GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Pytanie do prawnika - wykorzystanie wizerunku bez uprawnienia

26.09.2006
08:32
smile
[1]

VYKR_ [ Vykromod ]

Pytanie do prawnika - wykorzystanie wizerunku bez uprawnienia

Wazne pytanie - jakie kroki mozna podjac przeciwko komus, kto bez czyjejs wykorzystal jego wizerunek np. w filmiku i zamiescil to w necie? Prokuratura, oskarzenie cywilne? Ktory to artykul? I co za to grozi?

26.09.2006
08:51
smile
[2]

koobon [ Pretorianin ]

Czy to Ty Paris Hilton?

26.09.2006
08:55
[3]

Bushido [ For the Alliance ]

Jeśli masz pytanie do prawnika, to idź do prawnika.

26.09.2006
08:57
[4]

Soulcatcher [ Admin ]

właśnie to świetny pomysł idź do prawnika, chyba że chcesz aby twoją sprawę reprezentował w procesie 13 letni forumowicz z otwartą wyszukiwarką internetową.

26.09.2006
09:04
[5]

VYKR_ [ Vykromod ]

Na razie potrzebuje tylko wiedziec ktory to artykul i z czym to sie je, a co do reprezentowania w sadzie to dobrze wiem ze to fucha prawnikow. wiec loozujcie.

26.09.2006
09:05
smile
[6]

tomirek [ tetryk ]

A moze byc 30paro latek z otwarta wyszukiwarka??? :)))

PRAWO AUTORSKIE

Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Art. 83. Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis Art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.

Art. 78. 1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.
2. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, po jego śmierci z powództwem o ochronę autorskich praw osobistych zmarłego może wystąpić małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa.
3. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, osoby wymienione w ust. 2 są uprawnione w tej samej kolejności do wykonywania autorskich praw osobistych zmarłego twórcy.
4. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, z powództwem, o którym mowa w ust. 2, może również wystąpić stowarzyszenie twórców właściwe ze względu na rodzaj twórczości lub organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, która zarządzała prawami autorskimi zmarłego twórcy.

26.09.2006
09:05
[7]

gladius [ Subaru addict ]

Można, ale zależy od tego, w jaki sposób wizerunek został wykorzystany i w jakim stopniu naruszyło to dobra osobiste. Postępowanie jest cywilne, o ochronę dóbr osobistych. U prokuratora nie masz czego szukać.

26.09.2006
09:10
smile
[8]

VYKR_ [ Vykromod ]

tomirek--> dzieki, o to mi wlasnie chodzilo
jesli wygram, to dzieciaki z domu dziecka sie uciesza

26.09.2006
10:35
[9]

Ezrael [ Very Impotent Person ]

KC

Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.