GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

ATA 100 a ATA 133 - istotna róznica ???

02.08.2006
16:52
[1]

leszo [ I Can't Dance ]

ATA 100 a ATA 133 - istotna róznica ???

mam takie pytanko, otóz musze kupic hdd 80 albo 120 pod Ultra ATA

osobiscie wypatrzyłem cos takiego

Maxtory do tej pory mi pięknie działy, ten w dodatku jest podobno bardzo cichy... no ale sorry ze 80gb kosztowało ponad 200zł :/

dlatego zastanawiam sie nad takim WD ( ) , no ale on jest wlasnie ATA 100 ...

prosze wiec o rade

ps wiem ze w innych sklepach internetowych jest taniej, ale ja chce kupic dysk u siebie w miescie, jako ze sa to stosunkowo awaryjne podzespoły PC i chce miec w razie czego serwis 2 ulice dalej (gdzie jest siedziba komputronika)

02.08.2006
17:00
[2]

sapri [ ]

Różnicy nie ma żadnej.

A tak na marginesie, to polecam Seagate ;).

02.08.2006
18:04
[3]

pablo397 [ sport addicted ]

oczywiscie ze jest roznica. ATA 133 ma maksymalny transfer 133 MB/s a ATA 100 - 100 MB/s. chociaz sa to makstmalne transfery to mysle ze jednak da rade odczuc roznice. jak czytamy w artykule CHIPA z 2002 roku (nie chcialo mi sie szukac nowszych testow):
'Testy, wykazały, że różnica w wydajności między kontrolerami UltraATA/100 i 133 jest nieznaczna. Teoretyczna wydajność nowego interfejsu jest duża (tryb burst), ale w praktyce najszybsze dyski IDE nie wykorzystują w pełni nawet wydajności kontrolerów UltraATA/100. Na razie nie ma powodów by wymienić kontrolery i dyski ATA 100 na ATA 133 (kontroler ATA 133 kosztuje około 300 zł).', ale ze jest to artykul jest z 2002 roku to juz sie troszke przedawnil i mysle ze roznica powinna byc dosyc znaczna. poszukaj jakis testow wydajnosci w necie, cos powinno byc.

ode mnie radzil bym Ci brac 133 gdyz to tylko 15 zl (pare browarow raptem) a szybsy dysk zawsze sie przyda. ale pamietaj zeby dzialal on w tym trybie UDMA 6 (czyli wykorzystujacym dobroci ATA 133) musisz miec 80 zylowy przewod IDE. nie jestem tez pewien czy urzadzenie dzialalajace w w wolniejszym trybie DMA (np. DVD-rom w jakims Multiword DMA) nie zredukuje Ci predkosci odczytu do tego wlasnie poziomu. wiec na wszelki wypadek jakies napedy powinienes przerzuc na drugi kanal.

edit: masz tu jakis nowszy artykul i testy porownawcze, wiec mozesz sam ocenic czy oplaca sie wrzucac te 15 zeta :)


02.08.2006
23:30
[4]

leszo [ I Can't Dance ]

ata 133 od samsunga jest za 185 pln, ale do nich nie mam zaufania ...

03.08.2006
00:40
[5]

Kyahn [ Rossonero ]

leszo ----> to najwyższy czas zacząć mieć zaufanie do Samsunga, przynajmniej jeśli idzie o dyski.
Ostatnio robią naprawdę solidne HDD, sam mam 3 :)

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.