GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Mandriva Linux 2007

01.02.2007
17:09
smile
[1]

Prof. Lupin [ Konsul ]

Mandriva Linux 2007

... i pulpit 3D, czy to wymaga jakieś mega komputera za 100 baniek czy 1gb ramu, radeon 9600 i procesor 1,7 wystarczy żeby chodziło płynnie jak na tym filmiku z YouTube?

01.02.2007
17:20
[2]

Prof. Lupin [ Konsul ]

Mozna na jednym dysku miec linuxa i windowsa jednocześnie na różnych partycjach? Chciałbym przetestowac tego linuxa ale jak to się wiąże z formatem całego dysku, zmianą systemu plików i nowymi partycjami to dziękuje bardzo, wole najpierw kupic drugi dysk.

01.02.2007
17:37
[3]

arturszyma [ Pretorianin ]

Też ostatnio mam na oku tego Linuxa, niestety kosztuje 139 PLN (Wersja Powerpack), Ale za to jaki fajny ;D

01.02.2007
18:30
smile
[4]

Prof. Lupin [ Konsul ]

mozna mieć na jednym dysku linuxa i windowsa czy nie?

jak można to jak?

01.02.2007
18:33
[5]

BIGos [ bigos?! ale głupie ]

można, jak masz wolne miejsce na dysku, to troche z niego możesz przeznaczyć na linuksa. 4-5 gb wystarczy, jak sie uprzesz to zmiescisz nawet na mniejszej powierzchni. instalator kazdej wspolczesnej popularnej dystrybucji na partycjoner dysków w standardzie.

01.02.2007
18:37
[6]

Prof. Lupin [ Konsul ]

mam na jednej z partycji 20 gb wolnego, wiec np podczas instalacji linuks zrobi z sobie z tej wolnej częsci dysku swoja partycje o wielkosci jaką wskaże tak? a co z uruchamianiem obu systemów potem?

01.02.2007
18:41
[7]

zelka [ Strider ]

Pokazuje się ekran wyboru. I tam wybierasz czy chcesz uruchomić windowsa czy linuksa.


01.02.2007
18:49
[8]

Prof. Lupin [ Konsul ]

to teraz jeszcze ost pytanko, jak kiedys instalowalem linuksa, to pamietam ze on ma inny system plików i inne partycje niz windows, i teraz jak przeznacze te 10gb na linuksa z windosowej partycji, to czy potem jak juz sobie przetestuje bedzie mozliwosc usuniecia linuksa i właczenia tych 10gb do partycji windowsa bez formatu całego dysku?

01.02.2007
20:36
[9]

zelka [ Strider ]

O ile dobrze pamiętam to nie.

01.02.2007
22:37
[10]

PatrykW [ Arbiter Elegantiae ]

Wczoraj właśnie instalowałem tego Linuxa - bardzo przyjemny system operacyjny.

Możesz mieć i Wina i Linuxa (ja tak mam) tylko musisz im utworzyć osobne partycję - najlepiej podziel dysk na dwie części - na jednej Win, na drugiej Linux.

Ja mam kompa dość słabego (1,7 procesor 512 ram 64 grafika), a chodzi świetnie. Na pewno setki razy szybciej niż Windows i nie potrzebuje żadnych programów. Muszę tylko przyznać, że jest problem z MP3, wiesza się program do odtwarzania, ale mam już kilka nowych.

Warto wypróbować, osobiście rezygnuje z Windows'a jak tylko zainstaluje na Linuxie Liveboxa i zrozumie go lepiej.

I jeżeli przeznaczysz na niego 10gb to raczej będzie się dało z powrotem użyć tego w Winie - nie wiem bo nie sprawdzałem, ale wydaje mi się że wystarczyłoby sformatować tą partycję i zmienić system plików na Fat32 - czyli system Windowsa.

02.02.2007
07:06
[11]

BIGos [ bigos?! ale głupie ]

jest możliwość usunięcia, ale musisz to zrobić spod windowsa, najlepiej skasuj partycje linuksową programem Partition Magc, albo podobnym i dołącz to miejsce do windowsowej partcji.
zostanie ci jeszcze ten wkurzający panel do wyboru systemu - usuwasz go z MBRu.

02.02.2007
07:44
[12]

yellowfox [ Uśmiechnij się ]

... i pulpit 3D, czy to wymaga jakieś mega komputera za 100 baniek czy 1gb ramu, radeon 9600 i procesor 1,7 wystarczy żeby chodziło płynnie jak na tym filmiku z YouTube?

Nie, jak dojdziesz do wprawy i zainteresuje cie linux zawsze mozesz wybrac distro ktore oferuje wersje base czyli takie kotre zainstaluje jedynie podstawowe elementy systemu z ktorych odpalisz system i masz pole do popisu jezeli chodzi o pragramy ktore sa ci potrzebne

Mozna na jednym dysku miec linuxa i windowsa jednocześnie na różnych partycjach? Chciałbym przetestowac tego linuxa ale jak to się wiąże z formatem całego dysku, zmianą systemu plików i nowymi partycjami to dziękuje bardzo, wole najpierw kupic drugi dysk.

Nie, linux nie potrzebuje nawet partycji podstawowej, wszystko moze siedziec na logicznych

mam na jednej z partycji 20 gb wolnego, wiec np podczas instalacji linuks zrobi z sobie z tej wolnej częsci dysku swoja partycje o wielkosci jaką wskaże tak? a co z uruchamianiem obu systemów potem?

Linux potrzebuje conajmniej 2 partycji, swap( kiedys mowiono ze powinien miec rozmiar 2xram w rzeczywistosci z doswiadczenia moge powiedzic ze 250 - 300mb wystarczy, jezeli chcesz mozesz sobie np dac wiecej ale nie widze potrzeby) i systemowa, tu masz spory wybor, ext3, reiserFS, reiser4(jezeli juz jest oficjalnie obslugiwany), polecam wybrac ext3 lub reiserFS.

co do tego oka wyboru systemu, to bootloader, nie wiem czy mandriva ma lilo czy grub (wedlug mnie lilo jest prostszy)

to teraz jeszcze ost pytanko, jak kiedys instalowalem linuksa, to pamietam ze on ma inny system plików i inne partycje niz windows, i teraz jak przeznacze te 10gb na linuksa z windosowej partycji, to czy potem jak juz sobie przetestuje bedzie mozliwosc usuniecia linuksa i właczenia tych 10gb do partycji windowsa bez formatu całego dysku?

Do przygotowania partycji polecam darmowe narzedzie Gparted
najlepiej LiveCD, sprawnosc jest identyczna jak w PM
(mala rada, w wersji ktora mialem byl jakis problem kiedy chcialo sie wylaczyc system dlatego musialem zawsze uzyc reboot)

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.