GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Fizyka

15.01.2006
20:43
smile
[1]

waslo [ Manager Ajaxu ]

Fizyka

Może mi ktoś dać przykład z I zasady dynamiki Newtona, bo u mnie (co dziwne) w książce nie ma. Chodzi mi o przykład taki jaki jest np. w III zasadzie dynamiki: jeżeli książka działa na biurko, to biurko oddziałowuje na książke.

tak wogóle to przypomne tę zasade:

Jeżeli na ciało nie działają żadne siły, lub działające siły się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku, lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

15.01.2006
20:44
[2]

Flet [ Fletomen ]

Ja mam ferie :P

15.01.2006
20:54
[3]

Arcy Hp [ Legend ]

Piłeczka w próżni będzie?

15.01.2006
20:54
[4]

Anduril [ Pretorianin ]

I zasada dynamiki
Jeżeli na ciało nie działa żadna siła albo działające siły równoważą się, to ciało to pozostaje w spoczynku albo porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Zasada ta nie jest zbyt trudna do zrozumienia, a tym samym do zapamiętania. Wystarczy rozejrzeć się wokół nas. Zobaczymy mnóstwo przedmiotów, które się nie poruszają. Czemu tak jest? Nie możemy powiedzieć, że nie działają na nie żadne siły, wiemy dobrze, że gdy je podniesiemy, siła grawitacji ciągnie je do ziemi, a więc również gdy stoją siła ta działa. Jednak działają na te rzeczy również siła sprężystości podłoża, siła wyporu powietrza i mnóstwo innych. Siły te równoważą się i wszystkie te rzeczy są nieruchome. Inny przykład: spróbuj poślizgać się po dywanie, jest to niemożliwe, ponieważ tarcie pomiędzy dywanem, a podeszwami twoich kapci jest zbyt duże. Natomiast możesz poślizgać się po lodzie, gdyż siła tarcia jest już znacznie mniejsza. Wniosek stąd, że gdyby siła tarcia była coraz mniejsza ślizgałbyś się coraz dalej. Gdyby była równa zeru nigdy nie przestałbyś się ślizgać.
I zasada dynamiki jest nazywana zasadą bezwładności. Bezwładność jest to taka właściwość ciała, która sprawia, że bez działania siły ciało to nie jest w stanie zmienić ani wartości, ani kierunku swojej prędkości.

15.01.2006
21:07
[5]

waslo [ Manager Ajaxu ]

Teraz mi sie przypomniało że ktoś mi mówił, że przykład może być taki: jadąc samochodem, jeżeli samochód skręca w prawo, to ty skręcasz w lewo, może być taki przykład ?

15.01.2006
21:11
[6]

Jake [ R.I.P. ]

Masz sznurek. Za jeden koniec ktoś ciągnie go w prawo, z drugi ty w lewo. Ciągniecie z taką samą siłą więc sznurek pozostaje w spoczynku.

Jest piłeczka w prózni. Z jednej strony ma silniczek i z drugiej też. Działają tak samo, więc piłeczka stoi w miejscu, jesli lekko ja popchniesz i silniczki wciaz bda dzialaly nigdy sie nie zatrzyma.

15.01.2006
21:15
[7]

Flet [ Fletomen ]

Pierwsza zasada dynamiki Newtona.

Newton jako pierwszą zasadę dynamiki przyjął prawo odkryte jeszcze przez samego Galileusza: Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działają siły równoważące się, to ciało porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym lub pozostaje w spoczynku.

Z pierwszej zasady dynamiki wynika, że dla podtrzymania stanu spoczynku lub prostoliniowego ruchu jednostajnego nie potrzeba żadnego oddziaływania zewnętrznego. W tym przejawia się szczególna dynamiczna właściwość ciał, zwana ich bezwładnością. Dlatego też pierwszą zasadę dynamiki Newtona nazywamy zasadą bezwładności, a ruch ciała bez oddziaływań zewnętrznych ze strony innych ciał – ruchem bezwładnym.

Ruch mechaniczny jest względny: jego charakter dla tego samego ciała może być różny w różnych układach odniesienia poruszających się względem siebie. Znajdujący się w statku kosmicznym, który porusza się po orbicie okołoziemskiej kosmonauta znajduje się w stanie spoczynku w układzie związanym ze statkiem kosmicznym, ale jednocześnie porusza się on wraz ze swym statkiem po osi eliptycznej, to znaczy nie jednostajnie i nieprostoliniowo. Dlatego jest naturalne, że nie w każdym układzie odniesienia pierwsza zasada dynamiki Newtona jest spełniona. Na przykład kula leżąca na gładkiej podłodze kajuty statku, płynącego jednostajnie i prostoliniowo może zacząć się poruszać bez jakiegokolwiek oddziaływania ze strony innych ciał. W tym celu wystarczy, aby statek zaczął hamować,

15.01.2006
21:18
smile
[8]

Flet [ Fletomen ]

Też starałem się pomóc.

15.01.2006
21:30
smile
[9]

waslo [ Manager Ajaxu ]

Ok.

dzieki wszystkim :)

no tak ja mam do ferii jeszcze 2 tygodnie tak wieć trzeba się jeszcze pomęczyć

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.