
||Peter|| [ Pretorianin ]
Polska rzeczywistosc prasowa
Tak sobie przegladam polskie serwisy informacyjne i jestem przerazony.
Czy dziennikarze naprawde sa az tak glupi? A moze az tak naiwni?
Glowne wiadomosci ostatnich tygodni:
1. Jakis tam arcybiskup byl agentem bezpieki.
2. Popularny dziennikarz pracowal dla wywiadu PRL.
3. Przepychanki w zwiazku z mandatami samorzadowców.
4. Dziwisz olewal doniesienia o naduzyciach seksualnych (z dzisiaj).
Czy dziennikarze naprawde sadza, ze przecietnego czlowieka, probujacego sobie radzic w szarej (ostatnio bielszej, bo zasypalo) rzeczywistosci naprawde tak strasznie interesuje to, ze jakis klecha donosil costam esbecji, ze Woloszanski kontaktowal sie z wywiadem, a Dziwisz nie reagowal na wyskoki Paetza? Z powyzszych 4 przykladów tylko pkt. 3 moze miec jakies przelozenie na codzienne zycie przecietnego Polaka. A reszta?
Reszta nie ma zadnego znaczenia dla kogos, kto probuje znalezc sposob na spokojne dozycie do nastepnej wyplaty bez odejmowania sobie od ust, dla kogos kto usiluje splacic kredyt zaciagniety na budowe domu, kto probuje znalezc w domowym budzecie zeby starczylo na potrzeby calej rodziny, czy dla kogos kto nie z wlasnej winy nie moze znalezc sensownej pracy...
Czy naprawde dziennikarze sa az tak zaslepieni poszukiwaniem skandali i glosnych naglowkow, ze nie zauwazaja tego, co Polaka interesuje najbardziej? Czy naprawde musza zajmowac sie kreowaniem newsów, zamiast ich przekazywaniem?
Jak sadzicie?

Caine [ Książę Amberu ]
Mi to p...li ponieważ, jak wiadomo, mieszkam na Księżycu.

Bramkarz [ brak abonamentu ]
Polityka zawsze była na czołówkach gazet.
No chyba że chcesz czytać "Przegląd Działkowca" ;)
koobon [ Pretorianin ]
Nie mogę się wypowiadać za przecietnego, szarego itd. Ja chciałbym wiedzieć. Poza tym co według Ciebie z takimi informacjami robić? Zamieść pod dywan i udawać,że nic się nie stało.
Zaznaczam, że nie wdaję się teraz w ocenę postępowania bohaterów tych "newsów".
Jeszcze jedno. Przekazywanie informacji to nie to samo co ich kreowanie.
Heretyk [ Pretorianin ]
I właśnie po to wiadomości są - by świat człowieka nie zamykał się w życiu od wypłaty do wypłaty bo to odmóżdża a otwarcie na świat, abstrakcyjne dla przeciętnego obywatela informacje pozwalają nie zatracić umysłu w "życiu od wypłaty do wypłaty".
No i w dodatku to jest jak z kinem, gazetą, telewizją czy komiksami - nie lubisz to nie czytaj albo nie oglądaj.

kiowas [ Legend ]
Przepraszam, ale ostatnio nadawali wszędzie o noworodku-gigancie - takich newsów chcesz więcej?
Fulko de Lorche [ Gladiator ]
Peter ---> Mylisz się. Po gigantycznej popularności tabloidów pokroju "Fakt" czy "SE" jasno widać, co najbardziej interesuje Polaka - przeciętnego zjadacza chleba. A że my, inteligenci zauważamy i ignorujemy ten chłam to za mało, by takie newsy zniknęły z naszego życia. Jesteśmy w mniejszości ;)
Azzie [ bonobo ]
Zaraz zaraz, ale akurat w Fakcie i SE to polityki jest BARDZO MALO! Tylko jak ktos kogos zerznie, albo po pijaku przejedzie, ale akurat to z polityka ma niewiele wspolnego...

Gregor Eisenhorn [ Ordo Xenos ]
---> Azzie
Tylko jak ktos kogos zerznie, albo po pijaku przejedzie, ale akurat to z polityka ma niewiele wspolnego...
I tutaj się grubo mylisz...
||Peter|| [ Pretorianin ]
Ale czy nie macie wrazenia, ze to dziennikarze kreuja te rzeczywistosc przecietnego Polaka? Usiluja mu wmowic, ze istotne jest donosicielstwo Wielgusa czy Woloszanskiego? Z jednej strony media dosc zgodnie krytykuja "milosciwie nam panujacych" za to, ze sie zajmuja tylko teczkami, a nie rzeczywistymi problemami, ale z drugiej z predkoscia swiatla podchwytuja kolejne teczkowe "afery"... Zalatuje to nieco hipokryzja...
PatrykW [ Arbiter Elegantiae ]
Prasa nie ma ciekawszych afer i rozgłaśnia nic nie warte wiadomości szukając taniej sensacji. Ale coś muszą w tych Wiadomościach mówić, przecież nie będą się powtarzać.
kiowas [ Legend ]
Peter ---> nie wiem co rozumiesz pod pojęciem 'przeciętnego Polaka', ale dla mnie takie informacje są istotne - etap domowej komuny i ignorancji na obszar poza własnym polem mamy juz chyba za sobą...
Deepdelver [ Legend ]
||Peter|| --> znaczy chcesz, żeby w gazecie Ci napisali jak Ci minął dzień? Przecież to wiesz.
Czytanie prasy służy nabywaniu informacji, których wcześniej nie posiadałeś.
Vader [ Legend ]
To, że prasa się tym zajmuje, to nie jest problem. Straszne jest to, że RZĄD się tym zajmuje, zamiast sprawami ważnymi.
Ale gazete sie wydaje by zarabiać peniądze, i tyle. Jeżeli istnieje zapotrzebowanie na takie newsy, to takie się w gazecie umieszcza. Widzisz, ja wolę poczytać o rzeczach które wymieniłeś, gdy chcę się od tego oderwać, to sięgam po jakieś czasopismo popularno-naukowe. Z TV jest analogicznie. Wkurzaja Cie wiadomosci - wskakuj na Discovery Science.
||Peter|| [ Pretorianin ]
Vader:
No, w sumie ja mam o tyle dobrze ze ogladam to z daleka. Ale wspolczuje znajomym w kraju ;)
I rzeczywiscie, przerazajace jest ze rzad sie zajmuje takimi duperelami, zamiast waznymi rzeczami. Ot, po prostu zaslona dymna zeby ukryc wlasna indolencje.
Zas co do prasy, to mialem na mysli bardziej to, ze dziennikarze podchwytujac i rozdmuchujac kolejne pseudoafery, bardziej kreuja rzeczywistosc niz ja opisuja. W koncu jak (naduzywany przeze mnie) przecietny Polak wezmie do reki gazete i zobaczy ze tam w naglowkach donosiciele i donosiciele, to dojdzie do wniosku ze to musi byc wazne, skoro wszystkie gazety o tym pisza...
Troche mnie to przeraza, bo w koncu dojdzie do tego, ze zyc przyjdzie nam w rzeczywistosci czysto prasowej, w ktorej na plan dalszy schodza prawdziwe problemy, a wazne bedzie tylko to, co sie dobrze sprzedaje.
A moze to po prostu znak czasów ;)
Pshemeck [ Dum Spiro Spero ]
Prasa nie tylko kreuje :) Wiadome jest to ze jeden czy drugiej gazecie,stacji telewizyjnej czy radiowej nie pasuje jak to ktos nazwal "zajmowanie sie tylko i wylacznie szukaniem dawnych wspolpracownikow sluzb specjalnych".Zgadzam sie ze nie tylko tym trzeba sie zajmowac ale im wiecej widze krzykaczy mowiacych ze to nie ma sensu,tym bardziej jestem za cala ta akcja.
Media szukaja sensacji i zrobia wszystko by ja dostac.Bylo tak jest tak i bedzie tak na zawsze :)

bcforum [ Centurion ]
<----------
Mistrz Giętej Riposty [ Zrób koledze naleśnika ]
Przypomina mi sie rysunek Raczkowskiego pt "Agent tygodnia", niestety nie moglem znalezc zeby zilustrowac...