Loon [ Perfekt ]
Języki skryptowe na stronach internetowych - wady i zalety
"Języki skryptowe na stronach internetowych - wady i zalety"
Kolega ma taki temat referatu - niestety nie moze niczego znalezc, a ja lece, bede dopiero jutro i mu nie pomoge. Moglibyscie napisac mu cos na ten temat ;)? On to zczyta i sobie wybierze, a ja spadam. Z gory dzieki :).
Sephion [ One Winged Angel ]
W sumie jezyki skryptowe mozna podzielic na dwie grupy, te po stronie serwera i te po stronie przegladarki.
W przypadku uzywania java script zalety to: mozliwosc zwiekszenia dynamiki na stronie (np. autouzupelnianie formularzy z zastosowaniem asynchronicznego przesylu danych), walidacja danych przed wyslaniem, czy tez zaoszczedzenie transferu przy np. sorotwaniu danych (tabele moze przesortowac przy pomocy js). W ogole zastosowanie java script do komunikacji z serwerem daje duze mozliwosci. Dobrym przykladem jest tu gmail. Inna rzecza o ktorej warto wspomniec jest zwiekszenie bezpieczenstwa danych usera przez wysylanie hasel po zakodowaniu (np do md5) po stronie usera.
jesli chodzi o skrypty serwerowe to tu powiem na przykladzie php:
- latwosc aktualizacji strony (nie bawimy sie we wpisywanie news'a w html'u, tylko php obrabia hurtem np. 25 newsow z mysql)
- mozliwosc tworzenia stron bardziej interkatywnych na ktorych zawartosc ma wplyw uzytkownik
- mozliwosc pobierania i operacji na danych od usera, personalizacja strony albo logowanie, z tad juz "krotka" droga do sklepow internetowych. ;)
- duza elastycznosc. Dobrze napisana strona ma odeseparowana tresc od szkieletu , jak i szkielet od php. Dzieki temu mozna zmienic caly uklad kilkuset podstron przy pomocy jednego pliku.