
Apach [ Konsul ]
proste pytanie dla każdego gracza używającego LCD :)
Czy gdy gram na dobrym panoramicznym 20 calowym monitorze i komputerze
[Geforce 7900 GT 2 GB RAM]
gdy monitor ma 16 ms reakcji, to tracę dużo wrażeń w porównaniu do gry na monitorze z czasem reakcji powiedzmy 8ms?
proszę się nie śmiać z niedoświadczonego użytkownika ;P
matchaus [ sturmer ]
Apach ---> LCD 20" w panoramie ma:
1. Niestandartową rozdzielczość, a jak wiemy gry za bardzo nie lubią obsługiwać różnych "dziwnych" rozdzielczości...
2. To jest duża rozdzielczość... 20", ale 4:3 ma natywną 1600x1200. Jeśli chcesz by gra wyglądała dobrze, to powinieneś ustawić rozdzielczość natywną!
I tu mamy problem... 7900GT jest za słabą kartą, by nowe tytuły odpalać z bajerami w tej rozdziałce... (z panoramą może być jeszcze gorzej - patrz punkt 1)
I wracając do tematu - mam panel 19" z czasem reakcji 20ms (podanym przez producenta).
Nie sądzę, że pomiędzy 16 ms a 8 ms jest jakaś przepaść, ale ZAZNACZAM(!) - czasy reakcji i nasze ich postrzeganie są sprawą strikte SUBIEKTYWNĄ!
Najlepiej dany panel przetestować osobiście!
P.S. Dodać należy, że czasy reakcji są często względne i nijak się mają do tego co podaje producent (testy "branżowców").
Może się zdarzyć takie "cuś", że mniejsze smużenie będziesz odczuwał (jeśli wogóle!) na panelu o czasie reakcji 16 ms niż 8...
Apach [ Konsul ]
W sprawach rozdzielczości nie mam problemów narazie specjalnych problemów
ekrany panoramiczne to przyszłość, czy chcemy tego czy nie.
a słyszałem , że to właśnie niski czas reakcji zapobiega smużeni?
Dowodca_Pawel [ ETCS Clan ]
Pierwsza sprawa:
Druga sprawa: podane przez producenta czas reakcji jest jak dobrze pamiętam czasem przejścia z bieli do czerni, im mniej "standardowy" kolor, ten czas reakcji jest często całkowicie różny, dlatego też lepiej wierzyć własnym oczom, niż etykietce.
Tutaj masz zbiór LCD WS, może ci się przydadzą ich plusy i minusy.

darek_dragon [ 42 ]
Czasy reakcji to bujda wymyślona przez producentów paneli, żeby marketingowcy mogli się przerzucać numerkami. Najważniejszy jest rodzaj matrycy. Jesli masz panel PVA/MVA albo IPS (a tak pewnie jest, skoro ma aż 20 cali), to możesz być pewien, że masz lepszy obraz niż na większości TN'ów. Nawet jeśli te chwalą się czasem reakcji 2 ms.
Poza tym, jeśli TY nie widzisz smużenia, to znaczy że czas reakcji jest odpowiedni :)

Apach [ Konsul ]
tu podali na początku linka do wątku
gdzie opisywane jest mój monitor :D
matchaus [ sturmer ]
Apach ---> O ile ekrany panoramiczne to przyszłość, to technologia LCD na pewno nie.
Jak będziesz miał chwilkę to poczytaj o typie matryc OLED, a zobaczysz jak dobrą konkurencję będą miały już za chwilę LCDki.
LCD są takie upierdliwe dla graczy ponieważ praktycznie tylko 19" nadają się do grania... wyższe przekątne wymagają wyższych (dużo wyższych) rozdzielczości natywnych.
Dla przykładu - taki 24" LCD ma już rozdzielczość natywną 1920x1200! (panorama)...
Co do reszty pojęć to polecam ten link (i portal) -

Apach [ Konsul ]
jak ktoś chce to tam są zdjęcia mojego monitorka nawet :)
matchaus-> czy wierzysz że OLED przyjmie się na rynku wcześniej niż za 5-8 lat?
Dowodca_Pawel [ ETCS Clan ]
matchaus -> Zanim wejdą OLED na rynek, to pewnie trochę czasu minie. Co do karty graficznej, no cóż, jak ktoś się decyduje na LCD WS to musi mieć tego świadomość. W zamian dostaje o wiele większy obraz, co niektórzy złośliwi mogliby porównać do cheatów ;).
matchaus [ sturmer ]
Apach ---> OLED zacznie wchodzić na rynek za jakieś 2 lata (może półtora).
8 lat w tej branży to lata świetlne.

Apach [ Konsul ]
ej o co chodzi?
na pudełku pisze fast 16ms response time displays foast moving pictures better
a tu pisze
Szybki czas reakcji od wł. do wył. 8 ms: doskonała jakość tekstu i grafiki

darek_dragon [ 42 ]
Apach --> Czasy reakcji można mierzyć na setki różnych sposobów: black-to-white, black-to-black, gray-to-gray, itp. Nie ma tu żadnych zasad. Dlatego też po raz drugi ci mówię: nie przejmuj się tym, co o czasach reakcji pisze producent. Liczy się to, co widzisz.

Apach [ Konsul ]
darek_dragon-> dzięki, chyba masz rację :)
dzięki wszystkim za pomoc
rg [ Zbok Leśny ]
Uparliscie sie na ta rozdzielczosc natywna... ;]
Ja tez o tym slyszalem, a teraz jak sam mam w koncu lcd 17" podlaczonego dvi-d - gram w 1024 niezadko i nie moge nic zarzucic geometri itp...
Moze to zasluga dvi-d... Ale albo ja jestem dziwny, albo lcd na d-sub nie ma sensu... ;/

john_himself [ krush, kill n' destroy ]
To sie nazywa granie...
matchaus [ sturmer ]
rg ---> Ależ to wszystko jest względne! Zależy i od panelu i danej gry!
I choć też mam panel podpięty pod DVI, to nie ma to żadnego znaczenia.
P.S. Co Ty chciałeś zarzucać geometrii mając podłączony LCD pod DVI? :D