
Dziki 10 [ ...:::BORN TO FLY:::... ]
Takie małe pytanko - Gothic III
Witam!
Na wstępie konfiguracja mojego kompa:
AMD Athlon 64 3200+
Sapphire X800 GTO2
1GB Pamieci Ram(Dual)
Panowie i panie...nie powiecie mi ze na takim kompie Gothic bedzie cieżko chodził,ja też tak bym nie powiedział dopuki nie spróbowałem...wielkie moje ździwienie że gdy używam NAJNIŻSZYCH ustawień nieda sie grać.A wiec moje małe pytanko...czy jest jakaś recepta na polepszenie funkcjonowania Gothica(jakieś podkręcenie przez TRIX'a) i na jakim kompie gracie w Gothica-na jakich ustawieniach!
Bardzo prosze o odpowiedźi bo ja tu dostaje k*&^icy przy tej grze która sie tnie niemiłosiernie,acha dodam że komputer jest świeżo po formacie.
Pozdrawiam!
Dziki 10 [ ...:::BORN TO FLY:::... ]
jupik nr. I
Lukis17 [ Poznańska Pyra ]
hmm spróbuj zagrac na średnich. Z tego co wiem Gothic tak sie dziwnie zachowuje że jak ktos ma kompa na średnie detale to na niskich mu tnie.

Dziki 10 [ ...:::BORN TO FLY:::... ]
Lukis>>>Też to słyszałem...spróbuje tak zagrać
A moze bawił sie ktoś z was w TRIX'ie i wie jakie ustawienia są najlepsze dla Gothica III ???

Gotman [ Generaďż˝ ]
A oryginał?
Finthos [ Konsul ]
Dołóż RAMu, żeby miał 1,5 GB. Podobno bardzo pomaga. I nie wiem, czemu się dziwisz, bo wysokie wymagania sprzętowe tej gry to żadne novum. Jak nie poczytałeś serwisów netowych albo czasopism przed zakupem, to świadczy to negatywnie o szacunku do własnych pieniędzy.
Kozi89 [ Generaďż˝ ]
Pobaw sie jeszcze cieniami, shaderami i zasięgiem widzenia.

Dziki 10 [ ...:::BORN TO FLY:::... ]
Finthos>>>Czytałem,ale niewiedziałem że na dobrym sprzęcie bedzie się aż tak cieło.
Dałem na ustawienia srednie,tnie sie faktycznie mnie,ale ciagle:/
P.S:Dobranoc!!!

Szenk [ Master of Blaster ]
Dziki 10 ----> Mój komputer to Pentium D 2,8 GHz, ATI X800GTO i 1 giga ramu. Gothic III chodzi mi na średnich ustawieniach całkiem nieźle (wyłączyłem tylko cienie). Zmieniłem tylko w pliku ge3.ini wpisy dotyczące cache'u wg wskazówek podanych niżej - pozwolę sobie zacytować większy fragment dotyczący pliku .ini z pewnego forum o Gotiku; jak chcesz możesz trochę z tym pokombinować - ja osobiście, jak już wspomniałem, zmieniłem tylko linijki ResourceCache i poprawa wydajności stała się widoczna, pozostało jednak długie wczytywanie się gry.
Oto wspominamy fragment - mam nadzieję, że to Ci pomoże:
--------------------------------------------------
Witam, razem z Elhoimem i Gomorrghiem na forum worldofgothic.de znaleźliśmy rozwiązanie związane z występującym podczas zapisów SaveBugiem oraz anormalną wydajnością, głównym problemem jest calkowicie zrypany plik GE3.INI w katalogu z grą (podkatalog INI).
Resource cache jest znacząco zaniżony (zarówno dla obiektów,speedtree,dźwięku,i meshów).
CO więcej główne granice rozmiaru cache dla tych resourców w Ini zostały ustawione poprawnie.
Najnowszy patch 1.08 nie rozwiązuje tego problemu! Ciągle występuje savebug, objawiający się wieszaniem kompa podczas zapisu gru (normalnego i quick save'a).
Żeby było ciekawiej po naszych zmianach w INI , gramy sobie spokojnie na high detalach z jedynie wyłączonymi Shadows i shaderami usatwionymi na 2.0,low detail distance na medium i overglow effect, reszta High,antialiasingx2!
WAŻNE RESOURCE CACHE ustawcie na HIGH (ale nasze INI ma również zmienione wartości na medium/low, natomiast na High działa najlepiej no i macie jedwabną jakość )
Najlepsze jest to że po zmianach zniknęły całkowicie następujące problemy i zyskaliśmy:
-Czas zapisu gry znacząco spadł (ok 15-18 sekund), wczytywanie również szybsze
-Nie ma SAVEBUGA
-Poprawiona wydajność , rzadkie cięcie na doczytywanie (bardzo krótko) od razu zobaczycie różnicę
-Nie ma znikających dźwięków (np. zapętlającego się śpiewu ptaków)
-Znikają dziwne efekty w stylu widoku przez ściany jaskiń w pewnych momentach
-inne w stylu dziwnie zachowujących się NPC
-co dziwne armour jest naliczany poprawnie
Ustawienia testowaliśmy przez tydzień, działa bez zarzutu, tydzień różnych lepszych lub gorszych zmian, ale się udało.
Kompy na których testowaliśmy:
-AMD 64 - 2.4Ghz
2GB ram
Geforce 6600
-Intel 2.3 GHZ
1.5GB
Geforce7500
i inne konfigi
(kto grał szybko się zorientuje że powyższe rzeczy naprawdę dają popalić zwłaszcza save bug)
DOBRA teraz mięcho czyli jak co pozmieniać:
Otwieracie katalog z grą potem podkatalog INI, a w nim znajdujecie GE3.INI
-robicie kopię pliku i wywalacie go do innego folderu (żeby był jako baza)
wracacie do katalogu INI i otwieracie GE3.INI
teraz zmieniacie co następuje (jak macie problemy ze znalezieniem dajcie z górnego paska znajdź i np.cache):
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[Lighting]
; Lighting type to use (not longer supported)
; 0 = Simple lighting (ambient, legacy mode)
; 1 = VertexHemisphereVertexLighting
; 2 = VertexHemisphereVertexLightingWithOverbright
; 3 = VertexHemispherePixelLightingWithOverbright
; 4 = PixelHemispherePixelLightingWithOverbright
LightingType=2
ObjectDetails.fScreenObjectDistanceCulling_High=0.008
ObjectDetails.fProcessingRangeFadeOutRange_High=300.0
ObjectDetails.fRangedBaseLoDOffset_High=300.0
ObjectDetails.enuMeshLoDQualityStage_High=2 ; 0=Normal, 1=High, 2=UltraHigh
ObjectDetails.enuAnimationLoDQualityStage_High=2 ; 0=Normal, 1=High, 2=UltraHigh
ObjectDetails.fScreenObjectDistanceCulling_Medium=0.02
ObjectDetails.fProcessingRangeFadeOutRange_Medium=500.0
ObjectDetails.fRangedBaseLoDOffset_Medium=300.0
ObjectDetails.enuMeshLoDQualityStage_Medium=1 ; 0=Normal, 1=High, 2=UltraHigh
ObjectDetails.enuAnimationLoDQualityStage_Medium=1 ; 0=Normal, 1=High, 2=UltraHigh
ObjectDetails.fScreenObjectDistanceCulling_Low=0.045
ObjectDetails.fProcessingRangeFadeOutRange_Low=700.0
ObjectDetails.fRangedBaseLoDOffset_Low=-300.0
ObjectDetails.enuMeshLoDQualityStage_Low=0 ; 0=Normal, 1=High, 2=UltraHigh
ObjectDetails.enuAnimationLoDQualityStage_Low=0 ; 0=Normal, 1=High, 2=UltraHigh
ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_TextureQualityHigh=350000000
ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_High=96000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_High=70000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_High=40000000 (spokojnie możecie dać 30000000)
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_High=20000000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_High=20000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_High=40000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_High=10000000
ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_Medium=70000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_Medium=40000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_Medium=20000000
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_Medium=15000000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_Medium=16000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_Medium=30000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_Medium=7500000
ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_Low=32000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_Low=30000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_Low=10000000
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_Low=10000000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_Low=13000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_Low=25000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_Low=5000000
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Najszybciej żeby zmienić pO Prostu wykasujcie całe linijki i w ich miejsce wstawcie zmodyfikowane (spoko i tak macie kopie).
Potem dajcie save i już .
Gwarantuję własną głową że ustawienia są idealne , działają świetnie i są przetestowane przez masę ludzi.
Teraz krótka analiza jeśli kogoś to interesuje, dlaczego PB spierniczyła INI.
Otwórzcie teraz bazowy plik INI sprzed zmian (ten skopiowany)
zobaczycie że wartość np. systemu odpowiadającego za podsystem SpeedTree (generowanie drzew) miała wartość dla resourcecache High: 100000 to jest strasznie mało!!! 1000000 czyli jedno zero więcej daje nam 1MB w naszych ustawieniach dajemy 7 zer czyli 10000000 czyli 10 MB i to jest odpowiednia wartość.
Kolejny śmieszny przykład to wartość cache dla MESH ustawiona domyślnie dla resource cache high na 21000 ! nasze ustawienie to 70000000 (dla high), kolejne przykłady to sound etc, możecie sprawdzić.
A teraz żeby było śmieszniej oto domyśłne graniczne ustawienia dla cache z tego samego ini:
Cache.SizeImage=128000000
Cache.SizeMaterial=40000000
Cache.SizeMesh=70000000 ( w grze domyślnie ustawione dla resource cache high na 21000!!! )
Cache.SizeSound=40000000
Cache.SizeCollisionMesh=40000000
Cache.SizeAnimation=40000000
Cache.SizeSpeedTree=10000000
Podsumowując, plik INI ma ok wartości dla GlobalCacheAdmin, czyli są one ustawione poprawnie, natomiast ktoś z PB zmodyfikował je w iście kretyński sposób wystarczy powiedzieć że na meshe przewidziane jest 70MB pamięci cache a w ustawieniach HIGH na cache w INI zostawiono 21000 czyli jeśli się nie mylę kilkaset/kilkadziesiąt kB ))), podobnie ma się sprawa z domyśłnym speedtree co sprawia że komputer podczas zapisu nie zdąży wygenerować sceny bo ma cholerny niedobór pamięci dodajcie do tego np. sporą wędrówkę przez zalesiony region i sporo trupów leżących na glebie wcześniej i już macie crasha.
Najnowsze zmiany w INi objęły także zmianę generowania oświetlenia i odległości liczonych obiektów.
Żeby nie ściemniać powiem ustawcie to, zobaczycie różnicę na lepsze!
Grafika ma dalej super jakość, a gra jest przyjemniejsza.
To tyle dodam jedynie że patche 1.07 i 1.08 nie zmieniają INI
Spróbujcie naszych ustawień , aktualna dyskusja na ten temat Tutaj , możecie zobaczyć ilość zadowolonych osób :

Dziki 10 [ ...:::BORN TO FLY:::... ]
Dzięki człowieku,zaraz to sprawdze...ma ktos jeszcze jakieś pomysły???

claudespeed18 [ zią ]
zacznij zbierac na upgrade, albo nowy komp i zapomnij o G3 a przejdz jeszcze raz(moze 1 raz)G1(niedlugo z modem Mroczne Tajemnice) i potem G2NK,a w G3 za jakis/es 1-2 lata...ja tak zrobie ;]