GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Polski - proszę o mała pomoc

10.12.2006
21:58
smile
[1]

MaZZeo [ LoL AttAcK ]

Polski - proszę o mała pomoc

Witam!

Chodzi o to, ze mam takie stwierdzenie

"Średniowiecze nie jest upadkiem kultury bo:"

I muszę powypisywać jakies argumenty przemawiajace za tym. Mam narazie dwa:

- nie powstałybypierwsze uniwersytety
- nie uczylibiśmy się o średniowieczu

I nie mam pomysłu na reszte :| Bardzo prosze, moze pomozecie...

10.12.2006
22:01
smile
[2]

Czesiek_Alcatraz [ Generał ]

Nie pomogę Ci, bo nie zgadzam się z tym twierdzeniem :)

10.12.2006
22:03
smile
[3]

Loon [ jaki by tu stopien? ]

Dokladnie to samo co Czesiek chcialem napisac. Ostatnio nawet często rozmyslam nad tym jakim zadupnym okresem było Średniowiecze :).

10.12.2006
22:04
[4]

mrEdDi [ Sygnatariusz ]

bo jest okresem rozkwitu filozofii chrześcijańskiej,
bo dzięki średniowieczu mamy taką piękną sztukę,
mamy literature,

coś napewno jeszcze wymyślisz ;P a ile masz tych pkt mieć ?

10.12.2006
22:10
[5]

ffff [ Backside ]

- narodziła się średniowieczna teologia i filozofia chrześcijańska
- powstała sztuka romańska i gotycka, przy czym ta druga do dziś budzi podziw swoim rozmachem
- powstała piękna kultura rycerska, opiewająca ideał rycerza - pochodzącego z dobrego rodu mężczyzny, uzbrojonego przede wszystkim w miecz, mającego pokrewieństwo księciem czy królem i damą serce, kobietę dla której będzie walczył i żywił do niej platoniczne uczucia (a więc czysto psychiczne, bez kontaktu fizycznego - oczywiście w praktyce było inaczej ;))
- rozwinęła się sztuka płatnerska w dziedzinie militariów, powstawały coraz to lepsze i bardziej kunsztowne elementy uzbrojenia i opancerzenia
- dzięki mecenatowi papieży rozwijała się rzeźba, powstała nowa forma muzyczna (chorał gregoriański) i kontynuowano pieśniarstwo (wędrowni truwerowie i truwerzy, opowiadający rymowane pieśni) i rozwijała się sztuka malarska - poczynając od Giotta
- powstały arcydzieła literatury i nowe formy literackie - Boska Komedia (Dante), Dekameron (Boccaccio), Wielki Testament (Francoise Villion), Listy do Laury (Petrarca), Pieśń o Rolandzie (nawiązanie do eposu greckiego), Tristan i Izolda, Opowieści Kantenberyjskie
- rozwinęły się nowe formy literatury historiograficznej (nurt książek historycznych kierowanych do ludzi nie pochodzących se sfer intelektualnych, w Bizancjum), hagiograficznej (czyli żywoty świętych)


EDIT
Skoro nie macie nic mądrego do powiedzenie, to po cholerę posty nabijacie?

10.12.2006
22:13
smile
[6]

Loon [ jaki by tu stopien? ]

FFFF - ale to jest cos madrego do powiedzenia. Moim zdaniem średniowiecze to jedno wielkie cofnięcie się do tyłu naszej cywilizacji. Owszem - rozwinęła się specyficzna dla tej epoki kultura, ale tak naprawdę nazywanie tej epoki "mrocznymi wiekami" jest jak najbardziej uzasadnione. Pełno ciemnoty, barbarzyństwa.

10.12.2006
22:23
[7]

ffff [ Backside ]

Mroczne wieki trwały, powiedzmy do IX w. - od tego momentu (mniej więcej) następuje mniej lub bardziej dynamiczny rozwój Europy.
Wcześniej nie ma co dziwić - zostaliśmy zalani falą azjatyckich barbarzyńców, którzy zdegradowali lub zupełnie zdewastowali naszą kulturę i trzeba było budować nowy porządek.
A za ciemnotę uważam akurat niedostrzeganie rozwoju, który nastąpił w średniowieczu - nie wiem nad czym rozmyślałeś, ale sądzę, że nie czytałeś za dużo :].

Ja na takie dyskusje nie mam teraz czasu, zapraszam ewentualnie do wątku na Gram.pl, gdzie się sporo na ten temat wypowiadałem, i poczytanie argumentów "za" i "przeciw" -

10.12.2006
22:30
smile
[8]

MaZZeo [ LoL AttAcK ]

Loon, Czesiek_Alcatraz --> to nie jest moje stwierdzenie ;)

ffff --> wielkie dzięki!

10.12.2006
22:31
[9]

ffff [ Backside ]

Nie ma sprawy, polecam się na przyszłość :).
Historia lux veritates est.

BTW - jak masz zamiar to spisać do zeszytu, do może upewnij się, że żadne zagadnienie nie jest Ci obce i nie będzie kwasu po zadaniu pytania typu "Podaj przykład hagiografii" :).

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.