GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Czy są tu jacyś poloniści? :)

13.12.2005
19:32
smile
[1]

_zielak_ [ Kolekcjoner Postów ]

Czy są tu jacyś poloniści? :)

Mam wyjątkowo głupi referat dotyczący "Zbrodni i Kary" Dostojewskiego - Wyjaśnij rolę Epilogu w kompozycji dzieła.

Siedzę już jakiś czas nad opracowaniami i katuję neta, ale niczego ciekawego jeszcze nie znalazłem... Może jakiś student polonistyki lub ktoś obyty w temacie zlituje się nade mną i napisze o co chodzi :)? Oczywiście nie mówię o całym referacie, ale o jakimś ogólnym zarysie, wnioskach, tezie... resztę sam sobie rozwinę.

Aha i jak nie wiesz nic na temat - nie dopisuj się! I nie piszcie, proszę tekstów w stylu "Use google, Luke"...

13.12.2005
19:38
[2]

_zielak_ [ Kolekcjoner Postów ]

edit dla ubogich:

Mam wyjątkowo głupi referat DO NAPISANIA dotyczący "Zbrodni i Kary"

13.12.2005
19:44
[3]

Loczek [ El Loco Boracho ]

a masz moze linka do utworu (czesto są umieszczone w necie za free)??? Bym zobaczył bo nie pamietam o czym dokladnie był epilog.

13.12.2005
19:49
[4]

_zielak_ [ Kolekcjoner Postów ]

Loczek ---> niestety nie mam :| Póki co jedynie mogę dać streszczenie. Poszukam jeszcze trochę i ewentualnie jak znajdę to zarzucę.

Akcja Epilogu rozgrywa się na Syberii. Rodion jest tu od dziewięciu miesięcy, zaś od zbrodni minęło już półtora roku. Otrzymał łagodny wyrok, osiem lat katorgi, ponieważ uznano jego niepoczytalność w chwili popełnienia morderstwa. Dostrzeżono, że nie próbował się bronić, a nawet nie zrobił żadnego użytku z ukradzionych przedmiotów. Pulcheria Iwanowna, matka Rodiona, poważnie zachoro¬wała, stała się milcząca i posępna. W czasie procesu wyjechała z Petersburga, ale o nic nie pytała. Dunia wyszła za mąż za Razumichina, zaś Sonia podążyła za ukochanym na Syberię, by dzielić jego los.
Po tym retrospektywnym dopowiedzeniu losów Rodiona (od mo¬mentu przyznania się do winy) narrator ukazuje etap przemiany bohatera. Raskolnikow ciężko pracuje, ale nie może przestać myśleć o swojej teorii, która doprowadziła do takiego nieszczęścia. Sonia jest pomocą i pociechą wszystkim więźniom – przynosi potrzebne rzeczy, wysyła listy. Pewnego dnia nie przychodzi, wtedy zatroskany o jej zdrowie Rodion uświadamia sobie jak bardzo ją kocha i jak mu jej brakuje. Odtąd nie jest już wobec niej szorstki. Oboje podejmują decyzję, że razem będą czekali na koniec kary i planują nowe wspólne życie. Od tego momentu rozpoczyna się nawa historia, historia stopniowej odnowy człowieka (502).

13.12.2005
20:02
[5]

p_e_p_s_i [ Legend ]

i co jest głupiego w tym temacie? epilog pokazuje:
- wypełnienie pokuty za swoje czyny
- zwycięstwo miłości nad przeciwnościami losu
- przemianę bohatera pod wpływem najwyższej wartości, jaką jest miłość

Jakbym nie przerabiał tego pół roku temu, to może napisałbym coś więcej...

13.12.2005
20:06
[6]

_zielak_ [ Kolekcjoner Postów ]

p_e_p_s_i ---> temat brzmi - Wyjaśnij rolę Epilogu w kompozycji dzieła

Czyli nie w treści, nie w problematyce, ale w układzie, budowie itp. powieści...

Ale mimo to dzięki za dobre chęci :)

13.12.2005
20:30
[7]

gofer [ ]

"Zbrodnia i Kara" jest powieścią polifoniczną, tzn. poznajesz wiele opinii głosów i interpretacji zdarzeń. Wybór tych słusznych należy ostatecznie do Ciebie. IMHO epilog jest kwintesencją tego, co wcześniej napisałem, tj. fakty przedstawione w suchy sposób, bez osądu, bez opinii, obiektywnie. Dostojewski zostawił ocenę czytelnikowi, a właśnie epilog jest tego najlepszym przykładem.

[edit]
Btw. Pogratulować nauczyciela. Przyda się młodzieży trochę wizyt w bibliotekach i lektury literatury przedmiotu, a nie tylko streszczonko i hopsa ;) Bo nie wiem czy wiesz, ale wizyta w bibliotece rozwiązałaby Twój problem w godzinę, ale rozumiem, pracę zadano dzisiaj na jutro a Ty masz pewnie dużo nauki ;)))

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-12-13 20:30:40]

13.12.2005
20:45
[8]

_zielak_ [ Kolekcjoner Postów ]

gofer --> wyczuwam lekką ironię w drugiej części posta, ale mimo to dzięki za pomoc :))

Normalnie udałbym się do biblioteki, ale niestety we wtorki biblioteka miejska (nie wiedzieć czemu) nie pracuje... A o temcie referatu faktycznie dowiedziałem się wczoraj. Chociaż to raczej faktycznie moja wina - nie było mnie ostatnio w szkole, a moje wrodzone lenistwo sprawiło, że zamiast w weekend dowiedziec się o zadaniach domowych, zrobiłem to dopiero w poniedziałek :)

13.12.2005
20:47
[9]

ronn [ moralizator ]

a) Chcesz miec dobra ocene, masz ambicje, zalezy ci -> napisz sam.
b) Nie zalezy ci - Pierdol to, napij sie, nie oddasz.

21.12.2005
21:53
smile
[10]

popo202 [ Junior ]

Hej !!!!!!!!!! witam was zdrowo potrzebuje pomocy a wlasciwie to moja dziewczyna szukam kogoś konkretnego co napisal by mi przedmowe na egzamin maturalny 250 slow jesli ktos znajdzie ochote i czas piszcie na [email protected] pieniadz nie gra roli ;-) pozdro

21.12.2005
22:01
[11]

p_e_p_s_i [ Legend ]

pieniądz nie gra roli? ok, za 1000 zł masz piękne wypracowanie. tylko podaj temat

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.