Marcinwin [ Pretorianin ]
Jaka kart.graficzna, procesor, płyta i RAM ?
Witam. Planuję rozbudować sobie komputer: zostawiam dysk twardy, cd-romy, ew. obudowę, a kupuję płyte główną, ram, karte graficzną no i procesor. Tutaj moje 1 pytanie:
1. Jesli chce zakupić te 4 w.wym czesci to czy musze do nich dokupować cos jeszcze (chodzi mi o np. chłodzenie na kartę graf, procesor, czy już te rzeczy są przy zakupie ? [nie mam zamaru podkręcać na początku
Na zestaw mogę wydać od 1 000 do 1 500 zł, i zamierzam go przeznaczyć do gier (tak, wiem ze sama dobra karta graf. do gier kosztuje 2,5 tys, ale najlepszej jakosci miec nie muszę, szukam najbardziej optymalnych częsci za kwotę którą dysponuje.
2. Jaki RAM kupić 512 starczy czy juz 1 GB ? I DDR czy DDR2 ? I czy firma ma duże znaczenie i na jakie parametry zwracać uwage przy zakupie ? tak szacuję że 1gb ram to mnie wyniesie 380-420 zł
3. Jaka karta graficzna ? PCI-E ? Ile pamieci ram, jaka szyna i jaki model radzicie ? tak cenowo w okolicach 300 zł na kartę...
4. I do tego płyta głowna z procesorem - jaki procesor, ile ghz, jaki cache i na jakie parametry patrzeć przy zakupie procesora ? I jakiej marki procesor wybrać ? Na plyte i procesor tak koło 500 zł
5. Wiem ze plyta nie moze ograniczać reszty - na co warto w tym przypadku patrzeć przy zakupie [procz oczywiscie tego samego slotu co procesor] ? na płytę i procesor tak około 500 zł
6. Czy czekają mnie jeszcze jakies wydatki ?
7. Mile widziane gotowe konfiguracje, w ten sposob zeby wszystko bylo kompatybilne i sie nie ograniczalo nawzajem. Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich ;]
6.

MMaaZZii1155 [ Kocham Szwedki ]
1. musisz kupic chlodzenie procka !!! (nie jest w zestawie z prockiem)
2. 2x Kingston 512MB DDr2 667MHz (lacznie 340 zl) tak niedawno bylo w www.pcprojekt.pl nie wiem jak jest teraz
na MHz zwroc uwage przy wyborze kosci pamieci (im wiecej tym lepiej)
3. PCI czy AGP to zalezy czy masz na plycie glownej wejscie na AGP (ja polecam jednak PCI)
na reszte pytan ci teraz nie mam czasu odpowiedziec jak wroce to ci wiecej napisze
Marcinwin [ Pretorianin ]
Ok dzieki MMaaZZii1155 bede czekac na odpowiedz.
Prosze takze innych o wypowiadanie sie ;]

MDstc [ Pretorianin ]
płyta główna za 205 zł
karta za 315 zł
2 kości 256 mb za 244 zł za 195 zł
na początek dobry zestawik
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
1. Kupujac procesor w Box'ie masz odrazu cooler na niego.
2. Polecalbym 1 GB ramu. Np. jakies Geile. Co do mhz - teoretycznie im wiecej tym lepiej, jednak 400 mhz w jakichs tam testach nieznacznie przewyzszyly np. 800 mhz (Jakis 1% moze ;) ). Pozatym w grach duzego znaczenia to nie ma.
3. Dorzuc troche do karty graficznej i wez Geforce 7600 GS od Galaxy z Zalmanem pod PCI.
4. Polecalbym jakiegos Athlona-64 jesli komputer ma byc do gier.
5. Z plyta glowna zabardzo Ci nie pomoge :) Jesli wybierzesz np. DDR2 ramy to wybierz taka ktora obsluguje, do tego w tym wypadku procesor pod AM2. Polecam firmy Asus, Gigabyte i MSI.
6. Sprawdz jaki masz zasilacz :) Moze sie okazac na tyle juz przestarzaly, ze moze nie uciagnac tego configa. Polecam Chieftec'a albo Modecoma (Nie FEEL) 400 W.
Jesli chcesz w przyszlosci modernizowac kompa to nie bierz proca na sockecie AM2.
Edit: Heh napisalo mi sie 2 GB ramo :D
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
Przykladowy zestaw:
316 zł procesor
286 zł płyta głowna
579 zł Karta Graficzna lub faktycznie jesli nie chce Ci sie dozbierac to 319 zł
435 zł Good ramy
Jesli dorwiesz jakis tanszy sklep lub hurtownie to zaoszczedzisz i moze starczy na 7600 Gs.
Dym14 [ _X_X_X_ ]
Proc: 277zł
Płyta: 258zł
Grafa: 589zł
Ram:2X 2X190zł=380zł
=1504zł
I nic więcej nie musisz kupaować (oczywiście jeśli masz dobry zasilacz)
Najwydajniejszy jak narazie:)
Marcinwin [ Pretorianin ]
Wielkie dzieki. Jednak jeszcze zasilacz mam podstarzaly to wole kupic nowy - obojetnie jakie takie 400 W starczy na takie w/wym zestawy ?
Marcinwin [ Pretorianin ]
Oki Biore na pewno tego geforca 7600 jak ma mi sluzyc, tylko teraz pytanie:
1. na PCIE czy na agp ? ta grafika ma chodzic ? ktory standard jest obecnie uwazany sa lepszy i bardziej przyszlosciowy
do tego biore ram 1 gb kingstona raczej ddr 400 skoro nie widac roznicy miedzy ddr2
2. brac ram w wersji 1x 1gb czy 2x512 ? I co to znaczy ze ram jest w trybie dual ?
3. Co do procka jeszcze nie zdecydowalem sie - nie wiem czy brac P4 jakiegos czy Athlona 64 jakiegos - np 3500 - ktory mi radzicie ?
4. Do tego dokupuje jakis zasilacz - czy 400 W bedzie pasowac to zestawu ?
5. mozecie mi polecic bardziej popularna solidną i w miare szybką plyte glowna do tego zestawu ? [jakas taka znaca, w miare tania i obecnie uwazaną za niezłą)
6. Jeszcze wymienie obudowe od razu - tutaj wystarczy mi taka najzwyklejsza za 60-70 zł z allegro ? Wszystko bedzie kompatybilne, bo obowiazuje jeden standard tak ? (chodzi mi o plyte, napedy ..)
7. Czy te obudowy co maja boczne wyciecie ze niby to jest chlodzenie na procesor - to to daje jakies efekty ?
8. No i na koniec - czy procz tego musze myslec o czyms jeszcze ? jakies chlodzenie czy cos ? (grafa z chlodzeniem zalmana, procek w wersji box wiec chyba juz ma chlodzenie, podkrecac nie planuje nic na poczatku), jakies dod. kable czy cos ? czy to juz w zestawie ?
Dzieki ;]
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
1. Zdecydowanie PCI.
2. Wzialbym na Twoim miejscu jakies Geile zamiast Kingston'ow. I wez 2x 512 w Dual Channelu. Jest minimalnie szybsze niz w 1 kosci ( Zapis i odczyt jednoczesnie czy cos wtym stylu juz nie pamietam).
3. Jesli komputer ma byc do gier to zdecydowanie Athlon. Jest on nawet do 40% wydajniejszy w grach niz Pentiumy.
4. 400 W wystarczy narazie w zupelnosci. Jak juz napisalem wczesniej polecam Chieftec'a i Modecom'a.
5. Okresl sie co potrzebujesz konkretniej :) Jesli decydujesz sie na DDR 1, to wyszukaj plyty glownej z socketem 939 (pod Athlona), obsluga Dual Channel i co tam jeszcze chcesz :) Z firm - Asus, MSI i Gigabyte.
6. Obudowe moze byc obojetnie jaka.
7. Boczne wyciecie to Air Dust czy jakos tak. Niby ma to zapewnic wydmuch cieplego powietrza z procesora. Nie wiem jak to jest z reguly, ale u mnie procesor nie jest na tej samej wysokosci co ta dziura, moze dlatego, ze moja plyta glowna jest mniejsza niz standardowa.
8. No juz chyba nic wiecej nie potrzebujesz :) Mozesz dodatkowo dokupic wentylator na tyl obudowy.
Aha i jeszcze jedno - sprawdz ile plyta glowna ma wejsc SATA i ATA. Ja majac 2 dyski ATA i DVD, musialem zaglowac miedzy jednym DVD - dysk dopoki nie zakupilem pojemnego dysku na sacie.

alexej [ Piwny Mędrzec ]
Hmm jesli budowac przyszlosciowo, to wez 1gb ramu i za jakis czas dokupisz druga gosc 1 gigowa.
W 2004 roku kupilem sobie kompa r9800pro 128mb/256bit a2500+ 2x512 mb ramu. Przez te ponad dwa lata komp sluzyl mi naprawde super, we wszystko gralem praktcznie na high. Ale teraz ten komp to juz coraz mniej. 2x512 mb ramu bylo oplacalne 2 lata temu, ale na kolejne 2 lata to zdecydowanie za malo. Dlatego ja kupuje xboxa 360 ;). A Tobie polecam kupno 1 gb ramu i za jakies pol roku dokupic druga taka kosc.
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
Tylko, ze kosci musza byc w miare te same zeby sie nie gryzly ze soba. Te kosci pakowane w dualach, to sa zwykle kosci pakowane z tej samej tasmy produkcyjnej zeby nie bylo zgrzytow. Gdzies na allegro widzialem goscia handlujacego Geil'ami dosc tanio, ktory dawal dozywotnia gwarancje i umozliwial po jakims czasie bezplatne zamienienie kosci na lepsze (Tzn. bezplatna zamiana, a roznice w cenie kosci trzeba zaplacic. ), czyli mozesz teraz kupic 2x512, a w przyszlosci zamienic na 2x 1GB. Do tego Geil'e cenowo/jakosciowo wypadaja naprawde niezle :). Podobno moduł/chip (czy jak to tam sie zwie) w ramach Kingstona jest uzywany taki sam jak w kiepskich kosciach "noname" np. Eliksir. (Nie wiem ile w tym prawdy, wiec nie biczujcie mnie ;). W kazdym razie Kingstony nie sa zbyt dobre teraz).
Marcinwin [ Pretorianin ]
Dzieki wielkie za odpowiedzi, dzieki Wam wiem coraz wiecej ;] Ale mam kolejne pytania:
1. zawsze myslalem ze szybciej chodzi kosc 1 gb niz 2 kosci 2x512 mb ... z tego co Wy mowicie to duale przecza tej teori - czyli lepiej miec 2x512 w dualu czy zwykla kosc 1 gb ?
2. czym roznia sie athlony s939 od AM2 ? te są najpopularniejsze, chyba ze moze cos innego polecicie ?
3. chce kupic ram ddr1 dual 2x512 - na co musze patrzec przy zakupie, zeby ten standard byl obslugiwany ? - czy to procesor musi to obslugiwac czy plyta glowna ?
4. Co oznaczaja symbole przy kartach graficznych - GT, GTS, FX, LE itp .. (ja zdecydowalem się na tego Gforca 7600 GS)
5. No i teraz sprecyzuje jaka plyte mi mozecie polecic - pod PCIE (gforce 7600, obslugujaca dual ddr1 400, a co do procesora - to wlasnie tak jak pytalem w pyt 2 - nie wiem czym roznia sie AM2 od s939 i ktory z nich brac - a moze jeszcze inny ?]
6. zalozmy ze kupie procka w granicach kolo 350 zł - zalozmy ze to bedzie no np athlon 64 AM2 lub S939 - na co patrzec procz czestotliwosci [standard chyba to 2,2 ghz) i cache (i jakie tu jest minimum] ?
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
1. Duale dzialaja szybciej. Kolosalnej roznicy nie uswiadczysz, ale tak jak napisalem post wyzej jest mozliwy zapis i odczyt w tym samym czasie czy cos wtym stylu.
2. Socket 939 jest pod DDR1 i jest starszy niz AM2. AM2 jest pod DDR2 i jest nieco bardziej przyszlosciowy, choc bedzie wychodzic jeszcze pelno prockow pod 939. Na inne sockety nie zwracaj nawet uwagi bo sa juz stare :)
3. Plyta glowna musi obslugiwac dwukanalowa obsluge pamieci.
4. GS jest to obcieta wersja GT. Geforce 7600 GS Galaxy z Zalmanem dzieki pamieci z dostepem 1.2 ns mozesz podkrecic do tego samego stopnia co GT. Maja wtedy te praktycznie te same parametry. Innych firm sie nie oplaca poniewaz GS beda mialy gorsze osiagi. Podkrecic grafe mozesz bez zadnych problemow , nie musisz nic wiecej dokupywac.
5. Plyte wez jakas w granicach 300 zl, firmy juz podalem wyzej. Bez zintegrowanej karty graficznej i z parametrami ktore juz tez podalem.
6. Procki Athlona np. AMD Athlon 64 3800+ maja taktowanie 2400 mhz. W rzeczywistosci dzialaja tak jak 3800 mhz. W prockach nie patrz na suche statystyki. Bierz jakiegos Athlona 64, jest on o niebo wydajniejszy w grach niz procki od intela, no chyba, ze stac Cie na Intel C2D (Kwota ~600 - 700 zl).
Marcinwin [ Pretorianin ]
A czy AM2 obsluguje tez ddr1 czy tylko ddr2 ?
No i tak jak mowisz wezmę Athlona 64 tylko nie wiem czy s939 czy am2 bo roznica w kasie niewielka a w jakosci to nie wiem ;]
Dym14 [ _X_X_X_ ]
AM2 tylko ddr2. Do gier 939
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
AM2 tylko ddr2. Do gier 939
Nie rozumiem o co Ci chodzi? :|
Marcinwin - Jako takiej roznicy nie ma. AM2 jest teoretycznie bardziej przyszlosciowy.
Dym14 [ _X_X_X_ ]
Chodzi o to że:
1)Złącze AM2 obsługuje tylko ddr2
2)Do gier starczy socket 939 (kiedyś widziałem na pclab że procesory na939 chodzą szybciej w aplikacjach 3d a AM2 szybciej w sprawach windows np. kodowanie, szyfrowanie czy rozpakowywanie rara bądź zipa)
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
Procesory wydawane na oba sockety na dzien dzisiejszy sa prawie te same, wiec nadaja sie oba. W przyszlosci prawdopodobnie przodowal bedzie AM2 z racji tego, ze jest nowszy. Pozatym na AM2 jest m.in. 5000 i 52000 Athlon 64 X2 Dual-Core, ktorych nie uswiadczysz na sockecie 939.
Co do szybkosci dzialania obu socketow - sa one praktycznie takie same. To o czym mowisz musialo Ci sie pomylic z testem porownania procesorow Pentium z Athlonami. Tam faktycznie dwurdzeniowy Pentium lekko wyprzedzal Athlon'a w kodowaniach, rozpakowywaniach czy kompresji. Athlon swa moc pokazal dopiero w gierkach przewyzszajac rywala nawet o 40%. Dla pewnosci przeszukalem pclaba i nie znalazlem zadnych testow obu socketow o ktorych mowisz.
Pozatym nie wiem jak Ty, ale ja nie lubie marnowac kasy w przyszlosci na zmiane plyty glownej i ramow zeby kupic lepszy procesor, bo np. ten nie bedzie juz wystarczajacy, a s939 nie bedzie oferowal juz tych silniejszych pozycji.
Lindil [ WCzK ]
Zestaw pod s.939 będzie tańszy - procesory pod to złącze kosztują pare złotych mniej, pamięci DDR1 tak samo. A że procesory tego typu kończą się bodaj na X2 4600 to raczej nie problem - nawet ten A3800 do grania powinien wystarczyć na lata całe.
Marcinwin [ Pretorianin ]
Ok dzieki za wszystkie opinie ;] Na mikolajki zakupie sobie coś takiego: jakas plytka glowna do 300 zł, pod AM2, procek Athlon 64 3500+(jakies 360zl), Galaxy GF 7600 Zalman 256 mb (kolo 550) ramy ddr2 1 gb 533 -420 zl, do tego nowy zasilacz 400w to kolo 100 zl i obudowa nowa - ze 100 zl.
Razem ponad 1500 zl, ale mam nadzieje ze na takim zestawie bede mogl sobie pograc w gierki typu Doom3, HL2 w rozdzialce 1024-768 w przy dobrych detalach (a moze maksymalnych ? czy ten sprzecik to udzwignie ?). I myslicie ze taka konfiguracja na ile zapewni mi komfortowe granie w nowe gry (rodzialka nie wieksza jak 1024 ...) ?
Zdecydowalem sie jednak na AM2, bo jesli za kolejne 5(!):P lat pokusze sie o zmianę kompa to kupie proca, kostke ramu, ew grafe jak radzil BBlacKK102 ;]
Kurde az nie moge uwierzyc ze moj obecny sprzet [nie liczac laptopa] to p3 800 mhz, geforce 2mx,384mb sdram ... ;] ale hulał mi na prawde dobrze (uwaga - przeszedlem plynnie HL2 - 25 fps, wszystko na low, ale przeszedlem a grafa i tak ladna :P), ba doom3 nawet sie odpalil i tylko momentami wierchal (oczywiscie wszystko na low, 640-480 ..]. Nigdy nie mialem AMD, zobaczymy jak sie sprawdzi.
To co sadzicie o takim konfigu ;] ?
Dym14 [ _X_X_X_ ]
Z athlona będziesz zadowolony ale co do sprzętu to zdaje mi się że robisz błąd.
Marcinwin [ Pretorianin ]
Jak juz wspomnialem - mam ograniczone koszty, zdaje sobie sprawe ze samą karte graficzna do gier mozna kupic od 2 tys, ale nie mam tyle, coz zrobic, wiec szukam optymalnego rozwiazania. A 550 zl za tego 7600 to i tak wiecej niz na poczatku planowalem wydac na grafike, ale sporo osob tu, i na innych forach poleca mi te karte ...
Ale myslicie ze za miesiac, w okresie przedgwiazdkowym, ceny beda duzo wyzsze niz teraz ? A moze zmaleja z okacji promocji ?
boro [ Senator ]
proponuje odpuscic sobie S939 - AMD juz oficjalnie zapowiedzialo zakonczenie produkcji procesorow na ten socket... jesli interesuje cie AMD to tylko AM2...
w przypadku Intela to Conroe jest bardzo udana seria procesorow, zwlaszcza, jesli stac cie na wersje z 4MB cache (wlasnie takiego sobie sprawilem - moj pierwszy intel od czasu Pentium 133MHz)
AGP sobie daruj - stary standard, ktory jest jeszcze "sztucznie" podtrzymywany przy zyciu przez producentow sprzetu
w kazdym razie jesli AM2 lub Intel to oznacza, ze tylko DDR2 wchodzi w gre, ale zwroc uwage jakie DDRy obsluguje plyta, na ktora sie zdecydujesz obsluguje . Moja D975XDX niby oficjalnie obsluguje DDR2 667, ale jak sie wejdzie do BIOSu to i DDR2 800 sie znajdzie (wlasnie takie mam zainstalwane i nie mam najmniejszego problemu)
to tyle
pozdrawiam
boro
PS. oczywiscie sprawdz, czy komponenty, ktore wybrales na 100% beda ze soba wspolpracowac - niektore plyty Asusa so wybradne co do pamieci
boro [ Senator ]
zapomnialem dodac jeszcze jedno - dwurdzeniowe procesory na prawde warto kupic...
zwlaszcza jesli sie robi kilka rzecyz na raz... nawet jesli sie urzywa tylko do grania, to nie przeszkadzaja ci procesy i programiki dzialajacew tle
Dym14 [ _X_X_X_ ]
Marcinwin--->Nie, ty nie kupujesz gf 7600. Ty kupujesz gf 7600 !GS!. To jest coś pomiędzy gf 6600GT a 6800GS (6800GS jest dużo wydajniejszy od 7600GS) Co innego gdybyś brał 7600GT tego co podałem wyżej. Do tego kompletnie cię nie rozumiem bo mówisz że grafa kosztuje cię 550zł a tu ( masz duuuuużo wydajniejszego gf 7600GT dobrej firmy "Asus" za 589zł. Chłopie weź się w garść.
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
Dla takiego configa HL2 czy Doom3 to nie problem ;). Wszystkie nowsze gierki (Carbon, Dark Messiah, Oblivion, FEAR, Company of Heroes) beda Ci chodzic bez problemu na maxymalnych detalach. Sam mam bardzo podobny config, ktory zakupilem ~2 miechy temu (Athlon 3800, GF 7600 GT Gigabyte [Z tego wzgledu, ze cenie sobie cisze, a GB oferowal ta karte z pasywnym chlodzeniem :) - W przeciwnym wypadku bralbym tez GS :) ] i 2x 512 mb ramu. ). Wszystkie gierki hulaja az milo :]. Przesiadalem sie tez z podobnego sprzetu jak twoj i roznica jest kolosalna ;]. Grajac w CS:S na tamtym staruszku, mialem 20 fps. Na nowym kompie nie potrafilem sie przyzwyczaic, ze gra mi nie tnie ;D.
Dym14 - To Ty wez sie w garsc i poczytaj troche! I bzdury mi tu piszesz, ze wersja GS jest pomiedzy 6600 GT, a 6800 GS. Juz jest fabrycznie przetaktowania na 500/1400 (GT ma 560/1400). Ponadto ma o wiele wieksze mozliwosci podkrecenia od GT ( Nie musisz kupowac zadnych wentylatorow.). Faktycznie 7600 GT troche spadlo cenowo (Jak ja kupowalem to roznica byla w granicach 100-150 zł).
Sanchin [ Orchid Samurai ]
Ja mogę polecić coś co za nidługo sam bedę kupował za około 1400 zł, na trochę powinno wystarczyć
ASRock ALiveSATA2-GLAN (Socket AM2, K8T890 CF + VT8237A, DDR2-800, SATA2, RAID, GBLAN, ATX) 243,74
2x Elixir DDR2 512MB 667MHz 2x 213,38
AMD Athlon 64 3000+ BOX (Socket AM2, 1.8GHz, 512kB cache) 293,95
Galaxy GeForce 7300GT 256MB (DDR3 128bit, TV, DVI, PCI-E, Zalman) 431,67
razem: 1396,12
Jak masz do 1500 to dodajesz 100 zł do procka i masz 3500+
7300GT od Galaxy jest fabrycznie podkręcony na tyle, że jest wydajniejszy od 7600GS, a dzięki chłodzniu Zalmana można go wykręcić do wydajności zbliżonej GT, a do tego jest bardzo cichy
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
7300 GT nie wykrecisz do takiego pulapu. 7300 ma mniejsza ilosc potokow renderujacych o polowe, o 4 mniej pixel shader i o 2 vertex. Ponadto wydajnosc ukladu ma na poziomie 4 000 megapixeli/s, a 7600 ma 6 700 mp/s. 7300 GT kupic mozna jesli ma sie ograniczone fundusze, ale moim zdaniem na karcie graficznej nie warto oszczedzac (Ktora imho jest jedna z wazniejszych rzeczy w configu jesli chcesz sie cieszyc ladnymi detalami, bo procek w zupelnosci wystarczy taki jaki wybrales.).
Marcinwin [ Pretorianin ]
1. To sam nie wiem czy lepiej brac 7300GT czy 7600 GS.
3. czym sie rozni wersja GS od GT jesli obie np maja po 256 mb pamieci, obie taktowanie 128 bit, tyle samo jednostek VS i Pix Shad. [zakladajac ze obie tez maja wentylatorki zalmara] ...
4. Po tym co napisal dym14 sam juz nie wiem, jak napisalem wyzej parametry sa identyczne to skad wynika ta 'kolosalna' roznica ? moze jest jakas inna karta alternatywna ktora warto brac ?
5. prosze o ocene tego wstepnego zestawu - czy wszystko bedzie kompatybilne (z tego co sam sprawdzalem to tak)
MSI K9N Neo-F nForce 550 AM2 boc -290
GF 7600GS Zalman 256mb/126bit 500/1400, 12 pix.Shad - 540 zl
Goodramy ddr2 dual 2x512 533 -420 zl
Athlon 64 AM2 3500+ 2,2 ghz, box - 360 zl
obudowa+zasilacz 400W 4life, np Tracer Xeno z LCD [nie wiem czy to nie jest lipa - ten wyswietlacz, czujniki temp, dod.wentylator na obudowie - regulowany] - 180zł
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
Jesli masz fundusze bierz 7600, jesli nie chcesz sie bawic w podkrecanie to wez 7600 GT jesli sa w tej samej cenie. Wersja GS jest slabsza od GT. Tylko wersja Galaxy z Zalmanem jest warta uwagi - jest fabrycznie podkrecona do taktowan GT (500/140 - GT 560/1400). Ponadto lepiej sie podkreca z powodu pamiatek 1.2ns i chlodzenia Zalmana. Nie jest napisane czy plyta glowna ma obsluge dual channel ramow. A tak pozatym to jest ok. Sprawdz jeszcze gdzies dokladnie czy obsluguje cz ynie (ja sprawdzalem na benchmarku). Co do zasilki - wez Chieftec'a 400 W i jakas obudowe najzwyklejsza.
Marcinwin [ Pretorianin ]
Ok wielkie dzieki. Plytka obsluguje duala - sprawdzilem. Co do zasilacza jaki mi polecasz - myslisz ze z tym co ja wybralem (razem z obudową) moga byc problemy ? Z tego co czytalem ma wszystkie wymagane zabezpieczenia itp...
I drugie pytanie - tak z czystej ciekawosci - co sie dzieje, jesli dobierzemy za slaby zasilacz, na jakiej zasadzie sie go dobiera, i co sie dzieje jak dobierzemy za silny ;] ?
mikmac [ Senator ]
normalny komp (jaki podales) bierze okolo 200-210 W. Wydaje sie nie wiele, ale pamietaj, ze kazdy zasilacz ma swoja sprawnosc. To ze jest np 400W nie znaczy, ze tak moze pracowac - to jego moc szczytowa. Srednie zasilacze moga pracowac do 60% stalego obciazenia - ale to jest DO. Wiec bezpiecznie nie przekraczac 50% (wiec przy kiepskiej zsilce juz 400W to malo albo na styk). Dobrej jakosci zasilacze spokojnie moga pracowac do 75% stalego obciazenia wiec nawet 350W zasilacz spokojnie uciagnie standardowy komuter.
400 albo 420W Chieftec styknie na kazdy dzisiejszy komp chyba ze chcesz tam wlozyc 2 procki (2 proce a nie 2 jadra) oraz karty SLI. Wtedy bym jednak obstawil 480-500. Do proca X2, kart SLI styknie 400W Chiefteca, Enlighta czy dobrego ModeComa.
Dym14 [ _X_X_X_ ]
BBlacKK102--->To ty sobie popatrz a nie gadasz głupoty
Dym14 [ _X_X_X_ ]
Edit: To są stare gry ale i tak widać różnice. A co dopiero w nowych jeśli różnica jest np. 15 klatek
BBlacKK102 [ Pretorianin ]
A ty czytac nie potrafisz? Mowie o konkretnej wersji Galaxy z Zalmanem. Ta ma taktowania 500/1400. Te na wykresie sa zwykle i maja taktowania 450/1000. Pozatym to sie jeszcze podkreca....
Marcinwin [ Pretorianin ]
A jeszcze pytanko a wlasciwie to:
1. Czy jest duza roznica miedzy dyskiem ATA a jego identycznym odpowiednikiem ale SATA ?
2. Jak to jest z kompatybilnoscia tych 2 zlaczy ? rozumiem ze pod sata i sata 2 musi byc specjalna plytka, ale czy jednoczescnie obsluzy ona starszy ata ?
3. jesli mam dysk sata czy bedzie dzialal z plytą pod ata [oczywiscie jako ata bo to nizszy standard] ? sa jakies przejsciowki ?
4. czy porty zasilania sa te same ? czy do sata 1/2 musi byc specjalny zasilacz ? i czy jak mam zasilacz pod sata to czy zasili on ata?
Marcinwin [ Pretorianin ]
Powie mi ktos jak to jest ?