GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Forum CM: Port Artur

13.12.2005
00:12
[1]

Mr.Puzio [ Konsul ]

Forum CM: Port Artur

Wojna Rosyjsko - Japonska byla bardzo ciekawym konfliktem. Dotychczas interesowal mnie jedynie jej aspekt morski, teraz jednak zainteresowaly mnie dzialania na ladzie. Szczegolnie ciekawi mnie oblezenie/obrona Portu Artura. Zna ktos jakies dobre polskie i nie polskie linki ? Interesowala by mnie zwlaszcza lista zolnierzy broniacych Portu Artura.

13.12.2005
12:57
[2]

rhetor [ Pretorianin ]

https://www.russojapanesewar.com/index.html

oraz odpowiednia książka z serii "Historyczne Bitwy", bodajże J. W. Dyskanta.

13.12.2005
13:33
[3]

Mr.Puzio [ Konsul ]

Dziekuje rhetorze. Nie ma tam listy obroncow Portu Artura, ale moze ktos na tamtej stronie bedzie ja posiadal.

Widze ze von Renenkampf Tanenberski maczal palce takze i w tej wojnie.

13.12.2005
15:27
smile
[4]

gen. płk H. Guderian [ Generaďż˝ ]

Mr.Puzio ---> dr. dmowski u nas na uniwerku miał obcykany z tego co pamiętam ten temat ale go wywalili :( po paru latach od wykładów z nim pamiętam tylko że ruscy marynaże chlali wóde przez cały rejs, po pijaku jakieś kutry rybackie ostrzelali a potem twierdzili że to byli japońscy dywersanci a jak wytrzeźwieli to ich odrazu japońce zatopili

13.12.2005
16:16
smile
[5]

Mr.Puzio [ Konsul ]

Wielka szkoda Dr.Dmowskiego. Tak tak, piszesz o eskadrze Rożestwieńskiego :) Wogole to dzieki, nie wpadlem na to zeby jakiegos profesorka od nas zapytac.

14.12.2005
13:19
[6]

Lt Ursus [ Generaďż˝ ]

Mr.Puzio-->Frank Thiess CUSZIMA- epopeja wojny morskiej. Dokładny opis jak doszło do wybuchu wojny i opis przebiegu aż do rosyjskiej klęski pod Cuszimą. Ładnie wydana i niedawno kupiłem a po przeczytaniu mogę śmiało każdemu polecać.

14.12.2005
14:12
[7]

Hanoverek [ Generaďż˝ ]

to jeszcze moze ja dorzuce "Żołnierze imperium japońskiego" roberta edgertona - troche ciekawych informacji o oblezeniu , stosunku rosjan do japonczykow i odwrotnie (pamietniki ,listy ) co ciekawe np: japonczycy ponoc byli niezwykle honorowi w tej wojenie wobec jencow , rannych wrogow i swoich traktowali z rowna troska (i to nie mial byc zlosliwy zart : ) ...

14.12.2005
14:18
[8]

Hanoverek [ Generaďż˝ ]

aa i zajete przez japonczykow wagony wodki i luksusowych trunkow, non stop pracujace "agencje" ,i ogolna atmosfera "non - stop party " .generalowie rosyjscy oplywajacy w zbytki podczas gdy ich ludzi zarly wszy :) jesli dobrze to z tej ksiazki pamietam :)
P.S. Podobno spora grupa jencow rosyjskich bodajze jesli dobrze pamietam z kiazki zostala po wojnie w Japonii z WLASNEJ WOLI bo sie tak dobrze zaaklimatyzowali ..

14.12.2005
15:44
[9]

UrbachPaproch [ Pretorianin ]

A ja zapytam zupełnie nie w temacie, ale oszczędzając mnożenia wątków nad potrzebę.

Czytałem ostatnio powieść, której akcja działa się w czasie I wojny światowej. Zdziwiłem się następującymi faktami:
- sterowce mogły latać tak wysoko, że nie sięgały ich samoloty, ani artyleria - choć były wtedy mało użyteczne (niecelne bombardowania)
- artyleria przeciwlotnicza nawet w 1918 roku miała tak mały zasięg, że właściwie każdy samolot mógł latać ponad nim i gwizdać sobie na artylerzystów

Czy to ma coś wspólnego z rzeczywistością okresu I wojny? Czy to taka ściema pisarza, ułatwiająca pewne rozwiązania fabularne?

Jak było z tymi wysokościami lotu i zasiegami plotek?

14.12.2005
15:56
smile
[10]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Hanowerek ~~>
"Podobno spora grupa jencow rosyjskich bodajze jesli dobrze pamietam z kiazki zostala po wojnie w Japonii z WLASNEJ WOLI bo sie tak dobrze zaaklimatyzowali .."
Zgadza się! Zabawna kontynuacja tego epizodu jest taka, że zaaklimatyzowani rosyjscy marynarze rozpropagowali w Japonii pierogi, jest to jedno (chyba jedyne) słowiańskie słowo, w języku japońskim. Nie ma teraz problemu wytłumaczyć w barze, że prosi się o pierogi, polska wymowa tego słowa jest prawie akceptowalna.

14.12.2005
16:07
smile
[11]

Hanoverek [ Generaďż˝ ]

Jiser:
a to kurcze, nie wiedzialem :) czadzik! :D

14.12.2005
16:28
smile
[12]

Hanoverek [ Generaďż˝ ]

UrbachPaproch :
tu masz linka do wikipedii :
https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-aircraft

mniej wiecej to sie pokrywa z tym co napisales , ponoc byla to wina braku skutecznych celownikow - najskuteczniej broniono sie ponoc w okolicach balonow plot - mozna bylo ocenic odleglosc od celu na podstawie dlugosci kabla laczacego balon z ziemia i nanosic poprawki , podobno pierwsi w miare skuteczne celowniki wprowadzili Niemcy , skuteczniejsze mialy byc ckmy i ciezkie brytyjskie 20mm po-pomy , (czerwony baron zostal zestrzelony z vickersa)
Nie jestem pewien ale rodowod ciezkiego dziala plot 88mm (szfaby) wywodzi sie z czasow Iww - ale nie jestem pewien czy chodzi o dzialo czy o sama nazwe :) Trzba by sie spytac Woza i jego Bombardierów :) Jesli byly to twierdzenie o donosnosci powinno byc falszywe...

16.12.2005
20:17
[13]

rhetor [ Pretorianin ]

LtUrsus -> dzięki za pochlebne słowa o tej książce; widziałem ją na półce w księgarni i zajrzałem nawet do niej, ale nie miałem czasu dokladniej przejrzeć, a własnie jestem na etapie poszukiwania prezentu dla siebie :-D

Hanowerek -> dzięki za info o Rosjanach i pierogach :-D

17.12.2005
00:05
[14]

UrbachPaproch [ Pretorianin ]

Dzięki, Hanoverek.

Sprawdzałem na wikipedii, ale nie na angielskiej. Na przyszłość lepiej się przyłożę i nie będę zawracał gitary.

Przy okazji - z tym Richthofenem to chyba była bardziej skomplikowana i do dziś nie w pełni wyjaśniona historia, o ile sobie przypominam. Podejrzanymi o zestrzelenie oprócz operatora przeciwlotniczego vickersa był jeszcze zwykły strzelec (ponoć niezły) oraz kanadyjski pilot. Ale faktycznie machingun jest najbardziej podejrzany.

A szukając informacji o sterowcach i obronie przeciw nim znalazłem fajową stronkę - polecam

17.12.2005
02:02
[15]

strelnikov [ Generaďż˝ ]

Mr.Puzio -->

zobacz jeszcze taka ksiazka mysle : "ostatni z cuszimy" Borysa Michajlowicza Czetwieruchina jesli interesuja Ciebie losy Polakow walczacych po stronie rosyjskiej. Co prawda jej nie przeczytalem jeszcze (kupilem 2 dni temu) ale na okladce jest napisane "...ze w ksiazce przewijaja sie losy polskich uczestnikow bitwy..." dlatego pomyslalem ze jesli bylbys w jakiejs ksiegarni to mozesz "looknac" na ten tytul.

17.12.2005
08:29
[16]

Mr.Puzio [ Konsul ]

Strelnikov - dziekuje za podopowiedz.

19.12.2005
07:56
[17]

rhetor [ Pretorianin ]

https://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=1652

Ależ drogie! Szkoda...

19.12.2005
09:26
[18]

Mr.Puzio [ Konsul ]

Michalek sie marynuje ;-) Widzialem ta ksiazke w empiku, mimo ze ksiazki taqm sa drogie to i tak mi szczena opadla. A potem wszyscy narzekaja jakie to male czytelnictwo i sprzedaz ksiazek !

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.