GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Windows XP na jednym dysku a Linux na drugim.

12.01.2007
21:46
smile
[1]

Raynor [ Big Man ]

Windows XP na jednym dysku a Linux na drugim.

Witam,

Mam takie szybkie pytanie. Otóż wymieniłem sobie dysk w komputerze i pomyślałem, że można by na starym, podpiętym teraz w slave, zainstalować linux'a. Zastanawia mnie jak będzie to wyglądać gdy potem będę musiał wyjąć z kompa dysk z linuxem (pójdzie do innego). Będzie nadal ekran wyboru systemu czy będzie się odpalać odrazu windows? Czy może coś się spieprzy?

Zawsze chciałem troche poznać linuxa ale zastanawia mnie ta sytuacja.

Linux to Ubuntu 6.10 - jakby to miało jakieś znaczenie.

12.01.2007
21:50
[2]

Didier z Rivii [ life 4 sound ]

jesli zainstalujesz GRUB lub lilo w boot sektorze mastera to ekran startowy pozostanie ale da sie go latwo pozbyc naprawiajac bootsektor odpowiednim poleceniem

12.01.2007
21:58
[3]

Raynor [ Big Man ]

Mhm, a masz może gdzieś opis tego?

Zastanawiałem się, czy może by nie podzielić jednej partycji na masterze a stary wywalić całkowicie (hałasuje staruszek już :) ) i mieć z tym spokój i na stałe linuxa bez grzebania w obudowie. Jakim programem najprosciej podzielić partycje bez formatowania i bez utraty danych?

12.01.2007
22:16
smile
[4]

Didier z Rivii [ life 4 sound ]

polecenie naprawiajace to albo fixboot albo fixmbr, nie pamietam juz ktore jest dobre.

a co do drugiego pytania to dzielenie dysku z danymi na partycje zawsze ciagnie za soba jakiestam ryzyko. No i gdybys instalowal linuxa na tym samym fizycznym dysku co win to uwazazzeby przy instalacji nie sformatowac partycji windowsowskich bo slyszalem o kilku takich przypadkach jak ktos nie czytal tego co na ekranie sie pojawia ;)

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.