GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Gothic * Gothic 2 & Noc Kruka * Gothic 3 (cz. 132)

05.11.2006
00:34
smile
[1]

Yancy [ Legend ]

Gothic * Gothic 2 & Noc Kruka * Gothic 3 (cz. 132)

Wyspa powoli skrywa sie za horyzontem. Zostawiam ja w koncu za soba. Khorinis - niewiele dobrego mnie tam spotkalo. Wrogowie, zwali mnie Swietym Nieprzyjacielem - przyjaciele... nie bylo prawdziwych przyjaciól, tylko kolejne kroki na sciezce przeznaczenia. Ci których los postawil na mojej drodze, nie chcieli znac mego imienia. Niech wiec tak bedzie. Niech imie nadadza mi czyny, zabrzmi ono w echu moich dokonan, rozchodzac sie niczym fala - dla jednych zbawienna, dla innych niszczaca. To ja ulozylem Sniacego na wieczny spoczynek, sprawilem ze legendarne Smoki trafily na powrót miedzy legendy. Nie dane mi jednak zaznac spokoju. Jeszcze nie teraz. Jest cos co musze zrobic, czuje, wiem... Gdzies tam, moje przeznaczenie ma swój kres, wie o mnie i czeka. Jeszcze ten jeden raz. Wszystko co ma poczatek ma tez i koniec.

INFORMACJE DLA FORUMOWICZÓW
Watek poswiecony jest trylogii Gothic. Mimo ze przez wieksza czesc swojego istnienia tematem przewodnim byl Gothic2 & Noc Kruka, premiera Gothic3 zmienia wizerunek watku. Bez obaw, pytania dotyczace poprzednich czesci, nie pozostana bez odpowiedzi.


---------------------------------------------
GOTHIC 3

Premiera wersji PL: Gothic 3 został wydany przez CDP w pelnej lokalizacji. Data polskiej premiery: 03.11.2006.

Najnowszy patch (v1.08) do wersji europejskiej gry:


Wymagania sprzetowe:
Trudno okreslic. Na dzien dzisiejszy, nie ma osoby, która nie narzekalaby na plynnosc gry, niezaleznie od posiadanego sprzetu. Jednak na szczescie istnieje plik konfiguracyjny, ktory mozna zmodyfikowac, aby poprawic wydajnosc gry.

Plik konfiguracyjny:
Znajduje sie w katalogu gdzie zainstalowales gre, w podkatalogu INI i nazywa sie ge3.ini.
- ogolny watek na oficjalnym forum z informacjami na temat poprawy wydajnosci i jakosci grafiki w grze.
- tutaj znajdziecie jedne z lepszych zmian tego pliku dla ustawien na medium i 1GB RAM (wydajnosc jest znacznie poprawiona w porownaniu do wersji oryginalnej, grajac przez 4 godziny nie doswiadczylem juz takich zatrzyman i szarpniec gry jak poprzednio - przyp. Trollf).

Pod tym linkiem mozna sprawdzic czy nasz komputer spelnia wymagania Gothic 3:


Inne linki poswiecone G3:
<-- (ENG) strona o G3 (spis questow i npc, mapa)
<-- (ENG) oficjalne forum poswiecone Gothic 3

---------------------------------------------
GOTHIC 2 & NOC KRUKA

Linki do „historycznego” wstepniaka zawierajacego liczne porady do podstawowej wersji Gothic2
<--- wersja online
<--- w postaci archiwum rar

Wazniejsze nowosci i zmiany wprowadzone wraz z Noca Kruka
Osoby zainteresowane ta sprawe odsylam do wstepniaka 99 czesci watku gdzie temat zostal opisany.
https://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=3401515

Powazniejsze bledy jakie wnosi Noc Kruka
- Jesli poprosimy Laresa by zabral nas na farme Onara przed wybraniem linii dialogowej z podróza do Magów Wody- nie bedziemy mogli juz potem poprosic go o zabranie do Magów Wody, Lares nie bedzie chcial oddac ornamentu jezeli go posada.
- Przed pierwsza rozmowa z Vatrasem warto zapisac gre. Niektóre osoby zglaszaja bowiem ze po rozmowie nie dostaja amuletu z Ognikiem.

Kilka porad odnosnie edycji pliku gothic.ini
Znajdz linie: "zVidEnableAntiAliasing=0" i zmien "0" na "1". W grze zostaje wlaczona opcja AntiAliasing.
Znajdz parametr: "BloodDetail=1" i zmien "1", na któras z liczb 1-3. Np. "Blood Detail=3", w efekcie zwiekszamy ilosc krwi w grze.
Znajdz linie: "useQuickSaveKeys=0" i zmien "0" na "1". W menu gry uaktywni sie nowy slot na szybkie zapisywanie oraz wczytanie. Podczas gry nacisnij 'F5', by zapisac lub 'F9', by wczytac zapisany stan gry.
Znajdz linie: "playLogoVideos=1" i zmien "1" na "0". Przy uruchamianiu gry nie beda juz wyswietlane filmiki z logo JoWooD oraz Piranha Bytes.
Znajdz linie: "usePotionKeys=0" i zmien "0" na "1". Podczas gry zostana aktywowane skróty klawiszowe do mikstur regenerujacych zycie oraz mane.

---------------------------------------------
Inne linki do stron zwiazanych z grami serii Gothic:
<--- (POL) duzo informacji o G1 i G2/NK - mapki, solucje, cheaty, itp.
<--- (ENG) niezla strona o serii Gothic, duzo screenów z G3
<--- (GER) baza danych o Gothic 2
<--- (GER) j.w. z tym ze zaktualizowana o dane z dodatku
<--- (GER) wersja on-line powyzszych baz danych + informacje o pierwszej czesci Gothic
<-- (POL) forum o serii Gothic

---------------------------------------------
Link do poprzedniej czesci watku:
https://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=5613813

05.11.2006
00:36
[2]

Yancy [ Legend ]

DarkStar ---> Czytaj dokładnie. Zawsze pisałem U MNIE lub na moim kompie. Już na średnich detalach z shaderami 2.0 G3 wygląda bardzo ładnie, choć nadal uważam że Oblivion wyglądał lepiej.

Trollf ---> To ini jest naprawdę dobrze zrobione. Ale średnie detale są za mocne dla mojego kompa. Zwłaszcza dla 128mb na grafice :) Jednak powiem Ci że gra nawet na średnich detalach przez godzinę chodziła lepiej niż na fabrycznych ze wszystkim na min...
Żal wyłączać jak się teraz zobaczyło jak to może wyglądać... Ale muszę. Przez kilkanaście minut chodziło bardzo dobrze, potem ilość mielenia dyskiem zaczęła rosnąć. Jednak po godzinie było i tak o niebo lepiej niż poprzednio na... min... Innymi słowy, odzyskałem wiarę że jakoś uda mi się to i owo zmniejszyć by powiedzmy w miarę rozsądnie dało się pograć. Czyli bez ciągłej pracy dysku.

Najbardziej będzie bolało pogorszenie grafiki...

I pytanko, czy opłaca się na początku robić już rebelię w Cape Dun? Zrobiłem wszystkie zadania w okolicy i w kryjówce buntowników ale w innych miastach nie byłem.

05.11.2006
00:37
[3]

cRaven [ Konsul ]

gdzie jest ruda, jak się ją wydobywa. dotarłem do Montery i jakoś nie miałem z rudą doczynienia< albo nie mam pojęcia..

05.11.2006
00:53
[4]

thekid2 [ iLove ]

cRaven ---> Rude mozna znalezc w prawie kazdej jaskini ;) Na scianach "rośnie" a żeby zebrać trzeba mieć kilof ;P

05.11.2006
01:15
smile
[5]

SilentOtto [ Faraon ]

Yancy -> To wyzwalanie miast robi się nudne, zwykła młócka i na dodatek długotrwała. Ja magikiem, to się jeszcze muszę na dodatek zdrowo nabiegać :)

spoiler start

Jasne, tylko zaraz, jak wybijesz orki to obskocz wszystkie skrzynki :) I idź do smoków :)
Ja dałem dupy w Montarze - wybiłem wszystkie orki i najemników, ale wyzwolenia miasta nie ma :P A rzecz w tym, że poskąpiłem na przekupstwo za popełnione morderstwo. Cała banda rogala na mnie ruszyła, rozbiegli się po okolicy i na dodatek wybili NPC odpowiedzialnych za quest z rebelią :) Na dodatek nadpisałem nieopatrznie sejwa i nie chciało mi się wracać, bo poprzedni był dosyć stary.
spoiler stop

05.11.2006
01:57
[6]

cRaven [ Konsul ]

mam kilof...nie mam jak kliknąć na ścianę..

05.11.2006
02:07
[7]

Trollf [ ]

Yancy -
mam wrazenie, ze taki wstepniak juz gdzies widzialem... ;p

co do wyzwalania miast, to grajac drugi raz, zadnego z nich nie wyzwalam - owszem, wykonuje wszystkie mozliwe zadania, ale ani rebelii nie wszczynam, ani jej nie wyrzynam... dlaczego?
z kilku powodow:
- jesli zaczniemy oswobadzac wszystkie miasta, to kilka ostatnich z nich z duzym prawdopodobienstwem bedzie wrogo nastawione od samego poczatku i prawie wszystkie questy w nich przepadna...
- przy rebelii i walkach w miescie ginie masa ludu z obu stron, w ten sposob pozbywa sie dostepu do kupcow z towarami, ktore moga okazac sie przydatne w pozniejszych questach z innych miast, nie wspominajac o tym, ze czesc npc jest powiazana questami z innym miastem/miejscem

nie polecam na poczatku decydowania o losie miast, bo pozniej mozna tego zalowac, ze cos w przyszlosci pojdzie nie tak ;-]
najlepiej wykonywac wszystkie mozliwe zadania, bez ostateczniej anihilacji miast czy enklaw i przy okazji wykonywac zadania glownego watku, gdyz dopiero pozniej bedzie trzeba podjac ostateczna decyzje po ktorej stronie stanac...
na poczatkowej 'samowolce' juz wielu sie przejechalo ;-] (Drackula, ja i wiele osob z innych forum) - wszystko to dlatego, ze my jako gracze zwykle podejmujemy decyzje juz praktycznie na poczatku po ktorej stronie sie opowiedziec i zgodnie z tym wykonujemy zadania - natomiast gra zwleka z ta decyzja dopiero w dalszej czesci glownego watku - dopoki nie dojdzie sie do tego momentu, wczesniejsze i wyrazne opowiedzenie sie po ktorejs ze stron moze (choc nie musi) w przyszlosci dosc mocno namieszac...

05.11.2006
02:12
[8]

cRaven [ Konsul ]

słówko o wydobyciu rudy? nigdy nic mie się nie podświetliło... mam kilof..mam ulepszone wykrywanie rudy

05.11.2006
03:49
smile
[9]

SilentOtto [ Faraon ]

Trollf --> Do tej samej konkluzji doszedłem robiąc zadania w okolicy Trelis :) I tym optymistycznym akcentem kończę na dzisiaj.

05.11.2006
08:39
[10]

MP-ror [ Generaďż˝ ]

Zgadza się. Moje wyzwalanie miast skończyło się tym, że przepadły mi questy z Geldern i Trelis, bo orki miały już mnie dosyć i na sam mój widok się na mnie hurtowo rzucali. A to nie wszystko, bo nawet handlarze kręcący się w okolicach miast i związani z orkami także atakują. Podobnie orkowie pojawiający się gdzieniegdzie poza Myrtaną.

05.11.2006
09:13
[11]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> To bardzo się cieszę że nie ma musu. Czemu? Bo dotąd to ja wcale nie mam nic do Orków. Wcale nie wiem czy chcę się po jakiejkolwiek stronie opowiedzieć. Nie wydaję nikogo w ręce Orków ale też staram się im specjalnie nie szkodzić.
Fajnie że będzie można uniknąć kilku nudnawych walk w miastach. Miałem dotąd jedna większą rozróbę. Jaskinia z bandytami Ortegi. W G2 NK gdybym użył takiej taktyki jak tam - zostałbym zmasakrowany w momencie. W G3 wykosiłem wszystkich bandytów za jednym podejściem ponosząc tylko minimalne obrażenia (koleś trafił mnie 2x z łuku). Tarcza dość konkretnie podnosi KP na tym etapie. Zabrałem fajną kolesiowi po pojedynku na arenie.


Ile godzin potrzeba na ukończenie G3? Pytam, bo uzależniam od tego dalszą grę. Zmiany w pliku ini przyniosły bardzo dobre rezultaty i gra chodzi lepiej na średnich ustawieniach niż na fabrycznych min. wyglądając przy tym 20x lepiej. Nie oznacza to jednak że te zmiany w magiczny sposób sprawiły że zniknęły całkiem loadingi. Są i z czasem jest ich coraz więcej. O ile jednak wcześniej po dwóch godzinach nie dało się już zupełnie grać o tyle teraz jako tako to idzie. Przyznam ze ładne widoczki też robią swoje, w sensie - zachęcają do grania. Na najniższych ustawieniach gra wygląda karykaturalnie.

edit:
Ci którzy już skończyli grę, może podpowiedzieliby mi troszkę odnośnie rozwoju? Tak w trzech zdaniach. Dotąd rozwinąłem siłę na 150 + lepszą walkę bronią + bloki tarczą + ostrzenie broni. Do tego, akrobatyka, 30 złodziejstwo + drugi poziom zamków + wyłgiwanie się ;) Całej reszty nie ruszałem.

05.11.2006
09:50
[12]

Piratos [ Chor��y ]

Albo lepiej nie będę odstawiać gry na półkę tylko poczekam aż ktoś w końcu zrobi porządny tuortial do pliku ini to się wtedy pobawię, bo sam za bardzo słabo się znam na edycji takiego pliku.

05.11.2006
09:53
[13]

Yancy [ Legend ]

Piratos ---> Z 512mb ramek będzie trochę ciężko. Polecam przeszukać oficjalne forum o G3 może tam coś znajdziesz.

05.11.2006
09:58
[14]

xmajorx [ Gladiator ]

Yancy --> ja też mam dylemat odnośnie drogi rozwoju bohatera. Narazie jestem na drugim poziomie miecza, tarczy, łuku oraz otwierania zamków (bardzo się przydaje). Oczywiście ostrzenie broni jest również przydatną umiejętnością, lecz żałuję tego, że uczyłem się obdzierać zwierzęta ze skóry, to praktycznie nic nie daje.

05.11.2006
10:15
smile
[15]

Dym14 [ _X_X_X_ ]

Mam takie pytanie odnośnie rudy: jaki jest przyrost rudy w odpowiednim czasie [tzn. np. 1 ruda/1 min (w grze czy też w czasie teraźniejszym) czy też 10r/5min] ??

05.11.2006
10:41
[16]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

Dym -> nie rozumiem pytania.

05.11.2006
10:45
smile
[17]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Mam prośbe Yancy. Możesz mi wysłać na maila plik ini i twoje ustawienia? Ja za bardzo nie mam czasu się bawić a przez klatkowanie nie mam szans na większą walkę typu liberacja miasta. A jakby co to mam dokładnie taki sam komp jak ty.

05.11.2006
11:11
[18]

MP-ror [ Generaďż˝ ]

Właśnie. Może by ktoś uploadnął gdzieś takiego ulepszonego plika .ini dla tych, co nie znają się na jego edycji ?

05.11.2006
11:25
[19]

toaster [ Got Poofs? ]

Potrzebuje pomocy gdy włączam G3 pokazuje mi się błąd żebym włożył cd albo dvd a płyta jest w dvd-romie . Help!

-----------------------------

BTW: Dla tych któzi nie spełniają minimalnych wymagań G3 lub gra im się tnie polecam program TweakGothic3 :

Działa na angielskiej i polskiej wersji językowej.

05.11.2006
11:43
[20]

gladius [ Subaru addict ]

Zmieniłem ustawienia na niższe, wkleiłem ini podane w poprzednim wątku, a gra chodzi nadal marnie, wyglądając przy tym jak kupa. Mam gf7800gt i 2 gb ramu :-/
Ponadto, w grze jest kupa irytujących błędów. W ogóle jest ich kupa, ale nad niektórymi można przejść do porządku dziennego. Nad innymi nie. Np:

- jestem w mieście za barierą (gdzie król). wychodzę przed świątynię, pod murem stoi dwóch orków do zabicia. Wyciągam łuk, celuję i słyszę od paladynów, żeby odłożyć broń. Po chwili jakiś paladyn mnie atakuje. Bzdura totalna.
- w walce wręcz rąbie się jednakowo swoich i orków (w większym starciu). Bez sensu, przypadkiem można trafić niby sprzymierzeńca, i tylko load pozostaje.
- trafianie z łuku jest zupełnie przypadkowe, natomiast orkowie z kuszy trafiają ZAWSZE.
- szamani... no po prostu qrwa mać. Mają albo nieskończoną energię, albo nieskończone mikstury. W każdym razie zdrowieją po dwóch trafieniach z łuku i można tak bawić się do usranej śmierci. O tym, że zdejmują cię dwoma fireballami nawet nie piszę.
- idiotyczne "ślizganie się" postaci z różnych skrzynek, kamieni itp. Bardzo "pomaga" w walce.
- misje polegające na eskortowaniu... eskortowany ma jeden cel - dać się zabić możliwie szybko. Tych misji nie da się wykonać w inny sposób, niż oczyszczenie drogi wcześniej.
- zdychanie kluczowych postaci - w razie walki polecą w największy tłum, żeby dać się zabić.
- tragicznie niezbalansowane walki. Trudno zabić dzika, dzik zabija z łatwością (nawet po patchu). Nie ma natomiast żadnego problemu z zostaniem czempionem areny.

05.11.2006
11:55
[21]

Trollf [ ]

Yancy -

ogolnie kierunkow rozwoju jest 3:
wojak, lucznik i mag i mieszance...

1. wojak powinien ladowac punkty w sile (od tego zaleza zadawane obrazenia) oraz w zycie
o ile prawie wszystkie umiejetnosci wojaka sa raczej bez problemu do nauczenia sie dostepne, to trzy z nich maja dodatkowe wymagania:
- paladyna i regenerecji uczy Rhobar, dopiero po opowiedzeniu sie za Innosem (nie wiem czy jest gdzies mozliwosc nauczenia sie tego przez zle postaci ;-])
- mistrza w walce dwiema bronmi nauczymy sie tylko w Ishtar, wymagane jest 75% reputacji u Hashishin, co oznacza wybranie zlej sciezki i zabicie m.in. nomadow i wszystkich magow wody (w tym wielu znajomych z poprzednich czesci)

2. luczniki - tu dylematow raczej nie ma (umiejetnosci zwiazane z lukiem i polowaniem mozna sie bez problemow nauczyc), jedynie czasem strzal moze brakowac ;-] tutaj ladujemy w zrecznosc gdyz to podnosi obrazenia z lukow (najlepsze luki jakie spotkalem wymagaja 230 pkt zrecznosci)

3. mag - chodzi o to, zeby jak najszybciej zdobyc dwie rzeczy: szybkie uczenie sie i regeneracje many - tajemna wiedze rozwija sie max do 250, mimo tego, ze od niej zaleza obrazenia, to i tak na tym pulapie czary sa znacznie mocniejsze od mieczy czy luku
w mane mozna ladowac punkty do 200-300, powyzej to juz sztuka dla sztuki, zwlaszcza jak ma sie regeneracje... wlasciwie mag z regeneracja to najlatwiejsza postac - czasem sie czuje jakbym gral korzystajac z czitow ;p
co do czarow, to do walki przydaja sie wlasciwie 3-4 - reszta jest prawie bezuzyteczna w praktyce i tylko dobrze w opisie to wyglada O_o
niezbednik to lodowa lanca i blyskawica - owszem fireball jest fajny, ale jako, ze w grze nie ma nauczyciela magii ognia, a czarnego maga mozna sie nauczyc, to blyskawica moze pozniej zadawac wieksze obrazenia przy takim samym koszcie many co fireball... poza tym blyskawica wszystko tnie, a fireballem smoka nawet nie zranimy :>
no i z przywolan zdecydowanie demon, w inne nie warto bo za slabe sa :> z demonem i fireballem/blyskawica, to nawet trzy trolle (w tym jeden czarny) zdejmuje sie bez kombinacji ponizej pol minuty :>
no i z pozostalych zaklec jeszcze przydaje sie pelne wyleczenie - bez reszty mozna sie obejsc, choc jak nie ma na co punktow wydawac to mozna sie pobawic (szczegolnie telekineza z wyciaganiem przedmiotow z domow jest smieszna :>)

z pozostalych umiejetnosci to uniwersalne sa:
- wszelkie sciaganie zebow, skor i trofeow ze zwierzakow (przydaje sie nawet jak gramy magiem, bo jest sporo questow z tymi fantami na wymiane),
- bardzo przydatne sa wszystkie umiejetnosci z grupy 'pozostale',
- z alchemii to wlasciwie warto tylko tworzenie mikstur ze stalymi efektami i tworzenie many dla maga, reszte, a w szczegolnosci trucizny mozna sobie darowac, bo i tak sie ich tworzenia w grze nie nauczymy :P (jest nauczyciel, PN i kase odejmuje, a umiejetnosc dalej jest nieaktywna, a jak dodamy ja sobie z konsoli to i tak nie dziala :P)
- z kowalstwa to zdecydowanie wydobywanie surowcow sie przydaje, od przybytku glowa nie boli ;-] reszta, czyli ostrzenie i wykuwanie broni to wlasciwie dobre jest dla kasy, albo dla wojaka (najlepszy miecz dwureczny do samodzielnego wykucia i wyostrzenia jaki spotkalem zadaje 125 obrazen - ale quest aby nauczyc sie wykowania magicznych broni jest strasznie zakrecony i dlugi ;p)
- ze zlodziejstwa to chyba tylko otwieranie trudnych zamkow sie przydaje, no i kupiectwo potrafi troche kasy zaoszczedzic
natomiast wylgiwanie sie to porazka :> bo jak przy jakies rozmowie sprobujemy z tego skorzystac, a rozmowca nam nie uwierzy to sie na nas rzuci, ale jak my go zaatakujemy to cale miasto nas takze :> w rozmowie o posadzenie przestepstwa najlepszym wyjsciem jest zawsze ostatnia opcja (sprowokowanie), bo wtedy przeciwnik sie pierwszy na nas rzuca, inni nie reaguja, a my jak go pokonamy to dostajemy doswiadczenie za niego, zabieramy mu caly dorobek z bronia i nasze przestepstwo zostaje anulowane i nikt juz sie nie czepia - czysty zysk :>

dobra, na poczatek starczy ;p
jakby ktos mial pytania co do konkretnych umiejetnosci i czarow to pisac, bo ogolnie i zbiorczo na dzisiaj juz mi sie nie chce produkowac ;-]

05.11.2006
12:12
[22]

Trollf [ ]

gladius -

- jestem w mieście za barierą (gdzie król). wychodzę przed świątynię, pod murem stoi dwóch orków do zabicia. Wyciągam łuk, celuję i słyszę od paladynów, żeby odłożyć broń. Po chwili jakiś paladyn mnie atakuje. Bzdura totalna.
moze i bzdura, albo przesadne urealnienie spowodowane pewnym ograniczeniem w grze: bron mozesz miec wyciagnieta bez konsekwencji tylko przy postaciach niebieskich (czlonkach druzyny) lub zielonych (darzacych ciebie zaufaniem) - reszta bedzie wrogo reagowac jak wyjmiesz palasza w ich poblizu

- trafianie z łuku jest zupełnie przypadkowe, natomiast orkowie z kuszy trafiają ZAWSZE.
nie jest przypadkowe, strzaly leca po luku (parabolicznie) wiec trzeba mierzyc troche powyzej celu, dobre wyczucie i prawie wszystko bez problemu we wroga wchodzi - natomiast mnie orkowi kusznicy bardzo rzadko trafiaja, a to dlatego, ze po prostu nie stoje w miejscu jak wol :> tylko przesuwam sie na boki...

- szamani... no po prostu qrwa mać. Mają albo nieskończoną energię, albo nieskończone mikstury.
szamani maja regeneracje many :> gdybys gral magiem tez bys mogl to miec ;-]
w pocatkowym etapie moja strategia byla taka, ze wybijalem wszystkich wokol szamanow (a wlasciwie wyciagalem pojedynczo), a jak juz sam szamana pozostal, to nie bieglem normalnie lecz sprintem do niego lecialem i jak go dopoadlem to mieczem szybko dzgalem (bardzo wazne jest aby nie leciec na oslep, tylko ominac pierwszego fireballa ;-])

05.11.2006
12:25
[23]

Dym14 [ _X_X_X_ ]

Chodzi mi o to że mam kilof i rude na ścianie kopalni. Kuje ją i nic. W ekwipunku nie pojawia się ruda. Nie przybywa ani bryłki. Sens poprzedniego pytania: kuje rude na ścianie i co ile czasu przybywa mi 1 bryłka?


Namieszałem ale może ktoś mnie zrozumie.

05.11.2006
12:28
smile
[24]

Kyahn [ Rossonero ]

Yancy ---> mógłbyś mi podesłać na maila Twój plik ini? Byłbym wdzięczny.
Pozdr.

05.11.2006
12:37
[25]

Trollf [ ]

Dym14 -
jesli klikniesz na rude, NoName trzy razy kilofem machnie i pojawia sie napis ile brylek rudy zostalo wydobyte (dwa razy wiecej jak masz umiejetnosc wydobycia)

05.11.2006
12:59
[26]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> Dzięki za garść porad. Deczko zakręciłem sobie sprawę z magią. Miałem w planach rozwinąć się do obecnego poziomu a potem pomyśleć o magi (oczywiście zamki i jeszcze jakieś drobiazgi). Ale czemu dla maga tak niezbędne jest szybkie uczenie? Braknie mi już LP na sensowny rozwój?

05.11.2006
13:04
[27]

Ths [ Konsul ]

A ja w oczekiwaniu na G3 zacząłem grać w Morrowind i o dziwo gra chodzi gorzej niż Oblivion :/ - albo slajd show, albo wyjście do windowsa. Ehh znowu chyba nie dam rady dokończyć tej gry.

05.11.2006
13:23
[28]

Genetyk [ Konsul ]

jak myślicie będzie demo G3?

05.11.2006
13:27
[29]

Yancy [ Legend ]

Genetyk ---> Jest zapowiedziane. Nie dziwię się że nie spieszą się z nim skoro gra na sprzęcie jaki średnio ma duża cześć graczy chodzi jak chodzi.

05.11.2006
13:41
smile
[30]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Ta gra jest jednak swietna :)

mam 768 i wlasciwie to powoduje, ze ciezko sie gra, ale dzis wlaczylem gre na 1,5 h i naprawde chyba sie pomecze i bede nadal gral.

Mam w planach zakup dodatkowego 1gb ( ale sprzedaje 256 i bede mial 1,5gb) i jestem ciekaw czy naprawde gra dostanie kopa, czy ktos z grajacych zaczynal z 768mb ram, a potem zalatwil sobie 512 lub 1 gb i gralo sie komfortowo? ( w miare, gram na polepszonym medim bym to nazwal i w smie grac sie da jz teraz, ale te ladowania i przycinka co kilka chwil denerwje)


Co do samej gry

Dziwne jest ze zwykly Ork jest tak prosty do pokonania
Na poczatk gdy jeszcze gralem na high i wszystko sie cielo dostalem raz do dzika i sie go boje zabijac:), czy ppm naprawde w walce z nim pomaga? wczesniej walilem lpm...

Co mi sie nie podoba to to, ze znalazlem jakas jaskinie i w srodk byli rebelianci...zabilem tam goscia na O ( Ortega?) i zaliczylo mi quest dla Orkow, szkoda tylko, ze ja do tej pory to Orkow tylko zabijalem...w G2 o ile pamietam bylo tak, ze ten qest bylby zaliczony po ponownie rozmowie z tym Orkiem co mi "niby" zlecil to zadanie...w kazdym razie dziwne.

Komiczne jest, ze przeciwnicy stawiaja sie w "kolejce" do zabicia, zabijam jednego i dopiero atakje drgi, gdy chodzi o ldzi to jeszcze jakos to mozna zrozmiec, ale jak wilki tak robia to mnie to smieszy...

Ktos tutaj pisal ze nikt nie reaguje jak sie zabiera cos ze skrzyn, posluchalem i chwile potem kula ognia wyladowala na moich plecach ;/ hehe

05.11.2006
14:29
[31]

Yancy [ Legend ]

snopek ---> W większości przypadków tak jest, że bezkarnie myszkuje się po domach acz boże broń nie znaczy to że każdą skrzynię można wejść na stojaka i otworzyć w biały dzień na widoku.

05.11.2006
14:45
[32]

Drackula [ Bloody Rider ]

jednak ludzie nie czytaja watku, nic a nic

TAK TAK w walce z szybkim przeciwnikami, wszelkie wilki i dziki, snappery lepiej jest walic PPM bo zmniajeszamy szanse ze nas trafia mimo ze zadajemy mniejsze obrazenia.

Zadania zalicza po ich skonczeniu jednak warto isc pogadac potem z NPC od ktorego zadanie bylo bo zazwyczaj daje dodatkowe XP i jakas kase jeszcze.

Wczoraj sie troszke poszwedalem w G3 po sesji z EQ2 i dzieki temu ze sluchalem dziwekow znalazlem nastepnego smoka ( a raczej ta przerosnieta jaszczurke) i jego super skarb (nedza nad nedzami znow) kolo Geldern

05.11.2006
15:10
[33]

Trollf [ ]

Yancy -
szybkie uczenie jest wazne z jednego powodu - szybciej osiagniesz wiedze na poziomie 250 i szybciej bedziesz mogl sie nauczyc regeneracji :>
roznica w G3 miedzy magiem bez regeneracji, a tym z regeneracja jest taka, ze ten pierwszy bedzie uzywal na wielu leszczy i tak laski badz miecza, gdyz na zabicie czarami wszystkich wokol nie starczy mu many - natomiast ten drugi (z regeneracja) to mag w najczystrzej postaci i spokojnie moze sie poslugiwac tylko i wylacznie czarami... a punktow jest az nadto, w grze jesli bedziesz wybijal wszystko i rozwiazywal tyle zadan ile sie da, mozna osiagnac nawet 70 poziom, a jesli nauczysz sie ok. 10 poziomu szybkiego uczenia, to masz gratis az 60 PN, czyli 12 umiejetnosci lub 240 pkt many badz zycia, czy jak to zechcesz sobie tam policzyc :>
w sumie jest jeszcze jeden trik, mianowicie taki, ze zaraz po wykonaniu kilku zadan na poczatku, biega sie od miasta do miasta czytajac wszelkie dostepne ksiegi i obskakuje kupcow w poszukiwaniu starych tabliczek oraz walczy na arenie w Geldern - w ten sposob mozna podbic wiedze do 100 jeszcze przed piatym poziomem lub wczesniej, wiec szybkie uczenie mozna zdobyc jeszcze szybciej ;-]

05.11.2006
15:20
[34]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Yancy --> to mialo byc zartobliwe :) "hehe "

Dracula --> przepraszam Cie, dokladnie wiem, ze pisales o tym ppm, chyba nawet kilka razy, wybacz, ze mimo tego zapytalem, bo po prostu nie wydales sie mi wiarygodny w 100% no wybacz i dzieki za wyjasnienie...a dlaczego chce miec pewnosc? bo gdy zgine to gra mi sie wczytuje ponad minute ( zalezy gdzie zgine) i jest to troche irytjace

Co do tych zadan, napisalem ze mnie to denerwuje i tyle, nie ze o tym nie wiem, a jedynie ze wydaje sie mi to dziwne i sadze ze jest to blad IMO

edit: klawiatura mi sie zwalila, sorry jak gdzies nie ma niektorych liter :D

btw:
znalazlem jaskinie z goblinami i...ogrami, czy Ogry sa turdne do pokonania? tak zebym wiedzial czy warto atakowac :) 6 poziom, ten sam miecz co na poczatku i ta sama zbroja...

05.11.2006
15:27
[35]

Drackula [ Bloody Rider ]

z tymi zadaniami to akurat jest ok IMO. Pozwala ci to na calkowita swobode eksplorowania swiata. Dzieki temu jak cos zabijesz i bylo to cos questowego to masz zrobionego questa. Dzieki temu nie masz sytuacji ze cos po drodze pozabijasz a potem dostaniesz od kogos questa aby to zabic a sie okazuje ze juz nie masz co zabic i quest do smieci co przy systemi reputacji z miastami i frakcjami moglby byc rownoznaczne z nieukonczeniem gry w pewnym momencie. Moze sie to nie podobac ale raczej jest to niezbedne przy tak wymyslonej grze jak G3.

Ogry----> jak masz wystarczajaco duzo strzal to bij, wrecz nie masz najmniejszych szans na tym poziomie i przy tym ekwipunku.

05.11.2006
15:31
[36]

Trollf [ ]

snopek9 -
Co mi sie nie podoba to to, ze znalazlem jakas jaskinie i w srodk byli rebelianci...zabilem tam goscia na O ( Ortega?) i zaliczylo mi quest dla Orkow

to nie rebelianci, ale bandyci byli :>
a poza tym nie ma czegos takiego jak 'zaliczanie' zadan dla orkow, czy kogos tam innego... po prostu po wykonaniu danego zadania moze wzrosnac reputacja u danej frakcji, badz w danym miescie... akurat zabicie tego Ortegi zwieksza reputacje u Orkow o 1, a w miescie CapeDun o 10 - gdybys za kazdym razem mial lazic i szukac zleceniodawcy questa, aby zwiekszyc swoja reputacje w miescie, badz u danej grupy, to predzej bylbys sfrustrowany, gdyby sie okazalo, ze np. wczesniej kolesia zabiles lub w jakis inny sposob zginal i przez to nie moglbys np. dostac sie pokojowo do jakiegos miejsca, bo brakowalo by ci wlasnie te kilka punktow reputacji :>

edit:
co do ogrow to na 6-tym poziomie mozna pokonac wrecz, ale tylko w jednym przypadku: pojedynczo i jak najszybciej do sciany przycisnac i klikac w lewy klawisz i klikac bez wytchnienia ^_^

05.11.2006
15:34
[37]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Dzieki za wyjasnienie :)

Mam 300strzal, starczy? sa 3 lub 4 ogry

no tak wiem, ze bandyci, rebelianci to Ci w tym Reddock, swoja droga pojedynki ktore tam stoczylem na arenie to proscizna :)

Trollf --> ok, ok...wiesz dopiero poznaje Gothica, no ale podstawy mam, w koncu G2 przeszedlem 3 razy, tam tez sie Orkow wyciagalo na poczatku pojedynczo...

Gra jest niesamowita, kupuje ram i mam nadzieje ze bedzie warto wydac te prawie 4000zl zeby zagrac bardziej plynnie w ta gre.

Btw, dalem wszystko na max ( oprocz cieni) i gra chodzi tak samo, a wyglada duzo lepiej. ( plik ini mam z tego tweaka...)

05.11.2006
15:36
[38]

Trollf [ ]

powinno starczyc, ale na poczatku nie strzelaj, bo sie wszystkie na ciebie rzuca :>
po prostu wyciagnij je pojedynczo (nie atakuj, tylko sie pokaz i uciekaj, by za toba jeden poszedl) i dopiero zdala od innych szyj w kafara z luku...

edit:
wszystkie pojedynki na kazdej arenie to bulka z maslem ;p
choc najlepsze teksty sadzi wodzirej w Bakaresh i ciekawe rzeczy na tej arenie wczesniej sie dzialy :>

edit2:
ale w G2 czesto jak jeden cie zauwazyl to wstawalo kilku, nawet gdy byli odwroceni tylem, a tutaj jak glupole siedza czekajac na swoja kolej :>

05.11.2006
15:44
[39]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> No to będę się teraz starał bez biegania od miasta do miasta podpakować manę i zdobyć szybką naukę. Może już nie osiągnę tak świetnych rezultatów ale też nie jestem maniakiem maksowania postaci :) Planuję zostać magiem ale nie czystym. Tzn. nie jak SilentOtto, olewając wszystko inne poza magią. 70 poziom to faktycznie sporo, nawet jeśli aż tyle nie osiągnę.

05.11.2006
15:47
[40]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Zgadza sie, ale tez mozolnie sie udawalo wyciagnac ich pojedynczo, tutaj natomiast nie za czesto wyciagam przeciwnikow pojedynczo bo i tak sie ustawiaja w kolejce...

Co do tych Ogrow, powiedzmy ze wystarczy tych 300strzal, ale czy warto? duze expa jest za nich? bo strzaly tez kosztuja, a ja potrzebuje 70tys na ta zbroje rebeliantow bo mi sie spodobala :) na razie mam jakies 25tys przy zalozeniu ze wiekszosc rzeczy sprzedam...a moze ta zbroje sie dostanie jak sie wykona kilka zadan od nich, jak to sie dzialo w G2 czy G2NC i o ile sie nie myle tez w Gothicu 1

05.11.2006
15:58
smile
[41]

Igierr [ Warrior ]

wczoraj zamówiłem gothica 3 to we wtorek powinien dojść :)

05.11.2006
16:07
[42]

Trollf [ ]

snopek9 -
w kilku przypadkach istnieja questy gdzie mozna dostac zbroje, ale zwykle sa ta te gorsze wersje pancerzy :>
za jednego ogra jest 400 xp i bron, ktorej raczej do reki nie wezmieny, ale z fajnym opisem :>

05.11.2006
16:13
smile
[43]

Yancy [ Legend ]

Igierr ---> Zamów sobie w zestawie chłodzenie dysku ;) Wszystkim nam się przyda.

Też idę z godzinkę pomordować dysk.

05.11.2006
18:22
smile
[44]

Kuba_3 [ Pretorianin ]

Mam pytanie:

Gdzie mogę znaleść teleport do Montery? Szukam po całym mieście i nie mogę go wypatrzyć...

05.11.2006
18:22
[45]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

Ktoś wie gdzie mgoe nauczyć się mistrzostwa w walce bronia 2h? Przeszedlem caly varant i bez efektow. Zostalo jedno miasto (Ishtar) do ktorego pewnie jeszcze dlugo nie wejde. Mam nadzieje ze ten nauczyciel nie jest w tym miescie? ;f

edit : Kuba_3

spoiler start
pogadaj z szefem najemnikow w Monterze (stoi przy bramie prowadzecej na zamek w Monterze). Po rozmowie powie Ci on, ze bedzie stal teraz pod swoim domem, a Tobie pozwoli zamieszkac w domku obok. I w nim wlasnie jest teleport
spoiler stop

05.11.2006
18:29
smile
[46]

Misio-Jedi [ Legend ]

Mam pytanie: Czy w Gothic 3 mozna grac w trybir FPP ?

05.11.2006
18:41
[47]

Gordek [ Generaďż˝ ]

Tak czytam Wasze wypowiedzi o G3, że coraz lepiej działa itp. i powoli sam się zastanawiam nad kupnem. Co prawda nie wiem, czy to dobry pomysł zważywszy, że do lutego mam napisać i zrobić pracę inżynierską, ale zobaczę co będzie silniejsze. :)

Mam także jedno pytanie, czy w G3 istnieje coś na podobieństwo rodziałów z poprzednich części, w których odnawiał się sprzęt u kupców, czasami respawnowały się nowe potwory itp.?

05.11.2006
18:47
smile
[48]

Diobeuek [ Konsul ]

Taak. Da się grać z kamerą z oczy bohatera. Widzi on wtedy nawet swoje ciało, a co najciekawsze można głową obracać o 360 stopni nie ruszając ciałem :D Istny egzorcysta z niego :) Np siedząc na tronie można zobaczyć oparcie hehe

05.11.2006
18:52
[49]

Apocaliptiq [ Parapsychic Man ]

a mam pytanie. jakos chyba w poprzedniej czesci pytalem o spolszczenie do Gothica 3. A czy jest spolszczenie samych napisów? jezleli tak to mozna je znaleźć w sieci?

05.11.2006
19:07
smile
[50]

Yancy [ Legend ]

Wyrobiłem swoją 2h normę :) Jak na taką grę, to śmiesznie mało ale co zrobić. Na więcej nie bardzo mogę sobie pozwolić. Dziś oglądałem sobie lasy w drodze między Cape Dun a Monterą. Jest po prostu bardzo ładnie. Niezależnie od wszystkiego - nie schodzę ze średnich ustawień, bo zwyczajnie żal w G3 na słabszych grać (wyłączyłem tylko cienie - bo po zapaleniu pochodni gra zaczynała mulić). Zbyt wiele traci się uroku i klimatu poniżej poziomu średniego. A jest co podziwiać. Wędrując przez te lasy czuje się że przez kraj przetoczyła się wojna. Te wszystkie ruiny, spalone gospodarstwa, szkielety, ślady walki. Świat nie jest pusty. Wszędzie można znaleźć osoby chętnie zlecające nam zadania, jaskinie itp. Tak więc droga do Montery trochę czasu mi zajęła.

W lasach gra chodzi całkiem nieźle. Oczywiście, nie nastąpił żaden cud i przeładowania dalej są (dłuższe lub krótsze) i to z czasem coraz częstsze. Po dotarciu do Montery zrobiły się na powrót uciążliwe. Trudno powiedzieć co ma większy na to wpływ czy tylko 1gb posiadanej pamięci czy też 128mb na grafice. Myślę sobie że i to i to po trochu. Pożyczę sobie jeszcze 0,5gb i zobaczę czy to coś zmieni. Grafiki niestety nie mam skąd wykombinować nawet do testów :)
Generalnie, doładowania są bardziej widoczne i dokuczliwe w miastach.

Samą szybkością działania nie ma co się martwić. Las piękne widoczki a gra zasuwa aż miło. Wrażenie psuje fakt że kilka kroków dalej następuje mielenie dysku :) Samo wychodzenie z gry... kurcze, plik wymiany robi się niekiepski. Ale podobne było w G2 + NK.

Żałuję że nie mam komputera, który zapewniłby mi komfort na medium. Ale co zrobić. Nie stać mnie na zmianę całej skrzynki. Ze wszystkim na max... nie ma jeszcze kompa, który by to łyknął...

Gordek ---> Nie ma niczego takiego jak rozdziały. W każdym razie - nie stwierdziłem. Podobnie jak występowania sztywno określonych obozów do których musisz dołączyć by posunąć akcję do przodu. Póki co, gra się po prostu dzieje :)

05.11.2006
19:25
[51]

Misio-Jedi [ Legend ]

Ja da sie grac w trybie FPP to moze powinienem sie zainteresowac ta gra (nie nawidze trybu TPP)

05.11.2006
19:47
[52]

Anima [ Pretorianin ]

Witam!
Mma pytanie dotyczące... właściwie sam nie wiem czego :)
Mojej karty graficznej, procesora, kiepskiej wykrywalności kolizji...?

Otóż - w kilku miejscach w grze ekran miga. Pojawia się kolor biały (na cały ekran) na ułamek sekundy, wraca obraz, i tak kilka razy. Wystarczy, że się ruszę i to znika. Cofnę się do tego samego miejsca, znowu miga...

Restartowałem komputer, ale ekran miga mi w tych samych momentach. Tak, jakby kamera "wjechała" w jakiś obiekt i głupiała.

Mam PIV 3,2 GHz, 1 GB ramu, GeForce'a 6600. Gram na minimalnych ustawieniach i jakoś to sobie chodzi.
Też macie z tym problemy? Zauważyliście takie zachowanie gry?
Nie wiem, czy owe miganie ekranu to wynik błędnego wykrywania kolizji (a ponoć gra jest spatchowana) czy też jest to wina mojego sprzętu?

Dzięki.

05.11.2006
19:52
[53]

Yancy [ Legend ]

Anima ---> Jak grałem przez pierwszą godzinkę na min. też miałem różne dziwaczne problemy z grafiką. Baaaardzo dziwaczne. Na medium - nic takiego już więcej nie widzę.

05.11.2006
19:56
[54]

eMMeS [ WIELKIE ZAGŁĘBIE LUBIN ]

tutaj też wrzuce mój problem:

Jak usunąć te żółte napisy?

05.11.2006
20:16
[55]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

Anima -> wlacz postprocessin i shadery 2.0
W ogole na takim sprzecie graj na medium. Roznicy w wydajnosci naprawde nie bedzie duzej (i tak i tak wszystko sie rozbija o ramy, nawet na min detalach), a gra wyglada o wiele ladniej.

05.11.2006
20:24
[56]

Yancy [ Legend ]

Nie sposób się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Szkoda się katować na min. skoro przeładowania i tak są identyczne na medium. Jeśli już się w ogóle męczyć - to niech przynajmniej wygląda to po ludzku :)

05.11.2006
20:30
[57]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

Powtorze pytanie

Ktoś wie gdzie mgoe nauczyć się mistrzostwa w walce bronia 2h? Przeszedlem caly varant i bez efektow. Zostalo jedno miasto (Ishtar) do ktorego pewnie jeszcze dlugo nie wejde. Mam nadzieje ze ten nauczyciel nie jest w tym miescie? ;f

i jeszcze drugie:

Gdzie w Mora Sul jest kamien teleportacji? Mam juz dosc pustyni i chce z tamtad isc, ale jak juz dolazlem tak daleko, to chociaz kamien wezme.

05.11.2006
20:41
smile
[58]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> Czemu mnie nie opieprzyłeś że pomyliłem wstępniaki :D Wiem że wspomniałeś o tym ale dopiero teraz się zorientowałem i poprawiłem :D

05.11.2006
20:50
[59]

Revanisko [ ~~Sith Lord~~ ]

Jak sie dowiedziec czy jestem lubiany w miescie?

05.11.2006
20:56
[60]

War [ War never changes ]

alexej -> Mistrzostwa w 2h uczą włąsnie w Ishtar :)

Co do kamieni teleportacyjnych:

05.11.2006
21:01
[61]

Revanisko [ ~~Sith Lord~~ ]

i jeszcze jakbyscie mogli jakis link jak zoptymalizowac ale po polsku

05.11.2006
21:05
[62]

Dym14 [ _X_X_X_ ]

Poszukaj we wcześniejszych częściach. Było jak zoptylizować gre.

05.11.2006
21:06
[63]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Ja mam takie pytanie, co konkretnie daje mistrzostwo w walce jedna bronia? Bo chyba to jest zbedne, bo te ciagle ataki lpm badz ppm sa dobre.

Oplaca sie uczyc kowalstwa? nauczylem sie ostrzenia ( nie wiem jak to sie dokladnie nazywa...), czy inwestowac dodatkowe pn do kowalstwa?

Bedac wojownikiem pakowac sie w nauke mikstur podnoszacych na stale wspolszynniki>?

W ogole ta gra jest przytlaczajaca dla mnie z deka, nie mam bardzo czasu na kombinowanie, dlatego bym chcial wiedziec co i jak i tak grac, w cale to mojej przyjemnosci z gry nie pogarsza :)

aha, po zrobieniu wiekszosci misjii w Reddock gdzie najlepeij isc dalej? do Red Dock 9tez wybaczcie jak pomylilem nazwe...ale chyba nie)?

tak w ogole to ja widzialem maly kawalek mapy i juz jest dla mnie on spory, a jak popatrze sobie na mape to nie chce mi sie wierzyc ze tam wszedzie mozna pojsc :) Oblivion byl chyba mniejszy, a jednoczesnie wiekszosc lokacji tam byla baaaaardzo podobna

05.11.2006
21:21
[64]

Yancy [ Legend ]

Gra jest faktycznie duża. Może nie przytłaczająca ale bardzo duża. Popatrzyłem sobie na mapkę i jasno widzę jak ja dotąd mało widziałem a to już tyle kilometrów w nogach :)

Również nie stwierdziłem znaczących różnic w walce po nauczeniu się lepszej walki mieczem.

Udało mi się pożyczyć na kilka dni dodatkowe 0,5 gigasa pamięci. Przypomniałem sobie że kolega posiada identyczne kości jak ja i zgodził się jedną mi pożyczyć. Napiszę we wtorek cóż pomogło grze posiadanie 1,5Gb ram. Jeśli niewiele, to znaczy że brakuje jeszcze pamięci na grafice (a jest to niestety prawdopodobne).

05.11.2006
21:36
[65]

Drackula [ Bloody Rider ]

eMMeS ---> jaki sens jest wogole grac jak ty od poczatku sie konsola bawisz?

Napisy te sa bodajze efektem ctrl+s

05.11.2006
21:37
[66]

thekid2 [ iLove ]

snopek9 ---> Z reddock chyba najlepiej ruszyć w strone Montery i obozu rebeliantów Okara (czy jakoś tak) - przynajmniej ja tak zrobiłem i nie było źle ;)

05.11.2006
21:47
[67]

xmajorx [ Gladiator ]

Pytanie do tych, którzy byli już w okolicach Nemory i Varantu, po spotkaniu pewnego paladyna udałem się z zim, aby zabić jego kumpla, renegata o imieniu Kurt. Koleś miał dowodzić bandytom znajdującym się na przełęczy prowadzącej do Varantu, lecz ja wszystkich bandytów wybiłem, a Kurta żadnego nie znalazłem. Ten paladyn, który zlecił mi zadanie poprostu powiedział mi że nie wiedział, że tak przełęcz jest taka duża i wrócił na miejsce w którym go spotkałem. Przeszukałem dokładnie całą przełęcz, ale niczego nie mogę znaleźć. Teraz pytanie, gdzie jest ten Kurt ?, ktoś go znalazł ?, a może ja mam jakiś błąd w grze ?

05.11.2006
22:01
[68]

Damimav [ Pretorianin ]

Firma CD Projekt dołożyła wszelkich starań by polska edycja spełniała wszystkie oczekiwania fanów - zarówno pod kątem wydania gry, jak i samego programu. Bardzo ważny jest fakt, że rodzima wersja Gothic 3 będzie wydana w wersji 1.08 ze wszystkimi poprawkami.
Poprawki te mają ogromny wpływ na jakość zabawy. W związku z tym, że jest ich ponad 100 (!), przedstawiamy tylko kilka przykładowych zmian:

* Usunięto efekty stop klatki i przenikania obiektów przez siebie,

* Poprawiono ogromną ilość questów, w tym te, których z różnych przyczyn nie można było ukończyć w pierwotnej wersji (np. z powodu braku niektórych postaci NPC),

* Poprawiono sztuczną inteligencję (AI) potworów oraz postaci pobocznych NPC,

* Poprawiono pracę kamery, pracę silnika gry, mechaniką strzelania z kuszy oraz błędy występujące w wyświetlaniu grafiki (np. słońce prześwitujące przez góry) i wiele innych.

MOJE PYTANIE: CZY TO PRAWDA ŻE GRA PRZESTAŁA SIĘ PRZYCINAĆ ???
CZY TO PRAWDA ŻE ZOSTAŁO POPRAWIONA AI WROGA ???

Zastanawiam się nad kupnem Polskiej wersji Gothica 3, ale jeżeli będzie tak dalej ślamazarnie chodzić to chyba sobie odpuszczę...

05.11.2006
22:21
[69]

Yancy [ Legend ]

Damimav ---> Jedyna różnica polskiego wydania (poza tym że jest w całości po Polsku - a lokalizacja jest bardzo dobra) to fakt że od razu dostajemy grę upatchowaną najnowszym patchem. Chyba oczywiste jest że CDP nie wprowadził jakichś własnych super zmian, które sprawiają że nagle zniknęły problemy techniczne z grą jakie zgłaszają gracze (zwłaszcza ci ze słabszym sprzętem). Dokładnie to samo maja gracze posiadający wersję angielską, którzy zainstalują patcha.

05.11.2006
22:47
smile
[70]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

Daminav -> trudno aby panowie od tlumaczen naprawili engine gry ;]
Ale jesli masz chociaz 1 gb ramu to imho warto sie pomeczyc, bo sama gra o niebo lepsza od Obliviona (choc ja zawsze preferowalem gothici nad TESy). Smiem twierdzic, ze to najlepszy rpg jaki wyszedl w przeciagu 2 lat. Co zapewne jest wynikiem tego, ze przez ten czas posucha rpgowa byla sroga ;]

War -> dzieki za linka, bardzo pomocny

05.11.2006
22:47
[71]

Trollf [ ]

Yancy -
ja tylko tak delikatnie kijkiem szturchnalem, myslalem, ze od razu zajarzysz, ze cos z poczatkiem nie tak ^_^

co do wielkosci gry, to jest spora - pelno zakamarkow - np. w okolicy Mora Sul sa chyba najwieksze ruiny jakie widzialem w tego typu grach :>


snopek9 -

Ja mam takie pytanie, co konkretnie daje mistrzostwo w walce jedna bronia? Bo chyba to jest zbedne, bo te ciagle ataki lpm badz ppm sa dobre.
daje to, ze przeciwnik po ciosie co jakis czas zostaje powalony na ziemie i jak sie podnosi masz czas na wyprowadzenie jednego z atakow specjalnych, ktore zadaja wieksze obrazenia badz paralizuja (pchniecie) - bardzo fajna sprawa, jak grasz wojem to zdecydowanie warto

Oplaca sie uczyc kowalstwa? nauczylem sie ostrzenia ( nie wiem jak to sie dokladnie nazywa...), czy inwestowac dodatkowe pn do kowalstwa?
normalnie najlepszy miecz jaki mozesz kupic to ognisty, ktory zadaje 100 obrazen (ale jest biedacki bo zamula i ma drazniacy dzwiek :>), natomiast te ktore wykujesz i naostrzysz moga zadawac nawet 110 obrazen (obureczny wykulem nawet taki co chlastal za 125)

Bedac wojownikiem pakowac sie w nauke mikstur podnoszacych na stale wspolszynniki>?
jesli wczesniej z ksiazek zdobedziesz wymagana ilosc punktow w alchemii i tylko na umiejetnosc wydasz to mozesz, w innym przypadku szkoda zachodu, bo mikstur podnoszacych np. sile nie zrobi sie wiele, moze ok 10 w calej grze, a one dodaja tylko 2 pkt do sily, wiec niewielki zysk - zreszta wszystkie stale mikstury wymagaja krolewskiego szczawiu, a tego jest bardzo malo...


xmajorx -
przeszukaj dobrze ciala lezace na przeleczy, byc moze w czasie gdy ty walczyles z bandziorami paladyn Kurta zabil i jego cialo znajduje sie w jakis krzakach, badz przygniecione zwlokami innego oprycha... a jak nie znajdziesz ciala to wczytaj poprzedniego sejwa i sprobuj jeszcze raz powalczyc - sam Kurt powinien byc przy ognisku na dole po prawej stronie sciezki zbiegajacej w dol...

05.11.2006
22:51
[72]

Revanisko [ ~~Sith Lord~~ ]

3 pytanka
1.szukam pozadnego kostura gdzie sie udac?
2.Zwiedzilem juz Ardea Reddock Cape Dun Montera Okara gotha i bylem u krola gdzie najlepiej isc dalej?
3.Jak wywabic orkow z montery?

05.11.2006
22:56
smile
[73]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

Revanisko
Ad.1 Kostury w sklepach sa generowane losowo, a wiec szukaj.
Ad.2 Chodz, eksploruj. Ja po Monterze poplynalem zwiedzac pustnie ;]

trollf -> racja, te ruiny sa ooooolbrzymie. Nie da rady zbadac wszystkich zakatkow, albo czlowiek zabaldzi, albo cos ominie ;]

snopek -> jak walczysz bronia 2h to tylko za pomoca kowalstwa zrobisz najsilniejsza bron sobie (2x miecz poltoreczny + naostrzenie = 110 dmg na miecz)

05.11.2006
23:00
[74]

Revanisko [ ~~Sith Lord~~ ]

a nie pamietacie gdzie znalesc jakis fajny czy tez losowo?

05.11.2006
23:01
[75]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> Oj tak... pomijając zamulanie - to dźwięk ognistego miecza doprowadza mnie do szału. Dlatego stale noszę dwa. Ognisty do walki i drugi do... noszenia na plecach :D Nie rozumiem generalnie idei wprowadzenia miecza, który za śmieszną sumę mogłem kupić na samym początku gry i z którym morduję się już 15 poziomów.
Musiałem mieć szczęście, bo szczawiu już ładnych kilka łodyg. Ale mikstur nie planowałem się w ogóle uczyć. Za dużo rzeczy na początku by się chciało nauczyć a za mało PN.

Co mnie też trochę męczy? Brak rozpoznania z kim/czym mogę walczyć a przed czym lepiej uciekać. Mam przyzwyczajenia z NK by dawać dyla przed grupą stworków albo co groźniej wyglądającymi potworkami/kolesiami. W G3... najczęściej okazuje się że strach miał tylko wielkie oczy.

05.11.2006
23:03
[76]

Drackula [ Bloody Rider ]

odnosnie mikstur --- to na sile badz na zrecznosc spokojnie mozna 20 zrobic, trzeba tylko sie King's Sorell naszukac pozadnie. Mysle ze jest ponad 20 nawet, tyle znalazlem z czego 4 poszly na 2 questy.

Dopoki nie zdobedzie sie miecza z Nordmaru to najlepszy jest El Bastardo lub zwylky bastard wykuty i zatruty. a jak juz sie ma duuuzo sily to mozna uzywac orkowskich kos.

05.11.2006
23:04
[77]

Trollf [ ]

ad1. jedyne stale miejsce jakie pamietam gdzie znajduje sie kostur to zamek w Geldern - trzeba miec 75% reputacji w miescie i zwedzic go ze stolu w pokoju z 3 szamanami ;-] dodaje on 25 pkt do many
w innym przypadku trzeba po prostu obleciec kupcow (wiekszosc z nich ma losowe towary) i po prostu posprawdzac - ale naprawde 'porzadnego' kostura to jeszcze nie widzialem - wlasciwie widzialem tylko dwa rodzaje, wlasnie ten dodajacy +25 pkt do many oraz kostur obrony dodajacy 10 badz 15 pkt (nie pamietam) do ochrony przed ostrzami, obuchami, strzalami i ogniem chyba... oprocz tego kostura w Geldern wszystkie takie delikatesy dostepne raczej tylko i wylacznie u kupcow...

05.11.2006
23:23
[78]

Ktosik2 [ Pretorianin ]

Kurcze mam pare problemow z questami w monterze chce przed wyzwoleniem wykonac je wszystkie :

spoiler start

Chodzi o quest marika lojalnosc najemnikow nie moge tego skonczyc wszystkich sie wypytalem i nie wiem co dalej.Wczesniej sanford dal mi list do okary jako ze chce grac po stronie buntownikow zanioslem grzecznie list do okary.Zostaje tylko podpowiedz zebym wydal sanforda to i nawet wydalem.Marik mowi ze za malo dowodow na takie oskarzenia +500exp i koniec.Nie wiem co dalej :(.Jezeli z nie dokonczonym questem podbije montere to wetdy ten quest bedzie w popsutych ?.

Druga sprawa z bronia dla orka 20 paczek zanioslem mu 10 z okolicznych stanowisk rebeliantow.Znalazlem 3 stanowiska w okolicach montery no i brakuje mi tych paczek gdzie mozna je znalezc ?.

spoiler stop

05.11.2006
23:28
smile
[79]

blackdragon2 [ Władca smoczych klanów ]

Ja przy moim kompie (Athlon 3200+, 1GB ramu, GF 6600GT) po odpaleniu gry na max detalach i wszystkimi bajerami nie mogłem się nawet poruszać bez zacięcia. Dopiero po zwiększeniu pomięci wirtualnej do 4GB i użyciu Tweaka mogę grać bez odczuwania dużych niedogodności (zacięcia jak szybko przemierzam duże odległości).

Ogólnie jestem zadowolony z gry, parę rzeczy mnie jednak denerwuje. Mogę rozbić hordy Orków, odprawiam demony do otchłani Beliara, a bez trudu zagryza mnie wilk bądź zabija dzik. Głupio wygląda też grupa szkieletów w tunelu czekająca na śmierć poprzednika by podejść i zaatakować.

Podróżując przez krainy ciągle zachwycam się widokami. Obecnie jestem w Mroźnej Północy i poluje na różnorodną zwierzynę. Nie mam większych problemów z zabijaniem stworzeń. Nawet trolle nie stanowią dla mnie zagrożenia (niestety o wiele słabsze niż kiedyś).

Jak pierwszy raz zobaczyłem cenę zbroi Paladyna szczena mi opadła do samej ziemi, dopiero potem zobaczyłem jak szybko można zdobyć gotówkę.

Z pakowaniem punktów nauki nie mam problemów. Grając wojownikiem mam ok. 200 siły 130 myślistwa, znam się na kowalstwie (brakuje tylko broni z czystej rudy i ulepszania zbroi) i myślistwie (skórowanie i trofea potrzebne do misji). I trochę w złodziejstwie się podszkoliłem. Jakoś nie mam wrażenia, że zmarnowałem na coś te punkty. Jakoś sobie radze z każdą misją :)

Mam też jedno pytanie:

spoiler start
Muszę odnaleźć Xardasa, doszedłem do Nordmaru. Byłem w klanie Młota i Wilka odbiłem kopalnie rozmawiałem z kim trzeba i dowiedziałem się gdzie jest Hanson osoba, która może mnie doprowadzić do maga. Dostałem też informacje gdzie go szukać. Jednak pojawił się problem. Szukam go w tej bezkresnej krainie i ciągle nie mogę go odnaleźć. Czy ktoś ma zaznaczoną na mapie jego pozycję?
spoiler stop

05.11.2006
23:29
[80]

Azazell3 [ C.O.P ]

a tak wyglada moja grafika w grze... ciezko bylo ale .. jestem zdziwiony

PL wersja 1.7 chyba czy 1.8 i smiga prawie max. fakt ze sa doczytywania jak sa duze nowe lokacje ale to pryszcz w porównaniu co było w 1 wersji ..

nie jest moze to idealna grafika ale w sam raz

a mam A 64 3000, 1gb ram, galaxy gf 7600 gs

05.11.2006
23:32
[81]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Trollf --> ja wlasnie chodze z tym ognistym mieczem, myslalem, ale dziwi mnie ze jest to jeden z lepszych mieczy jednorecznych w calej grze, wiec mam wybor albo pakowac sie w 2 miecze na raz, albo miecze 2 reczne ( bo tarcza odpada...)

bo mikstur podnoszacych np. sile nie zrobi sie wiele, moze ok 10 w calej grze, a one dodaja tylko 2 pkt do sily,


ok, juz sobie to darowalem :)

alexej --> tak wlasnie zrobie ;)


Teraz kurcze sie zastanawiam komu pomagac :) znalazlem tego niewolnika co chce zeby go nie wydawal i zaprowadzil do mysliwego, podobno czegos mnie nauczy w zamian...


Czy robiac misje dla jednej z frakcji reputacja u innej maleje? ale co wazne nie opowiadajac sie BEZPOSREDNIO ( czyli np nie wyzwalajac miasta co odradzal Trollf, jedynie wykonujac proste misje) po ktorejs ze stron

06.11.2006
00:00
[82]

Trollf [ ]

snopek -
mysle ze ten miecz ognisty to raczej jakis bug, albo uklon w strone milosnikow szponu beliara z G2NK, tylko w mniej wypasionej wersji ;-]

ok, juz sobie to darowalem :)
tu nie chodzi o to, ze masz sobie zupelnie darowac, ale o moment, w ktorym chcesz sie tego nauczyc :> tak jak napisalem wczesniej: jesli masz alchemie na wymaganym poziomie bo wczesniej poczytales tyle ksiazek i tylko 5PN na ta umiejetnosc wydajesz, to jak najbardziej sie oplaca, ale jesli masz wydac na alchemie te kilkanascie/dziesiat punktow, aby zdobyc ta umiejetnosc to juz bym sie dwa razy zastanawial :>

Czy robiac misje dla jednej z frakcji reputacja u innej maleje?
nie, reputacja tylko rosnie...

06.11.2006
00:08
[83]

Ktosik2 [ Pretorianin ]

To jak jest z tym wyzwalaniem miast hmm wyzwalac montere ? co robic ?? :/.Moze ktos moj spoiler przeczytac i pomoc ? :/.

06.11.2006
00:24
[84]

Trollf [ ]

byla wczesniej mowa o ograch, wiec z tej okazji filmik nakrecilem :> walka maga z 5 ogrami na hardzie :> nie kombinowalem z jakimis deszczami ognia, czy innymi wynalazkami, tylko przywolanie demona, zamrazarka i blyskawica... ciekawi mnie tylko jak dlugo wojak czy lucznik by sie tu 'meczyl' ;-]

06.11.2006
00:59
[85]

Gordek [ Generaďż˝ ]

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem kilka poprzednich wypowiedzi, ale czy w G3 można się czegokolwiek nauczyć bez wydawania PN vide przytoczona przez Trollfa alchemia? I co daje to szybkie uczenie?

06.11.2006
01:08
[86]

gladius [ Subaru addict ]

Nie wiem, czy już było, ale w grze występuje interesujący bug z miksturami. Pijemy miksturę np. zdrowia z quickslota, w chwili, gdy rośnie nam poziom zdrowia wciskamy "i", wchodzimy do inwentarza i okazuje się, że nie zużyliśmy mikstury :)

06.11.2006
01:10
smile
[87]

SilentOtto [ Faraon ]

BTW - gdzie znajdę kaplicę Adanosa? Muszę się lodowej strzały w końcu nauczyć :)

06.11.2006
02:16
smile
[88]

SilentOtto [ Faraon ]

Tańczące w rytm bębna orki mnie ubawiły, ale orkowy Pudzianowski po prostu ROTFL

06.11.2006
02:44
[89]

DarkStar [ magister inzynier ]

czy wybijanie buntownikow i generalnie robienie questow na ich szkode wplynie pozniej na agresje w innych miastach?

do ilu oplaca sie pakowac sile? wiecie, mam stare nawyki z poprzednich czesci:) szkoda mi punktow, ale z drugiej strony chetnie nauczyl bym sie kowalstwa, zlodziejstwa itp.

06.11.2006
07:08
[90]

Azazell3 [ C.O.P ]

1. Jak sie walczy w Gothicu ???? i jakie sa metody walk

2. Jak sie korzysta z mapy ? mam np do wykonania misje zabicia dzikow to na mapie nie ma;(

06.11.2006
08:54
smile
[91]

NoLog [ Pretorianin ]

czy są jakieś szanse, żeby gra poszła na A 64 3000+, 512MB DDR DC, GF FX 5200 Ultimate? chociażby na 640/480, z min. detalami i po zabawie w .ini, ale żeby było w miarę płynnie?

06.11.2006
09:16
[92]

Trollf [ ]

NoLog -
niestety, ale na tym sprzecie nie bedzie plynnie... za malo ramu i slaba grafika - poczekaj lepiej na demko to sam bedziesz mogl sprawdzic, czy warto sie meczyc ;-]


gladius -
to nie tylko bug z miksturami, ale ze wszystkimi rzeczami, ktore mozna zuzyc... naciskasz TAB co pokazuje plecak, a nastepnie klikasz np. w tabliczke, ktora dodaje 5 pkt do wiedzy tajemnej - jesli po lewej w menu zobaczysz, ze punkty w statystykach postaci zostana dodane, a animacja czytania nie skonczy sie jeszcze, wtedy powtornie naciskasz TAB zamykajac plecak - w ten sposob, tabliczka nie znika, a punkty do statystyk zostaly dodane... tak jest z butelkami zycia, many, dodajacymi stale wspolczynniki, z roslinami itp.


SilentOtto -
nie ma oltarzy Adanosa ;p
ogolnie czarow nauczyc mozna sie od: oltarzy Innosa i Beliara oraz od Druidow i Magow Wody, i chyba tez od kilku Czarnych Magow...

co do Pudziana, to jesli nasza postac ma wymagana wartosc sily to takze moze podnosic te kamienie mlynarskie i w zamian otrzymac bonusowe 5 pkt do sily :> najmniejsze wymagania pod wzgledem sily jakie trzeba spelniac by podniesc kilka kamulcow to 200 pkt, a jak masz 250 sily to wyrywasz je wszystkie ^_^
kamienie rozrzucone sa w wielu miejscach (np. 3 w Vengard, po jednym w kilku miastach Myrtany, ze dwa w najwiekszej kopalni na polnocy i jeszcze gdzies tam)... w ten sposob mozna zarobic za friko nawet ok 50 pkt sily


DarkStar -
do ok. 250, reszte z kamieni, o ktorych wspomnialem powyzej...


Azazell3 -
ad1. w instrukcji masz dokladnie opisana walke...

ad2. z mapy korzysta sie tak jak w zyciu :> G3 to nie Oblivion :> tutaj samemu wszystkiego sie szuka w oparciu o wypowiedzi NPC lub metodyczne czesanie terenu, tutaj gra w ogole nie prowadzi za raczke... ;-]
a jak czegos nie mozesz znalezc, to pytaj na forum lub poszukaj na sieci jakiejs solucji (nie jestem pewien czy do wydania polskiego taka solucja nie zostala dolaczona...)

06.11.2006
09:48
[93]

Yancy [ Legend ]

Gordek ---> Nie, nie dość że wydajemy punkty nauki to jeszcze płaci się za to kasę.

blackdragon ----> W recenzji z CDA pisze że po ustawieniu wszystkiego na max szarpania pojawiały się nawet na Core Duo 6400 2GB + dwie grafiki w SLI (jakieś mocno wypasione GF 7900). Więc u Ciebie to musi być cud skoro grasz na takim sprzęcie na max ;)

06.11.2006
09:54
[94]

Trollf [ ]

Yancy -
jak to nie, jak tak? ^_^
Gordek pytal o cokolwiek, a nie o umiejetnosci... ;-] jesli chodzi o same skille to tylko od nauczycieli za PN i kase, fakt - ale w przyapdku alchemii czy wiedzy tajemnej z ksiazek i tabliczek mozna za friko miec ponad 100 pkt w kazdej tej dziedzinie, a sile, podnoszac kola mlynarskie, mozna podbic o kolejne ok. 50 pkt, no i nie zapominajmy o miksturkach... ;-] w koncu to sa te rzeczy, ktore mamy 'za friko' i nie wydajemy na nie zadnych PN ;-]

a w tym CDA to pewnie grali bez zmodyfikowanego pliku ini, ktory oryginalnie jest skopany jesli chodzi wydajnosc ;-]

06.11.2006
10:08
smile
[95]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> Ano, to ja wiem. Miałem na myśli nauczycieli.

Nie wiem jak grali ale GF6600 z gumy nie jest :)

06.11.2006
10:22
[96]

maciekd [ Centurion ]

Yancy -> potwierdzam, szarpanie pojawia się nawet na mocnym sprzęcie. C2D E6600 + 2 GB RAM + X1900XT 256 MB (lekkie OC) i co jakiś czas są mocne spadki fps. Gram na 1280x1024 wszystko na max, Anizo x 8, podczas biegania po lesie, Cape Dum i okolicach od 30 do 40 fps i nagłe spadki do 10-14 fps, wybitnie przez doczytywanie z dysku. Ale to pół biedy, najgorsze są dłuższe zwisy. Walczyłem sobie wczoraj na arenie w Cape Dum i nagle zastój kompletny i tylko Ctrl+alt+delete. Dwa razy miałem też restart komputera, raz podczas wciśnięcia F9 (quick save) i raz podczas robienia screenshota.
tak to wygląda u mnie -->

Przejrzałem trzy strony wątku wstecz, widziałem kilka propozycji zmian w pliku ini. Wczesniej na własną rękę szukając w necie pozmieniałem trochę i jest jakby płynniej, ale nie wiem czy nie przesadziłem ze zmianami. Ma ktoś może jakieś propozycje zmian w ini dla 2 GB RAMu ?

Drugie pytanie, z jakiego powodu może wywalać błąd "Where is Guru?". Miałem już tak chyba czterokrotnie mimo dość krótkiej rozgrywki.

Jeszcze raz proszę o pomoc z ini do 2 GB RAMu, wiem że takie info jest na zagranicznych forach, ale cienko u mnie z angielskim....

06.11.2006
10:49
[97]

DarkStar [ magister inzynier ]

Trollf --->
a drugie pytanie? jest dla mnie dosyc istotne, bo nie wiem czy oczyszczac Myrtane z malutkich grupek butownikow i vice versa np. kolo Montery.

spoiler start

przykladowo w drodze do Montery znalazlem jaskinie z buntownikami i torche dalej swiatynie z orkami. dostalem questa wybicia orkow. uwolnilem szamana i teraz wypadaloby go zabic:) tylko nie wiem czy moge, bo troche mnie nastraszyliscie:P

spoiler stop

06.11.2006
10:56
[98]

Yancy [ Legend ]

maciekd ---> Sprzęcik masz świetny, mnie trudno sobie wyobrazić ze coś może na tym skakać. Coś na temat tego błędu widziałem na oficjalnym forum.

Mam w łapie trzecią kostkę 0,5Gb. Dostałem ją na kilka dni (nie było łatwo zdobyć identyczną pamięć jak mam), dziś sprawdzę czy coś to pomoże. Może przydałaby się edycja ini dla 1,5Gb?

06.11.2006
11:17
[99]

maciekd [ Centurion ]

Yancy -> mi do tej pory też było sobie to trudno wyobrazić, a jednak ;)
Jak znadziesz coś o pliku ini o którym wspominasz powyżej daj znać...

Generalnie czuć Gothica, gra się fajnie. Gra to może za dużo powiedziane, bo dopiero zaczynam, jakieś 5-6 godzin gry. Trochę się gubię w terenie, tracę orientację, ale z czasem mam nadzieję będzie lepiej. Póki co mam mało czasu na granie, jakieś 2,5 h dziennie, a właściwie wieczornie, bo muszę czekać aż mój 4 letni syn zaśnie. Kurcze tak mu się spodobał G3, że aż mnie prosi o włączenie, ale ja nie chcę mu pokazywać eksterminacji orków i innych zwierzaków, bo jest za mały. Wczoraj aż podskoczył jak zobaczył topielca na plaży, więc granie nawet w sobotnio-niedzielne wolne popołudnie trzeba sobie darować :P Jak znam życie przejście G3 w tym tempie zajmie mi jakieś 3-4 miesiące :)

06.11.2006
11:29
[100]

Yancy [ Legend ]

maciekd ---> Przeglądałeś ten wątek?Spróbuj zmienić Cache.SizeImage

Cache.SizeImage=192000000 dla 1,5GB

256000000 dla 2Gb


Możesz też sprawdzić co będzie po zwiększeniu wszystkich tych wartości 2x

Cache.SizeImage=128000000
Cache.SizeMaterial=40000000
Cache.SizeMesh=70000000
Cache.SizeSound=80000000
Cache.SizeCollisionMesh=40000000
Cache.SizeAnimation=40000000
Cache.SizeSpeedTree=10000000

06.11.2006
12:11
[101]

maciekd [ Centurion ]

Tak, próbowałem, dzięki za linka.
Po wprowadzeniu tych zmian odczułem poprawę, szarpnięcia były zdecydowanie rzadziej. Później zmieniłem drugi fragment często podawany na forach i nie wiem czy tam nie namieszałem. Po prostu nie wiem czy fragment który podałeś, jest w jakiś sposób zależny od kolejnego fragmentu ini podanego choćby na tym forum z dwie strony wcześniej. Myślałem, że może stąd te błędy ""Where is Guru?", choć z drugiej strony ten błąd pojawiał się także bez zmian ini. :(

06.11.2006
12:15
[102]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Sukces!!

Pozbieralem rozne ustawienia pliku ini zarowno z poprzednich czesci tego watku jak i opis na innych forach i gra chodzi jak dla mnie extra!

I teraz tak

Ustawienia high ktore sa domyslnie w grze powouja, ze IMO nie da sie grac, ale nie dlatego, ze sie tnie, bo gra chodzi wtedy prawie idealnie, ale moim zdaniem wyglada TRAGICZNIE.

Ja mam ustawione tak, ze widze co jest naprawde daleko, podobnie jak bylo w poprzednich czesciach....gra co prawda zdecydowanie zwalnia, ale wyglada nieasamowicie...

Dodam ze mam 768 ram, jak kupie dodatkowy 1gb to oczekuje ultra plynnosci :)Czy pomagac Rufusowi? czy to blokuje jakies questy w miescie Montera?

06.11.2006
12:17
[103]

Yancy [ Legend ]

maciekd ---> Tu masz oryginalne sekcje najczęściej zmieniane.

Cache.SizeImage=128000000
Cache.SizeMaterial=40000000
Cache.SizeMesh=70000000
Cache.SizeSound=80000000
Cache.SizeCollisionMesh=40000000
Cache.SizeAnimation=40000000
Cache.SizeSpeedTree=10000000

ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_TextureQualityHigh=350000000

ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_High=96000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_High=96000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_High=20000000
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_High=21000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_High=18000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_High=40000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_High=100000
ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_Medium=70000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_Medium=40000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_Medium=15000000
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_Medium=20000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_Medium=16000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_Medium=30000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_Medium=750000
ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_Low=32000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_Low=30000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_Low=10000000
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_Low=18000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_Low=13000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_Low=25000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_Low=500000

Pierwszą część podałem Ci jak najczęściej opisywane jest to na forach. W drugiej powinieneś się zainteresować blokiem:

ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_High=96000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_High=96000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_High=20000000
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_High=21000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_High=18000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_High=40000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_High=100000

Ten blok odpowiada za pasek zasobów w grze ustawiony na high. Ja edytowałem go dla zasobów na medium z dobrym wynikiem i wartości dla medium mogę swoje podać.

ResourceCache.u32ImageMaxMemUsage_Medium=128000000
ResourceCache.u32MeshMaxMemUsage_Medium=57000000
ResourceCache.u32SoundMaxMemUsage_Medium=18000000
ResourceCache.u32MaterialMaxMemUsage_Medium=210000
ResourceCache.u32CollisionMeshMaxMemUsage_Medium=16000000
ResourceCache.u32AnimationMaxMemUsage_Medium=30000000
ResourceCache.u32SpeedTreeMaxMemUsage_Medium=10000000

Możesz na high wkleić podobne wartości albo zwiększyć je.

06.11.2006
12:32
[104]

maciekd [ Centurion ]

Dzięki za pomoc, dzisiaj wieczorem pokombinuję trochę.
Swoją drogą ciekawe czy kolejny patch cokolwiek poprawi w optymalizacji gry, w sumie nie wiem czy to możliwe...

06.11.2006
12:47
[105]

Yancy [ Legend ]

maciekd ---> Odpowiedź krótka :) - Nie. A w każdym razie, jakoś w to nie wierzę.

06.11.2006
13:27
smile
[106]

Diobeuek [ Konsul ]

Taaa. Fajnie, że potem praktycznie nie ma lepszych broni jednoręcznych niż ten ognisty miecz który zdobyłem chyba na 8 levelu :/

Poza tym JA nie lubię orków i wypleniam to plugastwo ze wszystkich miast - jak nie przejdę gry przez to - cóż trudno. Jestem za rebeliantami w tej chwili pełną gebą. Poza tym wazne dla fabuły postaci powinny być troszkę trudniejsze do zabicia,a nie ginąć po 3 ciosach.

Jeśli chodzi o mapę i opisy questów to myślę, ze w Oblivionie przegięli w jedną stronę (zbyt wiele informacji), a tutaj przegięli w drugą i w opisie zadania jest tylko dialog z osobami mającymi coś wspólnego z danym zadaniem. Na mapie moim zdaniem powinny być zaznaczone już odwiedzone i odkryte lokacje. Co to on sobie na swojej papierowej mapie nie może nic zaznaczyć ?

Ogólnie czym więcej gram tym bardziej mam wrażenie, że gra jest w pewnych momentach tak samo monotonna jak Oblivion i tak samo w niektórych momentach skopana.

Jeszcze na koniec taka mała moja myśl. Czym ta gra do cholery różni się od poprzedniej części ? Mamy prawie tyle samo ekwipunku, podobne zadania, poczwary, czary, umiejętności. Wszystkiego trochę więcej i nową fabułę. Plus grafikę która na minimum działa 2 razy gorzej niż maks w dwójce przy wyglądzie 2 razy gorszym :/

Tyle tylko, że mam zamiar przejść tą gierę tak jak i przeszedłem Obliviona, a czy z większą przyjemnością ? Tego chyba powiedzieć nie mogę.

Musiałem gdzieś wylać swoje żale. :)

06.11.2006
13:33
[107]

Ktosik2 [ Pretorianin ]

Kto mnie nauczy otwierania arcytrudnych zamkow ??.Jestem na poczatku tzn przed rewolta w monterze a teraz wybijam orkow w vengardzie i 3 skrzynie minelem juz bo nie mam tej umiejetnosci.Kto mnie moze tego nauczyc i gdzie ??.

06.11.2006
13:40
[108]

Zonk3R [ Junior ]

Co do ustawień na 2 gb ramu i optymalizacji krótko:
Mam ustawione wszystko na max a wyłączone cienie w opcjach + w pliku ini wyłączyłem
Shader.EnableTreeShadows=false
Shader.EnableStaticShadows=false
Shader.EnableDetailShadows=false

i zwiększona wartość na Cache.SizeImage=256000000

Działa spoko na r x1600 pro , 2gb ram i athlon 3200
Reszty nie ruszałem

Denerwuje mnie tylko że po kilku ładowaniach znika pasek szybkiego wyboru ale pewnie następny pacz pomoże.

Ktosik2 -> a nie lepiej otwierać zwojem takie zamki ? chyba nie jest ich dużo a ja nie gram za długo a już mam 3 czy 4 zwoje

06.11.2006
13:43
[109]

Januszjt [ Pretorianin ]

Taaa wszyscy grają - a ja nie :(((

Z szumnej premiery CDProjekt zrobiła się kupa ...
DO teraz - poniedziałek 13.30 w Empik Elbląg gry nie ma :((

06.11.2006
13:55
[110]

Trollf [ ]

Ktosik2 -
Lares w Geldern

06.11.2006
14:12
[111]

zolenderek [ Centurion ]

Od początku gry mam energię życiową 200. Czy dobrze rozumię instrukcje do gry że wzrost jej nastepuje w drodze "nauki"? Jeśli tak to kto uczy?
Co dają kolejne stopnie opanowania broni (miecz, kusza, łuk) pytam bo trudno mi zauważyć różnicę na dwóch pierwszych stopniach. A swoją drogą to instrukcja jest do kitu. Wiele ważnych informacji pomija, cząść trzeba się domyślać lub dochodzić w trakcie gry. Całe szczęście że są fora.

06.11.2006
14:39
[112]

Trollf [ ]

energie zyciowa/mane/wytrzymalosc podnosi sie modlac przy kapliczkach
kolejne stopnie wyszkolenia daja dodatkowe kombosy i wlasciwosci - np. mistrz w mieczach dodaje m.in. szanse na powalenie przeciwnika w czasie walki - poza tym sa bronie, ktore wymagaja wyzszego stopnia wyszkolenia niz pierwszy...

06.11.2006
15:26
[113]

Azazell3 [ C.O.P ]

No wiec .. nawet jak gram na low albo i na high to i tak co jakies 100metrow troszke doczytuje .. jest to denerwujace ;/

mam 1gb ram... da rade to jakos moze w INI zmienic ??

06.11.2006
16:34
smile
[114]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Byliscie w tej jaskini obok ktorej byli Ci zlodzieje zboza?

Nie chce przesadzac, ale tam jest z

15 Gargulcow
25 pelzaczy
20 szkieletow

i pewnie duuuzo wiecej bo wszystkiego nie widzialem jeszcze, musze tam przyjsc z dodatkowa iloscia strzal, albo powybijam wszystko osobno mieczem...

w kazdym badz razie mozna tam zdobyc conajmniej z 10tys exp

06.11.2006
16:36
[115]

eMMeS [ WIELKIE ZAGŁĘBIE LUBIN ]

Drackula -> nie bawiłem się konsolą, tylko włączyłem ją przez przypadek i nie wiedziałem jak się jej pozbyć to się pytam :P

06.11.2006
16:53
[116]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Yancy
Dzięki bardzo. Dziś przetestuje i zdam relacje.

06.11.2006
17:06
[117]

Ktosik2 [ Pretorianin ]

snopek9-->moze troszke przesadzasz z 10 gargulcow pelazaczy kolo 20 do tego pelzacze wojownicy duzo szkieletow i zombi.Wytluklem wszystko :) i sa tam chyba z 3 skrzynie.

06.11.2006
17:10
[118]

gladius [ Subaru addict ]

Co daje to powalenie przeciwnika? Czy jak ork leży, to można go dobić? Próbowałem, ale jakoś nie działa standardowa metoda dobijania rannych.

06.11.2006
17:11
smile
[119]

Yancy [ Legend ]

Włożyłem 1,5Gb do kompa. Odpaliłem na 15 minut bez zmiany ini w stosunku do poprzedniego. Byłem w mieście, gdzie dotąd dysk mielił najbardziej. Różnica jest ogromna. Dysk na dobrą sprawę niemal nie mieli. Natomiast przeładowania spowodowane faktem że moja grafa ma jedynie 128mb na pokładzie, pozostały. Teraz jednak ewidentnie widać że to już wina karty, a raczej pamięci na niej. Myślę, że tutaj uda mi się jeszcze trochę sprawę poprawić choć cudów nie oczekuję.
To co najgorsze, czyli mielenie dysku, niemal znikło (w każdym razie, dysku nie słyszałem) - choć to akurat ocenię po 2h.

Wniosek prosty :) Do G3 nie potrzeba wielce wypasionego procesora ani ultraszybkiej grafy. Na średnie detale starcza sprzęt jak mój - byle na pokładzie było 1,5Gb ram i 256mb na grafice.

Szkoda że nie ma chętnego by mi jeszcze grafę do testów pożyczyć :) Pamięć kolega pozwolił mi zostawić na kila dni więc na razie mogę jakoś grać.

06.11.2006
17:16
[120]

Trollf [ ]

eMMeS -

zmien w pliku ini
TestMode=true na false
to przez pomylke takie napisy nie powinny sie juz wlaczac...

06.11.2006
17:30
[121]

pizmak [ Generaďż˝ ]

Dołożyłem 512 ramu i instaluję znowu Gothica 3:)

Ma ktoś może zrobiony ładnie .ini pod mniej więcej taki sprzęt?

Sempron 2500+
1gb ddr
gforce 6600 256mb

Prosiłbym na pizmak69 małpa o2 pl
z góry dzięki :)

06.11.2006
17:49
smile
[122]

yutek [ Konsul ]

Witam Gothicomaniakow ;)

Moze byl juz poruszany ten temat na forum ale nie mam w tej chwili czasu wszystkiego czyatac bo sie rwie do grania :)
Otoz dlaczego instalator kaze mi na samym poczatku odinstalowac GG ?? jestem w lekkim szoku

06.11.2006
17:51
[123]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Ktosik2 --> ktory miales level? No nie bede sie sprzeczac o liczby, ale jest ich tam po prostu baaardzo duzo, mozna spokojnie ze 2 levele nabic.

Mozna gdzies kupic dobra zbroje, ale taka co nie wymaga reputacji? :) mam kupe kasy, ale co z tego jak nie mozna nic kupic bo chca reputacji 50%,a ja najwiecej to chyba u rebeliantow mam, kolo 20...

Wciagnelem sie na maksa w ta gre, teraz mam kilka wolnych dni wiec moge grac i grac...

yutek --> moze jakis screnn? bo chyba cos pokreciles...

06.11.2006
17:58
[124]

yutek [ Konsul ]

no nic nie pokrecilem :/
mowie jak jest.

Co gorsza nie moge zainstalowac gry na innym dysku niz domyslny czyli C:


Zaraz podesle screeny

06.11.2006
18:05
[125]

dingo_dor [ Konsul ]

jakby ktoś miał ochotę mi coś poradzić to będę wdzięczna.

1. jak zabić ogra.

2. quest z ziarnem i mlekiem w monterze. jak ide na okoliczne farmy to nikt nawet nie chce ze mną o tym gadać. może to jakieś inne farmy.

3. gdzie jest teleport w okarze.

4. (montera) i jak mam wyciągnąć kielich od niewolnika skoro ich nadzorca (chyba bradley) w ogóle ze mną nie rozmawia (to już po queście z listą niewolników).

z góry dziękuje.

06.11.2006
18:11
[126]

Drackula [ Bloody Rider ]

Ad1. strzal i w nogi, strzal i w nogi i tak do zabicia
Ad2. Leza na ziemi, musisz pozbierac
Ad3. Przy wejsciu do groty
ad4. W tym przypadku to pozostaje dac tylko w morde.

06.11.2006
18:17
[127]

dingo_dor [ Konsul ]

drackula. -> dzięki.

masz bardzo fajny i komunikatywny sposób odpowiadania.

06.11.2006
18:18
[128]

yutek [ Konsul ]

Jezeli malo widoczne to prosze uwierzyc mi na slowo :D

z niemozliwoscia zainstalowania na innym dysku juz sobie poradzilem :) wystarczylo zrobic na nim wolne miejsce ;)

Natomiast problem z deinstalacja istnieje faktycznie.
Po zainstalowaniu G3 zainstaluje od nowa gg i po sprawie ale dziwne to jest.

Pozdrawiam

06.11.2006
18:33
[129]

pizmak [ Generaďż˝ ]

Korzystam z tego tweaka


ale nie kumam tego fragmentu:)

You can only get it running properly be DEPACKING the _compiledimage.PAK and _compiledimage.p00 file. (in THIS order, p00 files are patches)

Then delete the two .pak/.p00 files.

Pomoze ktos?:)

06.11.2006
18:34
[130]

Drackula [ Bloody Rider ]

yutek---> ja nie widze co tam jest napisane niestety, moze to wina MS instalatora ale i tak pierwszy raz z bledem tego tyou sie spotkalem (pomijajac napedy wirtualne)

dingo_dor ---> Ja wogole fajny jestem :p (ech ta wrodzona skromnosc)

spoiler start

wybijajac NPCow (tyc znanych z poprzednich odslon glownie)zmieniacie sobie zakonczenie w pewien sposob

spoiler stop


edit:
pizmak--> no poprostu wypakuj najpierw .PAK a potem powtorz procedure dla .P00 (co z konsoli chce sie kozystac?) a jak nie usuniesz plikow .PAK i .P00 po wypakowaniu to gra domyslnie i tak bedzie czytac z nich dane.

06.11.2006
18:46
[131]

alexej [ Piwny Mędrzec ]

pizmak -> to z tymi plikami jest tylo do trybu marvin (cheaty itp). Do normalnej gry nie musisz tego robic.

06.11.2006
19:00
[132]

maciekd [ Centurion ]

yutek --> mam kilka partycji i spokojnie mogłem zainstalować G3 na innej niż systemowej (C). W moim przypadku jest do partycja E. Z kolei plik wymiany mam na D, a zapisy stanu gry robią się na G gdzie umiejscowionuy jest folder Moje dokumenty - i nie była żadnych problemów.

GG mam zaistalowany, choć na ogół wyłączony (rzadko korzystam) i także nie było problemów.

06.11.2006
19:30
[133]

Azazell3 [ C.O.P ]

Dzięki osobie o nicku blackdragon2 udało mi sie zwiekszych wydajnosc i zrobić płynniejszą nie co grę :)

Rozdziałka 1024 , i tak jak tu na screenie -->

mój komp to : Athlon 64 3000+, 1gb ram dual , Galaxy GF 7600 GS 500/[email protected]/1550

06.11.2006
19:31
[134]

Azazell3 [ C.O.P ]

na razie tylko tyle screenów ..

no udało się na moim sprzęcie gram na max. detalach .... troche dogrywa ale to juz normalnie jak w każdych grach ;]
zwiekszyłem pamiec wirtualna do 4000 .. i jest dobrze...
a co do FPS to hm najgorzej jest w miastach .. ostro doczytuje ale jak dogra jest tez super.. a poza miastem to zalezy sa miejsca gdzie potrafi spasc do 16 fps ale przewaznie mam od 25-45 fps.

06.11.2006
19:32
[135]

Azazell3 [ C.O.P ]

ale i tak jest oszałamiająca roznica miedzy wersjami 1.0 niemieckiej i polskiej 1.8 - bo wlasnie to chcialem napisać i pokazać

na 1.0 grałem ledwo na Low

mysle ze jednak do tego wzrostu wydajnosci i plynnosci pomogły następujące rzeczy:
- Nowy sterownik do Geforce ( wyszedl jakos pare dni temu i ogromna roznica !! carbon mi tez smiga na max oraz w innych grach tez FPS wzroslo )
- Nowy patch do Gothica
- zwiekszenie pamieci wirtualnej do 4000.

... moze z max detalami przesadzilem bo w lesie np czesto spada do 18fps - 20fps a ja wole plynnosc to zapewnie obnize jakies detale..

06.11.2006
19:37
smile
[136]

Diobeuek [ Konsul ]

A ja odkładam to grę do czasu aż będę miał lepszego kompa bo nerwicy już powoli dostawałem :). Miłego grania życzę w to niezoptymalizowane coś :D

06.11.2006
20:08
smile
[137]

kil69 [ Generaďż˝ ]

Gdzie dokładnie znajdę te szczury okrętowe o których mówi Jack z latarni w mieście Ardea ??

06.11.2006
20:39
[138]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Grałem 4h i musze przyznać że jest dobrze. Zmieniłem też w ini :
Render.MeshLoDQuality=Normal
Render.AnimationLoDQuality=Normal
Render.ImageLoDQuality=Normal
Render.DisableMeshLoDQualityFragmentString=Normal

I tekstury wyglądają przerażająco (ale nie wiem czy to tego wina :P), ale nie ma zacięć dla 128 ramu na karcie. Może jutro sprawdze dla High. A przedtem miałem na UltraHigh i się dziwiłem dlaczego tak zacina :P
Czasem doczyta teren tak z 2s i jest git.

W końcu odzyskałem wole grania. Oczyściłem tą jaskinię koło bandytów z zbożem, zdobyłem 2 poziomy i kupiłem łuk 90dmg. Mam pytanie. Czy idzie dla hashishi zrobić 75% będąc nada dobrym, czy nie da się? Orków to nie lubie więc chcę ich wygonić, ale hashishi mi się podobają.

I jeszcze jedno. Czy polski tekst jest w pliku polish_speech zajmujący ~700mb? Czy da się go zaimpletować bez głosu polskiego?

06.11.2006
20:46
[139]

dark_grom [ Chor��y ]

Chodzi mi tylko o kody na kase... rozumiem że trzeba napisać np.
insert It_Gold albo
insert It_Gold 1 albo
give It_Gold albo
give It_Gold 1
Ale jakoś mi to nie działa. Jaki błąd popełniam??
A i jeszcze handel... próbuje sprzedać różne badziwie w Reddock ale jak naciskam handel to te rzeczy się przenoszą do kupującego ale ja nie dostaje kasy za nie. Coś źle robie?? Czy może jakiś bug??

06.11.2006
20:48
[140]

Miniu [ Generaďż˝ ]

dark_grom musisz nacisnac "doloz zlota". Wtedy z strony kupujacego dodane zostanie do ekranu handlu zloto

06.11.2006
20:49
[141]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Daj gold balance. Jest to na zasadzie Gothica 1 z tym że jest właśnie owy gold balance.

Ahh spóźniłem się.

06.11.2006
20:56
[142]

Yancy [ Legend ]

Kilo ---> na lewo od latarni.

Panowie, gdzie jest kamień teleportacyjny do Okary. Zapędziłem się tam odprowadzając jednego z niewolników i nie chce mi się łazić kolejny raz później.

U mnie sprawa z mieleniem dysku na 1,5Gb przestała praktycznie istnieć. Mieli czasami jak długo i daleko chodzę. No ale to już nie jest to co było. Przeładowania jednak nadal są, najprawdopodobniej, to już wina 128mb na grafice. Tu już nic nie zmienię. Zabawa suwaczkami niespecjalnie cokolwiek zmienia. Poza miastem ustawiam na średnie, w mieście trochę suwaczki opuszczam i jakoś to idzie. Do komfortu - bardzo daleko ale w porównaniu z tą tragedią z pierwszego dnia, różnica jest bardzo duża. Gra wciąga jak cholera i tylko mam nadzieję że kolega nie upomni się o pamięć wcześniej niż skończę grę :)

06.11.2006
21:03
[143]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Yancy
To zmień te linijki które przytoczyłem. A kamień do okary zdobyłem bijąc palladyna :D Ale słyszałem że jest koło wejścia do jaskini.
Aha jeszcze jedno. Widziałem że masz w ini język polski. Mógłbyś mi podesłać Strings.pak Bo słyszałem że to jest tekst i chcę to sprawdzić.

06.11.2006
21:06
[144]

Trollf [ ]

Yancy -
przeciez Drackula wczesniej napisal ;p
tele lezy na kamieniu/pienku na lewo od wejscia


[email protected] -
nie da sie u Hashishin na 75% bedac dobrym - pkt reputacji u nich dostaje sie za wybijanie Nomadow i Magow Wody

jesli po rozpakowaniu tego archiwum beda tam rowniez pliki tekstowe, to pewnie przenoszac je do wersji angielskiej i zastepujac tamtejsze, bedzie pewnie spolszczony sam tekst

06.11.2006
21:57
smile
[145]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> Cholera, to jedyne miejsce gdzie nie szukałem :D Poza tym, przetrząsnąłem cały obóz. Po co im ta siatka maskująca na wierzchu :D Boją się ataków lotniczych?

06.11.2006
22:01
smile
[146]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Jak to po co? Żeby się im deszcz nie lał! Ewentualnie żeby nie było przeciągu.

06.11.2006
23:40
[147]

Drackula [ Bloody Rider ]

Yancy---> jeszcze mozesz Rolandowi dac w czape i wziasc kamien :p

06.11.2006
23:41
[148]

Drackula [ Bloody Rider ]

do sie zronbic u Hashihinow 75% zabijajac tylko 2 magow wady :)

06.11.2006
23:47
[149]

Kyahn [ Rossonero ]

Ja mam takie "głupie" pytanie.
Czy wersja PL jest od razu w 1.08 czy trzeba ją patchować?

07.11.2006
00:03
[150]

Miniu [ Generaďż˝ ]

Kyahn jest od razu

07.11.2006
00:17
[151]

Trollf [ ]

heh, jakie bugi ^_^
w zalaczeniu obrazek, na ktorym jeden z magow wody (Merdarion chyba) nie ma za grosz szacunku do NoName ;-]

kolejne migawki upamietniaja wypadniecie przez tekstury pod Vangard O_o bariera to okragla kula, majac akrobatyke NoName sie nie zabil, ale zginal od porazen stojac na 'dnie' bariery :>
tutaj Vangard 'od spodu':

a tutaj NoName-marzyciel :>


natomiast tutaj obrazek barbarzyncy ;-]

07.11.2006
08:36
[152]

maciekd [ Centurion ]

pokombinowałem trochę z plikiem ini, zwiększyłem jescze plik wymiany z 2GB do 4GB - w sumie w okolicach Cape Dum chodzi płynnie - patrząc w stronę lasu 30 fps - co ciekawe nie drgnie w górę, choć mam wrażenie że czasami jest więcej, co jakiś czas są chwilowe zacinki podczas ładowania, ale rzadziej. Gdy obrócę postać w stronę plaży, gdzie na horyzoncie mniej widać fps znacznie wzrastają.

Niestety zanotowałem kolejny restart komputera dzięki Gothic3. Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Sprzętowe sprawy raczej wykluczam, buda dobrze chłodzona, karta też, ale dla świętego spokoju wrzuciłem jeszcze 3dmark06 + SuperPi z próbką 16M i przeszedł bez problemu.
Po restarcie i ponownym odpaleniu G3 pograłem jakąś godzinkę i nic już takiego się nie wydarzyło.

07.11.2006
09:43
[153]

Yancy [ Legend ]

Trollf ---> Pierwszy screen bardzo fajny drugi również :)

maciekd ---> G3 zawiesił mi się na twardo 1 raz w pierwszym dniu tak że mu siałem restartować kompa z przycisku. Raz zawiesił mi się wypadając do windy. Po zmianie w ini - więcej zawiasów nie było. Obecnie, na pewno komfortowo nie chodzi. Przeładowania obrazu są w postaci szarpnięć. Za to przy 1,5Gb dysk już nie mieli prawie wcale i co za tym idzie - większe zaciachy co parę kroków - zniknęły.

Gdyby udało mi się zmniejszyć jeszcze te małe przeładowania choć o połowę - byłoby już naprawdę nieźle. A tak... grać się już da ale nadal nie jest to przyjemność. Próbowałem wczoraj przełączać shadery z 2.0 na 1.4, zmniejszać widoczność, szczegółowość detali, wyłączać anizo a nawet roślinność. Gra miała takie same przeładowania jak ze wszystkim tym włączonym. Jedyna różnica - to że zamiast wyglądać ślicznie - w oczach brzydła. No, w mieście następowała poprawa. Ale to samo osiągałem jedynie zmniejszając widoczność w mieście.

No nic, zobaczymy czy kolejny patch coś tu zmieni. Gdyby pomógł choć trochę - byłoby już świetnie.

07.11.2006
09:54
[154]

Igierr [ Warrior ]

jak bardzo g3 jest podobny do g2?

07.11.2006
10:18
[155]

Trollf [ ]

ogolnie dosc mocno, a szczegolowo to roznie...

07.11.2006
11:55
[156]

Azazell3 [ C.O.P ]

czy są jakieś ciekawe rzeczy do zmiany w INI ? tak aby np gra nie traciła na grafice oraz zeby działała płynniej ?

07.11.2006
12:11
[157]

Trollf [ ]

cudow nie oczekuj, nic tu z gumy nie jest ;p
masz we wstepniaku linki do watkow na oficjalnym forum o pliku konfiguracyjnym, poza tym troche o tym bylo w poprzednich czesciach tego watku...

07.11.2006
12:59
[158]

Cze_Zar [ Pretorianin ]

Mam problemy z dwoma questami:

1. W pobliżu Ardei jakiś myśliwy zleca zabicie płochliwego jelenia i przyniesienie mu mięsa z tego jelenia. Wybiłem chyba wszystkie płochliwe jelenie ale nie dają one mięsa opisanego jako mięso z płochliwego jelenia tylko zwykłe mięso. Nie pojawia się komunikat o wykonaniu tego zadania a w rozmowie z myśliwym odpowiednia kwestia.

2. W Cape Dun zlecono zabicie nękających tę miejscowość głodnych wilków. Problem identyczny z tym pierwszym.

07.11.2006
13:06
[159]

Trollf [ ]

Cze_Zar -

ad1. mieso jest niewazne, ale to, ze trzeba zabic 5 plochliwych jeleni - pewnie tylu nie zabiles...

ad2. j.w. nie wszystkie wilki wytropiles - kilka wilkow 'chowa' sie pod sciana na polnoc od wejscia Cape Dun (wchodzi sie tam kawalek pod gore i zwierzaki sa)

07.11.2006
13:15
[160]

dingo_dor [ Konsul ]

zaciełam sie:
jestem na etapie: zrobione ardea, roddick, cape down, gotha, wizyta u króla i nie mogę skończyć montery. (wszystko bez wzczynania rebelii ani jej wybijania)

Montera.
biegam po niej od dwóch dni, wiec nie widzę możliwości żebym jakiegoś zadania nie wzieła.
mam reputacje 62 i ni (ocenzurowano) nie mogę dalej.
- skosowałam sobie zadanie z znalezieniem niewolników dla kogoś.
w questach mam:
- co najemnicy myślą o mariku. (nie wiem czemu nie moge tego skonczyc)
- złodziej ziarna
- gobilny
- ziarno dla najemników (znalazłam tylko 10 z 15)
- wiadomośc dla okary
skopałam sobie coś z tym niewolnikiem co ma kielich i z bradleyem któremu sie mówi, który niewolnik ma zostać wymieniony. - bradley ze mną nie gada.

komentarz. może jak znajde tego złodzieja ziarna to coś sie odkorkuje. może wiecie gdzie on jest. ale czy dobije do 75?

07.11.2006
13:19
[161]

Ktosik2 [ Pretorianin ]

zlodziej ziarna jest na przeciwko farmy przejdzi przez droge w las trzymaj sie skaly i prosto spotkasz zlodzieji ziarna i zboze tez bedzie.

07.11.2006
13:26
[162]

Drackula [ Bloody Rider ]

zadanie z niewolnikami: Jednego dostaje sie za wygrana na arenie, drugiego zabiera sie od orkowego kowala

Zadanie z marikiem: mozna skonczyc tylko i wylacznie jesli wiadomosc przeznaczona dla Okary pokaze sie Marikowi. Jeden quest wyklucza drugi.

Zlodzieje ziarna: Idac w strone okary za lasem ze snapperami po prawej stronie jest oboz bandytow (przy samej scianie skalnej)

gobliny: Jaskinia przy malym obozie rebelianto na drodze z Ardei do Montery

Ziarno dla najemnikow: Pozostale worki sa przy zlodziejach ziarna - patrz wyzej

wiadomosc dla Okary: jesli doreczysz wiadomosc nie ukonczysz questy dla Marika

Niewolnik z kielichem: jesli go pobijesz to pewnei bedziesz mogla zabrac mu kielich

07.11.2006
13:35
smile
[163]

Obligator [ Legionista ]

ludzie!!!jak mozna sie tak zachwycac G3??przecierz ta gra jes beznadziejna!grafa jak na te czasy na kompy jest nie najlepszej jakosci.tlo na dasze odleglosci nie jest interaktywne...jet to poprostu gotowy nalozony krajobraz a wszystkie postacie wygladaja tak samo!!!(atak klonów :P ) i to jest ten gigantyczny minus ---------------czemu przynajmniej w tej 3 czesci nie moga wprowadzic wiecej roznorodnycz twarzy i postór postaci??ehhh...niestety ta gra jest beznadziejna, trzeba to przyznac.

07.11.2006
13:36
[164]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Obligator
Uważaj bo ci jeszcze żyłka w głowie pęknie.

07.11.2006
14:20
[165]

Igierr [ Warrior ]

jest już poradnik do G3?

07.11.2006
14:22
[166]

Adam50000 [ Konsul ]

Racja Obligator!! Gotchic 3 jest po****ny

07.11.2006
14:26
[167]

Azazell3 [ C.O.P ]

Obligator napisał -->
ludzie!!!jak mozna sie tak zachwycac G3??przecierz ta gra jes beznadziejna!grafa jak na te czasy na kompy jest nie najlepszej jakosci.tlo na dasze odleglosci nie jest interaktywne...jet to poprostu gotowy nalozony krajobraz a wszystkie postacie wygladaja tak samo!!!(atak klonów :P ) i to jest ten gigantyczny minus ---------------czemu przynajmniej w tej 3 czesci nie moga wprowadzic wiecej roznorodnycz twarzy i postór postaci??ehhh...niestety ta gra jest beznadziejna, trzeba to przyznac.

śmieszny jesteś .. musisz miec dobry sprzet by zobaczyc piękno grafiki :) ... jak masz kompa z przed 3lat to grafika jest brzydka ..

widok z daleka to coś pieknego bardzo mi się to podoba .. super zrobili .. BRAVO DLA TWÓRCÓW!

07.11.2006
14:32
[168]

dingo_dor [ Konsul ]

dwóch juniorów sie dobrało. żeby was poprowokować a wy sie dajecie. jeszcze troche sie nimi poprzejmujecie to nastepni sie zaczną z wami tak bawic

07.11.2006
14:38
[169]

dingo_dor [ Konsul ]

drakula - to jest troche inaczej.

(pisałam o innym zadaniu z niewolnikami dla jakiegoś najemnika nie hasina)

coś mi sie popsułam lub sie popsuło z zadaniami i z samych "niestronniczych" zadań mogłam wyciągnąć tylko 71 punktów reputacji. i tu miałam problem.
wiec teraz żeby wejść do zamku musiałam sie zdecydować na coś ostrzejszego padło na wydanie marikowo standforda (udało sie bez ubicia). myślałam, że może udało by mi sie jednak dostać do zamku bez osłabiania rebeli, ale cóż...

a czy ktoś wie czy ten niewolnik co ma puchar - czy to jest puchar magów ognia?

ps. jakby ktoś zrobił liste lokalizacji teleporterów to bardzo by to ułatwiło życie.

07.11.2006
14:41
smile
[170]

Diobeuek [ Konsul ]

Grafika na low wygląda paskudnie i paskudnie chodzi. :D Na moim sprzęcie HL 2 chodził płynnie na high więc nie ma co tu mówić.

Z tym nie ma co się kłócić skoro G2 chodził lepiej lepiej wyglądając na moim kompie :D

Gothic 3 jest spoko ale nie jest niczym szczególnym.

Grając i w Gothica i Obliviona ten pierwszy jednak przegrywa bo modów do niego jak narazie ani widu ani słychu.

Nie bedę się więcej kłócił ale wychwalanie tej gry tylko dlatego, że to Gothic zostawiam maniakom. Jak dla mnie nie wnosi on nic do tego co miał G2 lub G2 NK.

edit
Oceniam te gry oczywiście pod kątem mojego sprzętu więc nie ma co mówić, że jestem obiektywny. :D

07.11.2006
14:43
[171]

Drackula [ Bloody Rider ]

(pisałam o innym zadaniu z niewolnikami dla jakiegoś najemnika nie hasina) ---> no przeciez pisalas ze skopaas Sprawe Bradleya wiec oczywistym jest ze juz tego nei zrobisz. Zanim sie wezmie quest z jego lista niewolnikow pracujacych przy wykopalisku to trzeba wziasc od niego questa wymiany pracujacych, isc pogadac z pracujacymi i zwolnic ich na farme ( jeden w zamian da Puchar ognia), znow pogadac z Bradleyem, Isc na farme, Pogadac z szefem tam, wysac 2 niewolnikow z farmy do pracy przy wykopalisku i pogadac z Bradleyem konczac misje. Dopiero po tym robi sie misje dla Marika.

a czy ktoś wie czy ten niewolnik co ma puchar - czy to jest puchar magów ognia? TAK

ps. jakby ktoś zrobił liste lokalizacji teleporterów to bardzo by to ułatwiło życie. - wszystko na tacy byscie chcieli, poszukac troche.

07.11.2006
14:44
[172]

Cze_Zar [ Pretorianin ]

Trollf

Wielkie dzięki, sprawdzę po obiedzie. A tak wogóle, skąd Ty o takich drobnostkach wiesz? Nie dotyczy to tylko tej ale i wielu innych gier. Wyrazy podziwu. Tak na dobrą sprawę odnośnie questu z jeleniami to w dialogu z myśliwym nie padła wzmianka o liczbie zwierzaków.

pozdrawiam


07.11.2006
14:47
[173]

dingo_dor [ Konsul ]

kurde! oni troche przegieli, że przez jedno kilknięcie można skasować quest powiązany z głównym zadaniem. jakoś przy innych questach takiej opcji kasowania nie było.

07.11.2006
14:49
smile
[174]

DarkStar [ magister inzynier ]

rozwala mnie poczucie humoru chlopakow z piranii:) "niech zyje Okara":))

07.11.2006
14:53
[175]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

tlo na dasze odleglosci nie jest interaktywne...

tez tak mialem, moim zdaniem to powoduje ze grac sie nie da, na szczescie mozna to zmienic w pliku iniPytanko

Wychodzac z Montery mamy farme Dennisa
idac dalej mamy farme Elbera

Czy idac dalej jest farma Domenika? Jakies tam zabudowania tam widzialem w oddali, ale zabil mnie warg i mam dosyc na dzis :/ a tam sa 2 misje do wykonania ( znaczy u tego Demenika, ale nie wiem czy to jest tam gdzie ide)


edit:
hmm, ja mam puchar i aktywne misje zarowno dla Marika jak i Breadleya...WYDAJE mi sie ze robilem je rownoczesnie.

IMO to jest blad i jezeli mnie by spotkalo takie cos to bym sie zastanawaial nad przywolaniem tego pucharu z linii komend, bo to jest zwyczajny blad w grze


farma domenika jest wcześniej. na drosze z arei do montery. jak mogłeś ją ominąć?

bo polazlem do Montery innaaa droga :) dzieki za odpowiedz

07.11.2006
14:53
[176]

dingo_dor [ Konsul ]

ps. kwestia teleporterów bywa czasem dosyć stresująca jak sie biega 30 minut po wiosce/mieście i szuka tego kamyczka. w gothcie dopiero po dwukrotnym obiegnieciu cało zamku, zajrzeniu w każdą szczeline znalazłam to w ostatniej z chat w wiosce. wrr

snopek.

farma domenika jest wcześniej. na drosze z arei do montery. jak mogłeś ją ominąć?

07.11.2006
15:05
[177]

czciciel kiszek [ Legionista ]

Pisałem już na innej równoległej dyskusji, ale może warto wrzucić i tutaj, więc sorry za powtórkę :-)

Cóż, może też zabiorę głos bo widzę, że strasznie dużo osób ma problemy, a jeśli chodzi o ich rozwiązywanie, to juz powstały prawdziwe LEGENDY typu jakie to cuda można zrobić dzięki edytowaniu pliku .ini

Mam Athlona 3.3 mhz, 1 GB ram, szybki dysk HD i kartę GeFroce 6600GT ze 128 ram na pokładzie. Więc raczej nie jest to wypasiony sprzęt. Myślę, że ot taka średnia między słabym a dobrym.

Po pierwszym uruchomieniu GOTHIC'a 3 zdziwienie. Ustawiłem grafę na 1200x1000 i się przycinało. Poczytałem nieco "głupot" na forum o edycji pliku .ini. Znalazłem też jeden mądry post (przepraszam że nie pamiętam czyj) na temat bezsensu edytowania .ini skoro wszystkie te parametry są odpowiednikami opcji konfiguracji z poziomu gry. ZGADZAM SIĘ Z TYM SFORMUOWANIEM

Co zrobiłem? Obniżyłem rozdzielczość do 1024x768. Efekt żaden, mielenie na dysku nadal przeszkadzało grać i wstrzymywało grafikę. Więc wykonałem inne, wydawałoby się standardowe działania:

1. ściągnęłem najnowsze sterowniki geforce z 22.10.2006 - zapraszam na stronę nvidia
2. zainstalowałem
3. zwiększyłem swap dysku z 512 KB na 4 GB
4. zdefragmentowałem dysk
5. w opcjach konfiguracji gry wybrałem ustawienia własne i tam wyłączyłem CIENIE, reszta na mniej więcej połowę, roślinność dałem nawet na maxa bo lubię krzaczki :-)

Efekt ? Gra śmiga milutko, zacięcia są na poziomie akceptowalnym (od czasu do czasu na 1-2 sekundy, raz na jakieś 5 minut na 5-10 sekund.)

Myślę, że przy braku RAM'u oraz pamięci na karcie graficznej sytuację ratuje szybki dysk (co jest względne bo mój dysk ma juz 1.5 roku). SAVE robi mi się 7 sekund, LOAD 30 sekund.

Wniosek - dajcie sobie spokój z plikiem .ini bo to niczemu nei służy a tylko tworzy aureolę niektórym jacy to oni specjaliści są. Pozdrawiam i życzę udanych konfiguracji. Pamiętajcie - zwiększenie swapu dysku i nowe sterowniki - to rozwiązanie !!!

Natomiast jeśli chodzi o samą grę. Graficznie nie wprowadza żadnego przełomu. Za to miodność poprzednich części zachowana! Szkoda tylko, że tak mało nowych elementów. Wspaniała fauna i flora, wczoraj wdrapałem się na pasmo górskie ponad Cape Down i ponad godzinę sobie tam wędrowałem - wiecie, że nie ma tam żadnych zwierząt ani roślin do zbierania ? Chyba programiści zapomnieli :-) Natomiast nie jest to generowane losowo... bo na przykłąd same z siebie półki skalne nie były by w tak ciekawych miejscach - normalnie widokowe miejsca jak Szczeliniec koło Karpacza :-) Chodziłem i oglądałem widoczki - super, ale bez rewolucji.

Mam wrażenie, że stopień trudności gry jest dużo niższy niż poprzednich Gothików. Raz - ognisty miecz, dwa - szybko łapie się punkty i następne poziomy. Mam metodę "czesania" terenu więc nic nie ujdzie przede mną żywcem - ukatrupię wszystko co spotkam :-) W efekcie zaliczyłem dopiero 3 pierwsze lokalizacje i wszystkie okolice, a juz mam 17 poziom i mieczem jak machnę, to ubiju każdego. Łącznie z cieniostworami... A to przecież dopiero początek początku... Problemu z dzikami w wersji 1.8 nie ma.

Szkoda, że niedopracowana jest mapa. I trzeba to szczerze przyznać - instrukcja jest tragiczna. CDPROJEKT wydał kupę kasy na pierdoły w styli film DVD, poradnik i inne takie, a nie można się w żaden sposób zorientowac jak robić wywary, ukatrupić leżącego czy która cecha podczas awansu co daje. TRAGEDIA zwłaszcza dla tych, którzy nei grali w poprzednie części.

W końcu poprawiono handel i nie trzeba już mozolnie przewijać towarów jak miało to miejsce w poprzednich częściach. Co jeszcze... nie inwestujcie w Kusze, nie opłaca się - są tylko troszkę lepsze niż łuk, a wiele wolniejsze.

Minus - AI postaci. Żeby nadać im trochę rozumu na prawdę nie trzeba mega sieci neoronowej. Wystarczy troszkę pokombinować i oskryptować zachowania. To moim zdaniem największy żal.

Podsumowując - nie wnikam w takie szczegóły jak podobne twarze czy od czasu do czasu twara wisząca w powietrzu. To są tzw. pierdoły na które gracz nie zwraca uwagi. Gra jest świetna, zwłaszcza dla tych, którzy grali we wcześniejsze części. To wciąż wspaniały Gothic którego pamiętamy. Tyle że - nie zaszły w nim żadne zmiany poza kosmetyką, żadnych super smaczków.

07.11.2006
15:14
[178]

Trollf [ ]

Cze_Zar -
liczba jeleni nie padla, bo to jeden z bugow w G3 ;-]
co do wiedzy o kilku grach, to po prostu je przechodze, zwracam uwage na szczegoly, a reszte wyczytam na oficjalnym forum - zadna filozofia ;pco do tele, to spis wiekszosci z nich macie tutaj:

w sumie nie dla parady dolaczylem linka do oficjalnego forum we wstepniaku, na ktorym to forum jest wszystko praktycznie o tej grze ;p

07.11.2006
15:20
[179]

MP-ror [ Generaďż˝ ]

Cóż, może też zabiorę głos bo widzę, że strasznie dużo osób ma problemy, a jeśli chodzi o ich rozwiązywanie, to juz powstały prawdziwe LEGENDY typu jakie to cuda można zrobić dzięki edytowaniu pliku .ini

Są tu osoby, które nie tylko czytały o modyfikacjach .ini ale wprowadziły je w życie. I są bardzo zadowolone, bo gra chodzi płynniej zwłaszcza jeśli chodzi o doczytywanie terenu i ogólnie mówiąc stuff związany z zarządzaniem pamięcią. I to są namacalnie sprawdzone fakty a nie legendy.

Znalazłem też jeden mądry post (przepraszam że nie pamiętam czyj) na temat bezsensu edytowania .ini skoro wszystkie te parametry są odpowiednikami opcji konfiguracji z poziomu gry. ZGADZAM SIĘ Z TYM SFORMUOWANIEM

BY-ZY-DY-U-RY :)
Owszem w pewnym sensie parametry w pliku ini są odpowiednikami opcji ale właśnie od tego, co jest wpisane w pliku .ini zależy, co wydarzy się kiedy w opcjach wybierzesz np. "medium".

07.11.2006
15:23
[180]

Ktosik2 [ Pretorianin ]

czciciel kiszek--->swap dysku czyli pamiec wirtualna ??.

07.11.2006
15:24
[181]

Trollf [ ]

czciciel kiszek -

Znalazłem też jeden mądry post (przepraszam że nie pamiętam czyj) na temat bezsensu edytowania .ini skoro wszystkie te parametry są odpowiednikami opcji konfiguracji z poziomu gry.

sek w tym, ze w pliku ini znajduje sie O WIELE WIECEJ parametrow niz w opcjach gry i to nie tylko poprawiajacych wydajnosc, ale rowniez i jakosc, ktora moze byc nawet lepsza od maksymalnych ustawien w samych opcjach gry...

Wniosek - dajcie sobie spokój z plikiem .ini bo to niczemu nei służy a tylko tworzy aureolę niektórym jacy to oni specjaliści są.

sluzy, sluzy... tylko trzeba wiedziec co dokladnie sie robi - jesli bezmyslnie pozmienia sie plik ini, a nie ustawi sie pozniej do tego odpowiednio opcji w samej grze, to albo zmian sie wcale nie odczuje, albo bedzie wszystko jeszcze gorzej dzialac...
owszem, wcale nie twierdze, ze jesli ktos ma slaby sprzet i poprawiajac plik ini nagle w magiczny sposob zacznie grac na wysokich ustawieniach, ale zmiany pliku ini moga przyniesc wymierne efekty, zwlaszcza dlatego, ze domyslnie ten plik ma ustawione pewne stale wartosci, a ze nie jest z gumy to nie dostosuje sie sam do kazdego sprzetu...

07.11.2006
15:27
[182]

abababa [ Legionista ]

jak zwiększyć tego swapa ?? tą pamięć do 4 gb ?? :)

07.11.2006
15:27
[183]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

czciciel kiszek -->to jakis dowcip? Dzis testowalem nowe ustawienia w pliku ini i sie po prostu nie dalo grac przy takich samych bajerkach wlaczonych w menu gry, po prostu masakra, doczytywanie co 10metrow, a nie co 100m...zreszta gra po zmianie kilku opcji w "distanse" po prostu wyglada inaczej - ladniej

07.11.2006
16:02
[184]

robal [ Konsul ]

Witam

Mam takie pytanko jak mam nauczyc sie parowania tarcza. Mam ponad 100 pkt.nauki i kilka tysiecy monet i jezeli chce sie nauczyc parowania tarcza to wyskakuje informacja ze nie spelniam wymagan czy cos w tymstylu. Prosze o porade.

2) Gdzie moge kupic zbroje i czy musi to byc koniecznie tylko jakies nacji ??

Pozdrawiam

07.11.2006
16:09
[185]

Trollf [ ]

ad1. jakbys najechal kursorem myszy na umiejetnosc z tarcza, to bys w koncu zobaczyl jakie wymagania trzeba spelniac ;p

07.11.2006
16:50
[186]

czciciel kiszek [ Legionista ]

Częściowo na pewno macie rację jeśli chodzi o plik .ini - jest tam o wiele wiecej parametrów niż tych, które dostępne są w menu gry. Ale - wiem jak to działa na zwykłych graczy - wiem, bo sam byłem tego przykładem - wszedłem na forum szukając rady bo Gothic mi tragicznie chodził. Naczytałem się mądrości i niemal zabrałem na grzebanie w tym .ini myśląc, że to ratunek na wszelkie bolączki :-) Na szczęście poszedłem w ostatniej chwili po rozum do głowy, i wykonałem najpierw podstawowe czynności usprawniające których propozycje pojawiły się w niektórych wątkach, a na które jak zauważyłem mało kto zwrócił uwagę. Aktualizacja sterowników, swap dysku, defragmentacja, wyłączenie cieni... i wystarczyło !

Tymczasem na forum przytłaczająca większość porad to magiczne grzebanie w pliku. Owszem, można osiągnąć wspaniałe rezultatu zupełnie wyłączając tekstury, ale czy o to chodzi ? Chyba nie :-) Moim zdaniem 70% problemów leży w poprawieniu konfiguracji kompa.

Ps. oczywiście pisząc swap mam na myśli pamięć wurtualną. Sam się zdziwiłem - i zawstydziłem - gdy okazało się że miałem ustawione tylko 512 MB. Tak samo jak sterowniki karty graficznej z początku roku... cóż, gdy się gra od czasu do czasu, to o takich sprawach się zapomina :-)

07.11.2006
17:04
[187]

Drackula [ Bloody Rider ]

Znalazłem też jeden mądry post (przepraszam że nie pamiętam czyj) na temat bezsensu edytowania .ini skoro wszystkie te parametry są odpowiednikami opcji konfiguracji z poziomu gry.

---> dziekuje dziekuje

ale trzeba poprawic poprawnosc wpisow 2 conajmniej (obowiazek jesli nie hce sie miec wywalania przy sejwie).

Gra zle ustawia wartosci domyslne w zaleznosci od posiadanej pamieci RAM ( dla 1 Giga sa poprawne, dla 2 trzeba juz zwiekszyc). Jesli mam poprwny wpisy w wartosciach domyslnych to reszta zmian jakie sa dokonywane we wpisach to juz czysta ztuka dla sztuki. A wina tego jest zbyt mala liczba pozycji suwaczkow w grze, bo jakby zrobili 10 to zadne grzebanie w INI nie bylo by potrzebne.

Naprawde smieszne jest to jak ktos pokazuje screena z opcjami w grze wszystko na full ale w INI pozmienial wpisy, ktore sa odpowiednikami Srednich lub nizszych ustawien w oryginalnym pliku. O wszem takie grzebanie pomaga bo mozna dostroic rozmary cashu do takich jakie nas zadawalaja ale jest to wina niedopracowania suwaczkow.

I po raz enty juz: naprawde nie ma znaczenia czy ustawicie sobie AA x16 czy tez calkowicie go wylaczycie. Gra tego nie obsluguje i nie wplywa to ani na wydajnosc ani na wyglad.

spedzilem wystarczajaco duzo czasu z edytowaniem pliku INI, juz mi wystarczy, nikt nic nowego nie wniesie, oprocz programistow z PB wypuszczajacych late poprawiajaca engine.

07.11.2006
17:05
[188]

abababa [ Legionista ]

czciciel kiszek ---> no to jak tą wirtualna pamięć wlasnie powiekszyc ??

07.11.2006
17:10
[189]

thekid2 [ iLove ]

Ma takie pytanie :

Jestem teraz na chyba 30 levelu i się tak zastanawiam kiedy wyruszyć do Nordmar w poszukiwaniu tej całej wieży Xardasa :| 40% mam u rebeliantow i nie moge jeszcze kupic tej zbroi za 70k :/ Powiedzcie mi kiedy najlepiej i z jakim sprzętem przenieść się do Nordmar. Poprzejmować najpierw wszystkie miasta w "zielonej krainie" (nie wiem jak się nazywa :P)? Bo raz poszedłem do Nordmar i na wejściu od razu 3xShadowbeast - zrezygnowałem :|

07.11.2006
17:20
[190]

Drackula [ Bloody Rider ]

Jestem teraz na chyba 30 levelu i się tak zastanawiam kiedy wyruszyć do Nordmar w poszukiwaniu tej całej wieży Xardasa :| 40% mam u rebeliantow i nie moge jeszcze kupic tej zbroi za 70k :/ Powiedzcie mi kiedy najlepiej i z jakim sprzętem przenieść się do Nordmar. Poprzejmować najpierw wszystkie miasta w "zielonej krainie" (nie wiem jak się nazywa :P)? Bo raz poszedłem do Nordmar i na wejściu od razu 3xShadowbeast - zrezygnowałem :|

---> jesli czujesz ze dasz rade w walczyc z tymi 3 bestiami cienia i w miedzywalce zagrowac grupe lodowych wilkow a uciekajac uda cie sie nie wpasc na horde goblinow to mysle ze spokojnie mozesz juz isc do Nordmar :)


SCIEZKA FABULARNA W GRZE JEST TAKA: Myrtana-->Verant (ewentualnie szybki skok tylko do klasztoru przed Verantem)-->Nordmar

07.11.2006
17:21
smile
[191]

monarcha [ Chor��y ]

Ja mam taki problem: W G3 na poziomie z Gothą trzeba zdobyć kamień teleporacyjny do Vengardu. Więc taki znalazłem w grocie, na drugich schodach na lewo od wejścia, ale kamień ten powinien teleportować mnie do komnaty króla, a teleportuje do świątyni w Vengardzie, z kąd aby dostać się nzamek trzeba uporać się z chmarą orków, co oczywiście jst bardzo trudne ( jak dla mnie. ) Prosze o radę!ps.: W zadaniu ,, Wiadomość dla Okary'' miałem spory problem. Znalazłem Rufusa który miał mnie tam zaprowadzić, zgodził się i pobiegłem za nim. Kiedy wbiegał do lasu znikał. Szukałem go, ale chyba ,, rozpłynął się w powietrzu ! '' Nigdzie go nie było. Na szczęście już znalazłem Okarę, ale miałem z tym duze problemy. Mam oryginalną grę, dobrą kartę graficzną itd. Ktoś wie czego to wina, może to poprostu niedoróba... Ach, wie ktoś gdzie są dobre zbroje i broń, np.: zbroja palladyna? Albo jak łatwo i szybko zdobyć roputację u buntowników powyżej 50 ( mam 26 ? )ps.: Dla zainteresowanych: Po rewolucii w Cape Dun jest taki super bug; można ogłuszyć palladyna Wenzela, ukraść mu miecz i tarczę, które są sporo warte i tak ze 20 razy, ale najlepsze jest to, że jego stosunek do nas się nie zmienia; cały czs jest pokojowo nastawiony. Można sprzedać jego rzeczy i nieźle na tym zarobić!ps.: Nie zwracać uwagi na błędy ortograficne itp.

07.11.2006
17:49
[192]

dingo_dor [ Konsul ]

monarcha - po prostu pobiegnij do zamku króla olewając orki. tylko sie nie zatrzymuj ;)

07.11.2006
17:54
[193]

Trollf [ ]

Drackula -

SCIEZKA FABULARNA W GRZE JEST TAKA: Myrtana-->Verant (ewentualnie szybki skok tylko do klasztoru przed Verantem)-->Nordmar
zgadza sie, ale ja tak lubie w takich grach dowolnosc podejmowania decyzji :>
przykladem jest moja druga rozgrywka, gdzie niewykonujac zadnych questow z buta odwiedzilem wszystkie miasta/wioski i enklawy :> fajnie sie bieglo przez niektore polacie Nordmaru bez zadnej zbroi z poczatkowym ekwipunkiem ;-] a przebiegniecie przez Vangard ze swiatyni do zamku poprzez hordy Orkow to po prostu zrecznosciowka w najczystrzej postaci ;-]

07.11.2006
17:56
smile
[194]

Drackula [ Bloody Rider ]

Trollf----> ja to wiem, ty to wiesz, inni to wiedza. Ja tylko staram sie uniknac z kilka dni pytania z serii: Czemu jak wchodze do miasta XXXX to orki(rebelia, hashishini, itd) mnie atakuja?

07.11.2006
18:02
smile
[195]

Kuba_3 [ Pretorianin ]

Mam pytanie, co zrobić żeby konsola w grze działała poprawnie? Zmieniam w pliku .ini test.mode=false na true, kosola niby działa pod tylda (~) ale zamiast liter pojawiają się tam jakieś dziwne krzaczki i kwadraciki... Chciałem pokombinować trochę, a tu lipa... :(

Czy ktoś spotkał się z czymś takim? Jak to rozwiązać?

Z góty thx za odpowiedzi :)

07.11.2006
18:19
[196]

Trollf [ ]

Drackula -
ale to jak bicie glowa w mur :> jedni o tym sie dowiedza, inni po fakcie ;-] a natepni przyjada i beda dalej pytac o to samo ;-]

07.11.2006
18:30
[197]

Yancy [ Legend ]

Edycja pliku ini przynosi zadowalające efekty. Zmiana suwaczków wcale nie jest równoznaczna ze mianami w pliku ini. Bzdurą jest stwierdzenie że grzebanie w nimi nic nie pomaga. Mnie pomogło i to bardzo. Zaczynałem od poziomu, kiedy miałem grę odstawić na półeczkę bo zwyczajnie była niegrywalna niezależnie od położenia tych "suwaczków". Obecnie, grać się już da - choć nie twierdzę że jest to ideał. Jednak ładnie wygląda i chodzi w miarę rozsądnie.
Równie dobrze można napisać że polecanie zwiększenia swapa to legenda. Co na przykład mnie obecnie miałoby to dać skoro dysk już nie mieli? Podchodziłem do edycji ini baaaardzo sceptycznie. Uważałem że gó**o może to zmienić. Cudów to może nie czyni - ale daje sporo. Może nie każdemu ale co jest do stracenia?

07.11.2006
18:35
[198]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Dracula-->coz, byc moze u Ciebie zmiany w pliku ini powoduja tylko naprawde buga z sevami, ale u innych to po prostu poprawia plynnosc gry.

Ty twierdzisz, ze poprawia bo sobie pogorszylismy grafika tak naprawde...heh no moim zdaniem ja polepszylem wresz, a gra chodzi lepiej. Nie chcesz nie wierz, ale wiedz, ze to ze u Ciebie to nie dziala i nawet niech to nie dziala u 99% ale u mnie to dziala

07.11.2006
19:00
[199]

Azazell3 [ C.O.P ]

te grzebanie w INI .. gów..o dają ;/ jest gorzej... wole pamiec wirtualna zwiekszyc i jest o niebo lepiej.. a tak to sie psuje grafike a efekty nie są widocznie ... moze wam taka szybkosc zadowala ,, mnie nie

07.11.2006
19:01
smile
[200]

koci_kwik [ Podrap mnie po plecach ]

chce aby mi ktos odpowiedzial szczerze i bezstronnie
dodal zapalu i otuchy
wlaczylem gre
po 10 minutaCH wylaczylem jak ze 10 razy zginalem przy wodzie zabity przez jakiegos bialego stwora
na domiar zlego wiecz mi wypadal prawie caly czas i nie mialem czym walczyc

powieccie mi jakie sa wasze odczucia na temat trojki
wiem ze rozni sie od poprzednich czesci bo nawet o tym trabili wszyscy
ale czy was satysfakcjonuje no i wogole.....

prosze o szczere wypowiedzi
jestem w kropce i zly bo gra tak mnie wkurwila

07.11.2006
19:02
[201]

wolkov [ |Drummer| ]

Witam!
Mam pytanie odnośnie G2NK: próbuję naprawić Oko Innosa. Oprawę klejnotu kowal już zrobił, gdy idę do maga Vatrasa w celu naładowania klejnotu mocą, ten prosi mnie abym znalazł mu zastępce w mieście. Kto to ma być i gdzie go szukać (u magów wody byłem i żaden nie wykazał chęci współpracy)? proszę Was o pomoc bo motam się bezcelowo już dłuższą chwilę.

07.11.2006
19:05
[202]

DynXAdam [ Pretorianin ]

wolkov>>>>>> idz w strone klasztoru... tam napotkasz maga.... nie pamietam jak sie nazywal :) to chyba ten jesli dobrze pamietam......

07.11.2006
19:09
[203]

[email protected] [ Mariner of Inet ]

Nie słuchaj tego wyżej. Musisz zrobić dodatek, wtedy jeden z magów wody pójdzie do vatrasa.

07.11.2006
19:11
[204]

wolkov [ |Drummer| ]

[email protected] -> jaki dodatek? NK? czyli świat drogi przede mną z tego co widzę. A ten amulet przydałby mi się w końcu :/

07.11.2006
19:19
smile
[205]

monarcha [ Chor��y ]

Mnie ten plik ,, INI '' wkurza, gdyż w ogóle go NIE MAM !!! To straszne, mam tylko jakieś ustawienia czy coś, i jest w nich wsystko, poa oczywiście:
[ GAME ]
testmode=false, więc jak do chol**y mam to zmienić na:
[ GAME ]
testmode=true?!:- (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

07.11.2006
19:26
[206]

Trollf [ ]

a czytales w ogole pierwszy post w tym watku? tam przeciez jest napisane o jaki plik ini chodzi :p
a jak w tym pliku nie ma tej komendy, to co za problem ja tam dopisac? O_o

07.11.2006
19:43
[207]

abababa [ Legionista ]

czy napisze mi ktoś może jak zwiekszyc ta pamiec wirutalna czy nie ?? chyba po raz 3 sie pytam juz w tym wątku :/

07.11.2006
19:46
[208]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

prawym na moj komputer - wlasciwosci -zaawasowane - ustawienia - zaawansowane - zmien

wybierasz dysk
dajesz
rozmiar niestandardowy
wpisujesz - 4096
dajesz
ustaw
ok, ok, ok, restart

07.11.2006
19:46
[209]

dark_grom [ Chor��y ]

monarcha -->> chodzi o plik ge3.ini w którym to musisz zmienić

A ja ze swojej strony też mam pytanie. Jak wpisuje w kosoli np
spawn Arrow to jest ok i pojawia mi się strzała ale jak wisuje
spawn It_Gold to wyskakuje bład
Co źle robie??

07.11.2006
19:49
smile
[210]

abababa [ Legionista ]

o...wporządku :)

07.11.2006
19:51
[211]

DarkStar [ magister inzynier ]

czyt walki dwoma mieczami ucza tylko w tym miescie na I na poludniu pustyni? jezeli tak, to czy trzeba miec ilestam reputacji zeby wytrenowac?

07.11.2006
19:53
[212]

mrEdDi [ Sygnatariusz ]

znacie jakieś tricki, żeby zadziałało płynnie na LOW detalach ?:/
mam kompa Sempron 2400
758 ram
grafika radek 9250
może da się coś z tym zrobić ? bo jak daje wszytsko na minimum to sier troszke tnie ;/

07.11.2006
19:56
[213]

Trollf [ ]

DarkStar -
podstawowej walki dwoma mieczami uczy koles w Ben Erai, natomiast mistrza ucza w Ishtar

07.11.2006
20:02
smile
[214]

Yancy [ Legend ]

Link do kolejnego wątku. Proszę się już tutaj NIE DOPISYWAĆ!

https://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=5632317

07.11.2006
20:15
[215]

monarcha [ Chor��y ]

Trollf--->
Próbowałem, nic nie dało ( dopisanie ).

07.11.2006
20:17
[216]

monarcha [ Chor��y ]

Yancy--->
Dla czego :-)

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.