GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Wojsko

30.11.2006
20:23
[1]

hrabia27 [ Centurion ]

Wojsko

Witam mam takie pytanko Mam 28 lat a dokladniej mowiac jestem z rocznika 1978 I jakos sie tam zylo do niedawna kiedy otrzymalem list z wku bylem tam raz ale nic mi szczegolnego nie powiedzieli i teraz wlasnie otrzymalem drugie wezwanie ktore jest zapewne zaproszeniem po bilet. Moje pytanie brzmi czy jest jakis okreslony wiek do ktorego mozna pojsc a jesli tak to jaki A 2 pytanko ile moze kosztowac zalatwienie wojska... Pozdrawiam...

30.11.2006
20:28
[2]

~~~Mateuszer~~~ [ Konsul ]

Bez urazy ale za stary na wojsko chyba jesteś:),poza tym to mogłeś nie odbierać listu...A co do kupna to do 1500zł.

30.11.2006
20:30
[3]

Azzie [ bonobo ]

Nie ma juz gornej granicy wieku poborowego. Teoretycznie zgodnie z prawem moga Cie wziac nawet jak masz 60 lat :)

30.11.2006
20:30
[4]

hrabia27 [ Centurion ]

Spoko ale doszly mnie sluchy ze do 28 lat moga scignac tylko wlasnie czy kalendarzowo czy rocznikowo oni jada... Wolalem odebrac bo juz raz mialem sprawe ze unikanie i nie odbieranie...

30.11.2006
20:39
[5]

EG2007_13069454 [ Junior ]

Czas trwania poboru w różnych rejonach zależy od liczby poborowych. Dziennie każdy z punktów powinien przyjąć 30-45 młodych ludzi. W całej Polsce do poboru stanie ponad 290 tys. osób z rocznika 1987 oraz z roczników 1982-86, którzy dotychczas nie stawili się do poboru, byli czasowo niezdolni do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub złożyli wniosek o ponowne ustalenie ich zdolności do służby.

Stawienie się do poboru nie jest równoznaczne z powołaniem do wojska. Ma ono na celu założenie ewidencji wojskowej, ustalenie zdolności do służby oraz wydanie książki wojskowej. Statystyka wskazuje, że kategorię A (zdolny do służby wojskowej) otrzymuje 80 proc. poborowych, jednak kolejne 80 proc. z tych zdolnych korzysta z odroczenia ze względu na naukę. Do koszar może trafić w pierwszej kolejności około 15 proc. z nich. Pozostali poborowi będą musieli odbyć służbę wojskową w późniejszym okresie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP do poboru wzywane będą również panie, roczniki 1978-88, które w roku szkolnym 2005/06 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych. Wzywane są też studentki wyższych szkół morskich urodzone w latach 1978-88, które złożyły pisemny wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wezwanie ich do poboru.

Znowelizowana ustawa przewiduje także pobór pań uczących się w takich zawodach, jak: specjalista w dziedzinie lotniczej, radiologicznej, a także panie psycholog, rehabilitantki, diagnostyczki laboratoryjne, informatyczki, nawigatorki, tłumaczki. Jednak bez obaw! W tym roku nie ma takiego zapotrzebowania.

Od 1 lipca ub.r. zasadnicza służba wojskowa trwa dziewięć miesięcy. W związku z naszym wejściem do NATO wojsko stawia na profesjonalizm, czyli kadrę zawodową (około 55 proc. armii) i jak najlepiej wyszkolonych rekrutów. To sprawia, że tym, którzy zdecydowanie bardziej wolą dżinsy lub garnitur od najlepiej nawet skrojonego munduru, łatwiej jest uniknąć służby wojskowej.

Starania należy zacząć jak najwcześniej. Stając przed komisją, trzeba oprócz: • dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, • potwierdzenia zgłoszenia do rejestracji (należało to zrobić rok wcześniej), • dokumentu stwierdzającego wykształcenie, • fotografii 3x4 cm bez nakrycia głowy, zabrać też wszelkie dokumenty lekarskie zaświadczające o ewentualnych ułomnościach i przebytych poważnych chorobach, pobytach w szpitalu, opinie specjalistów itd.

Osoby, które chcą korzystać z odroczenia ze względu na sprawowaną nad kimś opiekę, powinny przynieść ze sobą wniosek o odroczenie wraz z dokumentami potwierdzającymi tę opiekę. Poborowi, którzy ze względu na wyznawane zasady moralne lub przekonania religijne nie mogą odbywać służby wojskowej, mogą złożyć podanie o skierowanie do służby zastępczej (o jej zasadach piszemy poniżej).

Uwaga! Wezwanie zobowiązuje poborowego do przyjścia na komisję w wyznaczonym terminie i miejscu. Jeśli jednak z ważnych przyczyn nie jest to możliwe, zobowiązany jest on zawiadomić o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta), dołączając dokumenty potwierdzające przyczyny nieobecności.

W trakcie poboru przedstawiciel samorządu ustali stan cywilny i sytuację poborowego (żonaty, dzieciaty, kawaler; czy się uczy, czy pracuje; kiedy kończy szkołę itd.). Stan zdrowia poborowego zbada powiatowa komisja lekarska składająca się z lekarzy cywilnych. Jeśli dokumenty potwierdzające absolutną nieprzydatność do służby komisji nie przekonają lub odwrotnie - gdy chorowity będzie udawał zupełnie zdrowego - komisja może skierować poborowego na dodatkowe badania do wskazanego specjalisty z danej dziedziny.

Po przyznaniu kategorii przedstawiciel wojskowej komendy uzupełnień (WKU) przeznacza poborowego do zasadniczej służby wojskowej lub innych form służby. Uwaga! Ostatnia nowelizacja ustawy zniosła wiekową granicę 28 lat, po przekroczeniu której poborowemu zasadnicza służba już nie groziła. Teraz od dnia stawienia się do poboru wojsko ma 18 miesięcy, aby poborowego do służby powołać. To WKU musi zadecydować, czy jest takim poborowym zainteresowane, czy nie. Jeśli nie powoła, po 18 miesiącach poborowy automatycznie przechodzi do rezerwy z adnotacją, że ma "uregulowany stosunek do służby wojskowej". Poborowy, który chciałby zaplanować swoją przyszłość, może pisemnie zapytać o plany WKU wobec niego.

Te 18 miesięcy nie dotyczy osób korzystających z odroczenia np. na naukę. Czas ten liczy się od dnia otrzymania przez komendanta WKU zawiadomienia od szkoły, że poborowy naukę skończył. Ta sama zasada dotyczy młodych ludzi, którzy wyjechali do pracy za granicę. Powinni zgłosić swój wyjazd i powrót w urzędzie gminy, a wtedy WKU ma 18 miesięcy na ich powołanie. Jeśli nie skorzysta, poborowi zostają przenoszeni do rezerwy. Odroczenie przysługuje każdemu uczniowi i studentowi na czas nauki (także w systemie zaocznym). W przypadku nauki, jak również wyjazdu za granicę, okres 18 miesięcy do powołania zostaje automatycznie zatrzymany. Uwaga! Po ustaniu tych przyczyn termin ten rozpoczyna się od nowa. Oznacza to, że do wojska będzie można powołać poborowego na przykład w wieku 32 lat. Nie warto więc unikać kontaktów z WKU.

Natomiast absolwenta szkoły wyższej można powołać do przeszkolenia wojskowego nie później niż w ciągu roku od dnia otrzymania zawiadomienia przez wojskowego komendanta uzupełnień o tym, że skończył on studia.

Zadaniem powiatowej komisji lekarskiej, której członkiem powinien być obowiązkowo chirurg, jest zakwalifikowanie młodego człowieka do odpowiedniej kategorii zdrowia, co wiąże się z jego ewentualną przydatnością dla armii.

apla

Kategorie: • A - zdolny do służby wojskowej, • B - czasowo niezdolny (bo na przykład złamał nogę), • D - niezdolny podczas pokoju, • E - trwale niezdolny

Lista kilkuset zdrowotnych przyczyn, z powodu których poborowy przestaje być "atrakcyjny" dla armii, znajduje się w rozporządzeniu ministra obrony narodowej z 25 czerwca 2004 r. (DzU nr 151, poz. 1594).

Niektóre dolegliwości nie zwalniają ze służby automatycznie, lecz zwolnienie zależy od stopnia danej wady. I tak: na kategorię D lub E mogą liczyć osoby mierzące poniżej 155 cm lub mające tyleż w obwodzie. To znaczy rozporządzenie obwodu nie precyzuje, lecz wspomina o osobach nadmiernie otyłych. Także zwolnieni byliby ze służby niewidzący na jedno oko, mający wymienione poniżej ułomności lub cierpiący na choroby: głuchota, zniekształcenia i wady kręgosłupa, garb, rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, astma, wady serca, przewlekły nieżyt żołądka lub dwunastnicy, przepuklina przeponowa, hemoroidy, brak obu jąder (jedno nie stanowi przeszkody), zapalenie wirusem HIV, padaczka, moczenie nocne, zaburzenia osobowości, alkoholizm, sprawność umysłowa poniżej przeciętnej, brak nogi lub ręki, brak palców, płaskostopie, rozległe żylaki, nowotwory.

Poborowy nie musi zgodzić się z komisją lekarską przyznającą kategorię zdrowia - w ciągu 14 dni może odwołać się do wojewódzkiej komisji lekarskiej.

Pacyfiści czy osoby, którym np. religia nie pozwala na posługiwanie się bronią, mogą starać się o służbę zastępczą. Wniosek taki mogą złożyć w dniu poboru u przedstawiciela WKU. Wojewódzka Komisja do spraw Służby Zastępczej działa przy urzędach marszałkowskich i one też dysponują wykazem instytucji i ośrodków, w których służbę taką można odbywać. Zwykle są to domy pomocy społecznej, szpitale itp. Poborowego, który złożył wniosek o przyznanie służby zastępczej, a jej nie odbył, przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu upływu 36 miesięcy, a w przypadku absolwentów szkół wyższych - 18 miesięcy.

Służba zastępcza trwa 18 miesięcy, ale dla absolwentów wyższych uczelni - sześć. Wynagrodzenie netto wynosi 520 zł, pracujący jest za to ubezpieczony, a dodatkowo otrzymuje odzież ochronną. Wykaz tych miejsc, w których można odbywać służbę zastępczą, znajduje się w wojewódzkich urzędach pracy. Chcący z takiej służby skorzystać powinni swój wniosek przekonująco uzasadnić.

Odroczenie służby ze względu na ważne sprawy rodzinne bądź osobiste udziela się tylko jeden raz na okres od trzech do 12 miesięcy. Odroczenia udziela komendant WKU. Dotyczy to spraw losowych, gdy np. młody człowiek nie zdał matury i potrzebuje czasu na poprawkę, prowadzi własne przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne.

Uwaga: przed wojskowym komendantem uzupełnień trzeba się stawić natychmiast po upływie okresu odroczenia.

Odroczenie przysługuje też poborowemu opiekującemu się członkiem rodziny. Musi on jednak mieszkać z poborowym lub opieka ta musi wynikać z orzeczenia sądowego. Poza tym osoba ta: • nie może mieć więcej niż 16 lat (chyba że została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji) lub • skończyła 75 lat, a nie ma innego członka rodziny o równym lub podobnym pokrewieństwie. W tym wypadku jednak o konieczności sprawowania opieki decyduje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Odroczenia natomiast udziela wojskowy komendant uzupełnień i może udzielić go nie więcej niż trzy razy, każdorazowo na czas określony we wniosku, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy. Gdy czas ten minie, a sytuacja poborowego nie zmieni się, ten automatycznie przechodzi do rezerwy.

Instancją odwoławczą od decyzji związanych z koniecznością sprawowania opieki - zarówno dla WKU, jak i poborowego - jest wojewoda.

30.11.2006
20:40
smile
[6]

Morbus [ settler ]

ja wyszedlem meisiac temu z woja i bylem z gosciem co ma 29 latek :) wiec nic straconego wszystko przed TOba :D:D:d moje kondolencje Ten poznal milosc kto kochal i wierzyl ten poznal WOLNOSC kto wojsko przezyl

30.11.2006
20:43
[7]

frer [ Freelancer ]

Nie wiecie może jak to jest z zaliczeniem wojska będąc na studiach, bo gdzieś czytałem że da się tak?? Tzn. w którymś semestrze trzeba chodzić na jakieś dodatkowe zajęcia, a potem w wakacje na półtora miesiąca do jednostki się jedzie i z głowy.

30.11.2006
20:55
[8]

infernus67 [ Prezes Misiura ]

A jak się jest studentem to można podobno jakoś odrobić w 6 tygodni. Nie wiecie na czym polega to przeszkolenie?

30.11.2006
20:58
[9]

Miczek[PL] [ Borsuczek ]

Morbus jak tam było w wojsku w Lublinie?? :p

30.11.2006
21:17
[10]

Grucha [ Generaďż˝ ]

Ja również mam 28 lat, jestem żonaty, niedawno niestety przerwałem studia zaoczne i mam kategorię A.

Od trepa w WKU dowiedziałem się, że w wojsku to oni mnie wcale nie chcą a najlepszym w tej chwili sposobem dla mnie żeby uniknąć tego cholernego marnowania czasu jest zrobienie sobie dzidziusia...I co wy na to ;) ?

30.11.2006
21:19
[11]

Maccpol [ Śnieżny Bałwan ]

Ja prawdopodobnie nie pójdę do wojska. 9 dioptrii. xD

30.11.2006
22:03
[12]

pawcio005 [ Pretorianin ]

Ja tam ide do wojska, a dokladnie to do marynarki wojennej, ale to dopiero za pare latek i tam zaostane na sluzbie, a nie na okres wymagany.

30.11.2006
22:57
[13]

frer [ Freelancer ]

pawcio005 --> To nie lepiej iść do szkoły oficerskiej ?? Nie musisz odbywać służby zasadniczej, a do tego od razu zostaniesz podporucznikiem.

01.12.2006
06:18
[14]

sweep [ Pretorianin ]

Jeżeli ktoś jest na studiach to na drugim roku można przejść przeszkolenie z Przysposobienia Obronnego. Ja miałem banalny test. W tym sensie banalny że 90 % pytań powtórzyło się z poprzedniego roku. Po zaliczeniu testu i po III roku studiów w przerwie letniej można odbyć sześciotygodniowe przeszkolenie.

01.12.2006
06:35
[15]

frer [ Freelancer ]

sweep --> Ja akurat jestem na drugim roku, pytanie tylko czy to chodzi o pierwszy czy drugi semestr tego roku. Pozatym co trzeba zrobić żeby zapisać się na to przeszkolenie.

01.12.2006
07:45
[16]

pcfanek [ Pretorianin ]

ja jak juzbede mial swoj wiek to i tak nie pojde do woja
przyczyna?
daltonizm:);p

01.12.2006
07:50
[17]

frer [ Freelancer ]

pcfanek --> I co się chwalisz, wydaje ci się, że gość jesteś, bo się wymigasz ?? Ja wolę odsłużyć swoje i już, byle nie mieć później opinii lenia, który nawet od wojska ucieka.

01.12.2006
08:02
[18]

Diplo [ Generaďż˝ ]

pcfanek ---> Daltonizm zwalnia ze służby? Niezle :) No ale pewnie samochodu tez nie poprowadzisz ;)

Ja mam problem, jestem z rocznika 84 i nie bardzo mam czas odrabiać wojsko na studiach (wątpię aby szefo dał mi 6 tygodni urlopu) a obecnej pracy nie chce stracić zbyt prędko.

Ktoś spotkał się z sytuacją, że na "prośbę" przenosili do rezerwy? Mam taki plan, żeby iść i pogadać z nimi jak z ludźmi, może się zlitują i nie zabiorą mi kawałka życia.

01.12.2006
08:02
[19]

doktor_Wyspa [ Pretorianin ]

Ja nie cwaniaczylem i nie udawalem uposledzonego ani wujek doktor mi nic lewego nie wypisywal i mam kat. A. Zanioslem im pewneg dnia dyplom ukonczenia uczelni i mnie przeniesli do rezerwy.
GG no RE. Pozamiatane :)

01.12.2006
08:24
smile
[20]

mirencjum [ operator kursora ]

Zaliczyłem dwa lata + 2 miesiące dosługi. W tym 90 dni jednostki karnej w pięknym miasteczku Orzysz. Czyli swoje dla ojczyzny ratowania zrobiłem. Teraz Wy!

01.12.2006
09:18
[21]

wampirek [ Pretorianin ]

Hrabia27----> Jestem z tego samego rocznika, ustawowo jesteś przeniesiony do rezerwy decyzją chyba Szmajdzińskiego z 2004r. , musisz się pojawić w WKU by otrzymać odpowiedni wpis do książeczki wojskowej. Przerabiałem to 2 miechy temu. Nie masz się co bać.

01.12.2006
09:39
[22]

gladius [ Subaru addict ]

Otóż to, rocznik 1978 i jeszcze jeden - 79 albo 80 zostały przeniesione do rezerwy. Skoczyć ci mogę trepy.

01.12.2006
10:03
[23]

ciemek [ Senator ]

a jest ktos z 86 kto kombinuje ? Ja przebywam poza granicami kraju, mam prace z ktorej jestem zadowolony i ktora dobrze wrozy na przyszlosc... W przyszlym roku zaczynam szkole na powaznie (nie to co teraz - kursy i certyfikaty w pracy)... Ja nie kce do woja :>
Generalnie to mam zamiar sie wymeldowac na tymczasowy pobyt za granica. Wtedy skreslaja mnie z ewidencji i przynajmniej przez jakis czas mam spokoj.

01.12.2006
10:52
[24]

pawcio005 [ Pretorianin ]

frer - oczywiscie tylko tak powiedzialem w uproszczeniu. ;)

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.