GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

problem z resetami/blue screenami

17.10.2005
09:44
smile
[1]

m1234 [ Konsul ]

problem z resetami/blue screenami

Sprzęt: Athlon 3000+ Venice, Mainboard: Asas A8N-E z biosem 1.08 (1.09 to dopiero beta), karta graficzny - Gigabit GF 6600GT, 2 x 512MB RAM (jedna kość SAMSUNGA, druga kość Hynix-a) - nie jadą w
dualu, obie kości 400MHz ale chodzą jako 333 dla pewności.
Wiatrak: Arctic Cooling Silencer 64 Ultra TC, Zasilacz: chieftec ATX 2.0,
420W.
System: windows XP SP2.

Pierwszy problem wyniknął tuż po montażu całości. Wbudowana karta sieciowa zwiesza się przy transferze 1MB/s+ (za zwis karty sieciowej rozumiem stan w którym tracę połączenie sieciowe gdy upload np. na hubie DC zbliży się do 1MB/s tracę łączność ze światem); w okienku (stan - połączenie lokalne) nie pokazuje uploadu (tzn. liczba pakietów wysyłanych ładnie się rośnie, liczba pakietów odbieranych praktycznie stoi w miejscu - po ŚCIĄGNIĘCIU 4GB danych miałem kilkadziesiąt tysięcy pakietów WYSŁANYCH i 200-300 ODEBRANYCH).

Problem niejako rozwiązałem -> kartę z mainboarda wyłączyłem, wpiąłem jakąś na PCI i chodzi bez zarzutu.

Sedno:
Objawy: Włączenie kompa - na 99% przy odpalaniu windowsa komp się sam zresetuje. Przy drugim odpaleniu z opcją normalnego uruchomienia działa ok. Czasami (10%) przy drugim odpalaniu złapie blue screena. Po pogrzebaniu w google na temat blue screena wyszło że może to być: procesor, płyta główna, pamięć, temperatury, chłodzenie, zasilacz, HDD-ki, można wykluczyć stację dyskietek której nie posiadam. Pomocne jak cholera w każdym razie...
Przy obciążonym kompie (w stylu winamp, filmik w oknie, patchowanie gry przez internet, hub DC z transferem 5MB/s+, nagrywanie DVD itp potrafi się po prostu zwiesić lub wywalic blue screena - a nie powinien generalnie.. Co gorsza dzisiaj uświadczyłem blue screen-a przy jednym jedynym działającym okienku Internet Explorera. Ja rozumiem program się wykrzaczy - ale nie powinno być blue screena/zwiechy..
Wczoraj wpadłem na genialny pomysł by zamienić pamięci slotami - nie
wpłynęło to na objawy w żaden sposób.

Co już zrobiłem?
Kupiłem nowy zasilacz, bo stary to był Feel 350W i wszędzie na mnie
krzyczano, że zasilacz jest za mały na ten sprzęt - poprawa żadna. 220zł za Chiefteca 420W ubyło - ale można powiedzieć, że wyeliminowaliśmy jeden element, a zasilacz zapewne się i tak przyda w przyszłości.
Updatnąłem bios płyty głównej - z 1.01 na 1.08 (bodajże) - poprawa żadna, w sumie właśnie się zastanawiam, czy to nie wtedy się zaczęły blue screeny i wyłączanie przy starcie systemu...
Zamieniłem pamięci slotami.

1. jakies dobre programy do testowania w stresie komputerka?
2. jakieś programy do monitoringu systemu? Np. aktualnie z ASUS probe mam:
CPU - 37stopni, mobo - 33stopnie, cpu fan - 1100, power fan - 6250,
napięcia: 11.9V (12V), 4.999V (5V), 3.32V (3.3V), Vcore - 1.392V. Może coś co zrzuca do logów te dane?
3. te notoryczne resety przy starcie systemu - gdzie windows nagrywa jakieś swoje logi by sprawdzić w którym momencie i przy czym się resetuje?


UPDATE (dzisiaj rano):
Przyjżałem się lepiej pamięciom.
Obie kości są ze starego systemu. Były zakupione oddzielnie w odstępie
czasowym ponad rok. Obie chodziły niezawodnie przez około 1.5 roku na
athlonie 1.7+ i płycie Solteka SL75KAV. (1.5 roku nie reinstalowałem systemu, komputer chodził czasami po 3-4 dni non-stop - udostępniał internet dla drugiego kompa).
Dzisiaj zrobiłem mały teścik, na innym forum zasugerowano mi, że możliwe iż te pamięci gryzą się ze sobą:
Uruchamiam płytę z pamięcią Samsunga (slot A1 zgodnie z instrukcją
rekomendowany pod 1 kość) - blue screen przy ładowaniu windows-a.
Uruchamiam płytę z pamięcia Hynix-a (slot A1) -blue screen.
Przekładam Hynix-a do slotu B2 (zero rekomendacji, w instrukcji) - poszła (tylko nie wiem czy to przypadek, tak jak pisałem komputer normalnie się uruchamiał, przy 1GB za 2 lub czasami <2 razy bodajże) 3 razem).

Wczoraj chciałem zostawić komputer włączony z azureusem i handelkiem w grze mmorpg - wynik: dopóki zasnąłem komputer się sam zresetował. Wyłączyłem go.

17.10.2005
10:16
[2]

ossa201 [ Generaďż˝ ]

Zasilacz, przegrzewająca się karta graficzna albo płyta główna ?? !!

17.10.2005
10:19
[3]

Buli [ Centurion ]

m1234 ---> Napisz jeszcze jaki masz komunikat na blue screen'ie. Np. "IRQ LESS OR EQUAL". Z tego co przeczytałem to system był jeszcze instalowany na starej płycie (SOLTEK). Czy tak? Jeśli tak to jednak sugeruję Ci reinstall systemu. Wiem, że to bolesna i czasochłonna sprawa ale tak naprawdę nie dowiemy czy to wina sprzętu póki nie wyeliminujemy strony software'owej.

17.10.2005
10:20
[4]

cotton_eye_joe [ maniaq ]

wyjmij jedna pamiec, potem druga i zobacz jak dziala

gdzie windows nagrywa jakieś swoje logi by sprawdzić w którym momencie i przy czym się resetuje?

panel sterowania -> narzedzia administracyjne -> podglad zdarzen -> zakladka 'system'. ale nie zaszkodzi obejrzec inne zakladki rowniez

17.10.2005
10:31
[5]

Azzie [ bonobo ]

Ja bym najpierw wpierdzielil osobie ktora go skladala. Idiota jakis, spieprzyl pewnie robote :)

17.10.2005
10:32
[6]

Xemun [ Centurion ]

jesli system byl instalowany tak jak sugerowal Buli na solteku to koniecznie przeinstaluj system. Niby winda powinna sobie poradzic z czyms takim ... ale sobie nie radzi :)

17.10.2005
10:57
[7]

m1234 [ Konsul ]

Zasilacz był zmieniany - najpierw był feel 350W, działał w 100% ale były problemy opisane wyżej. Zakupiłem Chiefteca 420W - dalej są problemy. Sądzę, że zasilacz można w tym momencie wykluczyć.

Blue screen - machine_error_coś_tam i cyferki. Wpisałem to w google jako pomoc dostałem listę sprzętu która może taki błąd generować. Oprócz klawiatury/myszy było tam dosłownie wszystko: płyta, procesor, pamięci, HDD, temperatury, zasilacz...
System był reinstalowany od nowa - co lepsze bez żadnego problemu.

cotton_eye_joe: problem w tym, ze pamięci zamieniałem slotami. Zero efektu.
Pamięci były testowane - co prawda nie był to jakiś stress test trwający całą noc tylko test pamięci trwający z 10min - zakończony OK.
Pamięci były wyjmowane: na kości hynixa - blue screen przy próbie załadowania windowsa, na kości samsunga - blue screen (ten sam slot), włożyłem hynixa do ostatniego slota i ruszyła (zostawiłem w domu odpalony komp). Co lepsze slot nr 1 (ten z blue screenami) wzięty z instrukcji, rekomendowany do jednej kości pamięci. Slot na którym się odpalił bez powitania blue screenem to losowy inny..

Xemun i inni - system był instalowany od nowa. Windows XP, partycja formatowana itd.

Co mnie przeraża to właśnie przeczytana recenzja:
W obecnej sytuacji odradzam zakup Asusa A8N SLI DeLuxe ze względu na problemy ze stabilnością. Zainteresowanym tą płytą polecam cierpliwość i obserwowanie pojawiających się BIOSów. Jeśli Asus upora się ze wszystkimi problemami to jego produkt będzie można rekomendować, gorzej jeśli pojawi się po prostu nowa, poprawiona wersja płyty, a dotychczasowi nabywcy zostaną na lodzie. Mimo iż płyta uzyskała wystarczającą ilość punktów na otrzymanie znaczka rekomendacji, to ze względu na wymienione wcześniej problemy nie mogę go przyznać.


Nie podkręcony komputer zostawiony na noc z PRIME95 w tle potrafi się zresetować. Na 4 nocne testy raz tak się zdarzyło. Sporadycznie można też ujrzeć niebieski ekran BSOD i to stosując pamięci TCCD, które są przez Asusa zatwierdzone


przyznam się, że wcześniej pobieżnie przeglądałem recenzje. Ale robiłem to pobieżnie. Do każdej płyty można się przyczepić, ta była zalecana przez znaczną większość (na 9 pozytywnych głosów był jeden głos niezadowolonego użytkownika), większość informacji czerpałem z forum tweak, benchmark, uznałem, że jak ludziska podkręcają tą płytę to musi ona być BARDZO STABILNA na defaultowych ustawieniach. Teraz przeglądając 33 strony topicu dotyczącego tych modeli płyt na prawie każdej stronie znajduję post kogoś komu płyta się wiesz, resetuje lub wywala blue screena co jakiś czas :/

17.10.2005
11:13
[8]

Xemun [ Centurion ]

@m1234
jesli masz taka mozliwosc to pozycz od kogos plyte jakas inna, podlacz wszystko swoje i sprawdz jak dziala, jesli bedzie chodzic stabilnie - to masz odpowiedz - plyta.
Mozliwe, ze jest uszkodzona skoro u Ciebie sie wiesza tak czesto, a w tych testach jeden restart na 4 noce byl.
a skoro sieciowka na plycie powoduje problemy, a na pci nie - masz podstawy by wymienili Ci plyte/zwrocili kase w sklepie.

17.10.2005
11:30
[9]

m1234 [ Konsul ]

w sumie zmieniona została płyta, procesor, karta graficzna. Pozostałe podzespoły są ze starego kompa, a poprzednik ani razu nie widział blue screena, a zwisy w ciagu 2 lat miał może ze dwa łącznie..

Już napisałem do serwisu - jeszcze dzisiaj do nich zadzwonię. Chciałbym wymienić najchętniej na coś innego. MSI lub Gigabyte. Z ASUSami najchętniej bym zakończył przygodę.

17.10.2005
13:56
[10]

ossa201 [ Generaďż˝ ]

Ja ma taki sam problem, tylko że nie mam niebieskiego ekranu tylko resety kompa. Teraz wyjołem jedną kość 512 i resetów niemam, gdy wcześniej wyjmowałem następne dwie kości miałem. Posiadam 3 kości, 2 Seitecka 2 x 512 i jedną ( nie pamiętram firmy ) 256. Gdy wyjołem i zostawiłem tylko jedną miałem resety gdy ja zamieniłem na 2 niemam. Musze jeszcze dokładnie sprwdzić memtestem ale raz sprawdzałem tę kość doszedłem do 100 % bez żadnych problemów. Nie wiem o co chodzi ale moim zdaniem po długich problemach i testach powoli dochodze że to wina ramu.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.