GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Tradycje Świąt

19.12.2006
22:49
smile
[1]

_kolo_ [ Czarny Kon ]

Tradycje Świąt

Potrzebuję na jutro do szkoły odpowiedzieć na pytania:

1) Co symbolizuje ta chorągiewka przy Baranku Wielkanocnym?
2) Skąd w Polsce wziął się zwyczaj jedzenia Karpia w Wigilię?
3) Co symbolizuje Choinka w Święta Bożego Narodzenia i skąd wziął się ten zwyczaj?

Z góry dzięki ;)

19.12.2006
22:51
[2]

Lukis17 [ Poznańska Pyra ]

1. Chorągiewka symbolizuje odniesienie do Waykanu chyba
3. Choinka przyszła z zachodu...chyba...ale nie wiem dokładnie

19.12.2006
22:52
smile
[3]

Blink! [ Generaďż˝ ]

3) Co symbolizuje Choinka w Święta Bożego Narodzenia i skąd wziął się ten zwyczaj?

Z tego co pamiętam to był jakiś zwyczaj starożytnych Rzymian,że w swięta ku czci Jowisza stroili drzewka,ale nie wiem czy ma to jakis związek z nasza "choinką"

19.12.2006
22:54
[4]

zelka [ Strider ]

Przystrajanie choinki jest tradycją wigilijną dość młodą. Zwyczaj ten dotarł do Polski w drugiej połowie XVII wieku z Niemiec, a z nim łączy się obdarowywanie upominkami.

Wraz z ekspansją wiary chrześcijańskiej na północ należało pomieścić w niej pogańskie obrzędy Germanów. Pomimo dużej niechęci wobec zwyczajów związanych z kultem światła i ognia, to właśnie one stały się charakterystycznym elementem współcześnie obchodzonych świąt Bożego Narodzenia: rozświetlone drzewko, symbol nadziei, jest niczym innym, jak zapożyczeniem z tradycji krajów Europy północnej, któremu nadano nowe, chrześcijańskie znaczenie.

Współczesna choinka, jak uczy Kościół, jest odwzorowaniem drzewa rajskiego: "drzewa życia", biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła, pod którym rozpoczęła się historia ludzkości. Choinkę wnosi się do domu w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi - Adama i Ewę. Na choince nie może zabraknąć jabłek, bo właśnie te owoce były na owym biblijnym drzewie, a ponadto jabłko symbolizuje zdrowie i czerstwość do późnej starości. Wśród iglastych gałązek wiją się łańcuchy - lekkie, słomkowe, bibułkowe, to pamiątka po wężu kusicielu. Pętają choinkę jak niewolnicę, przypominając, że cały ludzki ród znajduje się w niewoli grzechu. Gwiazda na szczycie drzewka symbolizuje gwiazdę betlejemską, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. Gorejące na gałązkach świeczki (dzisiejsze lampki) jakby okruchy ognia, który dawniej płonął w izbie przez całą noc wigilijną, aby przychodzące na ten czas dusze przodków mogły się ogrzać, dzisiaj przypominają one o nigdy nie gasnącej Bożej miłości do ludzi. Choinki ubiera się także w piernikowe figurki ludzi i zwierząt, oraz bombki. Tak ustrojona choinka powinna stać w domu do Trzech Króli, a więc do końca godnich Świąt.

19.12.2006
23:06
[5]

_kolo_ [ Czarny Kon ]

zelka --> odpowiesz na pozostałe pytania? :P

19.12.2006
23:13
smile
[6]

_kolo_ [ Czarny Kon ]

UP

Help me.

19.12.2006
23:19
[7]

zelka [ Strider ]

Czemu jednak to właśnie karp, a nie inna ryba słodkowodna, stał się wigilijnym przysmakiem?
Karp (Cyprinus carpio) jest rybą azjatycką. Tam żył w naturze w odmianie zwanej sazan. Już kilka tysięcy lat temu hodowali go w stawach Chińczycy i Japończycy. Do Europy sprowadzili go prawdopodobnie krzyżowcy pod koniec XII wieku, a więc wtedy, gdy cystersi zakładali w Polsce pierwsze stawy rybne. Oczywiście w stawach hodowano także inne ryby, również na wigilijnych stołach karp nie miał monopolu. W dawnej Polsce podawano wiele potraw z różnych ryb.
Przyczyną niebywałej kariery karpia są zapewne polski sukcesy hodowlane. W naszym kraju wyhodowano trzy smaczne odmiany karpia: karp pełnołuski, karp bezłuski (golec) oraz karp lustrzeń (królewski), zwany pierwotnie galicyjskim. Ta ostatnia odmiana, zaprezentowana po raz pierwszy oficjalnie przez A. Gascha (z gospodarstwa Kaniów koło Białej Krakowskiej) na wystawie rolniczej w Berlinie w 1880 roku, zrobiła furorę. Karpie królewskie są znacznie większe i bardziej odporne na choroby od wcześniejszych odmian, hodowanych w innych krajach. W dodatku jest rybą bardzo płodną, na 1 kg masy ciała samicy przypada średnio 100-200 tys. ziaren ikry.
Karpie żyjące w większości innych krajów należą do mniej smacznych odmian. Dlatego Polacy przebywający za granicą nie kryją zdziwienia i zawodu, gdy uda im się, z wielkim trudem, kupić tę rybę. Karp polski i, powiedzmy, amerykański, to dwie różne rzeczy. Nasi rodacy ze zdumieniem stwierdzają, że krajowe są znacznie lepsze.
Tak więc dominacja karpia na wigilijnym stole ustaliła się prawdopodobnie w XIX wieku, kiedy królewska odmiana tej ryby "zakasowała" konkurencję.

19.12.2006
23:20
[8]

_kolo_ [ Czarny Kon ]

zelka --> wielkie, wielkie dzięki :) Wygooglowałeś to? :O Jeśli znajdziesz jeszcze o tym baranku, to masz u mnie piwo :)

19.12.2006
23:25
[9]

zelka [ Strider ]

_kolo_ ---> trzymam cię za słowo :)
Tak, wygooglowałam to. O baranku znalazłam, ale nie ma tam ani słowa o chorągiewce.
Szukam dalej.

Baranek wielkanocny
Ma on w święconce swoje uprzywilejowane miejsce. Jest symbolem Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności. Zwyczaj święcenia baranka sięga VII wieku (Sakramentarz z Bobbio). Natomiast ustawianie baranka na stole wielkanocnym wprowadził w XIV wieku papież Urban V (+19 XII 1370). Przyświecał mu jeden cel: aby wierni ucztując, nie zapomnieli o najważniejszym przesłaniu tego święta. W Polsce baranek wielkanocny nazwany był Agnuszkiem i pojawił się w XVII wieku. (Nie należy go mylić z Agnuskiem - watykańskim medalikiem woskowym, na którego awersie odciśnięty był baranek, a na rewersie Jan Chrzciciel). Postawiony na stole baranek wielkanocny przypomina o tym, że Chrystus odkupił ludzi oraz że są oni przeznaczeni do wiecznego ucztowania na godach Baranka. Przypomina także o dramatycznym wydarzeniu ze Starego Testamentu, kiedy to anioł śmierci przeszedł przez ziemię egipską, uśmiercając pierworodnych synów. Ominął tylko te żydowskie domy, których odrzwia naznaczone były krwią baranka, zabitego z Bożego nakazu. Przypomina o uroczystym posiłku paschalnym, który o tej samej godzinie spożywała każda rodzina żydowska, tworząc z rozproszonego ludu jednolity religijnie naród, modlący się w tym samym języku. Baranek paschalny był wyraźną zapowiedzią, typem i wyobrażeniem (figurą) Jezusa Chrystusa, którego krew miała ocalić od śmierci wiecznej cały rodzaj ludzki, na co wskazał prorok Izajasz już 7 wieków przed narodzeniem się Jezusa.
Obecnie stawiane na stole baranki wielkanocne są zrobione najczęściej z masy cukrowej. Coraz rzadsze są te upieczone w domu z ciasta włożonego do żeliwnej foremki, a jeszcze rzadsze są te wyciśnięte z masła (z drewnianej formy). Niektórzy stawiają na stole baranki wielkanocne gipsowe, porcelanowe, szklane, gliniane, plastikowe, a nawet zrobione z owczej wełny.

Jak znajdę coś o samej chorągiewce to dopiszę.

19.12.2006
23:31
[10]

_kolo_ [ Czarny Kon ]

Mam jeszcze jedno zadanko ;p To na polski:

Jest praca | Nie ma pracy

Uzupełnij tabelkę. Hm, jeśli jest praca to są pieniądze itp :P

Proszę o odpowiedzi :D

19.12.2006
23:36
[11]

Lysack [ Latino Lover ]

Jest praca:
-pieniądze
-powodzenie u płci przeciwnej jako zapewnienie godnego życia
-emerytura, czyli godna starość
-zapewnienie dzieciom godnego rozwoju
-zawieranie nowych znajomości
-satysfakcja z urlopu
-ograniczenia czasowe
-dyscyplina i podporządkowanie

Nie ma pracy
-więcej czasu dla rodziny
-brak pieniędzy
-może skutki braku wykształcenia
-

19.12.2006
23:40
[12]

_kolo_ [ Czarny Kon ]

Lysack --> dzięki stary ;)

zelka --> ok zelka :)

19.12.2006
23:44
[13]

zelka [ Strider ]

No i masz o chorągiewce:
Baranek wielkanocny ma chorągiew na znak zwycięstwa.

19.12.2006
23:47
[14]

_kolo_ [ Czarny Kon ]

zelka --> wielkie dzięki Zelka. Jeśli będziesz coś potrzebowała, to wal do mnie :D

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.