Alcar [ Centurion ]
Pytanie do studentów filologii polskiej
Jestem jednym z tzw. nowych maturzystów i mam zamiar zdawać na filologię polską. W lipcu czekają mnie rozmowy kwalifikacyjne i chciałem zapytać się studentów tego kierunku czego one dotyczą. Wiem, że nowa matura itd. ale rozmowy były już wcześniej i chyba ich forma się za bardzo nie zmieni. Domyślam się też, że oprócz standardowych pytań typu dlaczego taki a nie inny kierunek, pojawią się też zagadnienia dotyczące języka czy literatury, ale najlepiej zasięgnąć informacji u osób, które takie rozmowy miały. Dlatego wszystkich dawnych lub obecnych studentów filologii proszę o jakiekolwiek informacje.
Cavca [ Konsul ]
na polonistykę UW nie było do tej pory rozmowy kwalifikacyjnej (przynajmniej od kilku lat) - był tylko test centralny z języka polskiego.
wysiu [ ]
Filologii nie konczylem, ale mam kumpla z liceum, magistra filologii polskiej. Przez 2 lata po studiach pracowal w fastfoodach, bo nic innego nie bylo. Tylko taka drobna uwaga.
Cavca [ Konsul ]
Kwestia szczęścia i znajomości...
ja jeszcze studiuję a pracę już mam (nie w McDonaldzie:P).
Prawda jest taka że teraz często pracuje się w innej branży niż się człowiek uczył.
eJay [ Gladiator ]
wysiu------>Nic nowego. Kazdy magister tak zaczyna, obojetnie po jakich studiach. No chyba, ze ma znajomosci.
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-06-28 15:08:54]
wysiu [ ]
eJay --> Chyba kazdy magister filologii.
Cavca [ Konsul ]
wysiu -> a po filozofii, technologii żywienia czy pedagogice?
wysiu [ ]
Cavca --> Pewnie tez. Orientuje sie w przedmiotach scislych, tam nie trzeba miec znajomosci, jesli jest sie dobrym w fachu.
Cavca [ Konsul ]
wysiu -> jeszcze Ci sprzedam ciekawostkę - w telewizji (i w mediach w ogóle) wolą zatrudniać teraz absolwentów polonistyki niż dziennikarstwa (naprawdę)
Alcar [ Centurion ]
Może ktoś jednak się wypowie w temacie?
DeV@sT@toR [ Senator ]
Alcar --------> Przecież to zależy od uczelni :)
Alcar [ Centurion ]
Niby tak, ale przecież nie pytam o to o czym dokładnie będzie ta rozmowa. Chodzi mi po prostu o to jak może wyglądać i czego tak ogólnie dotyczyć.
DeV@sT@toR [ Senator ]
Alcar ---------> Nie da się tego stwierdzić, to są studia, a studia to takie dziwne zjawisko, w którym przy tych samych danych wejściowych, może mieć wyniki odmienne o 180 stopni. Każda uczelnia ma inne zwyczaje i warunki, ba - każdy skład komisji pyta inaczej. Nie da się powiedzieć nic więcej ponad to co sam wiesz - gramatyka, literatura, zainteresowania w tych kierunkach itd. Na niektórych uczelniach patrzą bardziej na wykutą wiedzę, na innych na tzw. kulturę humanistyczną itd.
Jade^1 [ Konsul ]
nie pamiętam dokładnie, bo było to 3 lata temu, ale pytali o Wisławę Szymborską, ogólnie, o poezję, ale i tak skupiają się przede wszystkim na wynikach z matury
DeV@sT@toR [ Senator ]
Powiem Ci tak - u mnie osoby, które dobrze wypadły na pisemnym (analiza i interpretacja utworu) miały dużo łatwiej na ustnym. Pytania padały różne - charakterystyka jakiejś formy gramatycznej, omówienie głównych prądów epoki, co pan lubi czytać i dlaczego, ale też dużo bardziej konkretne i wymagające dość szczegółowej wiedzy - to zależało od a) przypadku b) humoru egzaminatorów c) wyników pisemnej części (to w szczególności - bo to sprawdza w pewien sposób potencjał, rozmowa jest tego kontynuacją - nieznanych faktów można się douczyć dość prosto, zdolności i szerokie horyzonty zdobywa się DUŻO trudniej). Masz zresztą listę tematów, jak sądzę.