GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Znacie takie slowo jak "bolka" (mala miska)?

08.02.2007
14:06
[1]

Azzie [ bonobo ]

Znacie takie slowo jak "bolka" (mala miska)?

Kurde bo wlasnie sie ze mnie dwa wiesniaki smieja ze nie ma takiego slowa "bolka", jak ja w prostej linii potomek Warsa i Sawy jestem pewien ze takie slowo istnieje i oznacza mala miske...

W slowniku nie wystepuje, ale to jeszcze o niczym nie swiadczy...

08.02.2007
14:08
[2]

Sn33p3r [ Johnnie Walker ]

Hmmm pierwsze slysze, ale wierze Tobie na slowo:)

08.02.2007
14:08
smile
[3]

Hitman14 [ Bad N Fluenz ]

Pierwsze słyszę.

08.02.2007
14:08
smile
[4]

Conroy [ Dwie Szopy ]

Pierwsze słyszę, jakieś wieśniackie warszawskie słowo ;).

08.02.2007
14:11
[5]

Adamek19 [ Pretorianin ]

O to bryczka bolka i lolka <w takim konteksie znam te slowo

08.02.2007
14:13
[6]

Azzie [ bonobo ]

Apsurt!* Bolek i Lolek nie mieli bryczki, bujali sie na piechte :)

spoiler start

* Blad jest specjalnie, kto czyta komentarze na Onet.pl i zna Jasia Smietane, ten wie o co chodzi :)

spoiler stop

08.02.2007
14:15
[7]

Sn33p3r [ Johnnie Walker ]

Wszyscy czekamy, az Azzie poprawi ten straszny blad:P


usze chyba zaczc je czytac:)
Oddaje honory:]

08.02.2007
14:17
smile
[8]

Lechutek [ Pretorianin ]

Jedyne z czym to mi sie kojarzy to bolek rodzaju żeńskiego, np: cienka bolka jesteś, laska! ;-))

08.02.2007
14:18
[9]

Lysack [ Latino Lover ]

mi to się tylko z Wałęsą kojarzy:)

08.02.2007
14:18
smile
[10]

Boroova [ Lazy Bastard ]

Azzie --> czy ty naprawde jestes z Warszawy, czy raczej z jakiegos Zyrardowa? (no offence)

Nie ma takiego slowa jak Bolka. Jest co najwyzej Bolek i Lolek

08.02.2007
14:21
smile
[11]

bekas86 [ Blaugranczyk ]

Ja tez nie znam takiegos slowa

08.02.2007
14:21
smile
[12]

Herr Flick [ Wyjątek Krytyczny ]

Bolka (Bolesława), (ok. 1352 – 1427/1429), księżniczka bytomska, ostatnia przedstawicielka Piastów bytomsko-kozielskich.

Urodziła się ok. 1352. Była trzecią (najmłodszą) córką Bolesława księcia bytomsko-kozielskiego oraz Małgorzaty ze Šternberka na Morawach. W roku 1355 utraciła ojca. Spadek po ojcu stał się jednak przedmiotem targów i sporów. Zainteresował się nim zwłaszcza książę cieszyński Kazimierz. Wystarał się on prawdopodobnie w październiku 1355 r., podczas zjazdu z z cesarzem Karolem IV, o opiekę nad małoletnimi księżniczkami Elżbietą, Eufemią i Bolką. W 1359 r. wraz z podziałem księstwa bytomskiego, prawo opiekuńcze rozciągnęło się na jego syna Przemysława. Córki Bolesława Bytomskiego miały się wtedy zrzec wszelkich pretensji do spadku po ojcu, dzięki czemu książę cieszyński mógł przejąć całość spadku po Bolesławie (z wyjątkiem Koźla, w którym utrzymali się książęta oleśniccy. Przemysław, aby wzmocnić swe prawo do spadku poślubił w roku 1360 Elżbietę.

Bolka już 29.06.1356 roku została przyrzeczona Czenkowi (Čenkowi), synowi Jana (Ješka) z Wartemberka (Vartemberka), potomkowi magnackiej rodziny czeskiej i jego żony Elżbiety (Eliški). Małżeństwu Czenka patronował sam cesarz Karol IV. Do małżeństwa doszło ok. roku 1360 jednak z uwagi na wiek Bolki, dopełnione zostało ono w latach 1363/1367.

08.02.2007
14:23
[13]

Azzie [ bonobo ]

Moze ta Bolka wymyslila mala miske i nadala jej swoje imie? To ma sens...

08.02.2007
14:24
smile
[14]

kiowas [ Legend ]

Azzie ---> ja bym ew. wynwodził to słowo od 'bowl', ale i tak to jakiś wieśniacki slang

08.02.2007
14:24
[15]

Genzo Wakabayashi [ Juventus Forever ]

Azzie - Sadze isz to jest bez sęsu :)

spoiler start
Jasiu smietana rox
spoiler stop

08.02.2007
14:28
[16]

Drackula [ Bloody Rider ]

wyraz zalatuje mi jakims zabuzanskim dialektem :)

08.02.2007
14:29
smile
[17]

Azzie [ bonobo ]

HA! "Bolka" od "bowl"! to jest to!

W takim razie moi w prostej linii przodkowie Wars i Sawa byli angielska szlachta, a w moich zylach plynie blekitna krew!


A tak serio to mnie troche zmartwiliscie, wydawalo mi sie ze to normalne slowo, a tu prosze... Kto wie co jeszcze za dziwne slowa drzemia w mojej podswiadomosci...

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.