M'q [ Schattenjäger ]
problem z BIOSem
Podczas odłączenia komputera od zasilania resetują się ustawienia BIOSu. Sprawdzałem już baterię 3.0V oraz 3.2V, przy każdej to samo. Jaka może być tego przyczyna?
Narmo [ nikt ]
Może zworka jest tak ustawiona?
Edit:
Ech. Za wcześnie jeszcze :p
Podczas odłączenia od zasilania? Wygląda na baterię, więc jej wymiana powinna pomóc ale nie wiem, dlaczego się resetuje ciągle.
M'q [ Schattenjäger ]
Tzn podobno wcześniej tak się nie działo. Nie wiem jak z tą zworką, bo to nie mój sprzęt był. A jest taka opcja, że zworka jest ustawiona na reset, ale działa to tylko wtedy, gdy komputer jest "zasialny" tylko baterią, tzn odłączam kabel zasilający?
Edit: też za wczesnie.
Sprawdzałem tamtą baterię u siebie w kompie i działa bez zarzutu. Moją wsadziłem do tego felernego sprzętu i także to samo się działo.
Musk2 [ Konsul ]
1. jaka plyta głowna?
2. jak stara (rok produkcji)?
3. czy dzialo sie cos poza BIOS-em, np zwisy, wywalanie sie systemu itp.?
M'q [ Schattenjäger ]
1. Nie pamiętam.
2. Jw. Pamiętam tyle, że procek to był 2000+ :)
3. Raczej nie. Standardowe zwisy kompa raz na jakiś czas. Raczej nic niepokojącego...

musaidi1111 [ Legend ]
opcja w biosie "save and exit" wybieramy "y"
napewno cos na plycie glownej zostalo poprzestawiane, no ja tez bym pierwsze co to baterie zmienial ale gdy to nie ona to co...
edit.
bios moze byc jakis trefny po nie udanych updata'ch i sie rozsypal, albo zrobic kolejnego zeby sie przekonac czy cos pomoze.
\/ Musk dobrze prawi..
Musk2 [ Konsul ]
jak procek 2G to nie jest taka stara...
- sprawdz czy bateria jest dobrze wlozona (biegunowosc)
- sprawdz czy jest dobrze docisnieta, nie ma luzow a styki sa czyste
i wreszczcie upewnij sie ze zworka jest w odpowiedniej pozycji... przestawienie zworki podczas resetu BIOSU odlacza baterie od plyty
Daark [ Konsul ]
Możliwe też też że bateria zakończyła swój żywot
M'q [ Schattenjäger ]
opcja w biosie "save and exit" wybieramy "y"
Bez głupich żartów :>
napewno cos na plycie glownej zostalo poprzestawiane, no ja tez bym pierwsze co to baterie zmienial ale gdy to nie ona to co...
Bateria to nie jest. Luzów nie ma, biegunowość dobra.
Jedynie z tą zworką nie jestem pewien. Może mi to ktoś wytłumaczyć dokładnie. Czy zworka ustawiona w pozycji reset będzie kasować przy każdym starcie systemu, czy przy odłączeniu zasilania, czy tylko podczas pierwszego przestawienia?
Edit: Daark, ile razy mam pisać, że testowałem na tej płycie więcej niż JEDNĄ baterię?
BukE [ Płetwonurek ]
Mialem taki problem w starym komputerze. Mialem jakas lipna plyte, procesor 1.6. Gdy np nie bylo pradu, komputer sie wylaczal, a przy ponownym wlaczeniu godzina na zegarze to : 00.00.
Nie umialem sobie z tym poradzic, pozniej kupilem nowa plyte.
Musk2 [ Konsul ]
"Czy zworka ustawiona w pozycji reset będzie kasować przy każdym starcie systemu, czy przy odłączeniu zasilania, czy tylko podczas pierwszego przestawienia?"
jezeli komp jest wlaczony do sieci mimo ze sam nie jest uruchomiony zasilacz pracuje i napiecia sa na plycie - podtrzymanie BIOS jest ok.
wylaczasz komp na listwie/wyciagasz wtyczke/wylacznik na zasilaczu, dopiero wtedy masz calkowice odlaczony komp i jezeli wtedy bateria rowniez jest odlaczona (np. zworka jest zle ustawiona) to efektem jest reset BIOSu
M'q [ Schattenjäger ]
No właśnie o to mi chodziło :) Thnx. Czyli może być to wina złego ustawienia zworki jak widzę.