GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Kompresja filmu - TUTORIAL (xvid)

04.10.2006
03:27
smile
[1]

xircom [ Generaďż˝ ]

Kompresja filmu - TUTORIAL (xvid)

1. Potrzebujemy program VirtualDubMod ( )
2. Potrzebujemy też dobrych kodeków, najlepiej ffdshow ( )
Ewentualnie dodatkowo oddzielnie xvid/divx.


3. Otwieramy film (file -> open video file)
Ładowanie zajmie kilka sekund (zależnie od wielkości pliku)

04.10.2006
03:28
[2]

xircom [ Generaďż˝ ]

4. Zmiana rozdzielności. To punkt opcjonalny. Przyda się, gdy obraz ma dla nas mniejsze znaczenie, a chcemy zyskać mniejszą wielkość pliku. Z menu "video" wybieramy "filters", a tam klikamy "add" i dodajemy filtr "resize". Wpisujemy interesującą nas rozdzielczość (program niestety automatycznie nie zachowuje proporcji, więc musimy jakoś to sobie wyliczyć;) Tu także można dodać inne filtry (efekty na przykład) do naszego filmu. Klikamy parę razy ok i wychodzimy z okienka filtrów. Efekt końcowy będzie widoczny na prawym podglądzie obrazu.

04.10.2006
03:28
[3]

xircom [ Generaďż˝ ]

5a. Kompresja xvid. Z menu "video" zaznaczamy opcję "FULL PROCESSING MODE" (jeżeli nie została zaznaczona) i wybieramy pozycję "compression", a następnie interesujący nas kodek (xvid). Jeżeli przypadkiem nie ma go na liście, to musimy doinstalować poprostu kodek.

04.10.2006
03:28
[4]

xircom [ Generaďż˝ ]

5b. Kompresja xvid. Następnie klikamy na "Configure" i ustawiamy "Target quantizer" (coś w stylu "kompresji klatki") w granicach 2-4 (im mniejsza wartość, tym większa objętość pliku... im większa, tym mniejszy plik, a gorszy obraz). Wyżej w opcjach mozna sobie ustawić profil na "AS @ L5" i encoding na "single pass". Nie pamięam co to dokładnie jest, ale czytałem o takich zaleceniach na jednym z forów poświęconych kompresji video. Jeżeli komuś będzie się chciąło to może wyjaśnić;)

04.10.2006
03:29
[5]

xircom [ Generaďż˝ ]

5c. Kompresja xvid. Klikamy na "target quantizer" i zmienia się podpis przycisku na "target bitrate". Najlepiej ustawiać to w granicach 1000. Im większe tym lepsza jakość obrazu i większa objętość pliku finalnego. Im mniejsza, tym obraz staje się "pixelowaty" i czasem się "gubi". Dla prostych filmików, a nie profesjonalnego rippowania filmów dvd wydaje mi się, że 600-700 będzie odpowiedni. To tyle z kompresji, możemy okienko zamknąć akceptując ustawienia.

Kompresja Divx odbywa się na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że trzeba wybrać kodek divx i pobawić się jego opcjami. Zreszta to dotyczy także innych kodeków widocznych w okienku kompresji.

04.10.2006
03:29
[6]

xircom [ Generaďż˝ ]

6a. Kompresja dzwięku. Z menu "Streams" wybieramy "Stream list". W okienku, które pojawiło się, zobaczymy naszą ścieżkę dzwiękową. Klikamy na nią prawym klawiszem i wybieramy "Full Processing Mode".

04.10.2006
03:29
[7]

xircom [ Generaďż˝ ]

6b. Kompresja dzwięku. Następnie z tego samego menu kontekstowego wybieramy "Compression" i pojawia się okienko wyboru kodeków do dzwięku. Polecam MP3 oczywiście, jakość zależy od gustów. Do profesjonalnych ripów wykorzystuje się jakości 192-256kbps. Ale żeby uzyskać małą wagę pliku wystarczy 112-128, lub ostatecznie 96kbps. Akceptujemy i dzwięk jest gotowy do kompresji.

04.10.2006
03:29
[8]

xircom [ Generaďż˝ ]

7. Wycinanie fragmentu. W sumie ten punkt dobrze jest zrobić na początku, ale chyba nie ma znaczenia, czy przed wyborem kodeków, czy po... Tak więc na dole okna, po prawej mamy dwie strzałki. Pierwsza służy do zaznaczenia początku wycięcia, a druga do jego końca. Wycięcie robimy klawiszem "delete" z klawiatury;) Dobre, gdy rippujemy film z telewizji, gdzie trzeba wyciąć np. reklamy.

04.10.2006
03:30
smile
[9]

xircom [ Generaďż˝ ]

8. ZAPISUJEMY FILM. Czyli koniec;) "File" -> "Save as avi". Pojawia się okienko zapisu, w którym mamy czas do końca i przewidywaną wielkość pliku. W każdym momencie można przerwac (abort) i podejrzeć plik avi w dowolnym odtwarzaczu by zobaczyć jakość kompresji. Jeżeli nie odpali się, to otworzyć drugą kopię virtual duba i podejrzeć tam. A następnie wprowadzić poprawki w bitrate/target quantizer kodeka video;)

Wątek zasugerowany przez Strangera;)

Tutorial ten można odnieść do dowolnego filmu MPEG lub AVI (gdy np. potrzebujemy zrekompresować film, bo zajmuje za dużo, wyciąć fragment, czy zrekompresować dzwięk. W ostatnim wypadku nie należy zabierać się za kompresję video (zostawić w "video" -> "direct stream copy" zaznaczone)).

04.10.2006
04:05
[10]

John_Kruger [ Baron ]

ciekawe, sobie przejrze za parenascie godzin;)

04.10.2006
07:48
smile
[11]

beeria [ Generaďż˝ ]

...tudziez uzywamy zautomatyzowanego fairuse wizarda i mamy to samo po kilku kliknieciach mysza

04.10.2006
13:30
[12]

xircom [ Generaďż˝ ]

Lub Total Video Convertera, ale moze ktos lubi bawic sie recznie ;)

04.10.2006
14:49
[13]

Lutz [ Generaďż˝ ]

W przypadku prostych rzeczy VDub to faktycznie mozna zastapic gotowcami, latwiej a efekty identyczne. Nie napisales o deinterlacingu wogole, a w przypadku materialow z tv czy ripow dvd to podstawowa rzecz, dobrze uzyc smart deinterlace (plugin), ktory daje bardzo dobre (pro) efekty, no i deinterlace zawsze przed resize. To takie moje trzy grosze.

04.10.2006
14:51
smile
[14]

Stranger [Gry-OnLine] [ Metallicar ]

<<

thx

btw. czym się różni VirtualDubMod od zwykłego VirtualDuba?

04.10.2006
14:58
smile
[15]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Ile ja sie namecze z tym virtualdubmodem to poezja! Niestety czasem musze z niego korzystac, a pomimo, ze robie wszystko ok, wielkosc i jakosc plikow nie zawsze jest taka jaka bym chcial.

Jezeli mamy plik mpg i chcemy go skompresowac do formatu .avi to polecam program autogk (Auto Gordian Knot )

Wybieramy plik, ustawiamy jakosc w procentach, u mnie 70% powoduje, ze jakos jest nadal swietna, wybieramy codec, zdecydowanie polecam xvid! Ustawiamy rozdzielczosc i jakosc dzwieku i z pliku 100mb otrzymujemy niecale 20 przy zachowaniu zblizonej jakosci.

Dajemy add job i start...wlacza sie...nie kto inny jak wlasnie virtualdub i wszystko robi za nas, kilkanascie klikow powoduje ze wszystko jest tak jak trzeba, virtualdum ma mase zalet ( wycinanie kawalka filmu chocby), ale jezeli ktos nie ma cierpliwosci to polecam autogk


Stranger --> wersja mod pozwala na edycje plikow mpeg2, hmm, czyli mpg :p, juz sam sie pogubilem


xircom --> gdzie jest ta opcja > video" -> "direct stream copy"
ja to wlasnie potrzebuje, ale nie widze tej opcji :( mam wersje mod virtualduba

04.10.2006
15:11
smile
[16]

Stranger [Gry-OnLine] [ Metallicar ]

Akurat problemów z automatyzacją działań nie widzę, bo można sobie wybrać Save Processing Settings :)

snopek9 --> A, to niepotrzebne, bo będę potrzebował tylko do kompresowania avików :)
edit: w zwykłej wersji jest tu >>

04.10.2006
15:20
smile
[17]

xircom [ Generaďż˝ ]

snopek9: a tu? --->
Uzywa sie tego jedynie jak chce sie np. wyciac cos z filmu avi i zostawic oryginalne ustawienia kodekow video w nim. Zreszta w Streams-ach audio jest taka sama opcja. Tak pewnie wycinaja "sample" w rippach filmow w necie.

Stranger [Gry-OnLine]: DubModem mozesz otwierac pliki mpeg2 (jak juz wspomnial snopek;)

Lutz: wiesz, napisalem taki prosty tutek. Jak cos chcesz dodac to wal screena i wyjasniaj ;)

04.10.2006
15:25
smile
[18]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Wielkie dzieki, kurcze ile ja tego szukalem, spadliscie mi z nieba!
Jak chcecie coc to walic! Tylko Teraz My nie mam niestety bo akurat gralem :D

17.11.2006
20:58
smile
[19]

stanson [ Szeryf ]

xircom --> z podziękowaniem :)
Szukałem właśnie tego od jakiegos czasu :)

04.12.2006
00:55
smile
[20]

Stranger [Gry-OnLine] [ Metallicar ]

Mam takie pytanko. Próbowałem sobie przerobić pewien filmik VirtualDubModem. Był to avik. Normalnie ustawiłem kompresję xvid (zgodnie z zaimportowanymi gotowymi ustawieniami), dźwięk pozostał bez zmian. Problem w tym, że po wygenerowaniu nowego pliku (już skompresowanego; jest to wycięty fragment oryginału) na ekranie dodane zostały takie oto oznaczenia >>
Jak się ich pozbyć? :P Inne pliki .avi (w tym filmy łapane Frapsem) normalnie zapisuje i nic takiego się nie pojawia..

PS. Proszę się nie sugerować czarnym ekranem.. akurat taka klatka filmu.. obraz wyświetlany jest poprawnie.
PS2. Taki strzał - czy AviSplitter mógł coś namieszać? Jeśli to noobowskie pytanie, to proszę je zignorować. ;)

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.