennikarstwo. Fajnie byloby kiedys sie wbic sie do jakiejs gazety, niekoniecznie polskiej, a moze i ksiazke napisac :P

04.05.2007
19:19
[13]

Glob3r [ Senator ]

A pewnie że fajnie. :)
P.S. Wie ktoś może ile zarabia przeciętny dziennikarz w Polsce? :)

06.05.2007
13:31
[14]

Finthos [ Konsul ]

Błąd IMO popełniasz w myśleniu. Studia dziennikarskie są kompletnie zawalone, modne itd. Ergo: ciężko po tym znaleźć pracę. Poza tym moje osobiste zdanie o dziennikarzach (takich z gazet codziennych i wiadomości) jest bardzo niskie, ale to tak na marginesie. :) Jeśli chcesz być dziennikarzem, idź na studia skupione na temacie, o którym chciałbyś pisać. Będziesz lepszy (większa wiedza), będziesz miał awaryjny zawód, jakby coś nie wypaliło, wreszcie będziesz umiał coś konkretnego. Jeśli chodzi o prawo-tutaj wiele osób poleca matfiz ;) Ja siedzę w matfizie, mam parę osób chętnych na prawo-i właściwie uważam, że z przygotowaniem nie ma problemu. Wielu ludzi po profilach humanistycznych totalnie siada na logice, poza tym konkretni ludzie z matfizu nadają się do tego. No i wreszcie-piszesz, że jesteś dobry w zadaniach-szkoda to marnować. Na matfizie możesz rozwinąć się w kierunku humanistycznym, nam nikt nie odpuszcza na polskim-w przeciwieństwie do sytuacji odwrotnej. Tak czy inaczej-profil polecam :) (no i kto wie, co będziesz chcial za dwa lata robić).
Jeśli chodzi o biol-chem-to trzebalubić. Nie da się inaczej. Biologia jest przedmiotem nastawionym na pamięciówkę, jak Ci to nie wchodzi i nie chcesz się uczyć, to nie myśl o tym.
Pozdro

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.