GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Router WiFi do Neostrady - jaki?

19.04.2007
13:55
[1]

Mondragorn [ Lunar Dragon ]

Router WiFi do Neostrady - jaki?

Na dzień dzisiejszy, mam połączone dwa komputery skrętką, ale że przymierzam się do zakupu konsoli, to przydałoby się wymienić także i to, bo WiFi jest mi niezbędne. Blaszaka chciałbym podłączyć do routera za pomocą skrętki, a laptopa za pomocą WiFi. Laptop ma niestety kartę WiFi w standardzie 802.11b, a konsola 802.11g, więc potrzebuję routera zdolnego obsłużyć te tryby jednocześnie. Nie potrzebuję jakiejś machiny za 400zł, mam raczej małe wymagania:
1. Jest jakaś różnica w działaniu routera z modemem ADSL i bez?
2. Czy będą problemu w graniu online?
3. Czy da się bezproblemowo używać programów P2P?
Blaszak będzie używany sporadycznie, główny komputer to laptop i na nim chciałbym się skupić. Chciałbym się zmieścić w kwocie 200zł. Jak na razie znalazłem coś takiego: - cena i funkcje mi odpowiadają. A może jednak coś innego?
Z góry dzięki za pomoc.

19.04.2007
14:03
[2]

Caleb [ The Evil That Men Do ]

19.04.2007
14:04
[3]

Caleb [ The Evil That Men Do ]

a ten ktory znalazles tez oczywiscie bedzie dobry.

19.04.2007
14:09
[4]

Isam [ Senator ]

Linksys dobry wybór :]

1. IMO bierz router od razu z modemem adsl, jedna skrzynka (jeden problem) mniej

2. Hmmm, jak masz WPA włączone to może być cienizna, przynajmniej tak wynika z moich testów. Ale tak to bez problemu, chociaz raz na jakis czas miałem problemy w graniu w css na wrt54g. (jakby router nie wyrabiał z wysyłaniem pakietów)
3. Chyba wszystkei linksysy sa wyposazone w port forwarding i nat, z p2p nie bedzie problemów. (A moze i nawet QoS będzie)


edit: a jak juz sie znudzisz i bedziesz chcial cos z nim (routerem) zrobic ciekawego :]

19.04.2007
14:22
[5]

milanista [ Brother Of Metal ]

mialem podobny problem i wybralem Pentagram Cerberus ADSL WiFi Lite i jak narazie nie narzekam chociaz raz po resecie zresetowaly mi sie ustawienia, ale p2p i www nie zamula, sygnal w calym mieszkaniu dociera do laptopa i na tym mi glownie zalezalo. chociaz slyszalem ze na szybszych laczach powyzej 1mbps moze sie dlawic; mi wystarcza na moje skromne potrzeby.
1. Neostrada jest usluga typu ADSL (Asynchronous Digital Subscriber Line, czy jakos tak :P ) wiec musisz miec router z wbudowanym modemem ADSL. Wystepuja dwa Anexy - A (do linii POTS, analogowej, najczesciej spotykany) i B (do cyfrowej ISDN), czesto sa laczone A i B w jednym wiec wybierz odpowiedni.
Bez modemu ADSL to bedziesz mousial mec wlaczone dzielenie polaczenia internetowego na jednym z komputerow, a zeby miec neta na drugim to to ten co udostepnia bedzie musial byc wlaczony. Mowie o sytuacja gdybys chcial wykorzystac juz posiadany modem podlaczany do USB np. Thomson Speedtouch albo Sagem Fast800
o ile wiem to 802.11g, a takie obsluguja te wszystkie nowoczesne routery, jest komatybilne wstecznie z 802.11b zreszta i tak na domowym laczy nie wykorzystasz 54mbps ktore oferuje WiFi, nawet wolniejszy standard powinien wystarczyc.
3. co najwyzej bedziesz musial odblokowac porty uzywane przez program p2p. Nie gram online wiec nie powiem ale mysle ze sytuacja jest analogiczna jak w wypadku kazdego innego programu wymagajacego dostepu do sieci, kwestia odpowiednej konfiguracji.

19.04.2007
14:55
[6]

Wozu [ Panzerjäger Raider ]

Mondragorn ->
1. Taka jak między urządzeniem z ADSL i bez niego... Plusem takiego kombo jest mniej rzeczy na półce. Minusem to, że gdy padnie router (co się zdarza po liku latach użytkowania) lub zmieni technologia (czy to w części routerowej czy modemowej), potrzeba wymienić całe urządzenie. I jeszcze jedno, aby wykorzystać router bez modemu, musisz posiadać modem ADSL podłączany do karty sieciowej interfejsem RJ45 - modemy ADSL na USB odpadają, wtedy musisz brać router/modem ADSL.
2. Nie doświadczyłem, o ile grasz po kablu. Jeśli chodzi o bezprzewodówkę, to są nieznaczne opóźnienia między komputerem a routerem, wynika to z rozchodzenia się fali radiowej i przenikania jej przez konstrukcję domu oraz z powodu zastosowanego zabezpieczenia. Najgorszym rozwiązaniem jest WEP - ostro zamula połączenie (spadek nawet do 1/3 przepustowości) i na dodatek jest mało efektywny i prosty do złamania. Lepszym rozwiązaniem zabezpieczenia sieci jest WPA - mniej obciąża sieć i jest bardziej efektywny. WPA2 jeszcze nie testowałem (u mnie router ma tę możliwość, karty na laptopach - nie).
Sieć należy zabezpieczyć, choćby w najprostszy sposób. Szyfrowanie połączenia (WEP, WPA...) daje możliwość w przyszłości podłączania nowych laptopów, bez ingerencji w konfigurację routera, np. w sytuacji gdy do domu wpadnie kumpel z laptopem.
Innym rozwiązaniem, jest pozostawienie sieci nie chronionej, ale z filtracją MAC adresów karty sieciowej. Ta informacja nie jest rozgłaszana przez sieć bezprzewodową, więc nie da się jej wykorzystać poprzez połączenie bezprzewodowe (ew. tylko poprzez fizyczne wpięcie się do routera poprzez LAN lub zaatakowanie go od strony przewodowej sieci WAN). Plusem jest większa przepustowość łącza i w miarę dobre zabezpieczenie - jednak nie jest ono pewne. Adresy MAC kart sieciowych, mimo wszystko nie są już unikatowe (poprzez możliwość ich zmiany przez użytkownika). Szansa, że ktoś, kto będzie chciał skorzystać z twojej sieci i posiadał taki sam adres MAC karty sieciowej jest bardzo mała... jednak jest. Minusem takiego rozwiązania jest to, że jest to sieć zamknięta na dalszą rozbudowę. I aby ją rozwijać o nowe urządzenia, trzeba edytować konfigurację routera.
3. Da się bezproblemowo, jeśli wcześniej zgłębisz problem "Port Forwarding". Lektura na 30 min., konfiguracja w 5 min. i już.

Router Linksysa (z serii WRT54) spełnia wszystkie wymogi do takiego użycia. Router/modem z serii WAG54 także.

19.04.2007
15:05
[7]

Wozu [ Panzerjäger Raider ]

milanista -> Nadawanie w 802.11g nie jest "kompatybilne" z odbiorem w 802.11b. Podstawowe przepływności są takie same (taka była idea 802.11), także możliwe jest uruchomienie z tego powodu na jednym urządzeniu dostępowym właśnie nie tylko trybu g, ale także a czy b. Mimo to nadawanie tylko 802.11g nie oznacza, że podłączyć się będą mogły urządzenia pracujące w 802.11a czy 802.11b. Na całe szczęście produkowane routery mają tryby co najmniej dwuzakresowe w nadawaniu sygnału 802.11g i b lub 802.11g i a (rzadziej g, b i a jednocześnie).

19.04.2007
15:13
[8]

milanista [ Brother Of Metal ]

@Wozu

w Wikipedii jest napisane:
W czerwcu 2003 roku ostatecznie uznano standard 802.11g. Pracuje on podobnie jak 802.11b na częstotliwości 2,4 GHz, ale pozwala na transfer z prędkością 54 Mb/s. Standard 802.11g jest całkowicie zgodny w dół ze standardem 802.11b. Jednak wykorzystanie starszych urządzeń powoduje w praktyce redukcję prędkości do 11 Mb/s.

19.04.2007
15:27
smile
[9]

jamkgh [ YA RLY ]

PSP (konsola) posiada karte w standardzie b i nie laczy sie z routerem w standardzie g (wywala error, conecction could not be established)
Po przestawieniu na mixed śmiga pieknie i sprawnie.

19.04.2007
15:50
[10]

Mondragorn [ Lunar Dragon ]

Więc routera bez modemu nie biorę nawet pod uwagę. Po przeczytaniu możliwości zabezpieczeń połączenia i co nieco o wifi w konsoli także zostaje tylko jedna opcja - filtracja adresów MAC. Z tego co widzę, to router który upatrzyłem nadaje się idealnie. Dziękuję wszystkim za pomoc, będę jeszcze czytał artykuły i się dokształcał w kwestii przekierowania portów.
PS. Czy QoS jest BARDZO ważne, a wręcz niezbędne do działania programów P2P?

19.04.2007
15:58
[11]

Wozu [ Panzerjäger Raider ]

milanista -> Przepływności są kompatybilne, ale nie samo działanie w górę. Jeśli uruchomisz na routerze nadawanie 802.11g - tylko, to nie podłączysz się żadnym urządzeniem, które wykorzystuje 802.11b. W odwrotnym kierunku jest to faktycznie prawda (to jest ta właśnie kompatybilność w dół) - ustawiając na routerze nadawanie w 802.11b możemy podpiąć się do niego kartą sieciową wykorzystującą 802.11g (wtedy właśnie przepustowość połączenia spada do prędkości 11Mb/s, czyli tyle ile może dać maksymalnie 802.11b). Jednak to nie jest przypadek omawiany w tym wątku.

Mondragorn -> QoS jest przydatny, jednak niewiele ma on wspólnego z działaniem sieci P2P - więcej ma wspólnego z tym jak będziesz zarządzał (priorytetował) ruch wewnątrz własnej sieci domowej i dostępem komputerów, w ogóle, do sieci zewnętrznej (WAN).

19.04.2007
16:18
smile
[12]

pablo397 [ sport addicted ]

ja kupilem polecony mi przez kogos tu na forum ten router:



i od siebie rowniez chcialbym go polecic. kosztuje troche wiecej, bo 300 zeta, ale ma wszelkie bajery (np. wpa2n czy 3lata gwarancji) latwo konfigurowalny, polska instrukcja, kazdy laik sie polapie co i jak. obecnie przesiadlem sie na wszystkich kompach z kabla na wifi i wszystko dziala idealnie. zasieg w srednim domku jednorodzinnym jest elegancki. zadnych problemow z p2p czy grami online. jak chcesz wydac troszke wiecej pieniedzy na cos porzadniejszego to polecam. z moich poprzednich horrorow z tanimi routerami ostrzegam, ze nie warto oszczedzac na tych urzadzeniach (po wyslaniu emailu ze zgloszonym problemem do jednej z tanszych firm dowiedzialem, ze wiedza iz problem istnieje, ale nie potrafia go rozwiazac :/)

zreszta poczytaj komentarze o produkcie.

pozdrawiam

19.04.2007
17:13
[13]

Wozu [ Panzerjäger Raider ]

Przy okazji - nie zalecam przesiadania się całkowicie na bezprzewodówkę. Dobrze by było, jeśli routerem zarządza komputer wpięty kablem - mniejsza szansa przechwycenia ważnych danych, no i w razie padu routera czy tylko części bezprzewodowej mamy nad nim jakąś kontrolę.

19.04.2007
17:56
[14]

Mondragorn [ Lunar Dragon ]

Całkowicie na pewno się nie przesiądę. Blaszak na 100% będzie do końca swojego żywota na skrętce.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.