
SzHaker [ Centurion ]
Taśmy idą w zapomnienie...
Śledząc poczynania na rynku technicznym dochodzę do wniosku,że za jakieś 5 lat, jedynym nośnikiem muzycznym (o ile nie wynajdą nowszego) będą już tylko płyty CD bądź DVD. KAsety i inne taśmy pójdą precz. Dobre to, czy złe? Fakt- należy nadążać za techniką, ale żal trochę, że to, co przed laty było wielkim dobrem, rzeczą wspaniałą odchodzi do lamusa...
Gregor Eisenhorn [ Ordo Xenos ]
Za 5 lat? Ja już nie pamiętam, kiedy kupiłem ostatnią kasetę magnetyczną. Co najmniej pięć lat minęło od tego czasu. Zużywalne, zawodne nośniki typu MC czy VHS na pewno nie wywołają u mnie napadów nostalgii...
gregol [ Junior ]
No fakt ja częściej słucham starych winyli, niż kaset. Winyl ma urok, a nośnik cyfrowy jakość... A poprostu nie potrafie słuchać muzyki w jakości z kasety, drażni mnie :)

hctkko [ The Prodigy ]
Tak już jest na świecie, że gorszy ustępuje lepszemu. Akurat taśmy są bardzo podatne na zabrudzenia i uszkodzenia, co przy nowoczesnych krążkach ma wielkie znaczenie. Dziś liczy się jakość dźwięku. Po stukrotnym przesłuchaniu płyty jesteś dalej w stanie ją normalnie słuchać, nie da się już tego powiedzieć o kasecie.
" to, co przed laty było wielkim dobrem, rzeczą wspaniałą odchodzi do lamusa...".
Było rzeczą wspaniałą, ale już nie jest :)

dodom [ Centurion ]
nie bardzo wiem czy zalowac czy sie cieszyc....:P ja tam chyba nie zaluje (mimo ze takie kasety mialy swoj urok;)
Dziadzia [ Pretorianin ]
Ja mam 2 ogromne reklamówy kaset magnetofonowych i mam problem z pozbyciem się ich, bo ciężko się z nimi rozstać..
Ostatnio zacząłem zrzucać niektóre na płyty CD, a w czasie zgrywania na hdd aż łezka się kręci w oku..
DKAY [ Generaďż˝ ]
Ja nie żałuję. Czasy się zmieniają wszystko idzie do przodu i nie odwrotu! Pamiętacie jeszcze streamery? Do przechowywania danych? Duża pojemność i powolny czas odczytu.
$ebs Master [ Konsul ]
jea a jak tasma z kasety wkreci sie w magnetofon to juz jest normalnie wypas :) brakuje mi tego :D

Lysack [ Latino Lover ]
A mi szkoda kaset... jak sobie przypomne jak byłem mały, biegałem do magnetofonu, stawałem na palcach, żeby dosięgnąć guzika "record" i nagrać piosenke z radia... albo jaką przyjemność sprawiało mi odsłuchiwanie trzasków i szumów przy słuchaniu "Because The Night" albo "No Limit"... ehh, jak dla mnie to są nieodłączne dźwięki - dźwięki tych piosenek i szumów kasety... kurde, mam 82 kasety, zaraz sobie posłucham:) dzięki za wątek, ot takie miłe przypomnienie:)
Diplo [ Generaďż˝ ]
Taśmy jeszcze przez dlugi czas nie wyjdą z użycia. Co prawda w przypadku muzyki i filmu się nie sprawdzają, jednak chyba ogromna wiekszość firm robi backupy własnie na poczciwych tasiemkach :)
gromusek [ Piwa dajcie ! ]
...ale żal trochę, że to, co przed laty było wielkim dobrem...
A za kompami wielkosci pokoju goscinnego tez tesknisz ? winyle rozumiem moga sie niektorym podobac ? plyty tez wyjda za pare lat z uzycia i bede tylko twarde dyski w samochodach iPodach etc... technika idzie do przodu (na szczescie)

reds23 [ redsov ]
mysle ze za 5lat, to do lamusa beda odchodzic plyty cd :)
w dobie szerokopasmowych lacz i pamieci przenosnej.

Golem6 [ Gorilla The Sixth ]
Z kaset słucha się dobrze tylko punk rocka. Bo jak trzeszczy to nie wiadomo czy to kaseta, czy to zamierzony efekt artystów.

Maccpol [ Śnieżny Bałwan ]
CD są nadal najpopularniejszym nośnikiem danych, ale DVD ma już w domu prawie połowa polaków. Porównajmy sobie poczciwego VHS-a (którego jeszcze używam ze względu na nagrane filmy z telewizji i stary magnetowid Soniaka który stoi u mnie w pokoju) a DVD.
VHS-y są niewygodne, ogromne i mają niedużą pojemność. A poza tym nie są tak odporne na uszkodzenia jak płyty DVD. Jednak trzeba przypomnieć że choć DVD jest lepsze, taśma po 100 pooglądaniu nie ściera się, jest znacznie mniejsze i ma znacznie lepszą jakość obrazu. Ale kasety VHS nadal stoją na półkach sklepowych z filmami i nadal jest to jeden z popularniejszych nośników (jeśli o filmy chodzi). Podobnie jest z małymi kasetami. Kasety chociaż są małym nośnikiem danych i są niewygodne że ha (dostałem ostatnio kasetę z największymi przebojami Stinga i The Police, przewijanie zajmowało mi kawał czasu, bo się normalnie odzwyczaiłem od kaset). Ale choć kompaktówki są lepsze i też mniej podatne na uszkodzenia to w radia czy wieże hi-fi dalej są montowane ,,wloty" na kasety, choć są rzadziej używane. A radia samochodowe? Większość nadal jest na kasety. I kto zaprzeczy. No i chociaż technika idzie na przód, i jesteśmy w erze gdzie ludzie używają płyt DVD i kompaktów, a kasety choć idą powoli do lamusa to nadal są używane. Są jak małe fiaty. Jest już ich mniej na drogach, ale nadal ludzie jeżdżą nimi do pracy czy na weekend do babuni za miasto. :) Więc pomimo technicznych postępów nadal stare i gorsze są używane.

kowalskam [ Senator ]
teraz już wychodzi HD-DVD i blue-ray
a ty mi tu mówisz o kasetach?
Maccpol [ Śnieżny Bałwan ]
Niektórzy jeszcze oużywają VHS-ów więc nie odeszły.

SzHaker [ Centurion ]
tyle jeszcze od siebie dodam, że dla prawdziwego wręcz "na siłę" powracającego do kaset miłośnika, są one tym, czym dla starych graczy były zapewne Atari czy Commodore. Ja już nie, ale na pewno niejeden z Was pamięta pierwszego Pitfalla... Kiedy zobaczyłem jeden ze screenów, żal mi się zrobiło, miałem akurat zainstalowanego nowego DOOMa. Ta grafika... cholera, za szybko się zmienia...

vaila [ Centurion ]
...też mam na taśmach wszystkie ulubione bajki, które jako dzieciak piłowałam non stop
[wiecie - Myszka Miki, Goofy etc.] i wszystkie leżą wpudełkach gdzieś
na strychu dla...moich dzieci? Oj, one chyba będa na to patrzyły jak na obiekt muzealny...;)
Jednak, zastanawiam się nad VOD, Video On Demand Video czyli wideo na żądanie.
Jak myślicie - jeśli to sie rozpowszecni w przyszłosci - czy do lamusa nie pójdzie
i DVD i jego odtwarzacze?
Tutaj w artykule ->
jest mowa o wprowadzeniu VOD w przyszłym roku.
Conroy [ Dwie Szopy ]
Z pewnościa będą rzadziej produkowane. Ale nie odejdą w zapomnienie. Jest mnóstwo albumów czy singli, które wyszły jedynie na kasecie bądź vinylu.
Jasne, dla wielu muzyka to już tylko mp3 ściągane z eMula, ale sporo osób - w tym ja - ma ogromny sentyment do starszych nośników. Jeszcze dzisiaj słuchałem z kasety albumu, który chyba nigdy nie wyszedł - i pewnie nie wyjdzie - na CD.
vaila [ Centurion ]
Conroy:
Z pewnościa będą rzadziej produkowane. Ale nie odejdą w zapomnienie.
Jest mnóstwo albumów czy singli, które wyszły jedynie na kasecie bądź vinylu.
Właściwie już nie mamy problemów z dostępem do muzyki w formacie mp3.
Jest to tanie, łatwe w zdobyciu [kwestie legalności to inna sprawa]
do tego odtwarzacze sa małe, podręczne coraz bardziej atrakcyjne...
...jak Wam sie wydaje: płyty - winylowe czy CD, staną sie luksusem?
[wybiegając tak dalej w przyszłość of kors]
______
Behemoth [ Kocham Marysię ]
Ja kaset magnetofonowych (MC) wciąż używam, ale tylko do samochodu, bo nie mam w nim odtwarzacza CD. Zdecydowanie bardziej użyteczne są CD i powinniśmy się trzymać tego nośnika, muzykę na nim kupuję nieustannie. Aczkolwiek kaset używałem kilka lat temu nie do samochodu, a po prostu jako jedyny nośnik na muzykę, tworzyły niesamowity klimat :)
Galahad_mayor [ Konsul ]
doba mp3 jesli chodzi o muzke dla mnie jest niezafajna a czemu, czlowiek kiedys kupowal plytke suchal wszystkich kawalkow odkrywal nowe smaczki a teraz mp3 sciagasz jedna piosenke i czesto gesto nie poznasz szerzej tworczosci danego artysty, ktos powie ze mozna sciagnac caly album no niby tak ale to nie to samo, plyta to plyta z ksiazeczka zdjeciami z tekstami ladnie wydana itd
Edit----literowki

darek_dragon [ 42 ]
Kasety "wspaniałe"? Masz na myśli te zaszumione, zrywające i rozmagnesowywujące się zwoje taśmy w tandetnych plastikowych opakowaniach?
No dobra, pasję do winyli mogę zrozumieć, ale do kaset magnetofonowych? Chwała bogom, że już ich prawie nie ma.
W XXI wieku liczy się tylko cyfrowy zapis dźwięku i obrazu.
vaila [ Centurion ]
Dla czego też ujmuje płytę jako przyszłosciowy luksus -chodzi też o jakość dźwięku.
Mp3 - z tego co się orientuje - niestety jest gorsze jakościowo (?).
To z kolei sprowadza do okaleczania co fajniejszych kawałków i też w ogóle upraszcza.
Tzn. tak jest dzisiaj [tak mi się wydaje].

Floone [ Generaďż˝ ]
I bardzo dobrze - teraz i tak malo kto z nich korzysta