sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Buuum!
Wyjątkowo romantyczny tytuł jak na informację o supernowej, prawda? ;-)
W każdym razie mam nadzieję, że informacja zainteresuje kilka osób, gdyż tak bliskie wybuchy supernowych, na dodatek w tak słynnych obiektach, nie zdarzają się zbyt często.
Otóż kilka godzin temu poinformowano o odkryciu supernowej (typu II, gdyby ktoś pytał ;-) ) w słynnej galaktyce M51 w Psach Gończych. Zdjęcie tej galaktyki sprzed eksplozji macie obok, w linku wysokorozdzielcze zdjęcie wykonane przez teleskop Hubble'a (uwaga, JPEG ma ponad 100 MB!).
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Tak wygląda zdjęcie potwierdzające odkrycie - supernowa znajduje się u nasady kreski.
Soll [ Protagonista ]
Piękne..
snopek9 [ Legend ]
Troche odbiegne od tematu...
Kiedy ten "stateczek" NASA trafi w komete? podobno bedzie mozna to oglądac nawet za pomoca lolnetki...
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-06-30 22:47:05]
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Za pomocą amatorskiego sprzętu supernową będzie raczej trudno dostrzec, ale może to wydarzenie skłoni kilku romantyków z lornetkami do wyciągnięcia swoich sympatii na jakieś wzgórze w wakacyjną noc. W przerwach ;-) można wówczas poszukać galaktyki M51 - powinna być dobrze widoczna przez lornetkę. Dla chętnych - w załączniku mapka.
Soll [ Protagonista ]
snopek --> A nie Lornetki?
Mazio [ Mr.Offtopic ]
patrzac na to zdjecie mam wrazenie, ze Wszechswiat wiruje do przodu...
Yisrael [ Pod Mocnym Aniołem ]
Pierwszy raz widzę jpg 100mb, zatem ściągam, będzie fajna zabawa :) .
iNfiNity! [ 760Li ]
100 mb? masakra :)
ja się właśnie ostatnio zastanawiałem trochę nad tematami życia we wszechświecie i wyszło mi, że życie musi gdzieś być! nie mówie tu o żadnych inteligentnych formach, ale np. o bakteriach...
...przecież, tylko w naszej galakatyce są miliony gwiazd - załóżmy, że 1% z nich posiada planety. a galaktyk są przecież również miliony :-) !
tylko pewnie zanim dowiemy się prawdy, to wybijemy się nawzajem
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Tak się spieszyłem, żeby się nikt nie dopisał... Ech, Wy... ;-)
snopek9, buuum w kometę Tempel-1 będziemy mieli za około cztery dni, czwartego lipca.
golmann [ ogame ]
buuum
bialy kot [ Generaďż˝ ]
Co do Deep Impact, to slyszalem ze ma byc nawet transmisja "na zywo", aczkolwiek nie bardzo orientuje sie gdzie konkretnie i czego mozna sie tak wlasciwie po tej transmisji spodziewac.
Regis [ ]
Heh, moze to troche nie na temat, ale bardzo podoba mi sie to co robi yavor - jego entuzjazmem w dzedzinie astronomii moznaby zarazic calkiem pokazny tlum ludzi :) Najpierw wschody (zachody? sorry, ale nie pamietam :P ) slonca na marsie, a teraz wybuch supernowej :) Dostrzega piekno i probuje nim zainteresowac ludzi tam, gdzie niektorzy nic nie widza :P Pozytywnie zakrecony gosc :)
<---- yavor
Co zas sie tyczy fotek - kiedys sobie obiecalem, ze jak soe przeprowadze za miasto (teraz mieszkam na obrzezach, ale to wciaz za blisko), to tak szybko jak sie da kupie sobie porzadny sprzet do obserwacji kosmosu na amatorskim poziomie. Moze takich rzeczy nie zobacze, ale inne piekne - owszem :)
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Co do transmisji ze zderzenia z Tempel-1, nic nie wiem, choć pewnie czołowe serwisy informacyjne w USA będą to relacjonowały na żywo (wszak walą w tę kometę z okazji Dnia Niepodległości). Obserwacje wizualne, nawet przez lornetki, prawdopodobnie w ogóle nie pozwolą dostrzec efektów zderzenia. Być może później dzięki temu zderzeniu Tempel-1 będzie nieco lepiej widoczna, ale i tak to "nieco lepiej" będzie najprawdopodobniej oznaczało ledwie widoczną w lornetce, zamgloną plamkę.
sehhs [ Soul Master ]
A ja mam na dysku jeszcze większe zdjęcie :P Zajmuje 325Mb i ma wymiary 30000x15000. Też zrobione przez NASA, ale przedstawia naszą planete.
^_^czacha^_^ [ skateboarding is my life ]
100mb?? :O pierwszy raz słyszę :O zatem ściągam z ciekawości :)
legrooch [ Legend ]
Tymi wypowiedziami masz yavor plusa. Poważnie.
Wreszcie się zebrałeś i gadasz konkretnie bez rzucania się :)
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Regis:
Wiesz, naprawdę polecam zabawę w obserwowanie nieba. Zresztą nie trzeba mieć wyrafinowanego sprzętu. Pamiętam, że gdy pierwszy raz przez tandetną, teatralną lornetkę zobaczyłem Hiady - gromadę otwartą w Byku, niedaleko Plejad - aż się chciało wypowiedzieć owo słynne "Oh, my God, it's full of stars!" Bowmana. Godzinne leżakowanie na pomoście w okresie maksimum Perseidów także pozostawia niezłe wspomnienia. Ostatnio naliczyłem coś koło pół setki meteorów w bodaj 20 minut, wynik naprawdę przyzwoity.
A gdy ma się jeszcze dobrą lornetkę... Właściwie wszystkie obiekty Messiera można sobie pooglądać. Do kompletu wystarcza odrobina pasji i jeden z wielu darmowych programów wyświetlających niebo. Zresztą - i tego nawet nie trzeba. Na przykład teraz, tuż po zachodzie Słońca, pięknie jest widoczna Wenus, tuż obok Merkury i Saturn (no, te to trzeba już się postarać wypatrzyć).
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
legrooch, jam zawsze ugodowy facet. Dopóki ktoś nie mówi mi, jak mam żyć :-P
kajojo [ Wersenian disodowy ]
A jak się chciałbym spytać czym różni się ta czarna plama (będąca supernową) od innych czarnych plam na drugim obrazku? Ja jakoś nie widzę, żadnej różnicy, ale może za ślepy jestem ;)
Conroy [ Dwie Szopy ]
No, naprawdę ładne. 100 megowe zdjęcie też może być świetne, już ściągam.
Kurcze, zaczynam się zastanawiać nad zakupem jakiegoś teleskopu. Naprawdę yavor, swoim zamiłowaniem mnie zaraziłeś. Z wątku o architekcie mało zrozumiałem, ale czytało się go świetnie. Z tym jest podobnie, wrzuciłem parę "Twoich" stron do ulubionych. Dzięki!
Regis [ ]
yavor --> Ja juz w swoim czasie bylem mocno napalony na kupno amatorskiego teleskopu (takiego za 1000-1500 zł) po tym jak na wakacjach na odludzi obserwowalem niebo przez lornetke. Tam wszystko bylo widoczne wprost idealnie. Widok niesamowity. Pojechalem tam poplywac i wygrzewac sie na sloncu, a skonczylo sie na tym, ze przez 4 ostatnie (pozno sie tym zainteresowalem, niestety) dni spalem w dzien do 13.00-14.00, a w nocy do 3.00-4.00 siedzialem i gapilem sie w gwiazdy. Niestety, po powrocie do domu, a na szczescie jeszcze przed zakupem pozyczylem naprawde pozadna lornetke od znajomego i zobaczylem co przez nia widac. Niestety - niewiele. Pomijam juz to, ze przez dwa tygodnie nie bylo ANI JEDNEJ nocy z czystym niebem (pomimo ze bylo lato), ale nawet jesli byly jakies czyste skrawki, to łuna miasta sprawiala ze wszystko bylo widoczne ledwie-ledwie... Dlatego z zakupami i obserwacjami wstrzymam sie do przeprowadzki, czyli pewnie jakies 5-6 lat :)
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
kajojo:
Wykrywanie supernowych polega na porównywaniu dwóch zdjęć tego samego obiektu zrobionych w pewnym odstępie czasu. Tę supernową na owym czarno-białym zdjęciu wykryto właśnie w ten sposób: wykonano zdjęcie, po czym pobrano zdjęcie referencyjne (zrobione wcześniej) i odjęto jeden obrazek od drugiego. Tym, co zostało, były szumy i... supernowa. Możesz w ramach zabawy w programie graficznym wczytać to 100-megabajtowe zdjęcie i obrócić je tak, aby gwiazdy pokrywały się z gwiazdami na owym zdjęciu czarno-białym. Dzięki temu namierzysz dość dokładnie obszar, w którym znajdowała się gwiazda, która wybuchła. Nie sądzę jednak, aby nawet na tym 100-megabajtowym zdjątku dało się zidentyfikować dokładnie tę samą gwiazdę, ale... kto wie. Można przypuszczać, że astronomowie będą próbowali znaleźć tę gwiazdę. Jest to nawet bardzo prawdopodobne, gdyż dostarczałoby cennych informacji o ostatnich chwilach gwiazdy przed wybuchem. Musimy jednak poczekać, aż taką identyfikację przeprowadzą specjaliści. Choć możesz spróbować sam i później porównać z oficjalnymi informacjami, czy nadajesz się na astronomicznego Sherlocka Holmesa, czy nie :-)
A jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie supernowej już ładnych lat parę po wybuchu, polecam Etę Carinae.
Misiak [ Pluszak ]
Piekne, ale:
1. To była supernova czy będzie dopiero?
2. O co chodzi z tą kometą? Amerykanie coś specjalnie wystrzelili żeby się z nią zderzyło?
Pozdrowienia
...NathaN... [ The Godfather ]
Chyba nie chciałbym zobaczyć czegoś takiego z bliska. Nawet jakby dawali mi 1 000 000 $ nie poleciałbym w kosmos. Przeraża mnie troche :]
Yisrael [ Pod Mocnym Aniołem ]
Doszło. Bardzo to ładna rzecz jest :).
koqu [ forget-me-not ]
oh my God
M'q [ Schattenjäger ]
Przyjemnie się czyta takie wątki.
.:VeGo:. [ Dragon ]
Więcej takich akcjii :) (watkow)
bialy kot [ Generaďż˝ ]
Misiak: Poczytaj co pod linkiem. Swoja droga to strasznie mnie kusi, zeby obejrzec transmisje w NASA TV. Fajerwerkow raczej nie bedzie, ale skoro przegapilem ladowanie na Ksiezycu to jakos trzeba nadrobic ;)
goldenSo [ AnomaliA ]
@Misiak
Jak się domyślam ta supernowa była dawno temu, światło dociera z opuźnieniem
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Regis:
Niestety, w Polsce nie ma żadnej kultury ekologicznej jeśli chodzi o nocne niebo. Na Dzikim Zachodzie instaluje się w miastach specjalne lampy uliczne, które redukują ilość światła wysyłanego do góry i generalnie coraz częściej uwzględnia się świetlne zanieczyszczenie nieba w projektach architektonicznych. Wszystko pod romantyczną ideą: ocalenia obrazu Drogi Mlecznej dla przyszłych pokoleń. W końcu, u licha, jest coś bardziej romantycznego od wyciągnięcia dziewczyny na nocne baraszkowanie w polu pod niebem przeciętym Drogą Mleczną? No nie bardzo mam kontrkandydatów do tej propozycji ;-) A prawda jest taka, że nawet relatywnie niewielka wiocha o nazwie Bydgoszcz skutecznie utrudnia obserwowanie połowy nieba w promieniu... 30-40 kilometrów.
U nas, niestety, w ogóle się o nocne niebo nie dba. Łuna w miastach nie pozwala dostrzec praktycznie nic prócz poświaty sodówek. Warszawiacy to już chyba niedługo nawet nie będą Księżyca widzieli ;-)
Misiak:
Supernowa była. Prawdę mówiąc, wybuchła jakieś 23 miliony lat temu. Cóż, czas jest rzeczą naprawdę względną, jak widać, bo dla nas to jest teraz.
Co do komety, leci sobie od pewnego czasu sonda Deep Impact, która prócz części badawczej zawiera kilkusetkilogramowy "ciężarek", tzw. impaktor. Tuż przed zbliżeniem do komety impaktor oddzieli się, sonda wykona manewr omijający kometę, a impaktor wręcz przeciwnie - ma niewielkie silniki, które pozwolą mu precyzyjniej trafić w cel. I przywali w kometę z prędkością rzędu coś koło 40 tysięcy kilometrów na godzinę, co potencjalnie może utworzyć krater wielkości mniej więcej stadionu piłkarskiego.
Regis [ ]
yavor --> Warszawiacy to już chyba niedługo nawet nie będą Księżyca widzieli ;-)
ROTFL :D
A to ze gdziekolwiek istnieje cos takiego jak kultura ekologiczna dbania o niebo, to nawet nie wiedzialem - przyznam ze dosc ciekawa rzecz, bo zawsze mi sie wydawalo, ze wszyscy "rozwinieci" (w sensie: kraje) maja niebo gdzies i im wisi czy cos widac, czy nie :)
Misiak [ Pluszak ]
goldenso--> wiem wiem, ale trochę nie mogłem zrozumieć o co chodzi dokładnie, małe zamieszanie i trochę się pogubiłem :)
Javor--> dzięki :) teraz wiem że dobrze myślałem :) A co do komety to pierwsze słyszę :) Ah ci amerykanie :)
Piękna ta pierwsza galaktyka :) Żeby móc sęgnąć gwiazd... ehhh *wzdycha*
Conroy [ Dwie Szopy ]
No tak, ściągnąłem zdjęcie i okazuje się, że mam za mało pamięci żeby je zobaczyć :).
goldenSo [ AnomaliA ]
Jezus Maria! Jpeg mi sie tnie, czas zmienić kompa
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Regis:
Pod tym linkiem, u dołu strony, znajdziesz linki do innych stron dotyczących ekologii nocnego nieba. Kliknij sobie na przykład na link czeski i zobacz, jak Czesi dbają - czy też zaczynają dbać - o wygląd nocnego nieba. Jest nawet International Dark-Sky Association i szereg innych, zorganizowanych grup, które działają w wielu krajach na świecie.
Przyznam, że boli mnie fakt, że ludzie nie przywiązują wagi do tego, czy na nocnym niebie coś widać, czy nie. Prywatnie uważam, że widok nocnego nieba przeciętego wstęgą Drogi Mlecznej był jednym z istotniejszych czynników w kształtowaniu się ludzkiej świadomości. Na szczęście w Polsce jeszcze nie jest tak źle, a prywatnie mam dodatkowego fuksa, bo mieszkam w okolicy Borów Tucholskich, które należą do jednego z dwóch najmniej zanieczyszczonych światłem terenów w Polsce. Noc pośrodku Borów robi naprawdę niezapomniane wrażenie...
Misiak [ Pluszak ]
Jawor wpadnij do nas na wschód, do Białej Podlaskiej, nie jest źle z zanieczyszczeniami, to pozatym mamy świetną wodę :)
Zawsze kiedy jade na wieś ( od białej 40 km więc nie ma łuny) to zawsze przechodzą mnie ciarki kiedy patrze na to niebo z milionem gwiazd... brrr, piękne :)
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Ha, bo też masz szczęście i mieszkasz w obszarze mało zanieczyszczonym :-) A co do wody, znam takie jeziorka w Borach Tucholskich, że sam byś chciał tam przyjechać :-)))
W załączniku obrazek przedstawiający zanieczyszczenie nocnego nieba światłem. Niebo czyste jest tam, gdzie są obszary czarne. Czyli - niemal nigdzie.
Regis [ ]
yavor --> Robi wrazenie... negatywne niestety... Chociaz w sumie jestesmy i tak w lepszej sytuacji niz chocby Czesi... Masz gdzies taka mapke dla calego swiata?
Misiak [ Pluszak ]
javor--> dzięki :) kiedyś skorzystam z zaproszenia :) a co do wody to piszę o plywaniu tylko o piciu, Biała czerpię wodę z podkladów Jurajskich ( 6-8 km wgłąb) :))
Regis--> w sumie najlepiej ogląda się niebo chyba w Koreii Płn :)
Conroy [ Dwie Szopy ]
Trójmiasto czerwone :/. Tyle pocieszenia, że mam domek na terenie żółtym, chociaż i to nie jest zbyt dobrym wynikiem.
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Regis:
https://visibleearth.nasa.gov/view_rec.php?vev1id=5826
Tu masz nocne zdjęcia NASA. Grafika Europy z zanieczyszczeniem świetlnym obok. W internecie możesz poszukać stron związanych z "light pollution".
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Blah, było 2 KB za dużo...
iNfiNity! [ 760Li ]
mógłby ktoś dać linka do tego 350mb zdjęcia Ziemii?
SzPiEg_KF [ Konsul ]
oglądaliście niedawno na discawery o tej planecie Darvin 4
to z tego cyklu co przedstawiało przyszłość naszej planety?
piękne zdjęcia, ciekawi mnie wszechświat ale nie mam z kąd czerpać informacji tego typu
tsunami [ Made in USA ]
Ma ktos to duuuuze zdjecie Ziemi ? :-)
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Też poproszę. NASA ma co prawda zdjęcia rozdzielczości bodaj 21600x21600 na półkulę (1 km na piksel), ale zdaje się, że udostępnia tylko niższe, vide link u dołu (maksymalna to 8192x4096 dla półkuli).
Misiak [ Pluszak ]
Javor--> dzięki za te zdjęcie z 23:47 z wczoraj, zobaczyłem że akurat tak gdzie wyjeżdzam na wieś. mam "zdrowe" niebo :)) hihi, tj wiesz gdzie jest Biała Podlaska?
GROM Giwera [ Sołdat ]
Panowie coś jest nie tak z tym plikiem.. 4 raz podchodze do ściągania tego pliku (w 3 różne lokacje zapisywałem plik) Zawsze mi się zatrzymuje na 29,3 mb.. co jest? :/
Gotman [ Paladyn ]
ooo mam to zdjęcie na Pulpicie ;)
świetne
dałeś to zdjęcie dosyć dawno tremu, gdy wybuch jeszcze nie był widoczny. Masz zdjęcie 'odświerzone'??
a propos >> ile to lat świetlnych od nas??
bo czytam teraz książkę Marksa 'W objęciach kosmosu" i tam jest ciekawie przedstawiony problem wybuchu supernowej niedaleko ziemi. Autor pisze o konsekwenacjach takiego wybuchu na Ziemi :)
goldenSo [ AnomaliA ]
@Misiak
U mnie woda w kranie nie różni się zawartością od butelkowanej ... (Ełk)
Gotman [ Paladyn ]
a tak poza tematem>>Yavor-niedawno pisałeś o roju Bootydów, który miał być widoczny pod koniec czerwca. Szukałem we wszystkich dostępnych mi źródłąch informacji i nic o talowym roju nie znalazłem. Jak byś mógł, to napisz cos więcej o Bootydach :)
Opcja 2: Ty nic takiego nie pisałeś, tylko mi się przywidziało.
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Gotman:
Tak, to zdjęcie, do którego link podawałem jakiś czas temu, wykonane z okazji kolejnej rocznicy działalności teleskopu Hubble'a. Nowszego zdjęcia w wysokiej rozdzielczości nie ma, ale pewnie HST już je robi :-)
Co do oddziaływania supernowej na Ziemię, nie jest ono aż tak spektakularne, jak mogłoby się wydawać. Większym zagrożeniem wydają się błyski gamma - nawet kilkunastosekundowa ekspozycja na silny błysk gamma może spowodować zmiany w strukturze ziemskiej atmosfery, które zostaną zniwelowane dopiero po kilku latach. W tym czasie, bez ochronnej warstwy ozonu, w wyniku oddziaływania promieniowania kosmicznego, doszłoby do zmian genetycznych, które w konsekwencji mogłyby doprowadzić do wielkiego wymierania. Jest nawet dość prawdopodobne, że jedno z wielkich ziemskich wymierań zostało właśnie spowodowane przez błysk gamma.
Co do Bootydów:
https://news.astronet.pl/news.cgi?3208
Co do mało znanych rojów meteorów:
https://www.google.pl/url?sa=U&start=7&q=https://www.pkim.org/cyrqlarz/pdf/c165-okl.pdf&e=10342
Co do rojów meteorów w ogóle, poszukaj informacji na stronach International Meteor Organization.
Gotman [ Paladyn ]
oki dzięki
dziwne, codziennie wchodzę na https://news.astronet.pl/, a nie widziałem tego....:)
a co do oddziaływań..ta całą książka jest temu poświęcona i rzeczywiście, istnieje taka możliwość o której mówisz. Trzeba tylko się zastanowić, czy wymieranie w takim przypadku będzie długotrwałe (tak jak długotrwałe było wymieranie dinozaurów), czy też bardzo szybkie (jak np. mamutów) i trzeba sprawdzić błysk gamma (tzn.jak szybko niszczy komórki)
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Gotman:
Błysk gamma nie zabija bezpośrednio. Atmosfera chroni organizmy żywe przed jego oddziaływaniem. Błysk gamma zabija pośrednio: tak modyfikując ziemską atmosferę, że ta przepuszcza promieniowanie kosmiczne, które wywołuje zmiany genetyczne. Do tego dołóżmy zmiany klimatyczne i mamy śliczny obraz ogólnoświatowej katastrofy spowodowanej pozornie niewinnym, kilkunastosekundowym naświetleniem, po którym z pozoru nic się nie stało.
Gotman [ Paladyn ]
aż miło poczytać :)
a co do błysku gamma - jak dokładnie powstaje?
czy to coś jak rozbłyski słoneczne, czy może związane z wybychem nowej albo supernowej?
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Z tymi błyskami gamma to jedna wielka niewiadoma. Powiązano je z wybuchami supernowych, ale nie w każdym przypadku. Istnieją dwa typy tych zjawisk, krótkie i długotrwałe błyski gamma. Powszechnie przyjmuje się, że kryją się za nimi przynajmniej dwa różne mechanizmy fizyczne. Tym niemniej widziałem pracę sugerującą, że mechanizm jest jeden: wybuch supernowej, a różny czas błysku zależy od tego, czy wiązka jest skierowana dokładnie w kierunku Ziemi, czy trochę obok.
Prywatnie bardzo lubię koncepcję, w której główną rolę gra pewien masywny typ gwiazd. Jądro tych gwiazd w pewnym momencie zapada się, tworząc czarną dziurę - ale zewnętrzne powłoki gwiazdy jeszcze "nie wiedzą", że nie żyją :-). W rezultacie czarna dziura zaczyna pochłaniać materię, ktora spadając na czarną dziurę tworzy dysk akrecyjny (wewnątrz gwiazdy!). Z biegunów dysku wystrzeliwuje struga materii - ale że musi przedzierać się przez zewnętrzne powłoki gwiazdy, tworzy wąski kanał, sprzyjający kolimacji wiązki. Wreszcie wiązka przebija gwiazdę, rozrywa powłokę, następuje wybuch supernowej, a poruszający się z prędkością podświetlną skolimowany dżet generuje impuls promieniowania gamma.
Prawda, że ciekawy mechanizm? Kłopot w tym, że nie ma żadnej gwarancji, że jakoś bardziej prawdziwy od innych...
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
Trafiłem na dość wyraźne zdjęcie wspomnianej supernowej. Przy okazji: jej jasność rośnie i jest spora szansa, że da się ją wkrótce zobaczyć za pomocą dobrej lornetki.
golmann [ ogame ]
ale bedzie bummmm