GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Tajna broń Xbox 360

05.01.2007
16:45
smile
[1]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Tajna broń Xbox 360

News pochodzi ze strony Gram Pl:
"Piątek, 5 stycznia 2007, godzina 14:28, autor: Iwanatsu
Już w 2005 roku, jeszcze przed premierą X360, jeden z kierowników Microsoftu sugerował, że ich nowa konsola posiada zablokowaną funkcję, która odblokowana zostanie dopiero w przyszłości, przez update oprogramowania. Spekulacjom na temat asa w rękawie Microsoftu nie było końca... aż do teraz.

Ten as, ma nawet swoje imię - Ana - i jest to niewielki chip, odpowiedzialny za skalowanie obrazu. To właśnie dzięki niemu (niej?), możemy grać chociażby w takie Gears of War w miażdżącej rozdzielczości 1080p i to właśnie skalowanie jest tym, czego nie potrafi żadna inna konsola, a jedynie Xbox 360. To jest tajna broń Microsoftu w walce z Sony.


PlayStation 3 nie posiada funkcji sprzętowego skalowania, przez co gry pracujące natywnie w rozdzielczości np. 720p, mogą działać jedynie w 720p lub niższej, 480p. Nie mogą być skalowane "w górę" do 1080p ani 1080i. To dość duży problem, zwłaszcza że PS3 ma być przecież systemem High Definition, dlatego też jest to jedno z największych wyzwań, które Sony ma teraz przed sobą.

Poradzenie sobie z tą kwestą za pomocą software'u będzie niezwykle trudne (o ile w ogóle możliwe), więc praktycznie jedynym rozwiązaniem, które może być brane pod uwagę, będzie prawdopodobnie tylko nowsza wersja PS3, wzbogacona o podobne, jak w X360, rozwiązanie sprzętowe.
"

Co o tym sądzicie? Czy skalowanie z 720p do 1080p nie może być robione przez TV? Jak rozumieć tę "tajną broń"? Naprawde pomoże tym co mają TV Full HD?

05.01.2007
16:54
[2]

cin3k7 [ Wypomnij mi moj ranking ]

Nie znam się na tym, ale pewnie wielu ludzi się tym zasugeruje kupując konsolę.

05.01.2007
16:57
[3]

zalo [ Generaďż˝ ]

co tam PS3, zrobiło sobie pozytywna opinie po dominatorze - PS2, X360 rządzi!

05.01.2007
17:01
[4]

Kaczorowy [ Konsul ]

Przez telewizor raczej nie, chociaż DVD z upscalerami są od dawna. A może, a nawet jest robione tylko przy pomocy software'u. Przecież nawet na PS2 możesz mieć pełne HD, czyli rozdzielczość 1080i (strona www.xploder.net) i skoro na tak starej konsoli jak PS2 zajmuje się tym oprogramowanie, to tym bardziej będzie to możliwe na PS3.

05.01.2007
17:01
[5]

albz74 [ Legend ]

cin3k7 - nikt się tym nie sugeruje bo nikt o tym nawet nie wie.

Cainoor- skalowanie rzecz jasna może zrobić TV- nawet musi bo jak inaczej przyjąć sygnał 720p na matrycę 1080p ?

Skalowanie w górę ma sens przy skalerach za parę tysięcy złotych, wtedy obraz 720p wygląda 'prawie' jak 1080p, choć nie ma skąd wyczarować detali. Skaler jaki jest w X360 w niczym nie pomoże bo to jest jakiś custom za 5$ . Spójrz na odtwarzacze dvd które skalują obraz do 720p/1080i - w takich za 250 złotych nie zauważysz w ogóle różnicy czy obraz jest 480p czy 1800i.

EDIT: tak jak napisał Kaczorowy - nic nie stoi na przeszkodzie zarówno X360 jak i PS3 renderować nawet w 2160p, o ile miejsca na framebuffer wystarczy. To kwestia software. Zwłaszcza, że Cell jest w stanie zdekodować 14 strumieni HD (720p) jednocześnie, i około 2 pełnych strumieni 1080p

05.01.2007
17:03
[6]

Azzie [ bonobo ]

Szczerze mowiac nic z tego nie rozumiem...

05.01.2007
18:40
[7]

KhRON [ Dominus Mortis ]

chodzi o sprzętowe przeskalowanie obrazu

np. łatwo mogą sobie to wyobrazić osoby mające monitory LCD o rodzielczości powiedzmy 1280x960 ale grające w coś w rozdzielczości 1024x768...

jeżeli to monitor rozciąga obraz (kablem idzie 1024x768), to może on być nieostry/poząbkowany/nieładny... to już zależy od tego jak właściwie monitor to robi (nowe robią to w miarę dobrze, stare robiły to po prostu paskudnie - stąd z resztą przeświadczenie że na LCD da się pracować jedynie w jego natywnej rozdzielczości :) )...

ale jeżeli karta graficzna sprzętowo rozciąga obraz, to możliwe jest zrobienie tego "porządnie" (obraz jest szczegółowy, w miarę ostry, nie ma "ząbków) a kablem idzie pełne 1280x960 (w naszym przypadku "natywna" rozdzielczość monitora) - wtedy niezależnie od jakości monitora samego w sobie (konkretnie układu przeskalowującego) mamy idealny obraz :)



analogicznie jest w X-Pudle2... to konsolka "zajmuje się" przeskalowaniem obrazu, więc obraz wygląda niezmiennie "dobrze"...

w przypadku PS3 to monitor/wyświetlacz musi zająć się obrazem, który dostaje w niższej niż jego maksymalna rozdzielczości... i tylko od samej elektroniki wyświetlacza zależy jak właściwie zostanie on przeskalowany i wyświetlony - raz będzie OK, a raz będzie gożej...



"brzydki przykład" na załączonym obrazku (patrzcie na krawędzie) ;]

przeskalowanie 720->1080 to 1,5 raza... ja zastosowałem skalowanie "najbliższy sąsiad" i "bikubiczne", ale równie dobrze może to być (teoretycznie) lepszy typ przeskalowania - lanczos albo coś na shaderach...

07.01.2007
00:12
[8]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Dzięki KhRON.

07.01.2007
00:40
[9]

mikmac [ Senator ]

tylko trzeba pamietac, ze PS3 nic nie musi skalowac, bo gry beda natywnie pisane pod 1080p bo PS3 spokojnie ten format uciagnie.
A skalowanie w dol do 720p (dla TV 720p) to zadna sztuka nawet dla chipow wbudowanych w TV.

Nalezy tez pamietac, ze obraz z x360 720p-->1080p ma daleko jakoscia do 1080p z PS3 bo skalowanie to nie generowanie obrazu w takiej rozdzielczosci a tylko postprocesowe rozciaganie go.

07.01.2007
00:51
[10]

dr. Acula [ Generaďż˝ ]

mikmac->
Zauważ, że na PS3 w pełnym 1080p nie będą działały wszystkie gry.
Więc o DMC4, GOW3, GT5, Tekken 6, SC4 itd. w Full HD możesz zapomnieć...

07.01.2007
01:41
[11]

KhRON [ Dominus Mortis ]

ciekawy komentarz na temat "nowych" konsol i HD:
https://forum.gry-online.pl/forum_post.asp?tid=17298&pid=55

07.01.2007
01:56
[12]

Dowodca_Pawel [ ETCS Clan ]

KhRON -> Bardzo ciekawy komentarz, szkoda, że link został przemieniony, dla niekumatych gry-online trzeba zmienić na gram.

07.01.2007
02:17
[13]

mikmac [ Senator ]

hmm moze rzeczywiscie za bardzo uwierzylem w mozliwosci PS3, ale gdzies czytalem, ze ogolna wydajnosc x360 to okolo 1TFLOP a PS3 2TFLOP (cala wydajnsosc systemu). Troche tez sceptycznie patrze na ta trudnosc pisania pod PS3 - badz co badz developerzy Sony to nie amatorzy.

To, ze x360 NIE uciagnie 1080p to wiadomo, sadzilem, ze PS3 poradzi sobie z tym w kazdej grze... :/

07.01.2007
02:30
[14]

KhRON [ Dominus Mortis ]

@mikmac

gdyby to tylko i wyłącznie developerzy sony pisali gry, to powiedzmy że "było by ok"...
... ale co ma robić biedny programista z niezależnego studio, który chce zacząć pracę nad jakąś grą?

jak się okazuje możliwości X360 i PS3 są do siebie "niebezpiecznie zbliżone"... zapowiada się naprawdę interesujące starcie tychże konsol - podsumowanie którego możliwe będzie nie wcześniej niż za rok

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.