BBC BB [ Leg End ]
HDTV, hdmi? - pytanie laika
Na wstępie mówię, że nie mam o tym prawie pojęcia...
Niedawno ojciec kupił sobie telewizor HD Sony Bravia mający wejście hdmi.
I jak to działa? Jak można uzyskać to jakość obrazu HDTV? Mam odtwarzacz DVD stacjonarny i jest normalnie kablem euro.
Czy w każdym filmie mogę uzyskać lepszą jakość i CZY W ÓGÓLE to jest możliwe?
PS. Widziałem na necie odcinek Prison Breaka w wersji HDTV. Czy gdy go ściągnę, będzie lepsza jakość od normalnej wersji?
Dzięki z góry, pozdrawiam.

Maciek Pogromca Potworów [ Centurion ]
albo twój stary kupił zepsuty troche telewizor albo podłącz innym kablem.
goldenSo [ Ciasteczkowy LorD ]
Jeśli masz wejście hdmi to normalne że podłączasz kablem hdmi z wyjścia hdmi np. w komputerze lub odtwarzaczu DVD.

Grucha [ Generaďż˝ ]
Żeby obejrzeć materiał w formacie HD będziesz się musiał w niego zaopatrzyć albo oglądać kanały TV nadawane w tym formacie. to że na połowie seriali ripowanych ze stacji które nadają w HD jest taki watermark znaczy raczej niewiele :)

jamkgh [ YA RLY ]
Seriali szukaj:
w 4gb+ plikach mpeg2
lub
te potraktowane kodekiem x264 (1.1GB)
wyglada to mniej wiecej tak:
<nazwa serialu, sezon, odcinek> 720p HDTV x264...
Do odpalenia takiego materialu potrzebujesz pcta podlaczonego do tv kablem vga/dvi(hdmi)
BBC BB [ Leg End ]
Ale jeśli włączę zwykły film DVD to jakość będzie lepsza gdy będę miał ten kabel specjalny?
Grucha, jamkgh - Czyli Prison Break wersja hdtv ważąca 700mb zamiast 350 to ściema? I gdzie mogę ściągnąć jakiś film HDTV? Żeby sprawdzić jakość telewizora :)?

jamkgh [ YA RLY ]
1. NIE.
potrzebujesz odtwarzacz dvd ze skalerem (plus kabel hdmi) , wtedy na dobrych wydaniach zauwazysz znaczna poprawe obrazu.
2. 700MB to tzw. HR.HDTV , troszke podniesiona rozdzialka + ac3 5.1
w dodatku material hr.hdtv wyglada troszke syfnie na hadetefale z 1366x768pix. - wina? slaby bitrate.
Co do materialu, polecam:
mikmac [ Senator ]
na litosc przestancie przeceniac tak lacze HDMI. Spokojnie do takich zastosowan wystarczy dobrej klasy kabelek component (ktory to kosztuje raptem 100 PLN a dobre HDMi 300+)
Aby uzyskac sygnal HD potrzeba:
zrodlo HD
odtwarzacz HD
odbiornik HD. Jak brakuje ktoregokolwiek punktu to dupa zbita - bedize zwykly, stary PAL.
Material SD mozna upscalowac dobrym odtwarzaczem DVD do HD, ale nie oczekuj cudow. Ilosc informacji ramki sie nei zwiekszy.
Zdecydowanie lepszy efekt da zainwestowanie w odtwarzacz z DCDi Faroudja - ale to zazwyczaj ponad 1500 za odtwarzacz.
hohner111 [ TransAm ]
no i mikmac pozamiatał ;) tzn. ma racje :) sam mam TV HD podlaczony do DVD Samsung HD850 kablem HDMI i jakos obrazu poprzez kabel HDMI (Vivanco 3m - 100zł) jest duzo lepsza niz przez EURO...oczywiscie mowa o filmach DVD. Aktulanie malo jest odtwarzaczy stacjinarnych HD ale jak sie uprzec to za 5000zł sie dobry kupi, i wtedy HD DVD i Blue Ray i obraz HD w pełnej krasie.
Reasumujac: HD TV sam w sobie nie poprawi ci obrazu, musi dostac źródło ktore bedzie dawac HD a on je tylko wyświetli :) Swoja droga HD LCD ma zwykle gorszy obraz PAL od zwyklego telewizora CRT :) LCD nadaja sie glownie do HD ktorego 99% CRTków nie wyswietli :)
BBC BB - jeszcze jedno, jak sciagniesz odcinek PB z sieci w formacie np AVI (divx, xvid) HD czy innym to odtworzysz go tylko na kompie (kabel DVI - HDMI do telewizora) gdyz większosc odtwarzaczy DVD nie odtworzy obrazu divx/xvid i innaczej kodowanych w formacie HD...do odtwarzania materialu HD z krazków wymagany jest czytnik HD (np. KISS co czyta divx xvid HD ale kosztuje od 1500zł w gore)
mikmac [ Senator ]
tylko nie KISS... poczytaj fora a/v. To najwieksze, przereklamowane gowno jakie udalo sie tak drogo sprzedac tak duzej liczbie frajerow.
No i nie porownoj Euro SCARTa do HDMI. Porownaj HDMI z componentem a zobaczysz, ze 3 razy tanszy component daje taka sama jakosc obrazu. Dopiero jak sie zaczyna zabawa w dlugie kable to HDMI ujawnia przewage.
Aaa i Vivanco to nie jest dobry HDMI ;)
hohner111 [ TransAm ]
mikmac - problem w tym ze niektore dvd przeskalowanie maja tylko poprzez HDMI i wtedy Component dostaje po dupie, chyba ze mowa o przesylaniu obrazu HD na TV to wtedy nie ma roznicy, sam mam kabel Component z dekodera N na TV i nie widze roznicy miedzy nim a kablem HDMI na kanalach HD :)
PS. widzialem roznice miedzy Vivanco a Golden costam za 450zł...tzn inaczej: roznicy nie widzialem ;) moze dlatego ze patrzylem na TV 26" ale dla mnie vivanco starczy.
mikmac [ Senator ]
aj nie, na PALu roznicy nie zobaczysz :) za malo informacji, ponadto sam sygnal jest pierwotnie analogowy - wiec tu nie zobaczysz roznic.
Poza tym - im krotszy interconnekt tym mniejsze roznice. Jak masz 0,75 (ideal) albo 1,5 to mozna to olac.
Fakt, niektore odtw DVD maja upscaling tylko po HDMI - przyznaje. MI bardziej chodzilo o sama przereklamowana roznice w jakosci, co jest bujda. Roznice sa - ale nie na zasadzie ladniej/brzydziej tylko jednym bardziej sie podoba ten obraz innym ten.
albz74 [ Legend ]
mikmac- a widziałeś nowe cuda wykorzystujące skaler Faroudja ? Telewizorki Toshiby z matrycą 1366x768 odbierające sygnał 1080p i najwyraźniej skalujące W DÓŁ- ciekawe jaki efekt, pierwsze telewizory będą w digitalo w kwietniu.
No a cena - 4500 za 32"
mikmac [ Senator ]
albz74 --> nie, jeszcze nie widzialem TV ze skalerem.
Za to widzialem co potrafi DVD z DCDi Faroudja - opad szczeki. Na niezaduzym TV tak gdzies do 32 moze z wiekszej odleglsoci 37" ze zwyklego PALa robi cos co moze konkurowac z 720p.
Na razie czekam na nowe cudenka w digitalo i wybieram sie z wizyta. Jednak i tak tylko krajoznawczo bo jestem zdecydowany juz na projektor 1080p, a TV zostawiam swoje stare 720p
lolek22 [ Junior ]
Złądze HDMI jest ładnie opisane tu: