OzOr [ Konsul ]
Obnizenie dotacji dla dzieci słabo widzacych i niewidomych...
Ogladam Panorame a tu informacja ze ministerstwo finansow obnizylo dotacje dla dzieci slabo lub niewidzacych z 500tys. zł do 155tys. zł. Z powodu braku pieniedzy... Co wy o tym sadzicie?? Czy nie powinni sie wzac za obnizanie najpierw swoich pensji??

EwUnIa_kR [ Legend ]
jedno słowo mi się ciśnie na usta..
nie napisze bo -1

M'q [ Schattenjager ]
Tak jasne, uważaj, bo ktoś tam u góry poobcina swoje pensje...

Chacal [ ? ]
Sądzimy że w tym kraju juz nic nas nie zdziwi.
blood [ Killing Is My Business ]
ja sie pytam GDZIE TE PIENIADZE IDA ? ... " trzeba zacisnac pasa " - szkoda ze oni nie zacisna .... cholera jasna wszystko obcinaja, dotacje na wszystko co jest mozliwe, emerytom obcinaja, jedyne co podwyzszaja to podatki ... gdzie jest ta cala kasa ?!
Mazio [ Mr.Offtopic ]
o tak - stać nas na dotowanie polskiej kinematografii, stać nas na diety dla (p)osłów, stać nas na zmianę taboru samochodowego rządu, a nie stać nas na bycie ludźmi
na szczęście niedługo wyjeżdżam...
i tylko pozostającym współczuję

OzOr [ Konsul ]
Moze najpierw by sie wzieli za łapanie sk*&^%$ów ktorzy kradną po kilka milionow albo biora łapowy a nie biora sie za dzieci i jeszcze dzieci ktore sa niewidome. Acha i jeszce jedno pieniadze z tej dotacji przeznaczane byly na ksiazki edukacyjne da tych wlasnie dizeci!! SKANDAL!!!

KoKoT2003 [ Generaďż˝ ]
oni juz nie wiedza jak maja oszczedzac :/ najlepiej na obywatelach
Azzie [ Senator ]
Wszyscy krzycza ze maja dosc socjalizmu w Polsce i chca kapitalizmu pelna geba.
A jak robia kapitalizm i obcinaja socjal to zaraz wszyscy sie burza :) Ehhh polacy..

Gayardo [ Konsul ]
kheem
mam lepszy pomysł.... niech ludzie powychodza na miasta wsie itp i niech nastapi anarchia:/ kuna trzeba zwalczyc ten rzad:/ na wiejsą bomba! kto jest za?
Gayardo [ Konsul ]
kheem
mam lepszy pomysł.... niech ludzie powychodza na miasta wsie itp i niech nastapi anarchia:/ kuna trzeba zwalczyc ten rzad:/ na wiejsą bomba! kto jest za?
Gayardo [ Konsul ]
kheem
mam lepszy pomysł.... niech ludzie powychodza na miasta wsie itp i niech nastapi anarchia:/ kuna trzeba zwalczyc ten rzad:/ na wiejsą bomba! kto jest za?
Gayardo [ Konsul ]
kheem
mam lepszy pomysł.... niech ludzie powychodza na miasta wsie itp i niech nastapi anarchia:/ kuna trzeba zwalczyc ten rzad:/ na wiejsą bomba! kto jest za?
OzOr [ Konsul ]
Czy 500tys.zl to jest duzo?????????? Gdzie rzad kupuje samochody za ponad 100 tys?? Cholera tak nie moze byc!!!

Azzie [ Senator ]
Gayardo: masz racje. Jak bedzie anarchia to dotacje na biedne dzieci beda wieksze :D
Cainoor [ Mów mi wuju ]
Eh. Specjalny podatek utworzyli na kinematografie, a dla tych dzieciaków serca nie mają. Ot, łobuzy.
blood [ Killing Is My Business ]
gayardo chcesz anarchie ? teraz jest gorzej niz anarchia :P

OzOr [ Konsul ]
Czy mozna cos zrobic dla tych dzieci?? Czy mozna cos zrobic Dla tego kraju??
Mephistopheles [ Hellseeker ]
To już dobili wszystkich emerytów i rencistów, że nie mają z kogo zdzierać?
OzOr [ Konsul ]
Bo ja nie wierze we wspanialomyslnosc pani prezydentowej i jej fundacje!!!
Azzie [ Senator ]
Czemu szczur ma 4 nogi? :)
Zeby zdazyl przed emerytem do smietnika :)
OzOr [ Konsul ]
Azzie===> Powiem tak To starszne ale prawdziwe!!:(

Mortan [ ]
Azzie Ty wredny kapitalistyczny wyzyskiwaczu
erton [ Pretorianin ]
Azzie --> To kapitalizm (czy tam liberalizm) polega tylko na obcinaniu socjalu? Pomysl zanim cos napiszesz. A zabieranie tych i tak marnych pieniedzy niewidomym dzieciom to zwykle ... i jak tego nie rozumiesz to przykro mi.

Azzie [ Senator ]
Powiem Wam ze ja sie juz przestalem przejmowac tym co sie w tym kraju dzieje. Za slabe mam nerwy a nie chce przedwczesnie wrzodow zoladka dostac :)
Co mi zostalo? Nabijac sie z naszych kochanych politykow :) Bo czyz oni nie sa pocieszni? :)
Azzie [ Senator ]
erton: od czegos trzeba zaczac nie ? :)
a chyba nie oczekujesz kapitalizmu z tak duza opieka socjalna jaka mamy teraz. Bo nie oszukujmy sie: panstwo placi na rozne sposoby pewnie z polowie obywateli. Co jakas grupa spoleczna podniesie leb to dostaje jakas pomoc, znizke, dofinansowanie itp itd. Nic dziwnego ze robia sie z tego psie pieniadze na jednostke...

OzOr [ Konsul ]
Kude No nie moze tak byc!!! Dlaczego sie wogole tym nie przejmujecie??? Kazdy mowi ze jest zle ale nikt nic nie robi!!!
Azzie [ Senator ]
ozor: a co mamy robic? to ze sie przejmiemy i na forum popomstujemy na wladze to nic nie da... Ja sie do polityki nie wybieram ale jesli Ty chcesz isc to powiedz kiedy, zaglosuje na Ciebie.
OzOr [ Konsul ]
Tak mam zamiar isc na politytka i chcialbym cos zmienic ale wiem ze jest to malo prawdopoldobne!! W cos tzreba wierzyc!!!

Mortan [ ]
To kapitalizm (czy tam liberalizm) polega tylko na obcinaniu socjalu? Pomysl zanim cos napiszesz
Podoab mi sie ten tekst chyba go sobie walne do sygnaturki
sYs|yavor [ Generaďż˝ ]
To skandal, żebyśmy utrzymywali jakiś inwalidów. Niech zaiwaniają jak woły robocze, lenie jedne, i sami się utrzymują, a co! Kapitalizm jest, najlepszy ustrój świata, a Wam się socjalizm marzy? Wstyd!
Azzie [ Senator ]
Wlasnie! :) Kapitalizm albo smierc! :)))

gofer [ ]
Balcerowicz musi odejść!
erton [ Pretorianin ]
Mortan --> A walnij go sobie nawet pieczątką z ziemniaka na czoło, ale ostrzegam - chocbys do konca zycia stal przed lustrem i czytal to nie jestes w stanie zglebic intelektualnie tej sentencji :)
Azzie [ Senator ]
erton: nie zrozumialem tego co napisales ale cos czuje ze niezle mu pojechales! Damn! You're good!

erton [ Pretorianin ]
Azzie --> No coz, nie zebym sie chwalil, ale ukonczylem wysylkowy kurs dyskusji i retoryki Wujka-Staszka-Mistrza-Cietej-Riposty

gofer [ ]
erton - > ach, dowcip!
PS
*śmieje się*

Dunkan Mlodszy [ Majonez Kielecki ]
Pomysl poroniony i chory. I mowi sie, ze dozymy do zrownania standardu zycia niepelnosprawnych w roznych dziedzinach. Nawet jest taka ladna akcja "sprawni w pracy". A ty taki zonk. Szkoda slow, oszczedzaja na tu, gdzie nie powinno sie oszczedzac.

Azzie [ Senator ]
liczba rozpierdzielonych watkow +1 :)
Artur20 [ Generaďż˝ ]
No własnie, niektórzy się powinni nad sobą zastanowić. Ten socjalizm taki zły, ale jak komuś chcą odebrać jakieś dopłaty, to odrazu władza jest beeee, a dopłaty muszą zostać utrzymane, bo jak można je komuś odebrać. Studenci podobnie, ale gdy zabrano zniżki do biletów autobusowych (chyba 10gr. od biletu), to zaczęli organizować manifestacje.
erton [ Pretorianin ]
Artur20 --> Wyjasnie to tak, sa dwie drogi - albo nakladamy wysokie podatki i mamy rozbudowana polityke socjalna, albo mamy niskie podatki i uboga polityke socjalna. Dzisiaj przeczytalem dwie ciekawe informacje - podniesiono akcyze na olej opalowy (znacznie) i gaz oraz odebrano dotacje niewidomym dzieciom. Efekt jest taki, ze mamy wysokie podatki i uboga polityke socjalna i jest to sytuacja troche nienormalna.
Azzie [ Senator ]
ZADAMY ZMNIEJSZENIA PODATKOW I ZWIEKSZENIA OSLONY SOCJALNEJ DLA OBYWATELI!!! :)

Cainoor [ Mów mi wuju ]
Ten Azzie nie jest taki głupi ;)
Azzie [ Senator ]
erton: W polsce nie mamy ubogiej oslony spolecznej. Jest ona rozdeta do granic mozliwosci. Dofinansowanie powinno sie odebrac znacznej wiekszosci obywateli a skierowac ja tylko do tych naprawde potrzebujacych. Ale kazda taka proba konczyla sie najazdem na Warszawe i strajkami... Bo kto pozwoli sobie odebrac nalezne mu (w jego mniemaniu) pieniadze?
Soldamn [ krówka!! z wymionami ]
głupota, czyli na polski normalka :/. tylko nie wiem co ma do tego podatek na kinomatografie. jest wiele bezsensownych wydatkow w polsce, ale ten uwazam za dobry i potrzebny
Vader [ Senator ]
Azzie: Skoro jest tak rozdęta, czemu tak wielu zyje w ubóstwie ? Jakikolwiek by nie był, będzie dla Ciebie rozdęty za bardzo. W końcu jakikolwiek by nie był - ktoś zabierze Tobie by dać im. Zatem zawsze będziesz przeciw.
A twierdzenie "skierowac do najbardziej potrzebujących", to czysta demagogia. Próba nadania ludzkiej twarzy swoim poglądom. W końcu wiadomo, że niemozliwym jest ustalenie kryterium "prawdziwego potrzebowania".
erton [ Pretorianin ]
Azzie --> No jest tak rozbudowana, ze wszystkie niewidome dzieci dostaja w sumie na rok tyle ile kosztuje jeden rzadowy samochod ktorym poslowie jezdza po wodke podczas imprez, emerytom nie starcza czesto nawet na podstawowe lekarstwa, a jak zachorujesz to mozesz sie przejechac po kilku szpitalach i jak masz szczescie to trafisz na jakis ktory nie wykorzystal jeszcze limitow kasy na biezacy rok.
Azzie [ Senator ]
Vader: sprawa jest bardzo prosta. Suma wydatkow na opieke socjalna jest stala. Jesli korzystajacych z niej jest duzo to dostaja male kwoty. Jesli jest ich malo to kwoty sa duze. Chyba to jest jasne?
erton: Wiesz akurat te samochody mimo ze to przyklad bardzo medialny to jest to kropla (no moze kilka kropel liczac rowniez inne glupie wydatki) w morzu wydatkow. Inna sprawa ze akurat na te dzieci by wystarczylo...
Ale ogromna kasa jest pompowana w setki innych programow ktore z sensem nie maja wiele wspolnego, ot chocby utrzymywanie latami nierentownych kopalni, wyplaty ogromnej kasy dla gornikow ktorzy zmienia zawod i wiele wiele innych "pomyslow" ktore powstaly w przeciagu ostatnich 10 lat. Z reguly pod naciskiem strajkow...
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
Ale panowie, jeśli chodzi o system osłony socjalnej to w Polsce jest on bardzo rozbudowany i tu sie zgadzam z Azziem. Oczywiscie jak sie patrzy na libernalne kraje zachodnie to nasza opieka jest śmiechu warta, ale porównajcie sobie budżety państw. Australia ktora ma 2 razy mniej mieszkanców wydaje na opiekę zdrowotną i społeczną prawie tyle ile wynosi cały polski budżet !!! Polska jest krajem opiekunczym...jak na swoje mozliwości. Oczywiscie oszczedzanie 350 tyś zł na niewidomych dzieciach jest niesmaczne i budżetu nie zbawi, ale to chyba jasne.

Tofu [ Zrzędołak ]
A ja dla odmiany podziwiam pomysłowość naszego wspaniałego rządu. Pomyślcie - zabiorą górnikom, to znowu przyjadą i zdemolują Warszawę. Taksówkarzom - znowu korki w całym mieście będą i do sklepu po wódkę trzeba będzie na piechotę zachrzaniać. Studentom zabiorą to znowu demonstracje jakieś, protesty i po co im to. A takie ślepe kaleki to co im tymi białymi laskami zrobią - jak im ktoś rączek nie rozbuja to nawet lakieru na rządowej bryce nie zarysują przecież - plan genialny w swej prostocie. Jako następnych kandydatów do cięć budżetowych proponuję pacjentów hospicjów, ludzi ze stwardnieniem rozsianym, dzieci autystyczne oraz paraplegików.

Azzie [ Senator ]
Tofu: Exactly :)
Vader [ Senator ]
Azzie: Gdyby nagle spadla ilosc bezrobotnych o polowe, zasilki nie wzroslyby o polowe. Gwarantuje Ci. Nie wiem zatem skad bierzesz te rewelacje. :-)
Cainoor [ Mów mi wuju ]
Vader - Gdyby spadła liczba bezrobotnych, to może starczyłoby pieniędzy dla tych dzieci?
Vader [ Senator ]
Cainoor--> Pieniędzy dla tych dzieci starczyłoby i dzis. Ale do tego trzeba ekipy rządzącej, która używa mózgu do czegoś więcej niż tylko zapuszczania korzeni w stołek.
Cainoor [ Mów mi wuju ]
Vader - Co do tego nie ma wątpliwości, że ekipa rządząca to...
Jednak prawda jest taka, że mniej bezrobotnych = więcej pieniędzy na inne cele, racja?
KaPuhY [ Bury Osioł ]
opieka socjalna ??
tak, ale nie dla tych ktorzy powinni ja miec...
dzisiajszy przyklad... przyszedl do szpitala koles - a moze lepiej, przywiozlo go pogotowie. W sumie ubezpieczony bo dostaje jakistam zasilek, ale pijany jak swinia. robil burde, zostal zszyty i bez skrupulow odeslalismy go do izby wytrzezwien... dlaczego? bo zamiast zyc z zasilku to chlal i to w godzinach gdzie mogl szukac pracy - ot taki degenerat spoleczny zyjace na koszt panstwa i nasz oczywiscie..
Takim gnojom zabrac a oddac potrzebujacych - to tak chyba powinno wygladac

FoXXXMagda [ Pellamerethiel ]
Diety poselskie są tak wysokie, by posłowie nie szukali innych źródeł zarobku...
I co z tego? I tak szukają. Najlepiej zabrać policjantom, nauczycielom, rencistom, osobom ciężko chorym i dzieciom... bydlaki.

Tofu [ Zrzędołak ]
Ależ oni nie dla siebie szukają pieniędzy - oni to dla narodu wszystko, dla Polski, dla nas! To oni ciężko pracując wdowom i sierotom od ust odejmują, żeby się Tobie lepiej żyło, a Ty taka niewdzięczna... Wstydziłabyś się.
graf_0 [ Nożownik ]
Jeśli te kwoty są poprawne to to jest jakiś żart. 5000 tyś? w skali kraju? to pewnie z 10zł na dziecko a pewnie i tak część tej kwoty pożera przesyłąnie i mechanizm rozdziału.
Ja uważam że jeśli na poziomie rządowym ustala się takie drobne kwoty to jest jakaś pomyłka. Przecież to powinno być (i w przypadku dzieci niewidzacych na szczęście jest, nie martwicie się oni nie są pozbawieni pomocy) rozwiązywane na poziomie lokalnym - gminy, a może nawet szkoły.

Guderianka [ Konsul ]
Polska krajem opiekuńczym?śmiechu warte -więcej nie dodam. Polski system opieki społecznej robi z ludzi kaleki społeczne nieprzystosowane do życia. Choćby przykład zasiłku dla bezrobotnych. Z tego co wiem w innych krajach nie istnieją one w tak rozbudowanej formie bo większość pieniedzy przeznacza sie tam na aktywną walkę z bezrobociem- czyli szkolenia, organizowanie prac, przekwalifikowywanie. Dalej. Polski emeryt wymagajacy opieki może liczyc na 144 zł zasiłku pielegnacyjnego-w Danii ma on swego typu domy opieki, gdzie poziom medyczny, podejscie do takiego pacjenta jest lepsze niz w polskich "dobrych" szpitalach. Dalej-niepełnosprawni maja pełny dostep do kstzałcenia, nauki i leczenia, ulgowe przejazdy, wejścia na wystawy itp. W Polsce do niedawna kazde miasto miało odrebne przepisy odnosnie przejazdów komunikacja miejska a pkp? Otóz moi kochanie chcac pojechac z dzieckiem niepełnosprawnym pociagiem do lekarza trzeba miec skierowanie, zaswiadczenie aby móc kupic bilet dla dziecka i opiekuna ze znizka 78%. ale gdy to samo dziecko chce zobaczyc np. zoo i pojechac tam pociagiem to juz jest uznane za zdrowe bo płaci za przejazd tak jak kazdy inny. rzecz jasna opiekun nie ma zadnej zniżki. przykłady mogę mnozyc.
rzecz jasna odebranie dotacji dzieciom,-brak słów na komentarz:(

FoXXXMagda [ Pellamerethiel ]
Tofu---->Wybacz, że zwątpiłam w nasze wspaniałe, dbające o najbardziej bezbronnych państwo;D
mikmac [ Senator ]
Guderianka -->
pierdzielisz glupoty. Porownujesz Polske do Danii oraz innych krajow baardzo bogatych, co jest z samego zalozenia chore. Polska jest krajem BIEDNYM. Z tego zalozenia nalezy wysjc do dalszych dyskusji !!!!.
Dalej, w naszym kraju 27% spoleczenstwa zapiernicza na caly kraj - i nie jest to wina bezrobocia tylko. Nasze bezrobocie to jedna wielka fikcja. Ze 30% bezrobotnych ma sie calkiem niezle pracujac na czarno, kolejne 30% nie chce sie pracowac bo z oslon socajjnych maja raptem troszke mniej niz z machania lopata, jestem sklonny przyznac ze 30% bezrobotnych (czyli jakies 6% w wieku produkcyjnym) pracy znalezc nie moze.
Kazda wieksza grupa zawodowa w tym kraju ma prawo do wczesniejszej emerytury, z czego kazdy skrzetnie korzysta, potem dorabiajac na carno jako ciec lub sprzataczka. Panstwo na tym traci ogromne miliony.
Oslony socjalne sa rozdete do granic mozliwosci, jednoczescnie bedac rozdrobnione na malenkie czesci przez sama ilosc tych oslon. Wydatki stale przez to sa wyzsze o jakies 10% budzetu niz w innych krajach. I znow - trzeba podawac w % bo liczby rzecziste falszuja obraz - JESTESMY KRAJEM BIEDNYM.
Dlaczego mamy tak makabrycznie wielka ilosc firm w Polsce? Bo pracodawcy bandyci wymuszaja na pracownikach zakldanie wlasnych dzialalnosci gospodarczych aby zejsc z kosztow. A na czym to polega? Taki pracownik odprowadza podatki socjalne (ZUS) od najnizszej mozliwej stawki, placac podatki dochodowe od czesto kilkukrotnie wyzszej pensji. Na tym budzet Panstwa traci miliardy.
Prawda jest taka, ze aby cokolwiek zaczelo sie dziac musimy baardzo zacisnac pasa. Jestesmy biedni, i aby wyjsc z biedy nalezy przestac wydawac. I nie patrzcie na zarobki rzadzacych bo to jest smieszne. To korpla w morzu, a ja wole na tyle dobrze zarabiajacego polityka aby nie musial krasc.
twostupiddogs [ Generaďż˝ ]
Cainoor
"Jednak prawda jest taka, że mniej bezrobotnych = więcej pieniędzy na inne cele, racja?"
Niekoniecznie. Większości bezrobotnych nie przysługuje przecież zasiłek. Poza tym okres stażu pracy wymagany do otrzymania zasiłku to w tej chwili bodajże 1 rok. Spytaj Looza to ci powie chłopak zapewne.
All
Natomiast dziwi mnie, gdzie są nasi kochani zwolennicy odchudzonego państwa. Przecież dawanie kasy tym dzieciom to czysty socjal. Nieefektywna redystrybucja!. Państwo powinno utrzymywać jedynie wojsko, policję i sądy!
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
twustuppiddogs --> Nawet nie chodzi o kasę z ich zasiłków. Ale jeśli będą pracować (legalnie) będą również płacić podatki, pozatym zarobioną kasę muszą jakoś wydać, a teraz przecież wszystko jest obłożone jakimiś podatkami czyli dodatkowa kasa wpada do budżetu.
Vader [ Senator ]
mikmac -->
Vader [ Senator ]
mikmac -->
I nie patrzcie na zarobki rzadzacych bo to jest smieszne. To korpla w morzu, a ja wole na tyle dobrze zarabiajacego polityka aby nie musial krasc.
Takie myślenie jest niebezpieczne. Zacząć trzeba od tego, że morze składa się z wielu kropel. Kropla do kropli i zbiera się morze. Nie można zatem nikomu popuszczać, szczególnie rządzącym.
A dwa: Oni mają obowiązek moralny i prawny, by nie kraść. Gdybyśmy każdą grupę zawodową chcieli zbaezpieczyć przed korupcją, dając im niebotyczne wypłaty, to chyba nie musze mówić co by się stało.
Vader [ Senator ]
Twostupiddogs--> Zwolennicy siedzą cicho. Powód ?
- gdyby wypowiedzieli sprzeciw- wyszliby na niekonsekwentnych
- gdyby poparli obnizenie tych dotacji - wyszliby na moralnych degeneratow i nieprzyjaciol dzieci chorych. A tu przeciez chodzi o to, by swej chciwosci nadac filozoficzna i etyczna twarz a jednoczesnie nie stracic ani zlotowki. Dlatego w tej sytuacji najwygoniej jest im siedziec cicho.
Cainoor [ Mów mi wuju ]
Vader - Czytałem ostatnio newsa na Onecie, że Polska jest na szarym końcu jeśli chodzi o zarobki premiera i ministrów. To tak btw.
twostupiddogs - Buczo ma racja. Jak ktoś ma robote to bedzie płacił podatki = więcej kasy, right?
Poza tym, tylko najgorsze zdegenerowane szuje mają te dzieci w kokosie. I Ci zwolennicy odchudzonego państwa może mają jeszcze jakieś ludzkie odczucia. Wszystko z umiarem ;)

Illiridian [ Chor��y ]
A ja powiem inaczej, wolę, żeby w kraju mieli z czego obcinać, niż żebyśmy żyli w takiej Afryce gdzie PKB wynosi 0 na mieszkańca...
A tak poza tym to chyba już każdy wie że nasze władze to...
Vader [ Senator ]
Cainoor --> na szaym końcu :-) ? Przynajmniej tyle dobrze.
I Ci zwolennicy odchudzonego państwa może mają jeszcze jakieś ludzkie odczucia. Wszystko z umiarem ;)
Pewnie że mają uczucia. Ale tylko w stosunku do swoich dzieci i samych siebie. Nie przeceniach ich :-)
Mortan [ ]
No jak nie ma jak są :-) Wiec tak w tym momencie jestem przeciwko obnizaniu tych dotacjji i to nie jest zadna niekonsekwencja, bo reszta systemu to nie kapitalizm wiec i tak te kilkaset tysiecy nic nie da. Zawsze powtarzalem ze albo całkowita zmiana systemu albo prawie wcale, bo inaczej to padnie. Nie da sie powiedzmy wprowadzic prywatnej słuzby zdrowia bez preywatyzacji reszty panstwa. I chyba myslisz pojecia ja nie jestem chciwy, ja chce zeby kazdy płacił za siebie, chiwi to sa Ci ktorzy okradają swoich obywateli.
twostupiddogs [ Generaďż˝ ]
cainoor
Ja to doskonale wiem. Dlatego napisałem "niekoniecznie", a nie "mylisz się".
A co do wpływów z podatków to jest jeszcze jedna sprawa. Niektórym się tutaj marzy państwo bez żadnych podatków, a wtedy twoje twierdzenie jest calkowicie fałszywe.