GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Osadnictwo na prawie polskim (średniowiecze)

06.06.2005
17:14
[1]

leontheproffesional [ Pretorianin ]

Osadnictwo na prawie polskim (średniowiecze)

Pytanie zaadresowane do historyków, ludzi pasjonujacych się historią lub umiejących to uczniów -- jakie są cechy osadnictwa na prawie polskim?? za cholere nie mogę znaleźć ani na googlu ani na wikipedii - sa wszystkie prawa - oprócz polskiego - prosiłbym bardzo o pomoc - jutro mam z tego sprawdzian a nigdzie tego nie ma - HELP!!!

06.06.2005
20:30
[2]

leontheproffesional [ Pretorianin ]

lekki UP - to mi jest na jutro potrzebne - nikt z was na prawde tego nie wie??

06.06.2005
20:42
[3]

(:AllegromańkA:) [ Let's rock! ]

Cechy osadnictwa na prawie polskim:
-zwolnienie od świadczeń (kilka-kilkanaście lat)
-daniny na rzecz księcia
-uprawa gruntów za czynsz
-możliwość odejścia (wywiązanie się z powinności i zapłata za rozwiązanie umowy)

Osadnicy (ludzie wolni) zawierali z panem umowę dotyczącą wysokości pożyczki na zagospodarowanie, ilości lat wolnizny oraz stałej wysokości czynszu (początkowo dominuje czynsz w naturze, a później pieniężny).
Podczas zakładania osady na prawie polskim właściciel ziemski sam musiał zakładać osadę. W osadzie tej umieszczano na równych prawach gości jak i przypisańców. Przypisańcy była to ludność chłopska pozbawiona prawa opuszczania ziemi, goście zaś to ludzie wolni którzy z różnych przyczyn nie mogli się utrzymać na własnej ziemi. Ci ostatni mieli prawo opuszczać własność feudała, a wysokość ich zobowiązań i charakter określała umowa. Istnieli także "dziedzice" czyli chłopi wolni, niezależni od feudałów, posiadający drobną własność ziemską. Nowi osadnicy mogli swobodnie opuszczać grunt pański po wykonaniu umowy. Okres zwolnienia od świadczeń trwał od kilku do kilkunastu lat. Osadnicy zobowiązani byli płacić czynsz albo w naturze albo też w miarę rozwoju gospodarki towarowo-pieniężnej w pieniądzu.

06.06.2005
21:02
[4]

qweks [ The Believer ]

mi sie bardziej podoba na prawie nemieckim a przedmowca wyczerpal temat

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.