GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

XXI wiek z perspektywy lat 50.

08.11.2006
17:38
[1]

Ptosio [ Legionista ]

XXI wiek z perspektywy lat 50.

Polityka? Szkoła? Książki? Militaria? Raczej nie, a że kategorii "historia" nie ma, wybrałem na każdy temat. Do rzeczy:
Poszukuję książek/filmów/rysunków/artykułów prasowych/raportów rządowych etc. pochodzących za lat 50 ubiegłego wieku, (materiały z przełomu XIX i XX wieku też mile widziane) a dotyczących tego, jak będzie wyglądał świat w okolicach roku 2000. Zarówno pod względem socjologicznym, jak i technologicznym. Powieści fantastyczne są oczywiście pożądane, ale pod warunkiem, że podchodzą do tego problemu poważnie, wykluczone są wszelkiego rodzaju ingerencje kosmitów i innych sił nadprzyrodzonych (tak więc np. Odyseja Kosmiczna odpada). Chciałbym zobaczyć też trochę inne, bardziej optymistyczne spojrzenie na przyszłość niż w "Nowym, wspaniałym świecie" czy "Roku 1984", bo te wizje świata już znam. Najlepiej żeby fabuła koncentrowała się na normalnym życiu na ziemi, a nie np. na walce z rządzącymi czy podbijaniu kosmosu, podczas gdy o ojczystej planecie są tylko krótkie wzmianki. Trochę tytułów słynnych, kiczowatych filmów s-f też nie zaszkodzi, ale wolałbym żeby choć kilka podchodziło do tematu z trochę większą powagą. Najbardziej zainteresowany jestem artykułami prasowymi, zarówno poważnymi prognozami futorologicznymi z magazynów naukowych, jak i klasycznymi "co to będzie" z tabloidów i tygodników ilustrowanych. Było tego pełno pod koniec XX wieku, więc pewnie i 100/50 lat temu trochę tego powstało. Nie muszą to być kompletne opisy, wystarczą nawet krótkie artykuły o tym, jak to "olbrzymie forty na kołach będą szarżować na wroga, co kompetnie zastąpi szarżę kawleryjską" czy "litera c zniknie z alfabetu angielskiego" (autentyczny fragment którejś z "przepowiedni" z dziewętnastowicznej gazety, niestety cytuje w pamięci, nie potrafie podać źródła- wątek jest między innymi po to, abyście mi je wskazali). Rzecz jasna jeżeli chodzi o artykuły, to proszę o linka, bo raczej nie mam dostępu do takowych źródeł:)

08.11.2006
17:39
smile
[2]

stanson [ Szeryf ]

Poczytaj Lema.

08.11.2006
18:02
smile
[3]

chaber van dall [ Konsul ]

Serial "Kosmos 1999" :P.
Może to nie lata 50., ale od razu mi się nasunęło...

08.11.2006
18:13
[4]

konioz [ Taternik ]

Szczerze mowiac to nie przychodzi mi nic na mysl, co opowiadaloby o wizji przyszlosci a jednoczesnie nie mialo jakichs wzmianek o kosmitach czy o ich ingerencji (zwlaszcza, ze w Odysei byla dosc mala ingerencja kosmitow jak na sci-fi;)).
Jeszcze jak ma to byc z lat '50 to zupelna pustka.
Filmy jakie mi przychodza do glowy to Johnny Mnemonic, Mad Max, 12 Malp. No ale to lata '80-'90.

Nawet Janusz Zajdel, ktory mi przyszedl do glowy nie wydal opowiadan w latach '50 ale duzo pozniej.

Hmm no nie wiem moze troche podpowiedzialem. ale ciezkie zadanie generalnie, az jestem ciekaw jakichs przykladow.

08.11.2006
19:01
[5]

Flyby [ Outsider ]

.."generalnie ciężkie zadanie" ;) ..w tych latach na fantastyczne wizje świata patent miała ideologia komunizmu i do przedstawiania przyszłości należało podchodzić z ostrożnością i szacunkiem ..była mała ilość książek i czasopism gdzie taką tematykę można było spotkać wydawanych do r.1948 ..potem ustrój położył swoją ciężką łapę na wszelkiej twórczości ..w piśmie "Świat Przygód" było jedno z pierwszych opowiadań Lema ;) ..Były w taniej serii książek po 2,50 pierwsze rosyjskie powieści o świecie przyszłości (Nie pamiętam autora) ..były wydawana chyba przez PWN seria książeczek "Nauka Przygoda Fantastyka" gdzie też drukowano tłumaczenia naszych przyjaciół i nauczycieli ..oni już mieli swoje ocenzurowane prawo do jedynie słusznych wizji.. można było spotkać takie artykuły a nawet opowiadania w ówczesnych "Problemach" ..To do nich radzę sięgnąć..
..przełomem był rok 1957 ..W tym wypadku warto zaczynać od "Przekroju" i przewertować zaczynające się wtedy ukazywać czasopisma naukowe i techniczne..Były pierwsze tłumaczenia zagranicznej fantastyki , zaczął wydawać Lem oraz Trepka ..hmm..w duecie z drugim panem (nie pamiętam nazwiska) ..Podsumowania tego okresu łatwo znaleźć w pierwszych numerach "Fantastyki" ..będzie tam też kopalnia wszelkich informacji o tym okresie a nawet potrzebne bibliografie..

08.11.2006
19:13
[6]

mirencjum [ operator kursora ]

Może warto zwrócić uwagę i znaleźć gdzieś artykuły wizjonera-pisarza tamtych lat Arthura C. Clarke.

"Fantazja Clarke'a i doświadczenia zdobyte przy obsłudze radarów były podstawą studium na temat orbity geostacjonarnej i umieszczonych na niej satelitów. To studium zostało opublikowane w październiku 1945, w "Wireless World" powodując burzliwą dyskusję w kołach naukowych. W jego wizji trzy satelity umieszczone na orbicie geostacjonarnej w odległości 120°, zapewniają łączność między wszystkimi punktami na kuli ziemskiej. Wielu naukowców uważało Clarke'a za fantastę, a jego wizję za utopię. Dokładnie 12 lat później ta właśnie utopia stała się rzeczywistością. Pierwszy sztuczny satelita ziemi Sputnik rozpoczął nadawanie sygnałów radiowych z kosmosu.

...Pod koniec lat czterdziestych, na łamach kilku czasopism, ukazują się pierwsze felietony Clarke'a z tematyką science-fiction. Jedna z tych krótkich opowiadań The Sentinel, które napisał w 1948 r. było później podstawą do nakręcenia filmu Odyseja kosmiczna 2001 (ang. 2001: A Space Odyssey). Na początku lat 50-tych opublikował swoje pierwsze powieści, do których należały The Sands of Mars i Islands in the Sky (Wyspa w kosmosie). Były one jeszcze napiętnowane, typowym dla niego, naukowym sposobem myślenia.

W sierpniu 1953 roku ukazał się bestseller Clarke'a "Ostania Generacja". Książkę tą sprzedano w ciągu tylko 2 tygodni w ilości 200.000 egzemplarzy. "

08.11.2006
19:18
[7]

Didier z Rivii [ life 4 sound ]

wydaje mi sie ze przede wszystkim opisowi tego co potrzebujesz odpowiadaja doskonale powiesci i opowiadania świetnego Philipa K. Dicka. Wiekszosc jego ksiazek byla pisana w latach 60 i 60 a akcja dziala sie wlasnie na przelomie wiekow.
w wieksozsci ksiazek tez sa bardzo ciekawie nakresleni bohaterowie zmagajacy sie z trudnosciami jakie przyniosly im czasy w ktorych zyli.

Polecam goraco

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.