GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Scharakteryzuj ideologie skrajnej prawicy... prosze o pomoc!!

01.12.2005
19:24
[1]

Deemon [ Whazuuup ]

Scharakteryzuj ideologie skrajnej prawicy... prosze o pomoc!!

Ma ktos link, lub gdzies na kompie cos do tego tematu?? komkretnie trza scharakteryzowac: nacjonalizm, rasizm, faszyzm, autorytaryzm

01.12.2005
19:26
smile
[2]

LooZ^ [ be free like a bird ]

Od kiedy to nacjonalizm, rasizm, faszyzm i autorytaryzm maja cos wspolnego ze skrajna prawica?

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-12-01 19:24:34]

01.12.2005
19:27
smile
[3]

Mortan [ ]

Looz --> No przeciez gospodarczo to nie wiekszych liberałow ;-)

01.12.2005
19:28
smile
[4]

Oxygen [ Konsul ]

Najconalizm - postawa społeczno-polityczna uznająca interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu grup społecznych, społeczności regionalnych czy wyznań religijnych. Ideologia ta uznaje państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. W dziewiętnastowiecznym nacjonaliźmie istotnym elementem był darwinizm społeczny, który zakładał, że życiem społeczeństw rządzą te same zasady, co światem przyrody. Według nacjonalistycznej interpretacji historii świat był i jest areną walk pomiędzy różnymi narodami, z których tylko najsilniejsze mają prawo do przetrwania. Ważnym aspektem nacjonalizmu jest zerwanie z wewnętrznymi podziałami społeczeństwa, odrzucenie przeżytków (takich jak klasy społeczne), modernizacja i rozwój. Taki program zawarł Roman Dmowski w "Myślach nowoczesnego Polaka". Skrajną formą nacjonalizmu jest szowinizm. Nierzadko konsekwencją nacjonalizmu był antysemityzm, które to zjawisko należy jednak rozumieć z całą jego złożonością, zwłaszcza w odniesieniu do czasów przed drugą wojną światową.

01.12.2005
19:28
[5]

ronn [ moralizator ]

nacjonalizm, rasizm, faszyzm --> Co to ma wspolnego z prawica?

chyba miales na mysli skrajna lewice..

kominizm to rasizm klasowy
faszyzm, narodowy socjalizm.. wszystko lewica..

01.12.2005
19:30
[6]

Deemon [ Whazuuup ]

nie wiem co ma wspolnego dala nam nowa nauczycielka temat na WOS co do slowa:
Scharakteryzuj ideologie skrajnej prawicy; nacjonalizm, rasizm, faszyzm, autorytaryzm

01.12.2005
19:32
[7]

BIGos [ bigos?! ale głupie ]

mhm, co nawet widac na podstawie chadecji we wszystkich demokratycznych krajach, oraz na przykładzie naszego oświeconego państwa polskiego, gdzie nacjonalizm, rasism, antysemityzm i faszyzm to wymysły lewicy. z lpru.

miło chłopcy, ze znacie historię, ale trzymajmy sie realiów. to są obecnie cechy skrajnej prawicy.

01.12.2005
19:36
[8]

Mortan [ ]

Bigos nie zalamuj mnie :) Poczytaj definicje , bo toz to rece opadają :-)

aha i gdzie tu jest mowa o antysemityzmie :-)

Najważniejszym dobrem w państwie faszystowskim jest wspólnota, to znaczy naród (rozumiany jako ogół obywateli państwa) lub grupa etniczna rozumiana jako tożsama z narodem
No no liberalizm jak cholera :D

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-12-01 19:35:35]

01.12.2005
19:37
smile
[9]

Misiaty [ The End ]

looZ - ciekawe jak uważasz na doktrynach...

Nie chce mi się kłócić, przytocze więc definicję słowa prawica ze strony PWN coby nie odwoływać się do żadnych prac o doktrynach (bo zarzuci mi się wybór lewicowych).

PRAWICA, określenie powstałe we Francji w okresie walki mieszczaństwa przeciwko absolutyzmowi, gdy w zwołanych 1789 Stanach Generalnych przedstawiciele duchowieństwa oraz szlachty i arystokracji zasiadali po prawej, zaś przedstawiciele tzw. stanu trzeciego — po lewej stronie sali; termin p. upowszechnił się w XIX w. jako zbiorcze określenie ugrupowań o tendencjach zachowawczych (konserwatywnych), uznających za wartości nadrzędne: szacunek dla tradycji, autorytetów, hierarchii społ., wstrzemięźliwość w dokonywaniu zmian w systemie społ.-gosp. i polit. oraz sprzyjających gospodarce wolnorynkowej; p. to także nazwa zachowawczych grup społ. oraz konserwatywnych orientacji ideologicznych i polit. wewnątrz partii i ruchów społecznych.

Liberalizm o którym wy piszecie zaś jest nieco inny od nowego liberalizmu zwanego neokonserwatyzmem :) Polecam poczytać ;) Z Korwinem neokonserwatyzm ma tyle wspónego co socjalizm z SLD ;)

01.12.2005
19:39
[10]

LooZ^ [ be free like a bird ]

Misiaty : No ok, wiec, to co wkleiles. Co to ma wspolnego z nacjonalizmem, faszyzmem i rasizmem?

Deemon : Mozesz pani nauczycielce powiedziec, ze nie nalezy indoktrynowac uczniow i robic z nich idiotow.

01.12.2005
19:40
[11]

Misiaty [ The End ]

Mortan - swoją drogą rażąca nieznajomość wroga jest u Ciebie widoczna. Socjalizm zakłada internacjonalizm, zakłada utworzenie ponadnarodowego organizmu. Prawica to są ruchy konserwatywne, neokonserwatyzm przejął wiele z socjalizmu reformowanego przynajmniej w cześci dotyczącej społeczestwa i nie jest prawdą, że podział ekonomiczny oddaje podział na lewicę czy prawicę. To akurat są bzdury. Nacjonalizm jest całkowicie sprzeczny z doktryna socjalistyczną, zas warto się zapytać skąd się wzięła forma "narodowy-socjalizm". To było połączenie doktryny w zakresie równości społeczeństwa z ekspanjonistycznymi dążeniami III Rzeszy. Swoją droga dziwne jest to, że gdy zapyta się jakiegokolwiek wykładowcę doktryn (a ostatnio pytałem się) o pozycję nazizmu wszyscy wskazują na skrajną prawicę. Cóż, jak widać forumowi mędrcy wiedzą lepiej :)

P.S. Pani doktor od doktryn jest konserwatyską i nie cierpi lewicy :)

01.12.2005
19:40
[12]

Deemon [ Whazuuup ]

a moze i powiem ;)

01.12.2005
19:42
smile
[13]

BIGos [ bigos?! ale głupie ]

mortan - prawica nie równa sie liberalizm.
prawica to konserwatyzm społeczny i liberalizm gospodarczy.

Spytaj p. Angeli Merkel, albo p. Kaczyńskiego... oni to zdaje się prawica i zdaje się konserwatywna.
i na pewno blizej im do faszyzmu, rasizmu, autorytaryzmu i nacjonalizmu niż polskim liberałom z PO.

a PO jest partią centrową - 100% liberalną

mylę się?
owszem, historia twierdzi, że faszyzm, rasiszm i nacjonalizm to lewica. Ale od czasu zwycięstwa ZSRR w IIWŚ nikt tak już nie uważa :)

01.12.2005
19:43
[14]

Da_Mastah [ Elite ]

No dyskusyjna sprawa misiaczki... Dwa pytania:

1. Czy Francisco Franco był faszystą?
2. Czy socjalizm zawsze równa się lewica?

Pozdrawiam

01.12.2005
19:43
[15]

LooZ^ [ be free like a bird ]

BIGos : PO to partia w 100% liberalna? Dalbym glowe ze na ostatniej konwencji PO potwierdzono utrzymanie linii liberalno-konserwatywnej w partii.

01.12.2005
19:47
[16]

BIGos [ bigos?! ale głupie ]

LooZ - konkrety, nie slogany. Gdzie ty w ich pomysłach masz konserwatyzm ? Wiesz co, może cos przegapiłem, ale po prostu patrzę na ich kartke, czytam, co jest napisane i wyciągam wnioski. Z moich obserwacji wynika właśnie ten liberalizm. Zloty partii mnie nie interesują.

Da Mastah :

1. Tak, był.
2. Myślę, że tak, ale nie jestem 100% pewny.

01.12.2005
19:50
smile
[17]

Da_Mastah [ Elite ]

BIGos:

Następne pytania:

1. Skoro Franco był faszystą, to po której stał stronie (prawica czy lewica) i przeciwko jakiemu rządowi walczył (prawicowemu czy lewicowemu)?
2. Prawica to liberalizm gospodarczy? Na jakiej podstawie sądzisz, że PiS to partia liberalna gospodarczo?

Pozdrawiam

01.12.2005
19:51
[18]

LooZ^ [ be free like a bird ]

BIGos : Konserwatyzm spoleczny, liberalizm gospodarczy. Gdzie ty masz liberalizm spoleczny w programie PO? Sprzeciw zwiazkom gejow, sprzeciw rozdzialowi kosciola i panstwa, sprzeciw aborcji, sprzeciw w budowaniu "stanow zjednoczonych europy", sprzeciw legalizacji narkotykow, sprzeciw eutanazji... Nie wiem gdzie ty masz liberalizm.

01.12.2005
19:51
[19]

Misiaty [ The End ]

Zastanawia mnie skąd się wziął mit iż prawica = liberalizm. Prawica generalnie niewiele ma wspólnego z liberalizmem. Liberalizmu nie można w żaden sposób przykleić ani do lewicy ani do prawicy, dlatego jest to centrum. Zresztą, najlepiej sięgnąć do rewolucji francuskiej skąd wywodzi się pojęcie prawicy i lewicy - po lewej stronie zasiadali przedstawiciele "ludu" po prawej zaś Kościoła i arystokracji. Pośrodku było tzw. bagno bez poglądów. Warto zauważyć, że myśl Rosseau czy Lock'a przyjmowała własnie ta lewica francuska. Potem wykształcenie się socjalizmu przesunęło tę lewicę na środek, zaś jej dawne miejsce zajęli socjaliści. I tyle. Liberalizm w swoich źródłach ma więcej z ruchami lewicowymi (chodzi o światopogląd) gdzie najwazniejsza jest wolność jednostki. Niech ktoś mi wskaże na jakikolwiek historyczny moment gdy prawica porzuciła swój konserwatyzm w sprawach społeczeństwa. W tym narodowych. Jak na razie operujecie pustymi słowami bez argumentów :) Prosze o jakieś konkretne doktryny, źródła, wydarzenia. Bo ja nie jestem w stanie znaleźć momentu gdy partie prawicowe porzuciły konserwatyzm w sprawach społecznych i przestawiły się na liberalizm. Dopiero później przejęły od liberałów doktrynę gospodarczą a to i tak tylko niektóre.

Znamienny jest przykład Wielkiej Brytani. Do lat '20 XX wieku istniały tam dwie wielkie partie - Partia Konserwatywna i Partia Liberalna. Dwa konkurujące ze soba bloki. Liberałowie jednak po upowszechnieniu rpaw wyborczych zostali zamienieni przez Partię Pracy, nigdy jednak z konserwatystami się nie połączyli.
Zresztą upadek czysto liberalnych partii to II Wojna Światowa. Potem zas zgodnie z historią systemów europy zachodniej pojawiła się głównie Chadecja i Socjaliści którzy zaczęli tworzyć dwa bloki. I znamienny też był fakt, że dopiero po II WW i to dość długo potem, bo w latach '70 XX wieku Konserwatyści brytyjscy przyjęli program gospodarczy liberałów.

01.12.2005
19:53
[20]

Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]

Da_Mastah ==> Na jakiej podstawie myślisz że PiS to partia prawicowa?

01.12.2005
19:54
[21]

Da_Mastah [ Elite ]

Dibbler: Ja nie myślę, ja pytam BIGosa, bo tak napisał.

01.12.2005
19:55
[22]

Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]

Da_Mastah ==> A to w takim razie przepraszam... ale uzasadnienia od Bigosa chętnie posłucham:)

01.12.2005
19:58
[23]

Da_Mastah [ Elite ]

Tzn. to nie jest takie bezpośrednie pytanie do niego, bo napisał, że prawica nie jest liberalna, ale może niech spróbuje postawić się w sytuacji ludków, którzy napisali o tym, że tak jest :-)

01.12.2005
19:58
[24]

BIGos [ bigos?! ale głupie ]

1. Przede wszystkim walczył przeciwko demokratycznemu rządowi jako dyktator. A przynajmniej do tego to się wszystko sprowadzało, po pominięciu różnych czynników komplikujacych. Wg. mnie to taki wspólny mianownik tej rewolucji w Hiszpanii.

2. No cóż, właściwie PiS nie jest partia liberalną gospodarczo. PiS jest partią narodowo-socjalistyczną (kojarzysz jakies inne takie?:)) wpadłem we własne sidła :)
A mozna ja nazwać prawica wg. definicji z góry, ponieważ jest partią konserwatywną.

co pieknie udowadnia tezę, ze dla rasizmu, nacjonalizmu i autorytaryzmu jest na prawicy miejsce.


LooZ - ??? oj, widzę, że ta pieprzona matura przeszkadza mi w sledzeniu wydarzeń z kraju. hm, w takim razie wstrzymuje sie od odpowiedzi. muszę doczytać i się zastanowić.

01.12.2005
20:10
smile
[25]

Da_Mastah [ Elite ]

Ooo! Już widzę, że z BIGosem można się dogadać bardzo miło! :-)) Widać z tego, co tutaj przytoczyłeś (jeśli chodzi o czasy Franco), że różnie można różne rzeczy interpretować :-)

Dlatego uważam, że dziwnie jest klasyfikować poglądy i idee partii politycznych w dzisiejszych czasach jako lewicowe lub prawicowe, bo niekiedy może to przeczyć historycznym doświadczeniom :-) Bo co to znaczy?

01.12.2005
20:17
[26]

Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]

PiS jest "lewica wierzaca w Boga".

01.12.2005
20:21
[27]

Mortan [ ]

Problem w tym, ze teraz prawica oznacza co innego niz kiedys i jesli np taki autor watku przeczyta jutro na lekcji, ze faszyzm=prawica, to wszysty to zapamietają, i beda uwazac ze kazdy prawicowiec to fazysta itd.

01.12.2005
20:24
[28]

Misiaty [ The End ]

Mortan - faszyzm = prawica ale prawica nie równa się faszyzmowi. To tak jak każdy kwadrat jest prostokątem ale nie kazdy prostokąt kwadratem :D

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.