kamil_kriss [ fIgHtInG dReAmEr ]
Problem z zadaniem z chemii (obliczenia molowe)
Mam zadanie o takiej treści:
W ilu molach CO2 jest zawarte tyle samo tlenu, co w 14g CO?
Nie wiem jak to rozwiązać... za każdym razem mi inaczej wychodzi... :/

mannan [ Max Payne is the best ]
Ja jeszce, tego nie brałem )-:
Kozi89 [ Generaďż˝ ]
Brałem to! To jest łatwe.Ale niestety wszystko zapomniałem, przez święta. Szczerze mówiąc to podziwiam Cię. Gdybym ja nie wiedział jak zadanie zrobić to rzucił bym zeszyt w kąt i go nie tykał.
Z tego co pamiętam, to musisz użyć tablicy Mendelejewa i cos na krzyż pomnożyć.
kamil_kriss [ fIgHtInG dReAmEr ]
Kozi89 --> Tyle to też wiem. :) Mam podobne zadanie rozwiązane i krok po kroku próbuję odtworzyć. :) A, że biolchem jestem, chemię zrobić muszę, reszte olać. :P
Czagap [ Pretorianin ]
Ja bym to zrobił tak:
1. Liczysz masę jednego mola tlenku węgla i zawartość tlenu w 14g CO:
CO___28g(masa jednego mola)________14g(masa podana w treści)
O____16g(masa tlenu zawartego_______x(ilość tlenu w 14g CO)
__________w jednym molu CO)
2. Teraz liczysz "x" przy pomocy proporcji przekształcając równanie:
14g/x = 28g/16g
14g/x =1,75
14g = 1,75*x
14g/1,75 = x
8g = x
3. Układasz kolejną proporcję tym razem dla CO2:
CO2____44g(masa jednego molaCO2)__y (ilość CO2 zawierająca 8g O)
O______32g(masa O zawartego________8g(obliczona masa tlenu)
___________w jednym molu CO2)
4. I znowu liczenie:
44g/32g = y/8g
1.375 = y/8g
1.375*8g = y
11g = y
5. Tym razem proporcje:P :
ilość moli CO2__1mol (CO2)_____z moli (szukana wartość ostateczna)
masa CO2_____44g____________11g
6. Liczymy:
1mol/44g = z/11g
(1mol*11g)/44g = z
z= 0.25 mola
Odpowiedź
W 0.25 mola zawarte jest tyle samo tlenu co w 14g CO.
zadanie "wzięte na logikę" na pewno są na to jakieś wzory, ale mnie się nigdy nie chce zapamiętać, więc tak liczę. Ten sposób tylko pozornie jest trudny:)
kamil_kriss [ fIgHtInG dReAmEr ]
Czagap ---> To się tak liczy, dzięki... na to nie ma wzorów. ;)
vxqxvzvdv7739nvjc [ Pretorianin ]
Na przykład:
CO - tlenek węgla
CO2 - dwutlenek węgla
Ten pierwszy jest bardziej szkodliwy i wynika z niepełnego spalenia (działa tak jak czad)