GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Geografia...

12.10.2005
17:14
[1]

Dwalin [ Reggae ]

Geografia...

Dlaczego na wyzynie wschodnioafrykanskiej nie wystepyja lasy rownikowe, mimo iz przecina ja rownik?

Ktoś wie? Ja nigdzie nie mogę znaleźć nic o tym :/

12.10.2005
17:20
[2]

settogo [ Nie zgadzam się ]

A nie ma tutaj wpływu passatów? Poszukam tego, bo pamiętam, że w 1 LO profesor nam o tym mówił.

12.10.2005
17:21
[3]

Mortan [ ]

Bo to wyzyna ? ;)

12.10.2005
17:22
[4]

eJay [ Gladiator ]

Nie ma lasow gdyz wystepuja tam suche masy powietrza (lasy rownikowe rosna wylacznie w wilgotnym klimacie), ktore gromadza się z terenow pustynnych. Nie ma tam gor, ktore moglyby te suche powietrze "cofnac" na pustynie:)

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-10-12 17:23:08]

12.10.2005
17:30
[5]

AGArtha [ Trinitron ]

Warunki klimatyczne w okolicach równika nie są łatwe, ponieważ wczesnym popołudniem występują gwałtowne burze i ulewy. W marcu i we wrześniu w wyniku pionowego padania promieni słonecznych oraz nasilonego parowania wody, opady są szczególnie obfite. Opady takie noszą nazwę deszczy zenitalnych. Średnia temperatura wynosi ok. 22*, a wahania temperatury powietrza są od 6* do 9*.
W lesie równikowym życie człowieka utrudnia nizinny, podmokły teren w którym znajduje się większość lasów równikowych; roślinność, która mimo jej wycięcia wciąż się rozrasta; brak dróg zdatnych do transportu; częste wylewy rzek.

A wyzyna wschodnioafrykańska to rozległy obszar wyżynny w Afryce Wschodniej.

Tak mi się wydaje że to może być powód!

12.10.2005
17:37
[6]

settogo [ Nie zgadzam się ]

4. Symetria układu stref klimatycznych Afryki.

Pod względem klimatycznym Afryka jest niewątpliwie osobliwością odznaczającą się dużą regularnością w przebiegu zjawisk, oraz niemal klasycznie symetrycznym układem stref Jest to wynikiem położenia lądu po obydwu stronach równika i zejścia jego cyplów w podobne szerokości geograficzne północne i południowe. Główna masa lądu zawarta jest między dwoma ważnymi dla klimatu liniami, jakimi są zwrotniki, przekraczając je na północy o około 14° a na południu o ponad 11°. Afryka rozpościera się więc w szerokościach, dla których właściwe są klimaty gorące i ciepłe. Z wyjątkiem rubieży północnych i południowych oraz najwyższych wzniesień nie ma pór roku w takim zrozumieniu jak w naszych, to jest umiarkowanych szerokościach geograficznych. Tam wyznacza pory roku nie przebieg temperatur, lecz przebieg opadów.
Dużą rolę w regularności układu stref klimatycznych odgrywa też ukształtowanie powierzchni, które w najbardziej generalnym ujęciu przedstawia się w postaci wysoko zalegających równin. Równinność sprawia, że strefy klimatyczne są zwarte i jednolite, nie zakłócone przez obecność i przebieg łańcuchów górskich, jak to ma miejsce na innych kontynentach. Jedynie wysoko wznosząca się Wyżyna Wschodnioafrykańska modyfikuje zasięg klimatu równikowego ograniczając jego strefę do wybrzeży Zatoki Gwinejskiej i Kotliny Kongo.
Pierwsze znaczenie dla kształtowania się opadów posiada krawędziowe obrzeże kontynentu afrykańskiego. Spełnia ono rolę podobną do góry. Masy powietrza zrzucają tu wiele swej wilgoci i do wnętrza lądu docierają już znacznie wysuszone.
W kształtowaniu się warunków opadowych i termicznych wybrzeży afrykańskich nie bez znaczenia jest układ prądów morskich na Oceanie Atlantyckim i Indyjskim. Zachodnie wybrzeża Afryki opływają chłodne prądy - Kanaryjski i Benguelski. Działają one oziębiająco i nie przynoszą opadów (pustynia Namib). U wybrzeży Oceanu Indyjskiego natomiast z ciepłym Prądem Mozambickim związane są wilgotne masy powietrza, które w pasie krawędziowym dają obfite opady.
Na kształtowanie się klimatu Afryki wywierają więc wpływ następujące warunki geograficzne: położenie, wyżynny charakter lądu. równinność powierzchni, krawędziowe obrzeżenie kontynentu, układ prądów morskich i masywność lądów na północ od równika.
Na kształtowanie się więc typów klimatycznych Afryki decydujący wpływ wywierają trzy rodzaje mas powietrza; równikowe, zwrotnikowe i polarne. Z układami tych mas powietrza związana jest ilość i rozmieszczenie opadów. Stały się one podstawą klasyfikacji klimatów.


by google

12.10.2005
17:39
[7]

eJay [ Gladiator ]

O, cos mi sie porabalo. Mialo byc wschodni, a ja przeczytalem zachodni:)

AGArtha ma racje. Wyzyna modyfikuje nieco klimat na tym obszarze i ogranicza zasieg lasow w strefie.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.