-Stirlitz- [ Pretorianin ]
Forum CM: Kącik poetycki + zagadka
Poniższe wiersze polecam jako obowiązkową lekturę przed walkami w CMBB.
A tak przy okazji, kto potrafi podać nazwisko autora? To nie powinno być trudne pytanie.
DOWÓDCA KOMPANII STRZELCÓW - KOLEGANOW
Już kul poświstu nie słyszał,
schwytany w obręcz wystrzałów.
Dymów natarcia nie widział.
Był już w ciemności i ciszy,
gdy mówił garstce żyjących:
Gwardziści się nie cofają.
Zginiemy? - Naród zostanie.
On wszystko widzi i słyszy.
DOWÓDCA PLUTONU CEKAEMÓW - ZAJCEW
Jest w sercu życia ostatek.
Wystarczy jeszcze na słowo.
Ciężko do ziemi ze sobą
nie wymówione zabierać.
- Chłopcy, koniec już ze mną.
Nie będę nudzić przemową.
Proszę - przyjmijcie do Partii.
Chcę komunistą umierać.
KOMENDANT ZAŁOGI CZOŁGU - JAMBEKOW
Rażony termitówkami,
zakuty w ulic granit
czołg uwiązł. Nie ma odwrotu.
Płomień przez pancerz przesiąkł.
Dowódca zaintonował -
i cała załoga za nim:
"Bój to jest nasz ostatni..."
Potem dym zmieszał się z pieśnią.

mgk [ Generał - Pacyfista ]
Mam tylko jedno pytanie - dowodca i nie byl do tej pory w partii ?????

jaćwingus [ Pretorianin ]
licencja poetica - kurcze poryczałem się jak dzieciak...zapiszę się do partii...lżej będzie umierać ;)
-Stirlitz- [ Pretorianin ]
mgk--> Mam tylko jedno pytanie...
jaćwingus --> ..zapiszę się do partii...
Być może ten wiersz "przewierci" was jeszcze bardziej i co więcej pomoże rozwiązać zagadkę ;)
WSTĘPUJĄCEMU DO PARTII
Pytania brzmią ostro,
ale tak właśnie trzeba,
bo wybrałeś życie komunisty
i przyszłość czeka
twoich zwycięstw.
Jeśli jak kamień w wodzie
będzie twe czuwanie,
gdy oczy zamiast widzieć
będą tylko patrzeć,
gdy wrząca miłość
w chłodne zamieni się sprzyjanie,
jeśli stopa przywyknie do drogi najgładszej.
Partia. Należeć do niej,
z nią działać, z nią marzyć
z nią w planach nieulękłych,
z nią w trosce bezsennej -
wierz mi, to najpiękniejsze,
co się może zdarzyć,
w czasie naszej młodości
- gwiazdy dwuramiennej.

zarith [ ]
ja stawiam na broniewskiego... umiał wzruszać facet:)

jaćwingus [ Pretorianin ]
jak człek pogrzebie w googlu, to się okaże, że autorką tego ostatniego jest p. Szymborka...a te trzy pierwsze to chyba Gall Anonim ;)
-Stirlitz- [ Pretorianin ]
jaćwingus -->
Wisława Szymborska jest nie tylko autorką tego ostatniego, ale też trzech pierwszych. "Wstępującemu do Partii" pochodzi z jej drugiego tomiku "Pytania zadawane sobie" (1954) a ow chwytające za serce ;) liryki krasnoarmiejskie z pierwszego pt. "Dlatego żyjemy" (1952). Mam nadzieję, że nie zostanę oskarżony o podkopywanie autorytetu noblistki tym bardziej, że:
"Wiersze Szymborskiej to unikalna liryka o głębokiej refleksji, intelektualna, zawierająca często wyraźny podtekst filozoficzny. Jej twórczość charakteryzuje precyzja słowa, lapidarność, częste posługiwanie się ironią, paradoksem, przekorą lub żartobliwym dystansem w celu uwypuklenia głębokich treści. Autorka często porusza tematy o charakterze moralistycznym i rozważa egzystencjalną sytuację człowieka jako jednostki i zbiorowości ludzkiej." ;)
Na zakończenie polecam jeszcze dwa (w drugim zwaracam uwagę na motywy science fiction ;):
ŻOŁNIERZ RADZIECKI W DNIACH WYZWOLENIA DO DZIECI POLSKICH MÓWIŁ TAK:
Kruche bywają ściany domów,
gdy pocisk wojny godzi w domy.
Nie płaczcie polskie dzieci w schronach.
Będziemy oszczędzali gromów.
Nie chcemy ranić waszych miast.
Nie chcemy ranić waszych wsi.
Najszybszym frontem przez wasz kraj
będziemy tropiąc wroga szli.
Więc najmniej bomb. Więc najmniej zgliszcz.
Umiemy bardzo celnie strzelać.
Bo wiemy - gorzko się umiera
na dziesięć minut przed wolnością.
Nie jedna wolność to, lecz dwie.
Bliźniaczki. Siostry bystronogie.
Bo też i wróg, co tutaj wszedł,
nie jest jedynym waszym wrogiem.
Jest jeszcze wróg, co ojców karki giął,
młodość i starość im odbierał.
Za młodość i za starość ich
odpowie on przed wami teraz.
Dziś otwieramy wam nadzieję,
której wy jutro podołacie.
Niech was nie trwoży to natarcie.
Front jak wiosenny deszcz przewieje.
LENIN
Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał,
dla nadchodzących epok
stawiając mocny fundament -
grób, w którym leży ten
nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami
z nieznanych dziś jeszcze planet.