GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

I Ty możesz zostać milionerem :)

23.04.2007
20:29
[1]

Misiaty [ Konserwatywny liberał ]

I Ty możesz zostać milionerem :)

Z mojego blogu na salon24.pl, taka propozycja dyskusji

Wielki boom gospodarczy, nowe inwestycje - to wszystko ma napędzać wzrost PKB a także powiększać dobrobyt obywateli. Gdy nadeszła informacja o przyznaniu nam organizacji mistrzostw, zapanowała euforia. "Miliardy euro na Euro od UE". Głosy z lewej i prawej strony mówiące o tym jak wielkie środki mają być rozdysponowane, jak wielkie pieniądze wchodzą w grę. Jest tylko jeden problem, prawie w ogóle nie dostrzegany przez zafascynowanych nową wizją polityków i dziennikarzy. Otóż - Unia nie ma specjalnego funduszu "na mistrzostwa". Ukraina nie dostanie od Unii pieniędzy na budowę infrastruktury, dostanie je zaś, zgodnie ze słowami Premiera Kaczyńskiego, częściowo od Polski. Nie będzie uruchomionych specjalnych środków na budowy autostrad czy lotnisk. A co to oznacza? Otóż wydamy pieniądze które i tak byłyby wydane, które dostalibyśmy niezależnie od organizacji mistrzostw.

Nie znaczy to, że w jakikolwiek sposób krytykuję ową euforię czy mistrzostwa. Wręcz przeciwnie. Dzięki nim uświadomiliśmy sobie, że nie jest źle jeśli chodzi o gospodarkę, że mamy duży potencjał, i co najważniejsze, ten wymóg zmusi polski rząd do roztropnego dysponowania środkami oraz do ich wykorzystania! Nie trzeba bowiem przytaczać konkretnych statystyk, a te pojawiły się nie tak dawno temu, żeby wiedzieć, jak mało autostrad powstało w zeszłym roku. Powstało z błahego powodu - w Polsce nie ma podstaw prawnych, konkretnie chodzi o procedury, dotyczących budowy autostrad. Zrezygnowaliśmy z partnerstwa publiczno-prywatnego nie proponując w zamian żadnych rozwiązań, w związku z czym budowy które miały ruszyć nie ruszają. Nie z braku pieniędzy ale właśnie z powodu problemów formalnych właśnie. I Mistrzostwa wymuszą na nas stworzenie dobrych warunków dla tego typu inwestycji.

Plusy są jeszcze inne. Nie dość, że już teraz trzeba zacząć myśleć o budowach, a nie z roku na rok to czynić jak było wcześniej, to jeszcze okazało się, że infrastruktura zyskała niezwykle ważny priorytet w pracach rządu i parlamentu. W końcu! Po siedemnastu latach istnienia III RP to organizacja tak niepozorna jak UEFA wymusiła na nas zabranie się do roboty! I za to jestem im niezmiernie wdzięczny.

Czas jednak nawiązać do tytułu mojej notki. Otóż w dniu gdy ogłoszono decyzję o przyznaniu nam prawa do mistrzostw, ceny akcji spółek budowlanych zaczęły zwyżkować o 15-30%. Eksperci przewidują, że w najbliższych pięciu latach będzie trzeba zwiększyć zatrudnienie w budownictwie o 200-400 tyś osób, ruszą tysiące nowych projektów i powstaną kolejne setki tysięcy miejsc pracy w usługach ściśle powiązanych z budownictwem. To oznacza wzrosty zarówno spekulacyjne jak i wymuszone przez rynek - tak więc dzisiaj inwestując w przemysł budowlany możemy liczyć na bardzo przyzwoite zyski w przeciągu najbliższych kilku lat. Tak samo inwestując w firmy dostawcze oraz te które posiadają dostęp do surowca. Czyli jednym słowem na giełdzie, gdzie po części mamy do czynienia z bańką spekulacyjną, może przyjść nowa fala wzrostów oparta na racjonalnych przesłankach.

Jest jeszcze jedna możliwość - kto powiedział, że w Polsce mamy przesyt firm budowlanych? Nikt. W Polsce jest to nisza, ogromna nisza która czeka na zapełnienie pracownikami z Wielkiej Brytanii. Może więc pomysł na własny biznes budowlany jest tym, co może przynieść nam konkretne zyski w bardzo niedalekiej przyszłości?!

23.04.2007
20:30
[2]

Vaisefoder [ Konsul ]

Wiem o tym, i zostanę. ;)

23.04.2007
20:38
[3]

coolerek89 [ Mówcie mi cool ]

I dlatego idę na politechnikę na budowlankę :)

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.