GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

pomoc z historii

20.11.2005
21:15
smile
[1]

~~Mateuszer~~ [ Free style FoReVeR ]

pomoc z historii

potrzebuje wyjaśnienia tych znaczeń:

Surry,filary Islamu,Sunnici i Szyici oraz podboje Arabów

był bym wdzięczny gdyby ktoś z GOLowiczów chciałmi pomóc

20.11.2005
21:16
[2]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

www.wikipedia.org w duecie z www.google.pl

20.11.2005
21:18
smile
[3]

Mobii [ Seicento 1.1 Killer ]

HAHAHA.... skad ja wiedzialem ze taka bedzie pierwsza odpowiedz na pytanie?? :P

wniosek: nie warto o nic pytac na forum bo i tak cie skieruja na google albo wikipedie :P

20.11.2005
21:19
[4]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

Mobii jak czegos nie ma na google.pl to to nie istnieje...

20.11.2005
21:20
[5]

~~Mateuszer~~ [ Free style FoReVeR ]

ale ja naprawde topotrzebuje a nie moge tam znależć

20.11.2005
21:20
[6]

Tomus665 [ Legend ]

filary islamu - Filary islamu

W islamie sunnickim muzułmanin ma pięć obowiązków, zwanych pięcioma filarami islamu (Arkan ad-din, Arkan al-Islam):

1. Wyznanie wiary (شهادة, szahada) - Nie ma boga oprócz Allaha, a Muhammad jest Jego prorokiem.
2. Modlitwa (صلاة, salat) - odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki.
3. Jałmużna (زكاة, zakat) - określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
4. Post (صوم, saum) - w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od świtu do zachodu słońca.
5. Pielgrzymka do Mekki (حج, hadżdż) - muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

sunnici - Sunnici - jeden z trzech głównych ortodoksyjnych odłamów islamu (pozostałe to: szyici i charydżyci) wierny ortodoksyjnej tradycji sunny, uznający wszystkich kalifów do 1924 r. za prawowitych następców Mahometa. Stanowią 75-90% wszystkich muzułmanów.

Sunnici dzielą się na cztery główne szkoły prawa:

1. szkoła malikicka
2. szkoła szafi’icka
3. szkoła hanaficka
4. szkoła hanbalicka

Po upadku Kalifatu w 1924 r. sunnici stracili władzę zwierzchnią. Duże znaczenie wśród wielu sunnitów, głównie pochodzenia arabskiego, zdobył fundamentalistyczny ruch wahhabitów.

Szyici - Szyizm (od arab. شيعة علي, si'at Ali - stronnictwo Alego) - obok sunnizmu stanowi jeden z dwóch podstawowych nurtów współczesnego islamu, przez sunnitów zawsze przedstawiany jako innowacja w religii. Pierwotnie był wyznawany głównie przez muzułmanów pochodzenia arabskiego, ale za panowania dynastii Safawidów (1501-1736) doszło do nieomal całkowitej szyizacji Persji, która obejmowała wtedy m. in. obecne terytoria Iranu i Azerbejdżanu, część Afganistanu i Pakistanu, a przejściowo również południowy Irak i Bahrajn na Półwyspie Arabskim.

Szyici uznają tylko 4 pierwszych kalifów. Rozdział od sunnitów dokonał się w wyniku sporu o władzę po śmierci kalifa Alego. Szyici nie uznali nowego kalifa, zaś Alego uznali za pierwszego imama.

W chwili obecnej wpływu szyizmu utrzymują się głównie na terytorium dawnej Persji (90-96%), w Iraku mniej niż 40%, Libanie (ok. 30%), oraz w Gujanie i Surinamie, dwóch państwach w Ameryce Południowej, gdzie szyici stanowią odpowiednio ok. 10 % i ok. 20 % ludności. W obydwu tych państwach szyici pojawili się jako imigranci z Azji (obok dużych mniejszości hinduskich). Z szyizmu wywodzi się wiele pomniejszych nurtów, a wśród nich warto wymienić Druzów, alawizm (nusajryzm), babizm, bahaizm i jazydyzm. Najbardziej znanym szyitą w XX wieku był ajatollah Ruhollah Chomeini. Symbolem szyizmu jest półksiężyc z małą gwiazdą po prawej stronie. Mniejszość szyicka zamieszkuje także Polskę, ich strona internetowa to: www.al-islam.org.pl

Gałęzie szyizmu:

* imamici
* ismailici
* zajdyci

Podboje Arabów

W 570 r., w Mekce urodził się prorok Mahomet ( Muhammag Ibn Abd Allah ). Pewnego dnia, chcąc medytować wszedł na górę, gdzie miał wizję zstępującego z nieba archanioła Gabriela, który przekazał mu zasady nowej wiary w jedynego prawdziwego Boga - Allaha. Zaczął on nauczać tej wiary, lecz w 622 został wygnany z Mekki. Ta data uważana jest za pierwszy rok w arabskim kalenddarzu. W 630 r. wrócił do niej i zdobył ją. Dwa lata później zmarł w Medynie. Głosił on, aby nawrócić tak wielką cześć świata jak to tylko możliwe. Od daty śmierci Mahometa Arabowie zaczęli podbijać rózne lądy.
Po jego śmierci tytuł kalifa objął jego teść Abu Bakra, który rządził tylko przez 2 lata aż do 634 r. Wtedy cały półwysep arabski był już podbity. Następnym władcą arabów był kalif Omar ( Umar Ibn al-Chattab ). W latach 634-644 Arabowie podbili Damaszek, Syrię, Egipt, Libię Irak oraz część państwa Perskiego. Po śmierci Omara wodzem został Usman Ibn Affan. Żył on do roku 656, a po nim panował Ali Ibn Abi Talib. Za czasów panowania ich Arabia powiększyła się o Armenię i resztę państwa Perskiego. Później, w 661 roku, władzę objęła dynastia Umajjadów ze stolicą w Damaszku. Panowali oni tylko 89 lat, do 750 roku. Za ich panowania terytorium Arabii bardzo się powiększyło. Na początku podbili Cezareę Kapadocką. W 670 zaczęli najeżdzać Tunezję, która była wówczas częścią impeium bizantyjskiego i zdobyli ją. Osiem lat później miała miejsce bitwa pod Konstantynopolem lecz przegrana przez Arabów. W 698 zdobyli Kartaginę i zburzyli ją. W następnych latach zdobyli Algierię i Maroko. W 711 Umajjadzi zagarnęli Sindh w Indiach. W tym samym roku muzułmanie z północnej Afryki zaczęli podbijać Hiszpanię. Wygrali na początku bitwę pod Jerez de la Frontera. Zdobywając państwo Wizygotów Abd ur-Rahma zaczął najeżdżać państwo Franków, lecz bezskutecznie. W 732 pod miastem Poitiers przegrał z Karolem Młotem i wycofał się z Francji. W 750 roku władzę przejęli potomkowie wuja Mahometa, Abbasydzi. Stoczyli w 751zwycięską bitwę z chińczykami pod miastem Talas. Wtedy impeium arabskie rozciągało się od granic państwa Franków, niemal do Chin w Azji.
Abbasydzi zagarnęli resztę wysp na morzu Śródziemnym: Korsykę i Sardynię, później Beleary, Sycylię, Kretę, Rodos. W 762 przenoszą stolicę do Bagdadu, która jest tam do roku 1258.

STOLICE
Nazwa Lata
Medyna 632 - 656
Damaszek 661 - 750
Bagdad 762 - 1258

WAŻNE BITWY

Miejsce Data Miejsce Data
Badr 624 Konstantynopol 678
Jarmuk 636 Kartagina 698
Al- Kadisija637 Jerez de la Frontera 711
Hamadan 642 Konstantynopol 718
Nahawand 642 Poitiers 732
Rodos 655 Talas 751
Ulajs 656 Przełęcz Roscenvalles 778
Cezarea Kapadocka 659

20.11.2005
21:21
[7]

Mobii [ Seicento 1.1 Killer ]

nie twierdze ze tak nie jest :) ale w takim razie pytanie o cokolwiek na forum mija sie z celem :) bo wiadomo gdzie pytajacy bedzie skierowany :P

bzdura troche....

20.11.2005
21:21
[8]

Guru Fenix [ Patriarcha MAXIMUS ]

Filary Islamu > W islamie sunnickim muzułmanin ma pięć obowiązków, zwanych pięcioma filarami islamu (Arkan ad-din, Arkan al-Islam):

Wyznanie wiary (شهادة, szahada) - Nie ma boga oprócz Allaha, a Muhammad jest Jego prorokiem.
Modlitwa (صلاة, salat) - odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki.
Jałmużna (زكاة, zakat) - określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
Post (صوم, saum) - w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od świtu do zachodu słońca.
Pielgrzymka do Mekki (حج, hadżdż) - muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.
Według szyitów nie są to filary islamu, lecz raczej zobowiązania, które powinien wziąć na siebie muzułmanin.

Filary imanu (wiary)

Wiara w Allaha - jednego Boga, który nie posiada potomstwa
w Jego Anioły - np. anioła Dżibrila (Gabriela) lub Michaila (Michała)
w Jego Księgi - w Koran (także Torę i Ewangelię - choć nie oznaczają one dokładnie tego samego, co dla żydów i chrześcijan)
w Jego Proroków - np. w Proroka Muhammada, Jezusa, Mojżesza, Adama itd...
w Dzień Ostatni - czyli Dzień Sądu Ostatecznego, w którym ludzie będą osądzeni przez Boga
w przeznaczenie

20.11.2005
21:23
[9]

Guru Fenix [ Patriarcha MAXIMUS ]

Sunnici - jeden z trzech głównych ortodoksyjnych odłamów islamu (pozostałe to: szyici i charydżyci) wierny ortodoksyjnej tradycji sunny, uznający wszystkich kalifów do 1924 r. za prawowitych następców Mahometa. Stanowią 75-90% wszystkich muzułmanów.

Sunnici dzielą się na cztery główne szkoły prawa:

szkoła malikicka
szkoła szafi’icka
szkoła hanaficka
szkoła hanbalicka
Po upadku Kalifatu w 1924 r. sunnici stracili władzę zwierzchnią. Duże znaczenie wśród wielu sunnitów, głównie pochodzenia arabskiego, zdobył fundamentalistyczny ruch wahhabitów

20.11.2005
21:24
[10]

oooololo [ d0b3rmAn!? ]

20.11.2005
21:24
[11]

Tomus665 [ Legend ]

Guru Fenix --> może naucz się czytać i nie statsuj na przyszłość.

20.11.2005
21:25
[12]

Guru Fenix [ Patriarcha MAXIMUS ]

Szyizm (od arab. شيعة علي, si'at Ali - stronnictwo Alego) - obok sunnizmu stanowi jeden z dwóch podstawowych nurtów współczesnego islamu, przez sunnitów zawsze przedstawiany jako innowacja w religii. Pierwotnie był wyznawany głównie przez muzułmanów pochodzenia arabskiego, ale za panowania dynastii Safawidów (1501-1736) doszło do nieomal całkowitej szyizacji Persji, która obejmowała wtedy m. in. obecne terytoria Iranu i Azerbejdżanu, część Afganistanu i Pakistanu, a przejściowo również południowy Irak i Bahrajn na Półwyspie Arabskim.

Szyici uznają tylko 4 pierwszych kalifów. Rozdział od sunnitów dokonał się w wyniku sporu o władzę po śmierci kalifa Alego. Szyici nie uznali nowego kalifa, zaś Alego uznali za pierwszego imama.

W chwili obecnej wpływu szyizmu utrzymują się głównie na terytorium dawnej Persji (90-96%), w Iraku mniej niż 40%, Libanie (ok. 30%), oraz w Gujanie i Surinamie, dwóch państwach w Ameryce Południowej, gdzie szyici stanowią odpowiednio ok. 10 % i ok. 20 % ludności. W obydwu tych państwach szyici pojawili się jako imigranci z Azji (obok dużych mniejszości hinduskich). Z szyizmu wywodzi się wiele pomniejszych nurtów, a wśród nich warto wymienić Druzów, alawizm (nusajryzm), babizm, bahaizm i jazydyzm. Najbardziej znanym szyitą w XX wieku był ajatollah Ruhollah Chomeini. Symbolem szyizmu jest półksiężyc z małą gwiazdą po prawej stronie. Mniejszość szyicka zamieszkuje także Polskę, ich strona internetowa to: www.al-islam.org.pl

20.11.2005
21:32
smile
[13]

~~Mateuszer~~ [ Free style FoReVeR ]

dziekuje wszystkim pomagającym a w szczegolnosci Tomus665

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.