GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

P³yty DVD

18.01.2007
12:02
[1]

Aniek [ Mr Devil ]

P³yty DVD

Witam. Mam 2 pytanka:

1) Po jakim czasie dane z p³yty CD/DVD siê wyczyszcz¹?
2) Mam do zrobienia 10 kopii przyjêcia weselnego mojej siostry. Jak¹ firmê która robi p³ytki DVD polecacie? DVD-R czy DVD+R?

18.01.2007
12:14
[2]

beo314 [ Konsul ]

1. Dane siê nie czyszcz¹, ale p³yty przestaj¹ byæ odczytywalne ze wzglêdu na utlenianie barwnika u¿ytego przy produkcji p³yty (to chyba utlenianie by³o, pamiêæ zawodna byæ potrafi...).
Trzymane w prawid³owych warunkach dobre p³yty wytrzymaj¹ 5-10 lat.
Je¿eli p³yty bêd¹ le¿a³y na s³oñcu, z byt du¿ym cieple itd, ich "odczytywalnoœæ" spada bardzo szybko - po roku ju¿ mo¿esz mieæ problemy.

2. Zale¿y co jest na p³ycie. Film dvd czy te¿ pliki?

A na ewentualne pytanie które p³yty s¹ najlepsze - im dro¿sze tym lepsze :)

18.01.2007
12:22
[3]

Aniek [ Mr Devil ]

beo --> bêdê nagrywa³ oczywiœcie film.

To które p³ytki polecasz? Cena nie gra roli.

18.01.2007
12:22
[4]

mirencjum [ operator kursora ]

Ró¿ne s¹ opinie na tema trwa³oœci zapisu. Oto jedna z nich:

"Istniej¹ ró¿ne, czêsto sprzeczne ze sob¹, opinie o przechowywaniu danych na noœnikach cyfrowych, takich jak p³yty CD czy DVD. Ekspert od pamiêci masowych w IBM Deutschland, Kurt Gerecke, twierdzi, ¿e aby unikn¹æ koniecznoœci wypalania nowych CD co kilka lat, do sk³adowania danych lepiej u¿ywaæ taœm magnetycznych.

W jego opinii, wypalane p³yty CD, w przeciwieñstwie do t³oczonych, maj¹ relatywnie krótki okres trwa³oœci - od dwóch do piêciu lat, w zale¿noœci od jakoœci p³yty. Twierdzi on, ¿e ¿ywot takich p³yt mo¿na jedynie nieznacznie przed³u¿yæ, przechowuj¹c je w ch³odnym i zaciemnionym miejscu.

Problem le¿y w degradacji materia³u. Dyski optyczne powszechnie u¿ywane do wypalania, takie jak CD-R czy CD-RW, maj¹ powierzchniê zapisu sk³adaj¹c¹ siê z warstwy barwnika organicznego, która mo¿e byæ modyfikowana przez wypalanie danych. Proces degradacji mo¿e 'przesuwaæ' dane na powierzchni, a¿ stan¹ siê nieodczytywalne dla lasera.

Gerecke twierdzi, ¿e wiêkszoœæ tanich p³yt sprzedawanych w sklepach dyskontowych czy marketach ma okres trwa³oœci nie przekraczaj¹cy dwóch lat. Niektóre, lepszej jakoœci, p³yty oferuj¹ d³u¿szy okres trwa³oœci, ale nie przekracza on na ogó³ piêciu lat. Ponadto odró¿nienie p³ytki CD wysokiej jakoœci od p³ytki niskiej jakoœci jest trudne, poniewa¿ niewielu dostawców podaje takie informacje.

Tak¿e dyski twarde maj¹ swoje ograniczenia. Problem z dyskami twardymi nie dotyczy samych powierzchni zapisu, ale ³o¿yskowania dysku. W dyskach gorszej jakoœci ³o¿ysko zu¿ywa siê szybciej. Specjalista z IBM Deutschland rekomenduje u¿ywanie dysków o obrotach 7200 na minutê, które maj¹ ³o¿yska najwy¿szej jakoœci.

W zwi¹zku z ograniczon¹ trwa³oœci¹ wypalanych p³ytek CD, Gerecke sugeruje u¿ywanie taœm magnetycznych, które, wed³ug jego zapewnieñ, maja trwa³oœæ od 30 do 100 lat. "

18.01.2007
12:25
[5]

Aniek [ Mr Devil ]

OK, a teraz które p³ytki polecacie? Cena nie gra roli.

TDK, Sony a mo¿e Verbatim??

18.01.2007
12:40
[6]

Tomus665 [ Legend ]

TDK - Moim zdaniem najlepsze tylko takich uzywam od paru lat i sa niezawodne.

18.01.2007
12:46
[7]

neXus [ Fallen Angel ]

Jakiœ czas temu by³ o tym problemie artyku³ w "Œwiecie Nauki".
Ogólnie rzecz bior¹c projekty zak³ada³y ¿ywotnoœæ p³yty na jakieœ 5-15 lat (w wypadku p³yt CD - w wypadku p³yt DVD czas o po³owê krótszy). W chwili obecnej takie za³o¿enia trzymaj¹ jedynie specjalne p³yty do archiwizacji, aczkolwiek koszt tych¿e p³yt jest bardzo wysoki (np. CD kosztuje za sztuke ok. 20$)
Natomiast obecnie produkowane p³yty s¹ wytwarzane po jak najni¿szych kosztach, co powoduje dosyæ znaczny spadek jakoœci. Z powodzeniem mo¿na za³o¿yæ, ¿e standardowa p³yta DVD dobrej jakoœci (Verbatim albo TDK) wytrzyma jakieœ max 2 lata, zanim utlenianie barwnika spowoduje problemy z odczytem.

18.01.2007
13:14
[8]

Aniek [ Mr Devil ]

I jeszcze pytanko:

Jaka jest ró¿nica odczytu gdy zapisujê szybciej a wolniej?

18.01.2007
13:20
[9]

SebNET [ Nigga 4 Life ]

Im szybciej zapisujesz plyte DVD tym wiecej napedow ma problemy z odczytaniem takiego nosnika, bo duzo np stacjonarnych odtwarzaczy ma dosc kiepskie lasery i poprostu film sie haczy lub wystartuje, a za chwile sie wylacza. Dlatego ja od momentu swojej zabawy z DVD pale tylko i wylacznie na predkosci 4x, nigdy nie mnie zawiodla ta regula. No i plyty Verbatimy DVD-R 16x (Manufaktura MCC - Mitsubishi Chemical Corps), oczywiscie palone na 4x.


pzdr!

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.