GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Doświadczenia z pajęczyną.

05.09.2006
17:30
smile
[1]

Vany Van [ Konsul ]

Doświadczenia z pajęczyną.

Witam. Od dwóch miesięcy jestem wytypowany do olimpiady biologicznej. Głównym moim zadaniem jest napisanie pracy badawczej. Mój temat to... Wszystko na temat pajęczyny pająka.
Jak wiadomo w pracy badawczej powinno być kilka doświadczeń i obserwacji... i tu zaczynają się schody... Ja kompletnie nie mam pojęcia co obserwowac... Całe wakacje przespałem... a teraz zostal mi tylko miesiac, proszę pomóżcie dobrzy ludzie.

05.09.2006
17:47
smile
[2]

Vany Van [ Konsul ]

BuMp :P

05.09.2006
17:49
smile
[3]

jajko w imadle [ Pretorianin ]

widzisz. trzeba się było wziąć do roboty a nie teraz na ostatnią chwilę wszystko. o.

05.09.2006
17:49
[4]

siwCa [ Legend ]

Kiedyś widziałem zdjęcia pajęczyn jak wyglądają po tym jak podawano im rózne dragi :)
Poszukaj może znajdziesz :]

05.09.2006
17:52
[5]

Volter_xD [ Pretorianin ]

Encyklopedia w reke i jedziesz chlopie

05.09.2006
17:55
smile
[6]

Golem6 [ Gorilla The Sixth ]

Możesz też obejżeć pare filmów z serii National Geographic. Tylko musisz oczywiście trafić na odpowiedni film, o pająkach. Tam możesz się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy.
Poszukaj także innych informacji w internecie. Odwiedź także bibliotekę. Możliwie dużą, bo tylko w takiej będą specjalistyczne książki pajęczakach czy ogólniej o bezkręgowcach. Możesz się także wybrać na wycieczkę do lasu. Tam zawsze jakaś pajęczyna się znajdzie. Możesz w ten sposób zaobserwować dokładnie w jakich miejscach występują pajęczyny, itp.

Krótko mówiąc, jak nie chcesz dać plamy musisz wziąść się ostro do roboty, bo temat nie jest łatwy.

05.09.2006
17:56
smile
[7]

Vany Van [ Konsul ]

No właśnie te dragi... też coś kiedyś takiego słyszalem. :P
To by bylo dobre, dzieki za przpomnienie :P

Jeszcze poszukam :P

Volter_xD ---->> powiem tyle: xDDDDD

05.09.2006
17:58
[8]

Vany Van [ Konsul ]

A ja z radością przyjąłem ten temat bo uważalem, że jest banalny :P
przeliczyłem się. xD

Golem6 ----> tak też zrobie. thx ;*

05.09.2006
18:00
[9]

Minas Morgul [ Senator ]

Obawiam się, że taka praca to będzie niewypał.
Do trzydziestego września masz czas na zdeklarowanie tematu, a na pewno na wysłanie pracy.

Masz tu przykład mojej pracy z bakteriologii, którą robiłem w szpitalu na mikrobiologii.


Jak ściągniesz, zmień rozszerzenie na *.doc.

Co do pajęczyn... żadnego doświadczenia z pajęczyną nie zrobisz. Mógłbyś próbować zrobić doświadczenie odnośnie wytrzymałości sieci, ale byłby to najzwyklejszy eksperyment, a praca ma mieć format przekrojowy.
Jeżeli chcesz koniecznie badać pajęcze sieci, weź pod uwagę wpływ sposobu życia na pajęczy jad. W bazie MEDLINE możesz znaleźć prace biologów molekularnych, którzy udowodnili, że większość pająków sieciowych (co nie znaczy, że przedstawiciele Latrodectus też tak mają) ma jad, który nie zabija ofiary, a powoduje u niej zaburzenia poruszania się, niemożność wykonywania ruchów i paraliż. Po sześciu godzinach zwierzątko "odżywa", ale zwykle do tej pory jest już zjedzone.
Z kolei pająki polujące aktywnie, jak Phoneutria fera, nie potrzebują sieci. Są malutkie, ale ich jad to najsilniejsza pajęcza toksyna.
Jest jeszcze kwestia jadu u ptaszników. Ptaszniki, które atakują napastników parzącymi włoskami z odwłoka, nie muszą wytwarzać silnego jadu. Z kolei ptaszniki Starego Świata, jak Poecilotheria spp. nie czeszą włosków, ale mają cholernie silne neurotoksyny i niezwykłą wręcz szybkość.
TAKA praca mogłaby być naprawdę niezła, a najlepiej byłoby zdobyć czysty jad i wykonać injekcję karaczanom i świerszczom oraz wykonać próbę kontrolną. Wstrzykiwałbyś jad, jednakże taka praca w Twoim wypadku jest nieco nierealna, gdyż po pierwsze, musiałbyś "wydoić" jad (w pracy mógłbyś napisać, że jad został kupiony), zrobić rozcieńczenia i ślęczeć ze stoperem i liczyć padłe zwierzęta.

Jak na miesiąc... nierealne.
Najlepiej poproś nauczyciela, niech da Ci jakąś prostą pracę z hydrobiologii i sam ją zredaguj, nawet jej nie pisz. Wiem, że namawianie Cię do oszustwa jest czymś podłym, ale trzeba robić wszystko, aby dostać się do etapu pisemnego.

Masz niewiele czasu, przeczytaj sobie moją pracę, a następnie, o ile masz znajomych w sanepidach i tak dalej, popros, czy nie mógłbyś wykonać podobnych doświadczeń, ale np. z innymi roślinkami, np. cytryna, czy też wszelakimi "ludowymi wynalazkami".

Prace o pajęczych sieciach w ujęciu biologii środowiskowej też mogłyby być. Opisywałbyś, jakie rodzaje sieci w jakich siedliskach spotkałeś. Mógłbyś np. zrobić dokładną mapę występowania poszczególnych gatunków pająków i spróbować sformułować wnioski, dlaczego akura tam, a nie tam. Ale jak już mówiłem, trzeba kilka dni z życiorysu sobie wykreślić i to jak najprędzej, bo później zacznie Ci się nauka.

Aha... jeśli myślisz poważnie o olimpiadzie, daj sobie spokój ze wszystkimi przedmiotami, jedź na dostatecznych chociażby, ale już w tej chwili zacznij naukę. Ja zacząłem naukę w połowie lipca, a i tak nie wyrobiłem się z systematyką i przepadłem na testach.

EDIT - Aha, moja praca jest nie do końca taka "ostateczna", bo jest 7 stron, a ma być 6. Literatura ma być po kolei, alfabetycznie.

05.09.2006
18:03
[10]

Maccpol [ Śnieżny Bałwan ]

Ojjjj, stary. Współczuję ci. Ale możesz trochę napisać jak ta pajęczyna powstaje, dlaczego jest taka silna etc. Chociaż nie wiem żeby to wystarczyło.

05.09.2006
18:08
[11]

Minas Morgul [ Senator ]

Nie, nie wystarczy. Praca ma być w postaci eksperymentu lub obserwacji.
Plakat dzieli się mniej więcej tak: tytuł, streszczenie, wstęp, materiał i metody, wyniki, dyskusja, literatura, co wymaga od ucznia nieco roboty własnej. Nie muszą być to jakieś skomplikowane prace.

Mógłbyś też spróbować pobawić się w domu w izolację DNA i elektroforezę. Najpierw jednak powinieneś się doszkolić, co to ta elektroforeza jest (mogą nawet o to pytać na olimpiadzie).

Jeśli poprawnie sformułujesz temat i inteligentnie podejdziesz do sprawy, mógłbyś zająć się tym:
Ale pamiętaj, że musisz inteligentnie sformułować problem badawczy. Nie może być to "Izolacja DNA z cebuli" :)
Przejrzyj doświadczenia i myśl.

05.09.2006
18:10
[12]

.Jacek 99. [ Senator ]

Chetnie bym przeczytal prace o pajeczynach. Zawsze mnie ciekawilo jak pajaki daja rade przeciagnac glowna nic pajeczyny na druga strone sciezki przez ktora pajeczyne robia:P odleglosc ogromna, przeszkod mrowie, a nic o nic nie zahaczona:P

Masz tu swieza foteczke, ten pajaczek artysta nie jest, jego pajeczyna cala poszarpana.

05.09.2006
18:11
[13]

Vany Van [ Konsul ]

Minas Morgul ----> temat juz jest zdeklarowany, a praca ma byc wyslana do 30 wrzesnia., wiec zmiana tematu nie wchodzi w gre tym bardziej ze mój biolog odszedl na emeryture zostawiajac nas po jednym roku nauki (a zostaly nam jeszzce 2lata). prace niestety tak czy inaczej musze napisac poniewaz nasz nowy nauczyciel ma kontakt z poprzednim, co prawda nie ma to znaczenia ale glupio by bylo tak po prostu zrezygnowac. musze przysiasc do tego za wszelka cene, narazie nie ma co mysles o dostatecznych z innych przedmiotów ponieważ jeszcze do etapu pisemnego sie nie dostalem :) chodziaż bardzo bym chciał.

btw dzieki za pomoc, na pewno skorzystam.

05.09.2006
18:15
[14]

Vany Van [ Konsul ]

hehe... Dzieki Jacek :)

05.09.2006
18:24
[15]

Minas Morgul [ Senator ]

Vany Van - z takim podejściem możesz sobie odpuścić już olimpiadę, bo o tym, czy zakwalifikowałeś się do części pisemnej, dowiesz się zimą, a wtedy już robi się zwykle ostatnie powtórki przed olimpiadą. Twój temat naprawdę brzmi: "Wszystko na temat pajęczyny pająka." ?
Nie pozostaje Ci nic innego, jak badania z biologii środowiskowej, ale spiesz się, bo im zimniej, tym rzadziej będziesz cokolwiek spotykał. Zacznij od piwnic, szukaj stanowisk A. ferox i Tegenaria spp.
Próbuj wykazać różnice między sieciami wspomnianych pająków, a przedstawicieli krzyżakowatych. Krzyżaki tworzą sieci koliste, zbudowane z dwóch rodzajów nitek. Jeden rodzaj służy pająkowi do wspinania się, drugi jest bardzo lepki. Wskaż powiązania z pionowym rozmieszczeniem tej sieci. Z kolei pajęczyny A. ferox, czy T. atrica są płachtowate i zwykle poziome. Zawierają nieregularne nitki, o które ofiary się potykają, ale nie przyklejają się do nich.
Możesz też zrobić pracę odnośnie roli pajęczyny w świecie tych zwierząt.
Samce ptaszników używają sieci do napełniania bulbusów nasieniem, niektóre ptaszniki do budowy gniazd, niektóre tylko przed wylinką - tworzą sobie z niej dywanik i na niej leżą...
Jednak za wszelką cenę, choćby ta praca miała być krótka i mizerna - skup się na jednym temacie. Więc albo wybierasz rodzaje sieci, opisując ich struktury, albo konfrontujesz środowiska życia z rodzajami sieci (to nie jest jednoznaczne, ale mógłbyś się o pewne wnioski pokusić).
Wypadałoby znaleźć dobre zdjęcia do tego jeszcze, jakieś wykresy, a najlepiej mapka - jesli ma to być praca z biologii środowiskowej.
Jak zgrabnie pokombinujesz, możesz powiązać kwestie biologii środowiskowej z budową sieci, pokarmem, na jaki polują i gdzie w związku z taką budową sieci znajdują się ich kryjówki i jakie miejsca wybierają na nie.
Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz już, żeby ta praca była obszerna, to staraj się łączyć jak najwięcej czynników w związki przyczynowo-skutkowe.
A i możesz mi podesłać pracę, jak ją skończysz, to Ci powiem, co do poprawy.
Jest wiele kruczków, na które trzeba uważać.

Jeśli chcesz, mogę Ci podać książki, które powinieneś przeczytać do części pisemnej.

05.09.2006
18:29
smile
[16]

Vany Van [ Konsul ]

Minas Morgul - dziekuje Ci za pomoc.
a skad mialem wiedziec, ze tak pozno sie dowiem czy sie zakwalifikowalem? :P

moj temat brzmi chyba nieco inaczej :/ jutro sie dowiem na 100%

Trzeba przyznac troche sprawę olałem, ale skoro tak mówisz to podejde do tego powaznie, na pewno skorzystam z Twoich cennych rad. Chce sie tam dostac :P

05.09.2006
18:48
[17]

Minas Morgul [ Senator ]

Dostać się to najmniejszy problem.
Tak sobie teraz patrzę... Schmidt Nielsen - fizjologia zwierząt - 750 stron. Mus w całości
Richard Dawkins - Samolubny Gen (były z niego rok temu dwa pytania) - 453 strony..w całości (de facto najlepsza książka, jaką czytałem w życiu)
Lubert Stryer - Biochemia - Fotosynteza z podziałem na typy C4, CAM itd., glikoliza, cykl kwasów trikarboksylowych, łańcuchy oddechowe, metabolizm, cykl glioksylanowy. Więcej najprawdopodobniej Ci nie będzie potrzebe, ale wszystko powyżej musisz mieć wryte w wersji ze Stryera/Harpera (polecam Stryera). Możesz nawet dostać zadanie - ile cząsteczek ATP powstanie z tylu i tylu moli tłuszczu, więc musisz znać rolę FAD, NAD itd.
Biologia Molekularna - krótkie wykłady. Masz tu wszystko odnośnie genetyki molekularnej (kilkaset stron). Warto przeczytać też najważniejsze motywy z "Genomów" Browna. Warto, żebyś wiedział, na czym polega hybrydyzacja Southerna itd.
Zadania genetyczne - na bank będzie coś z crossing over, krzyżówki genetyczne, określenie po rodowodzie z jakiego rodzaju chorobą genetyczną masz do czynienia itd. Słowem, rycie z testów.
Przeglądać atlas roślin i zwierząt, nauczyć się o żywych skamieniałościach wraz z tym, jak wyglądają.
Przeczytać książkę o biologii populacyjnej, w tempie przyspieszonym wryć ewolucjonizm. Przeczytać nudną książkę Szarskiego "Historia naturalna zwierząt kręgowych".
Systematykę wryj z podręcznika - jest bardzo ważna, ale nie ma co się rozwlekać nad jakimiś tam Szweykowskimi, bo Ci życia zabraknie.
Następnie zrobić kilka powtórek, iść na wódkę i klepnąć zdrowaśkę.

05.09.2006
18:57
[18]

Vany Van [ Konsul ]

eyyy... ja jestem dobiero w drugiej klasie liceum...
czy aby na pewno to wszystko bedzie mi potrzebne?
ja sie ucze duzo biologii ale z calym szacunkiem nie wiem co to jest cykl glioksylanowy.

Az tyle ksiąg na glupią olimpiadę?

05.09.2006
19:07
[19]

Minas Morgul [ Senator ]

O, to świetnie. Jak w tym roku Ci się nie uda, to za rok możesz spokojnie próbować, ale warto zacząć naukę już teraz
Co do Twojego pytania...
Wszystko :)
Olimpiada obejmuje materiał nauczany w szkole średniej i uniwersytetach.
W liceum nauczą Cię, jak będziesz miał szczęście, jak przebiega ciemna i jasna strona fotosyntezy. Nie poznasz jednak szczegółowej chemosyntezy, nie poznasz cyklu glioksylanowego (czyli zamiany tłuszczu w cukry).
Pierwszy lepszy przykład. W pierwszej klasie poznałeś hasło apoptoza.
Na olimpiadzie nie będą Cię o to pytać, tylko od razu zapytają Cię o rolę białka p53 w walce z nowotworami.
Załatw sobie od kogoś testy olimpijskie i sam zobacz, czego można się ogólnie spodziewać :]
Pozdrawiam

05.09.2006
19:14
smile
[20]

Vany Van [ Konsul ]

Ponownie dziękuje i ja również pozdrawiam.
3maj sie.

05.09.2006
22:52
[21]

Juanhijuan [ Hawkeye ]

Minas Morgul czy mógłbyś mi podać swój numer gg, albo jakiegoś innego komunikatora ?
Jeśli nie chcesz pisać na forum, to odezwij się prosze na nr. 1056242

05.09.2006
23:01
[22]

Alvarez [ REDLIGHT ]



Sieć pajęcza po różnych specyfikach. ;)

05.09.2006
23:04
smile
[23]

Vany Van [ Konsul ]

Alvarez ---->> KOCHAM CIE ZIOM :*:*:*

tego caly czas szukalem, dziekuje :*:*:*

05.09.2006
23:11
[24]

$ebs Master [ Konsul ]

Minas Morgul --> boje sie Ciebie :P

05.09.2006
23:15
smile
[25]

Vany Van [ Konsul ]

hahaha, ja sie nie dziwie, niezle przemówionko, no nie? haha

08.09.2006
21:02
smile
[26]

Coy2K [ Veteran ]

omg Minas ale Ty masz potężną wiedzę :)
jesli kiedykolwiek bede mial do czynienia z pająkami to zglosze sie do Ciebie :)

08.09.2006
23:24
smile
[27]

Arcy Hp [ Legend ]

Teraz będze babie lato , to z pewnością troche pajęczyny uświadczysz w powietrzu :)

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.