Sitros [ Pretorianin ]
Na czym polegało uzyskanie przez kobiety praw wyborczych? | Pomocy!
Mam napisać na min pół strony Na czym polegało uzyskanie przez kobiety praw wyborczych! Szukam na google i nic takiego nie ma! Gdyby ktoś wiedział gdzie to znaleźć lub opisał to byłbym zobowiązany! Proszę o pomoc i z góry dzieki!
griz636 [ Jimmi ]
craym [ Senator ]
Nowa Zelandia szczyci się tym, że jako pierwsza w świecie dała kobietom prawa głosu w wyborach krajowych. A stało się to w roku 1893, kiedy po wielu latach akcji propagandowej, kobiety dopuszczono do urn wyborczych. Do walki o prawa głosu kobiet włączyły się stowarzyszenia antyalkoholowe, które istniały tu już w roku 1830, oraz różne kobiece stowarzyszenia religijne.
Widzimy tu Orkiestrę Dętą Towarzystwa Antyalkoholowego z tamtych czasów. Trzeba zauważyć, że kobiety w koloniach brytyjskich miały wielką moc perswazyjną. Były w mniejszości, zapotrzebowanie na rynku matrymonialnym było ogromne, na dodatek w Nowej Zelandii nie były to wyrzucone z Anglii więźniarki czy prostytutki, ale autentyczne, świadome emigrantki za chlebem i perspektywami życiowymi. Strajk w rodzaju arystofanesowskiej Lizystraty miałby skutki fatalne dla całego kraju. O ile akcja antyalkoholowa nie przyniosła rezultatu, akcja o prawa głosu odniosła zwycięstwo i w roku 1893 tysiące kobiet pojawiło się punktach wyborczych, jak to udokumentowano na zdjęciu zrobionym w New Plymouth.
Powszechne prawo wyborcze dla kobiet::
1918 - Polska i większość krajów europejskich
1928 - Wielka Brytania
1933 - Hiszpania ( faktycznie 1977 )
1945 - Francja
1949 - Belgia
Szwajcaria - w kolejnych kantonach aż do 1990
1953 - Nowy Jork ?Konwencja o prawach politycznych kobiet� co przyniosło ustawy o równouprawnieniu kobiet ( w Niemczech Zach. uchwalono ją w 1957 ) i o prawie do równego wynagrodzenia.
...
Sitros [ Pretorianin ]
griz636 ---> aaale czy to ma cos wspolnego? ale ogolnie dzieki! tylko jakby jeszcze ktos mogl bardziej dokladnie na temat....to byloby super!
craym ---> stokrotne dzieki!