GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Pomoc w Pracy na Historie o Demokracji

23.10.2005
18:30
smile
[1]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

Pomoc w Pracy na Historie o Demokracji

pisze prace na temat demokracji i jej wplywu na kulture,i szukalem w internecie jakis informacji na temat histori demokracji. Niestety wszystkie zrobla jakie widze przemilczaja okres sredniowiecza, renesansu, baroku, skupiajac sie tylko na oswieceniu, i czasach pozniejszych oraz na antyku. mam wiec pytanie czy byla jakas demokracja w tym okresie? jaka i jaki miala wplyw na kulture :)? wiem ze napewno byla demokracja szlachecka, ale podejzewam ze cos musialo byc przed nia, Polacy napewno sami na to nie wpadli :)

23.10.2005
18:51
smile
[2]

p_e_p_s_i [ Legend ]

wypadało by zacząć od demokracji ateńskiej :)

23.10.2005
18:55
[3]

Yisrael [ Pod Mocnym Aniołem ]

Rzeczywiscie, sam mam teraz zajecia o demokracji i ani mru mru o czasach innych niz Grecja antyczna (Sokrates, Tezeusz, Perykles), republika rzymska (podzial wladz), pozniej szybki przeskok do Oswiecenia (oczywiscie rewolucja amerykanska, Jefferson opierajacy sie na pismach Johna Locke'a, w sumie nic o Monteskiuszu, moze troche o Tocqueville'u). W okresie przedoswieceniowym panowala prawie wszedzie monarchia, totez nikt nie myslal o demokracji. Jedyna rzecz, jaka nas ucza o demokracji miedzy antykiem a oswieceniem to powstanie Magna Carta w 1215 roku w Anglii, wiec moze spojrz jeszcze w ten dokument.

P.S.
Tutaj znajdziesz kilka dokumentow ktore moga Ci pomoc.
https://corematerials.homestead.com/

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-10-23 18:57:57]

23.10.2005
18:58
[4]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

o atenskiej juz mam

23.10.2005
20:46
[5]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

upik może :)

23.10.2005
22:00
smile
[6]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

mam głupie pytanko czy pisze zgodnie z tematem :)?

temat: demokracja jako polityczna i kulturowa wartosc w dorobku cywilizacyjnym ludzkosci. Przedstaw wplyw demokracji na rozwoj spoleczenstwa


Praca:

„Stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. ” Tak miał zwyczaj twierdzić Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii w latach 1940-1945. Jednak mimo wielu wad ten ustrój jest w użyciu już przeszło 2700 lat . Przez ten okres był wiele razy modyfikowany a z początkowej demokracji ateńskiej obecnie została chyba tylko nazwa.
Demokracja, jak świadczy nazwa jest z założenia formą u której podstawy leży wola ludu. Jak można się więc domyślić, kształtująca się przez ponad dwa i pół tysiąclecia forma rządów miała niebywały wpływ na dzieje ludzkości. Warto chociażby wspomnieć że demokracja leży u podstaw filozofii, matematyki, sztuk pięknych; wiele wynalazków powstało w krajach którymi rządził lud np. silnik spalinowy , komputer , telefon . Zapoczątkowała ona również wiele ruchów, doktryn - równouprawnienie ras i płci; obowiązkowe szkolnictwo; równość wobec prawa bez względu na pochodzenie i zamożność; wolność słowa, wyznania, poglądów; związki zawodowe. Nie można jednak również zapomnieć o negatywnym wpływie wolności jaką daje Demokracja na społeczeństwo. Należy do nich m.in. amfetamina , obozy koncentracyjne , materiały wybuchowe o dużej sile rażenia czy bomba atomowa.
Za twórców tego ustroju uznaje się: Peryklesa, Klejstenesa i Solona. Wprowadzili oni to co dzisiaj uważamy za demokracje ateńską – Losowanie urzędów, dopuszczenie do głosowania tylko dorosłych mężczyzn. Już wtedy niektórzy wybitni wyrażali swoje negatywne podejście do tego typu rządów. Jednym z bardziej znanych krytyków tego ustroju był Platon, który wypowiedział sławne słowa – „Demokracja prowadzi do dyktatury”. Inną osobą która negowała sensowność tego typu rządów był Sokrates, który w 399 roku p.n.e. został zmuszony do wypicia cykuty po ostracyzmie – jednym z składników greckiej demokracji.
Mimo wielu głosów przeciwnych demokracja znalazła również znanych zwolenników, takich jak np. Tukidydes albo Arystoteles który spisał nawet grecką konstytucję. Na czasy Demokracji przypada rozkwit kultury antycznej Grecji. Ajschylos, Sofokles i Eurypides stworzyli tragedie antyczną, która legła u podstaw całego współczesnego dramatu. Tales z Miletu, Pitagoras ustanowili podstawy dzisiejszej matematyki. Jednocześnie praktycznie każdy sławny grek reprezentował jakąś ciekawą filozofie życiową. Do dziś chyba nie było okresu i kraju bardziej przesyconego filozofami, oraz takiego który bardziej by na filozofie wpłynął. Tales wierzył w materializm, Pitagoras uważał że liczby są kluczem do wszechświata, Platon propagował swój idealizm, Arystoteles natomiast przeciwstawił temu swój racjonalizm.
Kolejnym krokiem w rozwoju demokracji była republika rzymska. przeszła do historii jako wspólnota obywateli działających dla dobra publicznego. Nie była tak odkrywcza ani przełomowa jak grecka, odeszła nawet od niektórych doktryn ustroju ateńskiego, dodając własne – np. kolegialność urzędów mająca zapobiec dyktaturze. Jeśli chodzi natomiast o wartość tego okresu, to zaznaczyć warto spisanie rzymskiej konstytucji przez Polybiusa w 118 roku p.n.e. oraz dzieło „On The Laws ” wybitnego rzymskiego mówcy Cycerona (50 rok p.n.e.). Najważniejszy wpływ jednak miało co innego w tym okresie – demokratyczne skazanie Jezusa Chrystusa na śmierć na krzyżu. Według tradycji odbyło się to około 30 roku naszej ery, więc 60 lat po upadku rzymskiej demokracji , jednak wybór ten, dokonany przez podjudzonych przez rabinów Żydów był demokratyczny. Poncjusz Piłat zapytał się kogo ma wypuścić – kryminalistę Barabasza czy bluźniercę Jezusa. Lud wybrał Barabasza, a Chrystus zawisł na krzyżu i stał się postacią czczoną przez miliony ludzi aż po dzień dzisiejszy.
W 284 roku cesarz Dioklecjan pozbawił kraj rzymski złudzeń republiki i wprowadził dominat. Od tamtego momentu nastały wieki ciemne dla demokracji – przez blisko 1000 lat powstał tylko jeden dokument mówiący o demokracji. Mowa oczywiście o Magna Carcie powstałej w 1215 roku w Anglii. Wielka Karta Swobód, bo tak przetłumaczyli to polscy historycy była Przywilejem wydanym przez Jana bez Ziemi ograniczającym władze monarszą w sprawach skarbowych i sądowych. Dawała ona możliwość walki feudałów o swoje prawa z monarchą, a w późniejszych czasach pomogła w walce o prawa parlamentu.
Na następne pojawienie się demokracji trzeba było czekać prawie 300 lat. Tym razem jednak patriotycznie – w 1493 roku w Polsce wykształcił się sejm walny, natomiast w 1505 roku ustanowiono w pewnym stopniu demokratyczną konstytucje nihil novii sub omni mum - nic nowego bez zgody wszystkich , tzn. nic nowego bez zgody trzech sejmujących stanów , oraz nic nowego bez zgody wszystkich posłów ziemskich . Przyjęto również, że posłowie reprezentują tylko i wyłącznie szlachtę danej ziemi. Dalszą ewolucją tego systemu był wybór pierwszego elekcyjnego władcy – Henryka Walezego. Łączy się z nim nowy dokument – artykuły henrykowskie.
Kultury antyczne podczas rządów ludu przeżywały swój rozkwit. Polsce niestety się to nie udało. Nie licząc okresu tzw. „Srebrnej Polski” czyli panowania pierwszych Wazów to okres demokracji szlacheckiej w Polsce kojarzy się z pijaństwem, nieładem, ogromem walk i wojen oraz wszechobecnym Liberum Veto. Ten wynalazek to skrajna demokracja, która jest bliższa despotyzmowi bądź anarchii – z rządów ludu zrobiły się rządy jednego, który może wszystko zablokować.
W Renesansowej Anglii, w której zaczęły się walki parlamentu o większą władze dla ludu można zauważyć zalążki jednej z największych zasług demokratyzmu – wolności słowa. John Milton, wybitny pisarz najpierw w latach 1641 i 1642 wydał 5 traktatów krytykujących katolicyzm , a następnie w 1644 dzieło które miało wielki wpływ na wolność słowa - Areopagitica, która była traktatem przeciwko cenzurze dzieł drukowanych. Innym twórcą który przyczynił się w pewnym stopniu do rozwoju demokracji był Thomas Hobbes który podobnie jak Milton poparł parlament i Cromwella a nie króla w wojnie domowej. Zrobił to dwoma swoimi dziełami – „Lewiatanem” oraz „De Cive”. Stworzył on podwaliny umowy społecznej, jednak twierdził że władza nie może leżeć tylko i wyłącznie w rękach ludu – na czele powinien stać silny suweren.

23.10.2005
22:06
smile
[7]

KRIS_007 [ 1mm[]R+4l ]

Pisz:

Demokracja to rządy większości, a większość to idioci

Robert Matera vel. Dezerter


Potwierdzenie tezy: Głosowanie z dnia 23.10.2005

23.10.2005
22:07
[8]

Vader [ Senator ]

Tak, demokracja jest zła, za Adolfa było fajnie, co nie Kris :) ?

23.10.2005
22:07
[9]

franze [ Nightmare ]

KRIS_007 ----> nie zgadzam się z tą tezą, a poza tym obrażasz mnie chłopie

23.10.2005
22:07
[10]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Hmmm... dziwne, a o demokracji szlacheckiej albo wcale albo źle ?

Soldamn - Liberum Veto było skrajnym przejawem demokracji szlacheckiej ale... zauważ że podobnie funkcjonuje obecnie UE ;-)
Róznica jest taka, że poseł który zdecydował się na wetowanie w czasie sejmu polskiego narażał się na zbigosowanie jeśli to weto było niepopularne wśród poselskiej braci... tak, że nie było mozliwości by jeden poseł zablokował cokolwiek.

23.10.2005
22:14
[11]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

nie rozumiem pojecia zbigosowac. chodzi o pokazanie zdjęcia arka?

23.10.2005
22:34
smile
[12]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Nie wiem kto to jest "arek" ale bigos robi się z posiekanej kapusty - bigosowanie to siekanie tyle że nie kapusty ;-)

23.10.2005
22:36
[13]

KRIS_007 [ 1mm[]R+4l ]

Vader ----> a czy ja cos takiego napisalem?

franze ---> Jezeli ktos cie obraza, to predzej Matera, nie ja :P

23.10.2005
22:44
[14]

dezerter. [ Konsul ]

Dezerter vel Robert Matera ma racje i zgadzam się z Krisem, a ty Vader pamiętaj ,że Hitlera wybrano w demokratycznych wyborach

23.10.2005
23:04
[15]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

dezerter---> a mieli niemcy powód do narzekania przy rządach Hitlera :)?

23.10.2005
23:08
[16]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Soldamn - mieli, mieli i to nie jeden... a to zbombardowane miasta, a to synowie ginący na frontach, a to braki w zaopatrzeniu i kartki, a to utrata kilku landów... całkiem sporo powodów do narzekania :-)

23.10.2005
23:10
[17]

dezerter. [ Konsul ]

Soldamn--> Ty tak poważnie:)? bo nie chce mi się wymieniać na darmo

23.10.2005
23:41
[18]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

elf--> ale na poczatku nie :)

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.