GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Jakim sposobem rozdzieli sól z pieprzem?

06.10.2006
15:33
[1]

Erdi [ Konsul ]

Jakim sposobem rozdzieli sól z pieprzem?

Jakim sposobem rozdzieli sól z pieprzem?

06.10.2006
15:34
[2]

gofer [ ]

Wrzucić do wody i zagotować?

06.10.2006
15:36
[3]

Gambit [ le Diable Blanc ]

Wsypać całość do wody. Zamieszać póki sól się nie rozuści i przelać przez drobniutkie sitko. Masz już pieprz luzem. Potem wystarczy odparować w dowolny sposób wodę, żeby została skrystalizowana sól.

[edit] Literówka.

06.10.2006
15:36
smile
[4]

raper741 [ Vamos Barca ]

wrzucić do wody i pieprz lub sól wypłynie pod góre ...

06.10.2006
15:36
[5]

Erdi [ Konsul ]

Trochę ,żle napisałem pytanie.Jakim sposobem rozdzielić mieszanine.Zadanie z chemi :]

06.10.2006
15:46
[6]

Asmodeusz [ Senator ]

Przeciez juz w poscie [3] masz odpowiedz.

06.10.2006
15:52
smile
[7]

piokos [ Malpa w czerwonym ]

jak coś może wypłynąć "pod górę"? Znaczy będzie się utrzymywać w 9/10 wysokości

pomijam już stwierdzenie "pieprz lub sól" :D
pomógł koleś, psia mać

06.10.2006
17:20
smile
[8]

konioz [ Taternik ]

Trzeba wziac jakis material, ktory latwo sie naelektryzuje (np. plastikowa linijka po potarciu o wlosy czy welne).
Takim przedmiotem juz po naelektryzowaniu wyciaga sie chyba ziarenka pieprzu a sol pozostanie na stole:)

To w podstawowce bylo czyli moglem ewentualnie cos pomylic. Wydaje mi sie jednak, ze jest ok.

06.10.2006
17:22
smile
[9]

tytus_de_zoo [ Chor��y ]

1. Trza wrzucic wszystko do kubka z wodą i sól pozostanie na dnie
2. Trza troche powybierać =]

06.10.2006
17:29
smile
[10]

Mortan [ ]

konio ---> włacz gg

06.10.2006
17:45
smile
[11]

Lupus [ starszy general sztabowy ]

Wywalić tą mieszkanę do śmietnika.

Udać się do Biedronki i kupić kilogram soli za 1.99 zł i pieprz za 2.70 zł.

06.10.2006
18:07
smile
[12]

Herr Flick [ Wyjątek Krytyczny ]

Jeśli chodzi Ci o pytanie z postu nr.5,to proszę :

Filtracja

Przykładem filtracji jest rozdzielenie mieszaniny zawierającej drobiny kredy zawieszone wodzie. W celu rozdzielenia takiej mieszany wystarczy przepuścić taką mieszaninę przez warstwę filtrującą, którą może być zwykła bibuła. Na filtrze pozostaje osad a rozpuszczalnik przenika przez filtr i oczyszczona od osadu spływa do naczynia.
W celu przeprowadzenia filtracji sączek z pofałdowanej bibuły filtracyjnej układamy w lejku odpowiedniej wielkości, dociskamy do ścianek i zwilżamy wodą destylowaną. Ciecz do filtracji powoli (najlepiej po bagietce) wlewamy do lejka. Filtr napełniamy do poziomu ok. 1 cm poniżej jego krawędzi. Następną porcję wlewamy do filtru dopiero wtedy, kiedy poprzednia została już przefiltrowana.



Odparowanie

Odparowanie ma zastosowanie do mieszanin jednorodnych. Przykładem takiej mieszaniny jest solanka (woda + sól). Przepuszczając taką mieszaninę przez filtr nie jesteśmy w stanie jej rozdzielić. Dopiero zastosowanie odparowania pozwala nam rozdzielic ten rodzaj mieszanin. Sam proces polega na ogrzewaniu mieszaniny z której odparowuje woda a w naczyniu pozostaje sól.
Proces odparowania (zatężania) może być przeprowadzony w parownicy lub szkiełku. Przed rozpoczęciem odparowania naczynie napełniamy roztworem co najwyżej do połowy, Następnie ustawicznie mieszając bagietką podgrzewamy naczynie na małym ogniu. Usuwamy palnik po odparowaniu około połowy objętości rozpuszczalnika. Pozostała ilość rozpuszczalnika odparowuje wykorzystując ciepło rozgrzanego naczynia.



Destylacja

Jeżeli będzie nam zależało na odzyskaniu cieczy, wtedy zastosujemy proces, który nazywamy destylacją.
Kolba destylacyjna powinna być wypełniona co najwyżej do połowy. Przed rozpoczęciem podgrzewania cieczy w kolbie należy odkręcić dopływ wody do chłodnicy. Oczekiwana temperatura par w kolbie destylacyjnej mierzona jest termometrem laboratoryjnym. Kolbę ogrzewamy początkowo stosunkowo dużym płomieniem, który zmniejszamy w momencie rozpoczecia wrzenia. Aby zapobiec przegrzaniu cieczy, do kolby wrzucamy kawałeczki porcelany.



Krystalizacja

Proces krystalizacji ma zastosowanie do rozdzielenia mieszanin jednorodnych, z których jedna jest cieczą a druga ciałem stałym rozpuszczalnym w wodzie lub innych rozpuszczalnikach. Przykładem takiej substancji może być sól kuchenna, która jak wiemy jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie.
Żeby krystalizacja była możliwa, mieszanina (roztwór) musi znajdować sie w stanie przesycenia, co osiągamy poprzez odparowanie i ogrzewanie roztworu. W takim roztworze po schłodzeniu, na dnie naczynia tworzą się kryształy.


Wirowanie

Wirowanie pozwala nam rozdzielić ciała stałe od cieczy. Przykładem może być wcześniej prezentowana zawiesina kredy w wodzie. Wirowanie odbywa sie w wirówkach. W wyniku oddziaływania siły odśrodkowej zawiesina kredy zostaje przemieszczona w kierunku dna naczynia, gdzie gromadzi się. Po odwirowaniu, ciecz zlewamy a osad usuwamy z naczynia.


Rozdzielanie mieszaniny, dwóch nierozpuszczalnych wzajemnie cieczy

Przykładem takiej mieszaniny woda zmieszana z olejem. Te dwie substancje zmieszane ze sobą po pewnym czasie rodzielą się, tworząc dwie warstwy. Olej jako lżejszy od wody, utworzy warstwę górną a woda znajdzie się w warstwie dolnej. Wystarczy wtedy zlać olej z nad wody aby uzyskać rozdzielenie tych dwóch substancji. Dokładniejszy rozdział tych substancji uzyskamy spuszczając dolną warstwę przez zawór, jednocześnie obserwując granicę kontaktu tych dwóch warstw.


Chromatografia

Chromatografia służy do oczyszczania i identyfikacji mieszanin substancji chemicznych. W chromatografii wykorzystuje się zjawisko podziału składników mieszaniny między fazę nieruchomą (stacjonarną) i ruchomą.Najprostszy chromatogram dzielimy na fazę stałą,która jest bibuła,a fazą ruchomą destylowana woda. Mieszanią, która podlega rozdziałowi jest zwykły atrament, który za pomocą pipety jest nanoszony centralnie na bibułę. W to samo miejsce nanosi się porcjami destylowaną wodę. Po pewnym czasie zaobserwujemy występowanie barwnych pierścieni ułożonych centralnie.
Chromatografia rozwija się bardzo dynamicznie. Ta metoda analizy mieszanin wykorzystywana jest w badaniach biologicznych, przy produkcji leków i w wielu innych dziedzinach. Najprostszym przykładem zastosowania chromatografii może być zwykły domowy filtr do oczyszczania wody.

spoiler start
A tak BTW - gugle naprawdę nie gryzie...
spoiler stop

06.10.2006
21:57
smile
[13]

pawelcz3 [ Konsul ]

Po prostu przez małe sitko .

06.10.2006
22:10
[14]

Qbaa [ Senator ]

elektrostatyka, było w brainiacu :P
konioz na stole zostanie chyba pieprz, ale też już za dobrze nie pamiętam

© 2000-2025 GRY-OnLine S.A.