GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Gra na organach - pytanie.

19.03.2007
17:33
smile
[1]

Apocaliptiq [ Parapsychic Man ]

Gra na organach - pytanie.

Od ponad roku pogrywam sobie na organach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy po nawet 3 godziny dziennie. Coś tam zagram:D Nauka polegała na tym że na początku uderzałem w klawisze bez namysłu, teraz usłyszę coś to próbuje zagrać - czasem się uda, czasem nie...no ale jak mógłbym powiększyć swoje umiejętności? Dopasowywanie akordów, te sprawy. Szkoły muzyczne nie wchodzą w grę. Tak więc czy dałbym radę sam się nauczyć? Co musiałbym wykorzystać? Jakaś lektura?

19.03.2007
17:36
[2]

MOONSOL [ MAYCLUB ]

Kilka godzin z kimś kto gra i duuuuużo ćwiczeń !!! Książki raczej nie pomogą.

19.03.2007
17:42
[3]

alpha_omega [ Senator ]

Tak się nie nauczysz - sporo da się osiągnąć, bo sam tak się bawie paninem, ale żeby naprawdę rozwinąć słuch na danym instrumencie i właśnie odczuwać z miejsca akordy etc. trzeba po prostu nauczyć się grać z nut i grać, grać, grać. Wtedy podświadomie chłonie się wyczucie interwałów, rozłożenie konkretnych dźwięków etc. Oprócz tego oczywiście ćwiczenia z kształcenia słuchu byłyby bardzo pomocne. To jednak praca na wiele lat.

19.03.2007
17:54
smile
[4]

Apocaliptiq [ Parapsychic Man ]

rozumiem - czyli najlepiej odstawić to wszystko i zająć się czymś innym? Luzzz;/

19.03.2007
17:59
[5]

alpha_omega [ Senator ]

Nie - najlepiej nauczyć się grać z nut, kupić nuty i się szkolić. Podręczniki z ćwiczeniami kształcenia słuchu również są na rynku dostępne. Nie jestem muzykiem więc więcej Ci nie pomogę.

Możesz zacząć kształcić słuch ucząc się rozpoznawania interwałów - ktoś gra jakiś interwał, a Ty musisz określić jaki. To wstęp do tego, ażeby słuchając danego utworu potrafić zagrać ze słuchu nie tylko płaską melodię, ale żeby słuchając muzyki, słyszeć akordy, czuć odległości.

Na jednym instrumencie - wynika to z rozmów jakie przeprowadzałem z muzykami - daje się grać praktycznie tak, jakby się miało słuch absolutny tzn. wyćwiczyć się na tyle, ażeby dowolny zagrany pojedynczy dźwięk potrafić z miejsca nazwać.

I jeszcze jedna sugestia: załatw sobie takie program jak np. Fruity Loops i spróbuj komponować, to bardzo dobra metoda kształcenia słuchu i pogłębiania rozumienia tego co w rzeczywistości jest muzyką, a na co mało kto zwraca uwagę.

PS. Bach pokazuje czym jest muzyka.

19.03.2007
18:09
[6]

raper741 [ Legend ]

Jak chcesz grać znane utwory tak dla rozrywki to poprostu graj ze słuchu :] Jak ci się nie będzie udawało to uderzaj w inne klawisze dopóki nie znajdziesz odpowiedniego dźwięku :]
Ja w ten sposób nauczyłem się grać wiele utworów :]

Też sobie pogrywam ;D

19.03.2007
18:24
[7]

alpha_omega [ Senator ]

Przykład ćwiczenia:

Grane są 3 dźwięki (1, 2, 3), następnie należy zagrać kolejne 3 dźwięki w takich samych interwałach zaczynając jednak od wyższego o jeden ton. Pierwsza próba jest błędna (ostatni dźwięk jest o półton za nisko), choć melodyjnie (a tak często myślimy) wydaje się niektórym poprawna. Dlatego po pierwszej próbie wstawiłem dysonans. Następnie odgrywane jest poprawne rozwiązanie. Przechodzimy do dźwięków 2 i 3 jako akordów (teraz lepiej słychać wcześniejszy błąd). Ponownie pierwsza próba jest nieudana (tak samo jak poprzednio - to dokładnie te same dźwięki, tylko słyszymy to w akordzie), po niej dysonans, następnie próba poprawna.

19.03.2007
19:10
[8]

SuddenDeath [ Pretorianin ]

Podobno mozna nauczyc sie samemu bardzo dobrze grac mowi o tym ta ksiazka
Tak jak powiedzial alpha_omega proboj komponowac i improwizowac sam i moze po 10 latach nauczysz sie grac , albo wytrenuj sobie pamiec tak jak Jedrzej Cytawa i pewnie bys sie nauczyl w ciagu 5 lat.Tak czy siak jest to bardzo trudne ale nie niemozliwe

13.04.2007
18:23
smile
[9]

MaRtYY [ Centurion ]

a grasz gdzie w kościele???????

13.04.2007
18:31
[10]

marwijk [ Konsul ]

Na jakich organach? Męskich?

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.