GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Utrata danych CMOS...

27.01.2006
15:19
smile
[1]

Herr Pietrus [ Nowy stopień! ]

Utrata danych CMOS...

Kiedyś już o tym pisałem, ale nikt nie odpowiedział, poza tym problem sam zniknęł... ;-) Ale teraz pojawił sie znowu... Otóż, co jakis czas resetuje się bamięć BIOSu pomimo faktu, ze pół roku temu wymieniłem baterię i nie sądzę, żeby juz sie wyczerpała... Czy moze byc jakś inny powód utraty danych? Dodam, ze nie zawsze po uruchomieniu komputera widzę informację "CMOS checksum error" - czasem po prostu data jest o dwa dni wcześniejsza, a i zegar poźni sie znacznie ( o kilka godzin ). Czy to po prostu ostatnie tchnienie mojej sześcioletniej płyty głównej? Czy nie kupować lepiej baterii Philipsa? :-D A moze te zwykłe, dostepne w każdym sklepie nie daja napięcia 3,3 V ( nie wiem, dlaczego o tym piszę, gdzieś widziałem, ze takie powinno byc, ale nie wiem gdzie, wiec pewnie plotę głupoty... ;-))

27.01.2006
15:20
[2]

wysiu [ ]

"i nie sądzę, żeby juz sie wyczerpała"
My tez tego nie wiemy, najprosciej bedzie wyjac baterie i sprawdzic miernikiem:)

27.01.2006
15:34
[3]

Herr Pietrus [ Nowy stopień! ]

miernikiem.. no mniejsza o to, prędzej kupie jutro kolejna i sprawdze ;-), niemniej jednak chodziło mi o to, czy to może byc tylko wina baterii, czy moze cos innego - ot, takie bardziej teoretyczne pytanie
:-)

27.01.2006
16:01
[4]

s_Witch [ Generaďż˝ ]

Może to być jakaś ukryta wada mobo. Mój znajomy posiadał kiedyś płytę firmy ECS, która notorycznie (raz na tydzień) czyściła CMOS. Baterię wymieniliśmy 3 razy za każdym razem sprawdzając ja miernikiem (zawsze była dobra).

27.01.2006
18:04
[5]

minius [ Senator ]

Utrata danych CMOS to troszkę za mało informacji. Bo jeśli to jedynie utrata ustawień CMOS (inaczej popularnie nazywanych BIOSem), to przyczyny mogą być jedynie 2:
1. Wyczerpała się bateria ba płycie głównej.
2. Masz zwarcie na płycie głównej, które może powodować reset BIOS'u.

Pierwsze jest sprawdzalne jedynie poprzez wymianę baterii na nową (a nie używaną).
Drugie (jeśli opcja 1 nie pomogła), to wymontowanie płyty głównej, odpięcie wszystkiego od niej i złożenie zestawu a'la Adam Słodowy na stole, bez obudowy i sprawdzenie czy będzie działał prawidłowo. Jeśli tak, to złożenie go uważnie od nowa, dopilnowując by wszystkie kabelki były włożone poprawnie i żaden zbędny i nieizolowany kabelek nie "dyndał" sobie niepotrzebnie w obudowie.

Druga sprawa to możliwość, że utrata danych CMOS, to nie kwestia utraty ustawień, lecz pewnych fragmentów BIOS.
I tu już zaczynają się schody, gdyż wskazywałoby to na albo ingerencję wirusa, który uszkodził strukturę BIOS, albo na nieprawidłowe uaktualnienie (popularnie zwane upgrade) BIOS'u.
Z pierwszym (jeśli nie jest to płyta DUAL BIOS) musiałbyś się udać do serwisu dysponującego programatorem BIOS (no chyba, że Twój BIOS pomimo uszkodzeń, pozwala jako tako wystartować i zakończyć funkcję POST (czyli te informacje, które ukazują się na ekranie przed rozpoczęciem ładowania się systemu operacyjnego. W takim przypadku poleciłbym ściągnąć ostatnią dostępną wersję BIOS i wgrać ją do płyty głównej z dyskietki.
Inną przyczyną uszkodzenia BIOS mogło być nieprawidłowe jego uaktualnienie przez użytkownika.
Ale czy go uaktualniałeś powinieneś sam wiedzieć. Można np. pomylić wersje BIOS i wgrać BIOS innej płyty (często zdarza się, że użytkownik bierze pod uwagę oznacenie płyty, ale nie zauważa, że płyta jest produkowana w wersjach np. Rev.1 i Rev.2, no i nieszczęście gotowe).

Jeśli uaktualniałeś ostatnio BIOS i te cuda wianki zaczęły się po tym uaktualnieniu, to rozwiązanie również polegałoby na zaprogramowaniu BIOS od nowa.

Jeśli posiadasz płytę główną z wersją DUAL BIOS, to przyczyna moze tkwić w uszkodzeniu się BIOS 1 poziomu, na szczęście takie płyty pozwalają na uruchomienie urządzenia z BIOS 2 poziomu, jednak informują one użytkownika, że BIOS poziomu pierwszego jest felerny i należy go naprawić poprzez uaktualnienie.
Jak to zrobić znajdziesz na stronie internetowej producenta płyty głównej.
No chyba, ze wolisz zdać się na fachowca w jakimś serwisie, który weźmie na siebie odpowiedzialność za prawidłowe uaktualnienie BIOS'u.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.