GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

walcarka

09.01.2007
17:12
[1]

dozer181 [ Konsul ]

walcarka

walcarka
krawedziarka
ciecie
prostowanie

potrzebuje definicji do tego jak ktos zna niech poda

09.01.2007
17:15
[2]

Lukis17 [ Poznańska Pyra ]

nie wiesz co to jest...

prostowanie??

ciecie ??

...no comments...

09.01.2007
17:18
[3]

dozer181 [ Konsul ]

podaj mi definicje tego a nie jakies zbedne komenty walisz

09.01.2007
17:21
[4]

hubs [ Stand UP Speak UP ]

sjp.pwn.pl

09.01.2007
17:22
[5]

Lukis17 [ Poznańska Pyra ]

Cięcie - proces technologiczny stosowany najczęściej w obróbce materiałów metalowych polegający na wytworzeniu takiego stanu naprężenia w żądanym miejscu aby nastąpiło w nim pęknięcie obrabianego materiału, poprzedzone zazwyczaj odkształceniem plastycznym.

[edytuj] Rodzaje cięcia

* cięcie za pomocą dwóch krawędzi tnących np. stempla i płyty tnącej, które zbliżając się do siebie powodują przecięcie obrabianego materiału
* cięcie cienkiej warstwy metalu jedna krawędzią tnącą np. przy okrawaniu odkuwek wygładzaniu
* cięcie gumą przy którym blachę dociska się do wzornika (szablonu) o ostrych krawędziach ciśnieniem wywieranym przez warstwę gumy. Następuje odgięcie obrzeża wystającego poza krawędź wzornika i urwanie się materiału na krawędzi
* cięcie nożowe; zagłębienie się noża w materiale spoczywającym na miękkim podłożu (tnie się w ten sposób takie materiały jak skóra, filc itp.)
* przebijanie otworów; któremu towarzyszy wywinięcie pęknietego brzegu
* cięcie metodami spawalniczymi: za pomocą spawarki elektrycznej lub palnika gazowego

[edytuj] Sposoby przeprowadzania cięcia

* cięcie na prasach za pomocą wykrojników
* cięcie na specjalnych maszynach, bez zmiany elementów tnących. Takie maszyny to np. nożyce gilotynowe, dziurkarki itp.
* cięcie na nożycach krążkowych

PROSTOWANIE
Spawanie i inne procesy produkcyjne, w których wykorzystuje się ciepło, pozostawiają naprężenia w stygnącym materiale, będąc przyczyną deformowania się elementów konstrukcyjnych. Prostowanie płomieniowe jest od dawna stosowaną efektywną metodą korygowania kształtu takich elementów. W wielu przypadkach stanowi jedyną szansę naprawy błędów i uniknięcia powtórnego wytwarzania wyrobu.

W prostowaniu płomieniowym wykorzystywane jest zjawisko zmiany wymiarów elementów metalowych w wyniku zmian ich temperatury i związaną z tym możliwość generowania naprężeń wewnętrznych. Jeśli podczas nagrzewania ograniczymy możliwość swobodnego rozszerzania się elementu, spowodujemy wystąpienie wewnątrz naprężeń ściskających. Wzrost naprężeń będzie rósł proporcjonalnie do zwiększającej się temperatury. Gdy naprężenia ściskające przekroczą granicę plastyczności materiału, w elemencie pojawią się odkształcenia trwałe. Jeżeli w takim momencie przerwiemy ogrzewanie, nagrzany obszar zacznie stygnąć i skracać się, a odkształcenia plastyczne pozostaną, co sprawi, iż element ulegnie wyprostowaniu.



Gazy stosowane w procesie prostowania płomieniowego to tlen i gaz palny. Zdolność gazu palnego do zapewnienia dużej szybkości nagrzewania - niezbędnej w tym procesie - mierzona jest temperaturą i skutecznością płomienia. Spośród wszystkich gazów palnych stosowanych w przemyśle największą temperaturę i skuteczność płomienia zapewnia acetylen.
Wybór właściwego sprzętu zależy od rodzaju i grubości materiału. Blachy o grubości do 15 mm prostujemy używając standardowych palników do spawania. Materiały o grubości przekraczającej 20 mm zaleca się prostować przy pomocy palników z dyszami wielopłomieniowymi. Do prostowania elementów o dużej powierzchni, takich jak pokłady statków, nadbudówki itp. stosuje się palniki posiadające trzy lub pięć jednopłomieniowych dysz. Są dodatkowo wyposażone w kółka, ułatwiające przesuwanie palnika po powierzchni.

Chociaż stosowanie prostowania płomieniowego wymaga praktyki, to po odpowiednim szkoleniu zmierzyć się z nim może praktycznie każdy. Zachęcamy więc do skorzystania ze szkolenia oferowanego przez LINDE.

Materiały, które można prostować płomieniowo:

* stale niestopowe i niskostopowe
* stale wysokostopowe
* aluminium i jego stopy

09.01.2007
17:22
[6]

Lukis17 [ Poznańska Pyra ]

wikipedia.pl zapraszam...

09.01.2007
17:23
[7]

Xaar [ Uzależniony od Marysi ]

a szukałeś w ogóle?







Prostowanie odnosi się do prostownika?

09.01.2007
17:25
smile
[8]

Zax_Na_Max [ Bo Emeryt Znał Karate ]

WALCARKA (mech.)
maszyna do przetwórstwa tworzyw sztucznych, uplastyczniania kauczuku, regeneracji gumy itp. za pomocą obracających się walców.

1. KRAWĘDZIARKA (techn. 1)
bokarka, strugarka do obróbki płaskich lub profilowanych (np. rowek lub wpust) wąskich boków desek, listew i płyt drewnianych.
2. KRAWĘDZIARKA
maszyna (prasa) do gięcia blach w linii prostej.


1. CIĘCIE TERMICZNE
wytapianie lub wypalanie szczeliny na całej grubości ciętego przedmiotu; c. tlenowe (spalanie w strumieniu czystego tlenu), łukowe (wytapianie szczeliny łukiem elektr.), łukowo-tlenowe, plazmowe ...
2. CESARSKIE CIĘCIE , łac. sectio cesarea
operacyjny zabieg położniczy, prze cięcie powłok brzusznych i przedniej ściany macicy, wyjęcie płodu drogą nadłonową, zakończone zaszyciem


Cięcie - proces technologiczny stosowany najczęściej w obróbce materiałów metalowych polegający na wytworzeniu takiego stanu naprężenia w żądanym miejscu aby nastąpiło w nim pęknięcie obrabianego materiału, poprzedzone zazwyczaj odkształceniem plastycznym.



Prostowanie płomieniowe
Spawanie i inne procesy produkcyjne, w których wykorzystuje się ciepło, pozostawiają naprężenia w stygnącym materiale, będąc przyczyną deformowania się elementów konstrukcyjnych.

09.01.2007
17:28
[9]

dozer181 [ Konsul ]

no dzieki
a moze znacie budowe walcarki ii krawedziarki

09.01.2007
17:30
[10]

Lukis17 [ Poznańska Pyra ]

rozumiem ze jestes w jakims technikum budowlanym?

09.01.2007
17:30
smile
[11]

Xaar [ Uzależniony od Marysi ]

podejrzewam że może być w odpowiedniej książce w bibliotece :)

09.01.2007
17:35
[12]

dozer181 [ Konsul ]

na kole to bede mial
brakuje mi tylko tej budowy jeszcze
ale i tak dzieki za szybka odpowiedz

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.