
slowik [ Legend ]
Aparaty cyfrowe: zdjecia, jaki kupić, porady : cz. 39
Troche linków:
https://www.foto.com.pl/ - ciekawy portal o cyfrówkach
https://www.dpreview.com/ - info o aparatach
https://www.steves-digicams.com/hardware_reviews.html - info o aparatach
https://www.fotohobby.net.pl/ - obszerny serwis traktujący o fotografii cyfrowej
https://cyfrowka.com/ - podobnie j.w.
https://www.foto-rzeszow.abc-service.com.pl/poradnik.html - poradnik co gdzie i jak
https://www.fotopolis.pl/ - newsy ze świata aparatów, ciekawe felietony (Mike Johnston) lecz kiepskie recenzje.
Sklepy:
https://www.agito.pl/ - jeden z najlepszych
https://fotoexpert.pl/ - sklepik nawet nawet ;-)
https://sklep.komputronik.pl/ - znany i dobry sklepik (i b drogi)
https://www.proline.pl/ - bardzo dobry sklep nie tylko internetowy
Galerie on-line:
https://www.plfoto.com/
https://www.deviantart.com/
Programy
https://www.mediachance.com/digicam/filtersim.htm - link do programu nakladajacego filtry na zdjecia
https://www.neatimage.com/ - jeden z najlepszych programów odszumiających
https://www.foto-freeware.de/noiseremove.php - automatyczny program usuwający szumy bezstratną techniką multisamplingu.
https://www.irfanview.com/ - przeglądarka graficzna (freeware)
https://www.gimp.org/ - program do obróbki foto (freeware, taki odpowiednik photoshop'a)
https://www.virtualdub.com/ - program do obróbki video (np. obracanie filmików wykonanych cyfrówką)
Multimedialna szkoła fotografowania National Geographic - podstawy fotografii na 4 cd'kach godne polecenia
SOFTCAM - program do przerabiania aparatu na kamerkę inetową
Filtry "sofware'owe"
Polegają na oszukiwaniu firmware aparatu przy dobieraniu balansu bieli(aby nasz aparat mogł takie coś zrobic musimy mieć mozliwość ustawienia recznego balansu bieli lub wlasnego ..)
Przykładowo:
-ustawienie balansu bieli na kartce koloru zielonego uzyskamy "filtr" czerwony
-różowa kartka - zielony
-żółta kartka - niebieski
i wiele innych ... :-) zawsze mozna nowe kolorki wykombinowac :D
Fotomaniacy i ich sprzęt
przeczytaj adnotacje na dole ..
1. Annatar - Canon PS G6 (Kingston 1GB HS, Akumulator Li-ion BP-511A), Canon PS Pro1 (Kingston 512MB HS, Li-ion BP-511A)
2. axelek - Konica Minolta Z2 (Kingston 256 mb + Panasonic 16mb , akumulatorki Duraccel 1800mAH, ladowarka Duraccel, pokrowiec)
3. Beaverus - Sony P-73 oraz Canon 350D (rózne do nich pierdoły )
4. brutu - HP850 (4xGP1600, 4xEnergizer2300, ladowarka GP, SanDisk 128MB, statyw Brillant 130, pokrowiec HAMA, tuleja + filtr polaryzacyjny kolowy i filtr UV)
5. Da5id - Sony DSC-P72
6. Dydas - Canon PS A75 (4x GP2300, 4x GP2100, PowerBank Quick 2, Kingston 256mb+Canon 32mb hs)
7. Golem6 - Sanyo VPC-S4 Xacti (Kingston 256 MB + 4xakumulatorki Albinar)
8. grzesiq - Canon PS A95 (4x albinar2300mAh + ladowarka,32 MB CF Canon)
9. graf_0 - Olympus Camedia C-770 UltraZoom + 128MB
10. Half-life - Canon PS A75 (GP PowerBank Rapid II - 4x2100, 512 MB Kingston, 32 MB Canon HS, statyw Bilora Action Line Top -170 cm-)
11. Hellcat - Canon PS A85 (8x GP2300, 4x GP2100, PowerBank Rapid II, Kingston 512MB, Canon 32MB HS)
12. hohner111 - Kodak CX7220 (4x Energizer 2300mAh + ładowarka)
13. Jablus - Canon PS A95 (4xEnergizer 2300mAh+ładowarka,512 MB Kingston+32 MB CF Canon)
14. K@mil - Canon PS A80 (4xGP2100, ladowarka, 256 Kingston + 32 Canon)
15. Kapitan KloSs - Olympus C-4000 ZooM (ładowarka + 4x GP 1800) + ScanDisk 128 MB + Olympus 16 MB + statyw
16. kamciu - Canon PS A95 (4x GP2100mAh + ladowarka,256 MB + 32 MB CF Canon)
17. Mayhem - Canon PS A75 (statyw Velbon DX-888 Digital, 4x Energizer 2300 mAh, 4x Sanyo 2500 mAh,Emos V1000, Kingston 256 mb hs + Canon 32 mb hs)
18. matisf - HP635 photosmart ( 1 x statyw, 4 x vvpow 2300, 2 x GP 2300, Kingston 128 MB i futerał skórzany :))
19. mcl007 - Canon PS A80 (256MB Sandisk, 32MB Canon, 4x Panasonic 1800, 4x Sanyo 2100, ladowarka, statyw 15cm, statyw 130cm, Exa 1a (lustrzanka) )
20. Mesiash666 - Canon PS A85 (Kingstone 256 MB +Canon 32MB + 4x GP 2000mAh)
21. Mnieteq - Canon EOS 300D Black (obiektywy EF-S 18-55mm USM, EF 55-200mm USM), Grip BG-E1, CF Kingston 512MB Elite Pro
22. Mogur/okix - Canon PS A75 (4x Energizer 2300mAh + ladowarka,512 MB + 32 MB CF Canon)
23. Piotrasq - Canon PS A60 (4x GP2100, PowerBank Rapid II, Toshiba 256mb)
24. Prezes_Krzychu - Canon PS A60 (4x GP2100mAh + ladowarka GP, 16 MB Canon + 20 MB CF )
25. poltar - Canon PS G6 (1 GB Kingston Elite Pro, 256 MB Kingston, statyw Velbon CX-mini, Velbon CX-440)
26. Regis - Kodak CX7220 (GP Power Bank Mini, 2x GP1300, 2x GP2500, Kingston SD 128Mb)
27. Rendar - Canon PS A95 (4x GP2500mAh + ładowarka, 512 MB Kingstone HS CF + 32 MB CF Canon)
28. Skype - Canon PS A95 (8xEnergizer 2300 + ładowarka, Kingston 256mb + Canon 32mb)
29. sliva - Olympus C-4040 (kilka filterków)
30. slowik - Canon PS A95 (4x Energizer 2300mAh, 4x aku noname + ladowarka,256 MB + 32 MB CF Canon)
31. SpaceCowboy - Canon PowerShot A75 (CF 32MB Canon, CF 256MB Kingston, 4x Energizer 2300 mAh, 4x Forever 2400 mAh, ładowarka Kkamnyang AV-705, pokrowiec Natural 2248 )
32. stanson_ - Nikon Coolpix 3700, SD Kingston 512 Elite Pro
33. Storm Shadow - Canon PS A95, Kingston 512 - S, Power Bank U-Smart + accu 4 x 2100 GP i 4 x Duracell 2300
34. Swidrygajłow - *nieszczęsny* Olympus C4000Z (pierdoły)
35. szatan - Olympus C-745
36. Tańczący na Zgliszczach - Konica Minolta Z1 (akumulatorki forever+ładowarka intercept, 256mb sd)
37. tigerkb - Canon PS A75 (4x Forever2400, ładowarka camplus, imho 256mb+Canon 32mb hs)
38. titanium - Canon PS A75 (2x statyw bilora, 4x GP2100, 4x GP1800, PowerBank Rapid II, Kingston 256mb+Canon 32mb hs)
39. Valtor - Canon PS A75 (4x GP2100, GP PowerBank Travel, 32MB Canon HS, 256MB Kingston, statyw Velbon DX-888)
40. Valturman - Fuji FinePix S602 (CF - 128 Kingston, 128 lead data; SM - 129 noname:), 16 fuji 2 x 4 panasonic 2000. 4 forewer 2400)
41. vult-q3 - Canon PS A75 (Sanyo nc-mqr02 - 4x2100, 256 MB Kingston, 32 MB Canon HS)
42. Weakando - Canon PS A75 (32Mb Canon HS, 128Mb Kingston, 4x Energizer 1300, 4x GP 2300)
43. w o y t e k - Praktica Super TL, Canon S-50
44. Xaar - Canon PS A95 (32MB CF Cannon + 256MB CF Kingston // 4x Panasonic 2100mAh + ładowarka // pokrowiec)
45. xMAXIMx - Konica Minolta A2 (1024 Kingston + 1xStatyw Velbon dx888 + 3xNP400 + ładowarka +12xCamelion 2500 + ładowarka + lampa Minolta program flash 5400HS + filtry Hama 49mm + wężyk spustowy 3m + pokrowce)
46. Yos_sarian - Canon EOS 300D (obiektywy EF-S 18-55, EF 28-90, EF 75-300 III USM, kingston 1GB)
47. zachary - Fuji FinePix S20 Pro (2 GB Microdrive Hitachi + 512 Kingston HS + filtry + aku 8 x 2400 forever)
Jeśli wyrażasz chęć dopisania się do listy pamiętaj ze to nie jest lista osób posiadających cyfrówke, ale chcących przedstawić swoje ciekawe osiągnięcia.
Tak wiec chcąc zaistnieć na liscie wystarczy, że pogrubisz swój wpis i pokażesz na co ciebie stać (nie chodzi tutaj bynajmniej o aparat ..)
Zaprezentuj ciekawe zdjecie a zostaniesz dodany
Linka do poprzedniej części:
Dessloch [ Senator ]
co powiecie o tym aparaciku:
PREMIER MDS 2, ZUM optyczny 2, matryca 4 mp, pamięć wewnętrzna 64 MB (+512 dokupie), dyktafon MP3 i nagrywanie muyzki z komputera, filmiki MPEG4, ekran LCD 1,5cala obracanz 270 stopni
cos kolo 130dolcow kosztuje..
titanium [ Generaďż˝ ]
Mesiash666 --> Tylko nie mistrzu :) Miszczu może byc jak już ;P
Konkretnego nie polecę bo nie znam przekroju tego segmentu rynku.
Te z pod linków są typowe i wyglądają ok :) Z tego co widzę mają kulkową - obrotową głowicę. Ten droższy ma jak widać jeszcze nogi teleskopowe - w praktyce bardzo przydatne.
Ja używam pokrowca Hamy - nie narzekam, wręcz przeciwnie :)
Rapid'a nic narazie nie pobije - ewentualnie nowe technologie, ale to kwestia pewnie jeszcze lat.
Slovik --> ooo, nie zauważyłem jubileuszu, Gratulacje :]
titanium [ Generaďż˝ ]
Dessloch --> nie znam wogóle takiego modelu, ale sam opis jasno wskazuje - ot, zabawka.

N2 [ negroz ]
titanium --> szefunciu, na jaki parametr w aparacie trzeba patrzeć, aby można było robić fotki obiektom poruszającym się dośc szybko? :)
Dessloch [ Senator ]
titanium--> zabawka ale taka bezuzyteczna?
chodzi w porownaniu do ceny czyli tych 455zł..
4mp to nie jest chyba tak malo strasznie, wiem ze 5mp to teraz standard ale 4mp to kiedys droga rzecz byla :P a zdjecia mam nadzieje ze nie sa jakies brzydkie na takiej matrycy?
N2 [ negroz ]
Dessloch ---> matryca to rzecz drugorzędna jeżeli chodzi o ilość Mpix
Rendar [ Senator ]
n2 --> Szybkość migawki. Im większa tym lepiej. W A95 nie jest źle 1/2000

N2 [ negroz ]
Rendar --> a 1/1000 to tez dobra wartość?
qaq [ Konkwistador ]
co sądzicie o aparacie canon powershot S1 IS
Rendar [ Senator ]
N2> no zależy jak szybko to coś się ma poruszać. Do biegających zwierzaków czy normalnie jadących aut powinno spokojnie wystarczyć.
A tak BTW to przezentuje moje dwa pieski. Zdjęcia z przed godzinki hehe.
Rendar [ Senator ]
I drugie
Rendar [ Senator ]
N2 -> Pobawiłem się dziś w plenerze zoomem cyfrowym i wyszło dużo ciekawiej niż te co widziałeś wcześniej. To jest z zerowym zoomem.
Rendar [ Senator ]
a to z max 3x + 4x cyfra
qaq [ Konkwistador ]
czy możecie gdzieś znależć parametry tego aparatu i powiedzieć czy jest dobry do robienia porządnych zdjęć?
titanium [ Generaďż˝ ]
N2 --> jasny obiektyw i dobra matryca.
Dessloch --> liczba mpx nie ma znaczenia, a jeżeli już mniej=lepiej.
qaq --> to zależy :) Ogólnie - w swojej klasie bardzo dobry.
titanium [ Generaďż˝ ]
qaq --> sprecyzuj pojęcie porządnych zdjęć.

N2 [ negroz ]
Rendar -->
dzięki Ci człowieku, fane zbliżenie czyli jakby licząc to razem 7x zoom :)
Dessloch [ Senator ]
titanium--> jakto mniej megapixeli = lepiej?
to po co robia aparaty z coraz wieksza liczba megapixeli? :P
nie czaje ocb :>
N2 [ negroz ]
chyba po to aby miec więcej klientów = chyt marketongowy
czytałem, że jeżeli nawet będzie matryca 10Mpix a kiepski obiektyw to gówno (za przeroszniem) a nie aparat

Rendar [ Senator ]
To sie właćiwie nie dodaje tylko mnoży więc nie x7 tylko x12. Tak piszą bynajmniej w instrukcji aparatu. Max zoom to 12x.
titanium [ Generaďż˝ ]
Dessloch --> jak słusznie zauważył N2 - głównie marketing :)
N2 --> 10mpx pakują już do komórek :)

Golem6 [ FatGorilla Slim ]
No to ja zamieszczam pare zdjątek z mojej dziesiejszej wyprawy :P
Fajne mi oko tu wyszło :P
1 ====>>>

Golem6 [ FatGorilla Slim ]
Typowe makro :O
2 =====>>>>

Golem6 [ FatGorilla Slim ]
I moje próby sfotografowania noża w locie :P
3 ===>>>

Golem6 [ FatGorilla Slim ]
Tu mi ten nóż całkiem fajnie wyszedł :P
4 ====>>>

Golem6 [ FatGorilla Slim ]
No i ostatnie. Próba czarno-białego sfotografowania rury, która jest w ziemi. Ale niestety nie bardzo mi to wyszło :(
5 ====>>>>
Czekam na opinie na temat tych fotek :P

titanium [ Generaďż˝ ]
Golem6 --> oko niezłe, niełatwo coś takiego ostro zrobić :)

N2 [ negroz ]
Golem6 -->
przy fotografowaniu noża w locie jak szybkiej migawki użyłeś?

Golem6 [ FatGorilla Slim ]
N2 ---> Szczerze mówiąc, to nie wiem :P Wkażdym razie użyłem trybu sportowego, do "szybko poruszających sie obiektów".
A dokładnego czasu miagawki nie ustawiałem, bo nie wiem jak to sie robi. I czy wogóle da się sie to w moim aparacie dokładnie ustrawic :P

N2 [ negroz ]
titanium, Rendar --->
ten Sanyo ma takie właściwości:
Rozdzielczość matrycy 3.9 mln pikseli (efektywnych) CCD 1/2.5"
Rozdzielczość obrazu 2288 x 1712,1600 x 1200, 640 x 480
Obiektyw odpowiednik 37 mm-105 mm dla 35 mm f/3.0 - f/5.0
Auto focus normal: 0.5m- nieskończoności;
macro: 0.02m
Zoom cyfrowy: 4x;
optyczny: 2,8x
Migawka 1/12000 sek. - 2 sek.
Tryb ekspozycji auto, -1.8EV to +1.8EV z krokiem 1/3 EV
Balans bieli automatyczny, 5 trybów
Monitor LCD barwny typu TFT, o przekątnej 1,8 cala, liczba pikseli 85 000
Pamięć karty SD i MMC
Format zapisu JPEG, Exif 2.2
Wbudowana lampa błyskowa auto, błysk automatyczny, manualny, redukcja czerwonych oczu
Złącza USB
Zasilanie AAA (2) batteries (NiMH)
Waga 185 g (bez baterii i karty)
Wymiary 91 (szer.) x 62 (wys.) x 31 (głębokość)
dokładnie to mi chodzi o migawkę, ma 1/12000 czyli lepsza od Canon'a A95, który ma 1/2000 (?)

titanium [ Generaďż˝ ]
N2 --> nie ma tak pięknie, migawka mechaniczna wyciąga standardowo 1/2000 sek, dalej jest już tylko elektroniczna nic nie warta w sumie :)
COBRA-COBRETTI [ Pretorianin ]
Dzisiaj byłem na wycieczce rowerowej i przywiozłem parę fotek.
To jedna z ciekawszych.

N2 [ negroz ]
COBRA --> co to za aparat?
COBRA-COBRETTI [ Pretorianin ]
N2---->To jest aparat SONY F-828

Golem6 [ FatGorilla Slim ]
N2 ---> Jeżeli ty opisywałeś mój aparat, a chyba go opisywałeś, to jestem z siebie dumny :P Sam nie wiedziałem, że jest taki niezły ten aparat. Zreszta przyrzekam, przeczytać całą instrukcję dokładnie. Na tyle dokładnie, że bedę mógł Ci potem odpowiedzieć na takie pytania jak np. o tą migawkę :P
Dessloch [ Senator ]
to jesli nie na mpixele patrzec to na co? :P
po czym poznac ze aparat bedzie robil dobre zdjecia? :) jkie parametry poza zumami najwazniejsze sa?
bartek [ ]
titanium, dzięki :)
Da się coś zrobić z tym, iż po wciśnięciu przycisku robienia zdjęcia muszę czekać długo, za długo? To tzw. AF, tak? To samo mam zarówno na automacie jak i przy manualnym ustawianiu sprzętu. Jeśli niewiele da się z tym zrobić - co za ok. 2000 zł możecie polecić? Zależy mi głównie na tym, aby wychodziły dobre jakościowo fotki, i abym nie musiał pstrykać z wyprzedzeniem kilkusekundowym (dziś leciałem dość szybko samochodem, i złapanie tych jadących w przeciwnym kierunku to prawdziwa mordęga - te kilka sekund to wcale nie przesada).
Mój sprzęt: Canon A70.
slowik [ Legend ]
bartek===>heh instrukcji sie nie czytalo ... lapiesz ostrosc i set wciskasz (przynajmniej tak jest u mnie .. a95) a aparat o ktorym mowisz moze byc g6 ;-) zalowac napewno nie bedziesz :D
titanium===>a no wiesz ze tak powiem chcialem pogrubc moj stary no ale ze soul nie chcial to wyszedl standardowy ... :P
bartek [ ]
slowik, ano nie, uczę się na własnych błędach, chociaż chyba będę musiał. Ino jednej rzeczy nie łapię - co mi z tego o czym napisałeś? Lecę w samochodzie ~150 km/h, z przeciwka załóżmy, że podobnie i co dalej? Namierzam go, wciskam SET i fota? ;) Toż bym był z 10 kilometrów za nim ;P
Odnośnie tego G6 - sprzęt bardzo mi się podoba, ale za niewiele więcej mogę mieć Canon Pro1, a po dołożeniu odpowiedniej sumki i EOS 300D... Ten drugi jest sporo lepszy od G6? Bo EOS z tego co wyczytałem, to rozumiem zjada w/w na śniadanie? ;)
abu [ Senator ]
sorki za umieszczenie w starym watku... juz wklejam tutaj :)
troche sie ostatnio dzialoo :))
1) mam pytanie: w a95 i karcie kingston 512 hs filmiki wykonane w rozdz. 640x480 zacinają się co jakis czas (chyyba co 10 klatek), jednak tylko te, ktore zrobilem kilka dni temu i dzisiaj przerzucilem do kompa.. te filmy ktore zrobilem 10 min temu dzialaja bez zarzutu..
co jest grane?
2) kupilem mikrofibre w Intermarche i... cholerne go*no tylko strasznie mi zamazalo obiektyw
czym to teraz naprawic? czy ta ktora kupilem mikrofibra to smiec? załączam jej zdjęcie
Kłosiu [ Senator ]
Troche dynamiki ;)
Kłosiu [ Senator ]
I troche statyki ;)

Pejotl [ Senator ]
Kłosiu - to wrzuć na Forum CM :) może pociągniemy jakiś wątek o kawalerii :)
smuggler -> tak a propos tego co napisałeś o czasach 1/60 to mi się skojarzyło jak mało się pisze o jasności obiektywów - laicy (w tym i ja:-) podniecają sie ilościa Mpixeli i zoomem. Patrząc na własne przygody z aparatem chyba najlepsze ujęcia straciłem i najwięcej czasu zmarnowałem czekając na to az przez chmury przebije sie jakiś promień słońca i mrugające 1/30 w okienku zmieni sie w solidne 1/60 czy 1/90 :-).
Z tym że cyfrówki mają tę jasność zupełnie niesamowitą za niedużą kasę - takie Fuji z f/2.8 na całym zasięgu zoomu - kilka lat temu w czasach analogów to by chyba były konkretne pieniądze?
titanium -> nie żebym się mądrzył ale do zdjęć w trakcie turystyki górskiej to IMHO zoom może się jednak trochę przydać... podejść nie zawsze można a i ujęcia z przeciwległego stoku doliny są często o wiele ciekawsze niż po podejściu do obiektu.
Tylko proszę na mnie nie krzyczeć jeśli napisałem coś głupiego - aparaty cyfrowe to znam na razie ze zdjęć w internecie :-)

slowik [ Legend ]
bartek===>co do tego pro1 nie jestem pewny ale eos to lustrzanka i w ktoej sam korpus nie wystarcza trzeba kilka conajmniej dobrych obiektywowo zeby robic dobre foty :-) (co ci z obiektywu ktory znieksztalca goemetrie ;-) ) pozatym licz sie ztym ze ten aparat to nie kompakt i do kieszeni go nie schowasz :D
co do tego problemu masz u siebie manual focus ?? (MF) no to urzyj go ;-)
abu===>tego tupu atrakcje charakteryzuje niepelnosprawna karta :P no chyba ze aparat potraktowac jakims polem magnetycznym i czesc danych no sie zawieruszyla ..
no tak mikrofibra :-) tylko
a) makrofiry paluchami nie mozesz dotykac bo zatluscisz mikrofibre a pozniej obiektyw
b) uwazaj bo od gory tluszczyk tez potrafi przejsc :P (skladaj na polowe i wtedy wycieraj :-) )
c) jesli juz kupuj "sterylne" w foliowych opakowaniach nie luzem bedziesz mial pewnosc ze sa czyste :-)
Pejotl===>z tego co wiem to za obiktyw jasny do analoga trzeba troche zaplacic .. ;-) szczegolnie do tego ze zmienna ogniskowa
ta 1/60 to wartosc wzgledna :-) jesli masz rece chirurga to mozesz i urzywac 1s ;-) (1/40 czasami przydaje sie zdjecia ciekawsze wychodza tylko ze wskazany statyw)
z ta jasnoscia to bym nie przesadzal czasami potrzea naprawde ciemny obiektyw i duza przeslone ...
do tego typu zdjec co podales wolalbym urzyc szerokiego kata nizeli duzego zoom'a ;-)
Pejotl [ Senator ]
slowik -> "z tego co wiem to za obiktyw jasny do analoga trzeba troche zaplacic " włąsnie o to mi chodziło, tylko niepotrzebnie mi się znak zapytania zaplątał na końcu :)
"ręce chirurga" - po wdrapaniu się na szczyt to ja miałem kłopoty żeby cokolwiek w wizjerze utrzymać :-) gwoli wyjaśnienia, nie obciążałem się czymś takim jak statyw...
co do kątów - owszem jak chcesz zrobić panoramę to tak, ale czasem masz konkretny obiekt: klasztor, ruiny zamku itp i masz do wyboru, albo zboczyć z trasy na "ładne" kilka godzin, wynająć helikopter :-), albo kupić teleobiektyw :)
hmmm... a ten ciemny obiektyw to do czegoś konkretnego?

titanium [ Generaďż˝ ]
Dessloch --> zajrzj do końcówki poprzedniego wątku.
bartek --> shuter lag w a70 to niecałe 0,2s Wcześniej musisz tylko ostrość ustawić i zablokować na stałe. W a70 - strzałka w dół 2x. Potem nie ma szans by cokolwiek uciekło :)
Instrukcji się nie czytało? :P
Pro1 imho jest gorszym wyborem niż g6, ale podkreślami IMHO. Zdjęcia robi jakby nie patrzeć pro1 nieco lepsze.
300D to zupełnie co innego.
abu -->
1.komp może nie wyrabiać jeżeli tamta scena była bardzo złożona - ilość fps zależy od złożoności zceny.
2. to dobra mikrofibra jest - jeżeli zamazało obiektyw znaczy, że było na nim pełno brudu - nieco wilgoci będzie potrzebne i zejdzie wszystko.
Pejotl --> od tego jest właśnie manual :)
Porządne aparaty korzystają z tych samych obiektywów co kilka lat temu i tu nic się nie zmieniło - jasność jest taka sama. A raczej współczesne obiektywy to spore uwstecznienie.
a kompakciki to inna historia - w ich przypadku można takie cuda robić, ale jakim kosztem...
zoom oczywiście, że może się przydać - temu nigdy nie zaprzeczałem - poprostu jego zalety giną w wadach.
swoją drogą zwróciłeś uwagę na bardzo ważną cechę dużej ogniskowej - regulację dynamiki - zapomniałem wymienić jej niedawno :P

slowik [ Legend ]
Pejotl===>statyw nie jest ciezki ;-) no chyba ze masz stalowy i wylany olowiem dla wiekszej stabilnosci ;-)
no jesli chcesz zrobic zdjecie z lotu ptaka nie bedac w powietrzu no to sie taki obiektyw przyda ...
szeroki kat wg mnie bardziej by pasowal do zrobinie teakiej fotki ;-) no ale z ziemi max 2.5-3m nad gruntem :P (wyzej nie dam rady rak wyciagnac no chyba ze na cos wejsc ...)
a te ciemny obiektyw sie przydaje chociazby zeby robic krajobrazy,zeby uzyskac inne efekty nizeli "standardowe" zdjecie wychodzi bardziej realne :-)

Pejotl [ Senator ]
titanium -> rozumiem ze manual po to zeby zrobić jak najmniej niedoświetlone ale nieporuszone zdjęcie i wykłócić sie potem z labem, żeby mi je "podciągneli", bo przecież sam manual światła mi nie doda :)
Ale to co napisałem wskazuje na kosmiczna zaletę cyfry - niezależnie od tego jakie zdjęcia zrobię, mogę nad nimi posiedzieć 1, 2, 3, ...10 godzin na kompie i powyciągać, powycinać i po-coś tam :) co się da.
Niestety jak pomyślę sobie że miałbym robić zdjęcia czymś o wyglądzie chromowanej mydelniczki z wystającą rurką to mnie odrzuca :) (fotografika podobno rozwija poczucie estetyki :-P )

Kurdt [ Kocham Olkę ]
Mam pytanie - jak zrobić takie typowe zdjęcie makro, żeby obiekt w pierwszym planie był bardzo ostry, a za nim wszystko się rozmazywało? W instrukcji do mojego aparatu wyczytałem, że jest to zależne od długości ogniskowej - im dłuższa ogniskowa, tym bardziej będzie wszystko za obiektem rozmazane.
Robiłem tak (ogniskowa to jest to "F" na wyświetlaczu mojego a75?), ustawiałem maksymalnie długą, ale on dalej wyostrzał cały obraz. Co robię źle? :)
titanium [ Generaďż˝ ]
Pejotl --> doda, doda, od tego jest :)
Kurdt --> Ogniskowa to zoom, f to przysłona.
Zoom powinen być teorytycznie jak największy, a przysona ustawiona na najniższą możliwą wartość.
H3ZEKI4H [ Homo Homini Lupus ]
mały link
https://vipphoto.ru/

slowik [ Legend ]
titanium===>Kurdt dobrze mowi ze f to ogniskowa (a fizyki sie uczysz :P) przeslona to f/x.x ;-)
H3ZEKI4H===>nie kazdy umie czytac po rusku (no ze tak powiem umiem :P) tylko po co ta stronka instnieje ?? :P i to wyglada na jakis sklep ... tylko ze obudowy ze zlota robia .... pff nic wielkiego ;-)
titanium [ Generaďż˝ ]
slowik --> już się jej nie uczę :)
W fizyce owszem, ogniskową też oznacza się czasem f, ale "na wyświetlaczu" a75 jedyne f to przysłona :)

Pejotl [ Senator ]
titanium -> tu mnie zabiłeś :) zawsze myślałem że "światło jakie jest każdy widzi" :-P
a reszta to matematyka pomiędzy wartością przysłony a czasem....
swoją drogą przypomniałeś mi stare czasy - aparat AMI 66 plus tzw "światłomierz" w formie kółka do wyliczania przesłony i czasu... a jakie foty sie pstrykało :) oczywista czarno-białe na filmach ORWO... :)
slowik -> szeroki kąt może i fajna rzecz, ale tego co przeglądam z rzeczy na które mogę wyrzucić kasę :) to i tak większośc ma 38mm po krótkiej stronie - szerokie kąty można strzelać do upojenia :) zauważyłem tylko finepix E500 z 28mm....

titanium [ Generaďż˝ ]
Pejotl --> a widzisz, cyfrowa matematyka jest nieco bardziej skomplikowana. Zapomniałeś o... regulacji iso :)
Najnowsze kompaktowe fuji'ki wyciągają bez zmróżenia oka iso 800, a lustrzanki 3200 :)
Tak więc światło nie jest takie jakim każdy je widzi, ale jakim widzą je wzmaczniacze w matrycy :)
A to wciąż tylko fragment opcji manuala :P
Znam to kółeczko - wymiatało :)
Zrsztą to wcale nie takie stare czasy, jeszcze do niedawna podobnych używało się przy lampach :)

titanium [ Generaďż˝ ]
zresztą jeszcze co do tego "światło jakie jest każdy widzi" - balans bieli dobitnie temu zaprzecza :D

titanium [ Generaďż˝ ]
i jeszcze co do "podciągania" - w epoce cyfry każdy może "doświetlić" lub "nasłonecznić" zdjęcie jak chce kilkoma kliknięciami w domu, laby oraz wszelkie wykółcania do giną w mrokach zapomnienia :)

Pejotl [ Senator ]
titanium -> 1) "zapomniałem" bo cały czas myślałem i pisałem o analogu, ale oczywiście masz rację - to jeszcze jeden z elementów większej wygody cyfry
3) no i właśnie dlatego ciągnie mnie ta cyfra, oj ciągnie, tylko że to szaleństwo jest - głównie marketingowe, jak sobie nie dać wmówić że potrzebuję lustrzanki za worek złotych albo co najmniej hybrydy z 8MPix i optycznym zoomem x12? :-)

titanium [ Generaďż˝ ]
Pejotl --> normalnie? :)
Nieco wiedzy i marketing nie działa :)
bartek [ ]
Dzięki, rzeczywiście pomogło :)))
titanium, wpadł mi w ręce ostatni numer Chipa i pierwsze miejsce objęła Minolta DiMAGE A200, małe porównanie:
G6: matryca 7,4 mln; ISO 50-400; ogniskowa 35-140 mm; zoom 4x/4,1x; przysłona 2.0-3.0/8.0
A200: matryca 8,3 mln; ISO 50-800; ogniskowa 28-200 mm; zoom 7x/4x; przysłona 2.8-3.5/11.0.
Wg gazety jakość zdjęć dla tej Minolty to 100%, dla G6 - jedyne 80%. G6 wgniata w fotel, ale Steve's Digicams nie znalazłem recenzji tejże Minoltki i nie mam pojęcia czy przypadkiem ktoś im nie posmarował? ;) Na papierze wygląda rzeczywiście genialnie :)
Odnośnie EOSa, to chyba sobie odpuszczę, za dużo z tym zachodu, a aprat ma być oprócz eksperymentów również na różnorakie wypady, kiedy niewiele jest czasu na wyciąganie takiej cegły i kombinowanie z obiektywami.
hitmanag [ Centurion ]
zupełnie nie w temacie.Jestem posiadaczen nikona 5400 i ogólnie jestem bardzo zadowolony z niego poza tym że bardzo długa trwa zapis na kartę i odczyt z niej.Chcę sie dowiedzieć czy jest wsród Was jakiś użytkownik lub ktoś kto wie czy to normalne w tym mpdelu czy to wina karty?(Kingston 512)
bartek [ ]
OK, mam Minoltę, patrzę :)
Odnośnie kompaktów - aparat i tak noszę zawsze na szyi, także gabaryty nie są tu specjalnym problemem, jeśli idzie o lustrzanki.
bartek [ ]
Pfff... z tego co widzę, to jakość fotografii z G6 jest sporo lepsza niż DiMAGE A200, nie wspominając o tym, że takie wodotryski jak ISO 800 chyba do niczego się nie nadają, bo szumy są tragiczne, zresztą już przy 400...
titanium [ Generaďż˝ ]
bartek --> lol, a200 nawet z a1 równać się nie może, co dopiero mówić o g6 :)
Ach ten Chip :) Najlepsze jest to, że w styczniu pisali dokładnie odwrotnie - G6 - 98%, a200 - 80% :)
buahaha :)
Non-stop na szyi? Powodzenia ;)
Już iso 200 jest w minoltach nic nie warte, ale w fuji iso 800 zapenia wciąż wysoką jakość :) W lustrzankach i do 1600 jest spox :)
bartek [ ]
No w sumie z takim niekompaktowym gównem na szyi nonstop, można się nabawić kontuzji ;)
Co powiesz na to (link - aparat w walizce - w sam raz na rodzinne wypady ;))? Chcę coś po prostu kupić i mieć wszystko w poważaniu na kolejne dwa lata. Cena ~znośna.
Canon A70 mi spokojnie wystarcza, ale powinienem zmienić już dawno, chcę coś lepszego dlatego, żeby nie być AŻ tak stratnym (A70 przez czas, który go miałem potaniał o 2/3 :)).
Kupić raz coś dobrego, i sprzedać za godną cenę po roku. Tylko w dziedzinie fotografii to w ogóle powariowali, musiałbym co kwartał sprzęt wymieniać, grrr.
Miał ktoś z 300D styczność? Jak to leży w łapie (choć z ręki za wielu fot robił nie będę)? Na fotkach wcale tak topornie nie wygląda... Na wakacje będzie w sam raz, bo na miejscu wypożyczamy samochód (w razie czego dopłaci się za przyczepkę - na Canona ;P) i siedzimy tyle ile nam się podoba, i gdzie nam się podoba, także fotek jak głupi, jak to było w przypadku A70'tki robił nie będę - na wszystko będzie czas :)
titanium [ Generaďż˝ ]
bartek --> Kup Leicę (+ ścianka), najlepiej jakąś starą. Aparat mały, doskonały i zamiast potanieć podrożeje gdy firma w końcu upadnie - w sam raz dla ciebie :)
Chcesz kupić dslr żeby nie być stratnym? Sorry, ale gdzie tu logika? 300D za rok nigdzie nie sprzedasz, chyba, że za grosze... Nikt nie będzie o tym kastracie pamiętał w czasach królowania taniego 350D...
I gdzie, powiedz mi, widzisz sens lub potrzebę zmieniania sprzętu co kwartał?
Pytanie o styczność z 300D to rozumiem pytanie retoryczne? :)
No i jak ma leżeć - jak lustrzanka :)
bartek [ ]
Jasnę, że widzę taki sens, co wiąże się z Twoim drugim akapitem - kupię 300D za 2000 zł i po wakacjach sprzedam za 1500 zł, za rok będzie wart 700 zł. To oczywiste, że czym szybciej sprzedaż, tym mniej stracisz.
Najwyżej dziś przelezę się do sklepu Canona i postaram się to cudo namierzyć, coby wiedzieć jak użytkowanie tego wygląda w praktyce.
Z tymi obiektywami to naprawdę aż taki problem? Nie można zrobić lustrzaną taką jak 300D fajnej fotki BEZ obiektywu, np. w trybie auto? Mówię o czymś porównywalnym do zdjęć jakie robi np. Canon G6. Aż tyle dłubania chyba przy tym nie ma, co przy zwykłej lustrzance? :)

titanium [ Generaďż˝ ]
bartek --> ja dalej sensu nie widzę :)
yy, jak ty wogóle chcesz zrobić fotkę bez obiektywu? :)

Pejotl [ Senator ]
titanum -> "yy, jak ty wogóle chcesz zrobić fotkę bez obiektywu? :)" no jak to, od tego ma tryb manualny :-) Słyszałem że prawdziwi twardziele to wszystko potrafią w trybie manualnym :-D W końcu żeby naświetlić zdjęcie to nawet body niepotrzebne - wystarczy kartonowe pudełko z dziurką :)
Ale poważnie to pewnie chodzi o jakiś zestaw z najtańszym obiektywem?
slowik [ Legend ]
mozna kupic samo body bez obiektywu kitowego ....

titanium [ Generaďż˝ ]
Pejotl -->
Fakt, że fotografia otworkowa istnieje i bardzo dobrze się ma, ale my tu o 300D mówimy chyba? :)
slowik --> kupić można, ale zrób tym zdjęcie :P
bartek [ ]
titanium, oh, zjadłem słowo - "DODATKOWEGO", mówiłem o tym, bez którego aparatu się chyba nie dostanie - 18-55 :) Byłem dziś w Fotojokerze i Media Markt - 3200 i 3400 zł. Buhaha ;) Jeszcze troche i miałbym za to dwa takie same ;)

N2 [ negroz ]
widzę, ze rozmawiacie o lustrzankach Canon, no to moze ja coś powiem, mój kuzyn ma dwa Canon'y Canon 300 D oraz Canon 300 EOS, jego foty możecie podziwiać na : www.brzostekfoto.prv.pl , robi zdjęcia swojej miejscowości gdzie mieszka. Moim zdaniem te aparaciki nie robia wyśmienitych fotek, chyba, ze on nie umie ich robić w co watpie od 3 lat bawi sie w fotografowanie itp. nie wiem nooo... sami oceńcie :/
Rendar [ Senator ]
N2 -> oblukałem kilka fotek z linku z działu przyrody i nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Fotki są całkiem ciekawe, miejscami troche są problemy z naświetleniem ale do przeżycia. Miałem w ręku EOSA 300-tke i jest to bardzo miły aparat.

N2 [ negroz ]
Rendar --> nie wiem :| może to ta niska rozdzielczośc odstrasza mnie, ale wydaje mi sie, ze jak na aparat za ponad 3 tysiące to słabo sie prezentuję :) no nie wiem może sie nie znam, ale tak widzą moje oczy o_0
liteon [ Legionista ]
Zdecydowałem się w końcu na aparat i po kilku rozmowach na forum m.in po przemyśleniach===> titanium ;) zakupiłem A 95. Mam teraz pytanko, odnosząc się do doświadczenia stałych bywalcow forum :). Ile fotek w max. rozdziałce włazi wam na kartę Kingstona 256 hs ? Bo wacham się między nią a 512 tylko cena 512-tki mnie dobija :(
Rendar [ Senator ]
N2--> A widziałeś te foty w pełnej rozdziałece? No bo na stronie to są ostro pomniejszone.
Liteon--> Nie wiem ile wchodzi na 256, ale ja mam 512 i w max ustawieniach w trybie auto wchodzi 200. Sądze, że jednak przy tym aparacie już warto doinwestowac w 512.

N2 [ negroz ]
liteon --->
i po co mówiłeś, ze masz A95 :P
teraz Ci nie dam spokoju jak innym użytkownikom A95, będe wypytywał o różne rzeczy - A ty bedziesz mi musiał odpowiadać ;)
co do karty mi by wystarczyła 256, zmieści sie spokojnie ponad 120 fotek :)
Rendar [ Senator ]
N2--> Zobaczy jak kupisz aparacik hehe. Tez tak myślałem i teraz nie żałuje, że mam 512. Najprostrzy przykład to kiedy zaczniesz się bawić w zdjęcia seryjne np. przyrody. Widziałeś zdjęcia kozy, które wklejałem? Przecież nie dogadywałem się znią, żeby tak fajnie stanęła dęba :-) Trzaśniesz pare seryjek i 50 zdjęć poleci w 10 minut.
N2 [ negroz ]
Renadar --->
Widziałeś zdjęcia kozy, które wklejałem? Przecież nie dogadywałem się znią, - LOL
tak widziałem je, każde zdjecie zrobione A95 dokładnie oglądam
no wiadomo masz rację więcej pamieci nie zaszkodzi a nawet lepiej :)
ale ja jak będe kupował (juz w lipcu) aparacik to zdecyduje sie na 256, z tego względu, że kasy szkoda... karty sa jak narazie drogie w Polsce :)
liteon [ Legionista ]
N2----> dopiero wczoraj co go kupiłem :), ale na wszelkie pytania w miarę moich doświadczen postaram sie odpowiadać :)))
Renadar----> no właśnie, tez myślałem o 512 pod kątem zdjęć seryjnych , łączonych panoram itp ale cena w sklepie mnie zmroziła 250 zł!!! ( wersja H.S Elite Pro bo taka mnie interesuje ), chyba,że przez Komputronik- 169 zł, ale to i tak drogo. 256 kosztuje tam coś koło 98 zł.

Rendar [ Senator ]
Na giełdzie w Stodole (Wawa) kupiłem za 150 zeta.

slowik [ Legend ]
N2===>lustrzanki sie charakteryzuja tym ze ich wlasciciel powinien wiedziec co robi a nie polegac na elektronice aparatu jak dla mnie ma duze klopoty z swiatlem ... chociaz niektore sa nawet niezle :-)
od urzytkownikow a95 sie odczep ;-) no chyba ze wstapisz w nasze szeregi :D
liteon===>na 256 wchodzi 210-220 zdjec w max rozdzielczosci i normalnej kompresji bez kompresji i max rozdzielczosc to wchodzi 120 .. ale i tak roznie to bywa raz jak robilem w nocy to zdjec wyszlo 0.5k :P
ale im wiecej pamieci tym wygodniej ;-) moze warto byloby kupic 1 gb :D
co do firm lepiej bierz sandisk'a i bez hs bo seria axx tego typu karty nie obsluguje (nie tyle co nie dzialajom co z tego hs porzytku nie bedziesz mial tylko wiecej zabulisz)
Rendar===>nie przesadzaj ;-) pamiec pewnie ledwie zey wyrabiala :D z zapisem jesli te 50 fotek wciagu 10 minut zrobiles :D
liteon [ Legionista ]
slowik ----> dzieki za info, chyba jednak na razie zdecyduję sie na 256 mb, bo wyleniałem z kasy po zakupie tego A95, pokrowca i ładowarki ;))). Oszczędzoną kasę dołożę do urlopu, na którym będę mógł w pełni cieszyć się robieniem fotek :))). Postaram się w przyszłości zaprezentować na forum owoc swoich fotograficznych wypocin ;)))

Rendar [ Senator ]
orany no przeciez przykładowo mówię. Ale jak mam te 512 to sie nie stresuje, że mi zbraknie.
liteon [ Legionista ]
Rendar-----> rozumiem Cię i stąd moje ciągłe wachania. Bo kurcze, na 2 tygodniowy wypad do " ciepłych krajów " może 256 nie starczyć :(

titanium [ Generaďż˝ ]
bartek --> zrobi się, zrobi nawet lepsze, ale możliwości będzie mniej.
N2 --> mi ta strona nie działa, ale jeżeli jest tak jak mówisz - nic w tym dziwnego - kiepski fotograf poprostu. Lustrzanka sama z siebie dobrych zdjęć nie zrobi, wręcz przeciwnie - gorsze niż kompakty.
liteon --> a po co co "elite pro"? :) To już nie lepiej zwykłego sandiska? :)
Na wypad do ciepłych krajów włącza się kompresję i zmniejsza rozdziałkę - fotek wejdzie z 1000 i będą wciąż bardzo dobre :)
liteon [ Legionista ]
titanium-----> OK, w takim razie niech będzie te 256mb i kompresja :)))

Rendar [ Senator ]
albo moze pożycz od kogoś jak masz karte, bo szkoda przegapić fajne foty
liteon [ Legionista ]
titanium----> zauważyłem,że większośc forumowiczów używa Kingstonów ,łacznie z Tobą :) stąd założenie,że są one lepsze, ew. "bardziej sprawdzone" od sandiska. Tak samo w sklepach dominuje Kingston równiez w tych internetowych jak np. Komputronik i ma pochlebne opinie. A jak wypada szybkość zapisu sandiska vs kingston elite pro ? Czy jest porównywalna? Bo jesli tak to rzeczywiście nie ma się co pchać w kingstony, które są droższe...
liteon [ Legionista ]
A co jesli chodzi o karty Pretec 256 High Speed - ceny porównywalne ?

.coma. [ Legionista ]
chciałam sobie kupic jakąś tanią cyfrówke. Którą z tych 4 mi polecacie??
https://www.allegro.pl/show_item.php?item=52459258
https://www.allegro.pl/show_item.php?item=52461424
https://www.allegro.pl/show_item.php?item=52454672
titanium [ Generaďż˝ ]
liteon --> kiedyś (daawno temu) kingstony były najlepsze, potem z dnia na dzień stały się najgorsze, a ostanio są średniawe - kwestia zmian rdzeni przez chciwego kingstona.
Swój cel osiągneli - dzięki cenie i starej marce są to karty dominujące na rynku.
Na chwilę obecną jakościowo jednak króluje Sandisk (i Lexar).
Zresztą karta HS którą masz w zestawie pod marką Canona jest w istocie Sandiskiem właśnie - o czymś to świadczy :)
Ja używam kingstona z tej najstarszej serii :)
Różnicy w szybkości w przypadku Canona a95 nie ma absolutnie żadnej.
titanium [ Generaďż˝ ]
liteon --> o pretecu niewiele wiem więc się nie wypowiadam :)
.coma. --> z wymienionych sens ma tylko i wyłącznie HP 320.
liteon [ Legionista ]
titanium----> thx :), no to teraz wiem na czym stoję ;)

.coma. [ Legionista ]
a nie lepiej dołozyc troche i wziąść ten??
liteon [ Legionista ]
Czy to możliwe aby akumulatorki rozładowały mi sie w Canonie po 15 minutach użytkowania? Kupiłem nowe wraz z ładowarką HAMA ( Delta 2/4 ), podejrzanie szybko się naładowały ( coś koło 1 godziny), potem wsadzilem je do aparatu, zgodnie z instrukcją potrzymałem w nim przez 4 godziny aby naładowal się wewnętrzny akumulator, właczylem aparat, chwilke się nim pobawiłem i ........dup...."change the batteries". Czy tak może byc przy pierwszym użytkowaniu ? A może akumulatorki są jakieś stare, długo leżały wraz z ładowarka na półce....?? Wsadziłem je ponownie do ładowarki i naładowały sie w jeszcze szybciej - pół godziny!!! Coś chyba jest nie tak, aż boję się je wsadzać ponownie do aparatu ....;)))
N2 [ negroz ]
>coma> ---> no ten już o wiele lepszy

.coma. [ Legionista ]
czyli co lepsze
https://www.allegro.pl/show_item.php?item=52459258
czy
https://www.allegro.pl/show_item.php?item=52461424
N2 [ negroz ]
ten pierwszy, jest nowszy :P
titanium [ Generaďż˝ ]
.coma. --> 433 jestt o wiele, wiele gorszy od 320. Tak jak napisałem wcześniej tylko i wyłącznie ten drugi ma jakikolwiek sens.
N2 --> daruj sobie pisanie takich bzdur
liteon --> aku by osiągnęły pełnię swoich właściwości trzeba sformatować.
Aczkolwiek mi się raczej wydaje, że kupiłeś złom poprostu ;)
liteon [ Legionista ]
titanium----> obawiam sie ,że masz racje co do tego złomu, chyba przejdę się do sklepu i kupię po prostu nowe aku, tym razem GP
.coma. [ Legionista ]
titanum--> a HP 435??
titanium [ Generaďż˝ ]
liteon --> dobry wybór, aczkolwiek nawet GP nie pokażą swoich pazurków w przypadku ładowarki Hamy...
Ale powinny chodzić ok, a to najważniejsze :)
.coma. --> 435 to to samo w sumie co 433 - nic wartego najmniejszej nawet uwagi.

Weakando [ Senator ]
Długi weekend i pobyt na działce :)
Weakando [ Senator ]
2
Weakando [ Senator ]
spajder

Weakando [ Senator ]
To mi się podoba :)
4

Weakando [ Senator ]
5
Narew

Weakando [ Senator ]
6
Wiewiórka

Weakando [ Senator ]
7

Weakando [ Senator ]
8 i ostatnie
wiewiór z bliska... prawie z ręki orzechy brała :)
Dydas [ Konsul ]
Weak ---> Ahh, ile bym dał za takie miejsce w centrum Poznania :) Wiewióra wyjątkowo spokojna! :)

slowik [ Legend ]
Weakando===>no wiewiopra niczego sobie tylko dlaczego aparat lapal ostrosc na poszycie ?? :P
Jablus [ Centurion ]
Witam
Wrzucę pare fotek z dzisiejszego pobytu na działce.
opinie mile widziene :)
No1=>
Jablus [ Centurion ]
No2=>
Jablus [ Centurion ]
No3
Rendar [ Senator ]
Weakando --> gdzie masz działke jeśłi wolno spytać, bo okolica mi chyba znajoma.

Weakando [ Senator ]
Rendar ---> Kawałek dalej za Serockiem, niedaleko miejscowości Różan. Gdzieś z 80 km od Warszawy, jadąc w tamte strony. Sama działka jest może ze 150m od Narwi.
Slowik ---> Wszystko z wiewiórą robiłem w kuckach żeby cholery nie przestraszyć do tego jeszcze komary mnie gryzły więc zdjęcia zrobiłem takie sobie :)

Pejotl [ Senator ]
POMOCY!!! :)
Czytam sobie od tygodnia specyfikacje i recenzje różnych cyfrówek i już boli mnie głowa - poratujcie :)
Najbliżej aparatu jaki sobie "wymyśliłem" jest Kodak DX 7440 - tylko że trudno go w Polsce kupić za poniżej 1000 zł - taką mniej więcej cenę sobie ustawiłem na sam aparat!
Zachęca mnie do niego:
1) zoom x4 - 33-132mm - nieco szerszy po szerokiej stronie niz najczęściej spotykane 38mm
praktyczny brak winietowania czy beczułkowania na końcu zasięgu
2) monitor LCD - 2,2", duża rozdzielczość 153 kpix, wyraźny w różnych warunkach oświetleniowych
3) potencjał rozbudowy - możliwość nakręcenia nań dość tanich (w USA - ciekawe jak w Polsce?) konwerterów x0.6 lub x2,0, szkiełka do makro oraz filtrów 37mm (tu o cenach ani dostępności nie mam pojęcia)
4) ogólnie dobra jakość zdjęć według recenzentów (aczkolwiek są trochę za "miękkie")
5) i niejako przy okazji potężna rozpiętość czasu migawki od 64s(!!!) do 1/1000 (czy to się wogóle przyda?)
Z innych marek wpadły mi w oko:
Sony DSC-S60 - 39-117 mm, duży 2" monitor 115 kpix (rozjaśniany w ciemnościach), czasy 30s-1/1000s, możliwość nakręcenia konwerterów (przy obiektywie z 39mm na szerokiej stronie to praktycznie konieczność).
Fuji Finepix E510 - 5MPix, 28-91mm (tak ten szeroki kąt mnie zachęcił), monitor LCD 2" - 154 kpix, konwertery (drogie) i filtry 43mm, słabe czasy migawki - max 2 s (nocne zdjęcia odpadają?)
Na Canonach się nie skupiałem bo na tym forum widzę grono specjalistów od tej marki :-P
Bardzo prosze o naprostowanie mnie na właściwą drogę :) czyli jakiego Canona kupic :-P
Zwracam uwagę na duże i jasne monitory LCD, możliwość dokupienia konwerterów i filtrów (na wszelki wypadek, choć może to i bez sensu?) - aparat służyc będzie do fotografii wycieczkowo-działkowo-imieninowej :) dlatego im taniej tym lepiej.
Rendar [ Senator ]
Weak--> To jednak tylko podbne tereny i wiewióry też hehe ale to tylko świadczy o tym ile jest pięknych miejsc w Polsce.
Pejotl-> jak to jakiego Canona? Oczywiście, że A95 :-DD

slowik [ Legend ]
Pejotl===>heh :-) teraz praktycznie kazdy aparat ma mozliwosc "rozbudowy" ;-)
no z canon'ow a95 ma b jasny wyswietlacz 1.8'' (ale co z tego ze wyswietlacz jest duzy jesli nie jest ruchomy a95 ma ruchomy ;-) )
krotkie czasy sieprzydaja jesli bedziesz fotografowac w bardzo jasnym sloncu to mozesz dojsc do 1/800 prz fotografowaniu czegos na ziemi a do 1/2000 jesli samo slonce+niebo w ladnych kolorkach zlapac bedziesz chcial :-)
z kolei b dlugie czasy przysparzaja szumow ...
no ale niestety a95 nie ma najlepszego auto w swojej klasie zawsze najlepiej jest korzystac z manual'a (tutaj nie pomylisz sie raczej jesli dobrze znasz aparat ;-) )

Pejotl [ Senator ]
slowik -> za drogo: 1200 zł za sam aparat? jak dokupie baterie, ładowarkę, pamieć itp to nie wiem czy w 2000 się zamknie :(
Od zmniejszania światła to jest filtr ND (mam nadzieję że nie pokręciłem oznaczenia), chyba że w cyfrówkach się go nie stosuje? Więc te 1/2000 chyba tak się nie przydaje?
Jakieś inne propozycje?

Pejotl [ Senator ]
Rendar -> nie musi być Canon :) tak tylko napisałem żeby przyciągnąć uwagę możnych tego forum :-)
slowik [ Legend ]
Pejotl===>do tego slurzy filtr szary ;-) zwieksza on wartosc przeslony ... i nie zawze bedziesz mogl zalorzyc piercien i dopiero na niego filtr ;-)
z cena za a95 to od 1000-1200 wychodzi zalerzy gdzie sie szuka ... a roznie to bywa ;-)

Pejotl [ Senator ]
slowik -> a ND to nie szary? Ta skleroza...
szukałem w necie, ale może za słabo :)
Dydas [ Konsul ]
Pejotl ---> Jak chcesz oscylować w tysiaku to polecam to co ja mam na stanie
6. Dydas - Canon PS A75 (4x GP2300, 4x GP2100, PowerBank Quick 2, Kingston 256mb+Canon 32mb hs)
Zmieściłem się w 1150 zł :)
Kurdt [ Kocham Olkę ]
Dzisiejsze zdjęcia.
Kurdt [ Kocham Olkę ]
COBRA-COBRETTI [ Pretorianin ]
Byłem wczoraj na długiej wycieczce rowerowej i dzisiaj siedzę w domu.
Odpoczywam i oglądam zdjęcia które zrobiłem.

Pejotl [ Senator ]
Dydas -> tego sie już nie produkuje :) ale pewnie można się skusić na A80 (ma obrotowy LCD i oczko mniejsza rozdzielczość niż A95)
***
Sorki że zaśmiecę wątek - ale może kiedyś ktoś bedzie miał podobny problem z wyborem?
Porównałem sobie właśnie akcesoria do wybranych aparacików i ich ceny i mi wychodzi tak (z zastrzeżeniem że jestem tylko domorosłym teoretykiem, więc jak coś walnę głupiego to proszę o poprawienie!)
wybrane na dziś:
Canon Powershot A95 - 5MPix, zoom x3 - najniższa cena(*) 1172 zł
Sony DSC - S90 - 5MPix, zoom x3 - najniższa cena(*) 1039 zł
Kodak DX7440 - 4MPix, zoom x4 - najniższa cena(*) 969 zł
(dla mnie 1 MPix mniej w zamian za większy zoom jest OK, co więcej zoom Kodaka zaczyna się od 33mm a nie od 38mm).
(*) - wg Ceneo.pl
Canon ma możliwości ustawień manualnych chyba wszystkiego a Sony/Kodak to raczej zabawki do trzaskania zdjęć, dodajmy zdjęć trochę zbyt przetworzonych, "miękkich", w których umykają drobniejsze detale (np. trawa). Tym niemniej w recenzjach zdjęcia z wszystkich trzech aparatów oceniane są jako bardzo dobre.
Pod kątem zdjęć "wycieczkowych" dużym plusem Canona jest obrotowy LCD (choć najmniejszy z całej trójki) można robić zdjęcia zza płotu :) - Kodak ma z nich największy LCD z największą rozdzielczością i czytelny w największym zakresie oświetlenia.
Wbudowany zoom kiedyś przestanie wystarczać i trzeba będzie dokupić szkiełko. Tutaj zarówno Canon jak i Sony oferują swoje konwertery w porównywalnych cenach - ok 450 za Sony, ok 470-500 za Canona. Kodak natomiast używa szkieł Retinar 37 mm, za... ok 200-250 zł (pomijam ceny adapterów we wszystkich trzech przypadkach bo różnice między nimi to małe piwo). Z drugiej strony Sony oferuje "supertele" x2,6(!). Jaka jest jakość zdjęć z tymi szkłami - moge tylko zgadywać - nie dokopałem się do recenzji.
Co do pamięci - Sony ma Memory Stick, Kodak - SD, a Canon - Compact Flash. Memory Sticki są ponad dwa razy droższe niż pozostałe rodzaje. (128MB - 150zł vs. 60-70 zł, 256 MB - 210 zł vs. 90-100 zł) Nie wiem tylko jaka jest szybkość zapisu.
W cenie Kodaka jest bateria Litowo-jonowa a Canaon i Sony chodzą na paluszki (lub akumulatorki NiMH - trzeba dokupić).
Podsumowując - na dziś najbardziej ekonomiczny wydaje mi się Kodak, ale może to wina niedzielnych upałów :)
slowik [ Legend ]
Pejotl===>ludzisz sie ze akcesoria canon'a pasuja do aparatu canon'a?? :D liczy sie tylko i wylacznie kaliber (mm) a firma oznacza jakosc szkla(oczywiscie sa odstepstwa) tak wiec powiedzmy ze do a95 idzie 52mm do sony tez taki sam ... tak wiec bez problemu zakrecisz na konwerterze 52mm szklo 2.6x sony ...
tak to wina upalow ... aku w postaci AA sa znaczni poreczniejsze i wygodniejsze nizeli dedykowane aku bo jak ci padnie to masz jak wymienic a w przypadku dedykowanego trzeba kupic drugi itd ...

titanium [ Generaďż˝ ]
Pejotl --> oj nie znasz się na fotografi cyfrowej ;)
Nie porównuj tych trzech aparatów, gdyż przepaść między nimi jest ogromna...
Dydas [ Konsul ]
Może i się nie produkuje, ale w sklepach dostaniesz bez problemu (ink)
No, ale jeśli bierzesz pod uwage a95 to zapomnij o mojej propozycji a75, nie zastanawiaj sie i bierz a95...
Kurdt [ Kocham Olkę ]
I jeszcze kilka.
Kurdt [ Kocham Olkę ]

Kurdt [ Kocham Olkę ]

Pejotl [ Senator ]
titanium -> mówiłem, że się nie znam! :) opieram się na opiniach recenzentów, np.: https://www.dcresource.com/reviews/kodak/dx7440-review/
Dydas -> no ale a95 jest troche za drogie (przynajmniej w tych cenach co znalazłem)
slowik -> co racja to racja, ale starałem sie w swoim tekście ocenić wydatki że tak powiem "na wejściu lub niedługo potem" - padanie baterii nie było brane pod uwagę :). Co do akcesoriów, na stronie gdzie sprawdzałem ceny nie było podanych rozmiarów do Canona ani Sony (do Kodaka były) - więc myślałem że to jakies dedykowane szkła. Ale może to i przez ten upał :)
W każdym razie dzięki wszystkim. Rozumiem że głos możnych tego forum mówi: A95, A95!, A95!!!
Dydas [ Konsul ]
Pejotl ---> Jeśli a95 za drogi to zjeżdżaj w dół serią axx... Jednak lepiej poczekac, pozbierac i a95 łyknąć

Pejotl [ Senator ]
Dydas -> chyba żeby był bliżniak A95 tylko z matrycą 4MPix zamiast 5 - tyle mi styknie.

bartek [ ]
Już prawie miałem tego EOSa kiedy ktoś usunął aukcję, dlatego jeszcze nieco ponudzę :)
Dziś mój tata był na małym wypadzie z aparatem i prosił, abym jakimś "mistrzom" ;) w Internecie rzucił jego uwagi z dopiskiem co w takim razie kupić w granicy kilku (do 3) tysięcy zł:
- coś dużo "jaśniejszego" od Canona A70 - była godzina 16-17, a w lesie przyzwoite odwzorowanie światła to ISO 100 przy przysłonie 2.8/3.2, bądź 200 przy nieco wyższej przysłonie, ale dwusetka to już nie jest to... tutaj prawdopodobnie pomógłby wyżej wspomniany EOS 300D, który, jak titanium stwierdził robi niezłe fotki i przy ISO duuuużo wyższym?
- coś o sporo lepszym zoomie - cyfrowy w ogóle odpada, bo jakość wychodzi koszmarna... Zależy mi na możliwe jak najlepszej jakości przy najlepszym zbliżeniu - oczywiście wolę obraz siekierę z 50 metrów niż taki-sobie z 500 - mógłby ktoś wrzucić przybliżenia z Canona A70 lub coś tej klasy? Bo mi się bardzo w tym sprzęcie zoom nie podoba - nawet na 9.6 nie jest to zbliżenie jakie chciałbym osiągnąć, pomijając już tragiczną jakość.
Dzięki za dotychczasową pomoc, krok po kroku, jestem coraz bliżej ;P

slowik [ Legend ]
bartek===>ale lustrzanka trzeba umiec robic zdjecia inaczej kompakt znacznie lepiej wypada no i na poczatku watku zdjecia ktore pokazalem byly robione w tym samym okresie co robil je twoj ojciec i powiem ze co do swiatla 0 zastrzerzen .... aparat b dobrze sie spisywal oczywiscie zawsze mozna pomarudzic ;-) jesli sie nie umie ...
lunety do eos'a kosztuja sporo .... i o ile sie nie myle to sa jedne z najdrozszych obiektywow ...
pozatym zoom pozniej kilkudziesieciu razy jest smieszny i ogolnie nieprzydatny jako przyblizenie bo albo wystarczy blizej podejsc do obiektu albo te 10x to za malo zeby zrobic zdjecie dla dzikiego zwierzecia ...
Kapitan KloSs [ Ramzes VII MiĆki ]
Hmmm potrzebuje info na temat jakiegoś dobrego aparatu do 1600 zł. Nie chcę Sony i innych philipsów. Coś bardziej jak Olympus czy Canon. Oczywiście cyfrówka, jkaby była możliwość z wymianą obiektywu, ale chyba nie ten przedział cenowy.

Pejotl [ Senator ]
Moglibyście polecić mi jakąś dobrą książke o fotografii cyfrowej?
Muszę się zapoznac z tymi cudami jakie oferują cyfrówki, żeby titanium na mnie nie krzyczał że się nie znam :)

slowik [ Legend ]
Pejotl===>na poczatek proponuje poznanie tajnikow analogow ;-) cyfra rozni sie niewieloma czynnikami ... jak
-stosunek rozmiaru malej klatki (zwykla klisza) do rozmiaru matrycy - istnieje niewiele aparatow majacych owe rozmiary ideantyczne (i stad ten "przelicznik" 1.6x .. ) z tego co wiem Canon Eos 1D posiada takowej wielkosci sensor
-niewielka podatnosc matrycy na warunki atmosferyczne (mocne slonce ;-) )
-no i to co odrazu widac nosnik zdjec nie klisza a pamiec i o roznych rozmiarach ...
za co mozna zjechac to glownie za matryce to matryca matrycy nie rowna ;-) pomimo ze tyle samo Mpix w innej technologii wytworzona wiecej wspomagaczy no i zaczyna sie inna bajka ;-)

Pejotl [ Senator ]
slowik -> może na to nie wyglądam, ale tajniki analogów znam. W kazdym razie znałem nawet jeśli już zapomniałem :)

Pejotl [ Senator ]
slowik -> z twoich słów wnioskuje ze balans bieli nie ma wogóle znaczenia skoro go nie wymieniłeś....
Dydas [ Konsul ]
Pejotl --->
"Szkola fotografowania National Geographic" - Peter K. Burian i Robert Caputo
"Szkoła fotografowania National Geographic : fotografia cyfrowa" - Rob Sheppard
Oba tytuły b. dobre, pierwszy ogólnikowo o fotografii (świetny dla poczatkujacych), drugi skupia sie juz na samej cyfrze, jednak większa część książki poświęcona jest takim rzeczą jak katalogowanie zdjęć, wydruk czy obrabianie... Niewątpliwie lepsza ksiazka pierwsza
bartek --->
Canon a75
normal ------>
Dydas [ Konsul ]
Optyk 3x
Dydas [ Konsul ]
Optyk x cyfra 3.2
slowik [ Legend ]
Pejotl===>dzieki upalowi i maturom ja juz przestaje wiedziec co ja mialem robic a ty wymagasz zebym wszystko pamietal ?? :P
wiedac ze zapomniales ;-) przypomnij sobie ... zeby nie pamietac o rozmiarach soczewek ...
co do ksiazek w ng teraz jest seria fotografia cyfrowa ... troche o samej budowie i obrobce jak narazie napisane sie zobaczy co bedzie w nastepnej czesci (jakis cd'k)

Pejotl [ Senator ]
Dydas -> pierwszą część mam, jest świetna
slowik -> no to powodzenia na maturze :)
zaraz po pracy idę do księgarni - moze coś mi wpadnie w ręce

slowik [ Legend ]
ja juz skonczylem maturke :P (ostatnia byla fiza ^^) teraz jeszcze niecaly miech oczekiwania na wyniki ...

leszo [ Mała Wojna ]
może pytam zbyt ogólnie ( ale słabo jestem obeznany w temacie ) - polecicie jak najlpeszy aparat na domowe potrzeby za ok. 1200 zł ???

Pejotl [ Senator ]
leszo -> o co byś nie spytał w tym zakresie cen to "profi" na tym forum i tak polecą ci Canona A95 :)
choć ja ciągle szukam alternatywy bo jestem nonkonformistą :)
(jakbyś przeczytał obecny wątek od góry to już by ci sie dużo rzeczy rozjaśniło)

Rendar [ Senator ]
Leszo -> Oczywiście, że A95 hehe
Pajotl--> Szukaj, szukaj... i tak kupisz 95-tkę ;-)

leszo [ Mała Wojna ]
serio taki zajebisty Canonek A 95 ? prawde mówiąc nastawiam sie na jakiegos Fuji FinePix ...

Pejotl [ Senator ]
leszo -> wejdź na jakąś strone z recenzjami (ja korzystam z DCRP Review) i porównaj podobne zdjęcia z różnych aparatów. Szybko zobaczysz.... że dla amatora różnice są minimalne :-) (tym niemniej są - jak sie uważnie przyjrzeć)

Cacek [ Konsul ]
Witam wszystkich serdecznie,
powoli przekopuje sie przez poprzednie watki serii, zeby wciagnac sie w temat i troche podszkolic. Jak na razie jest ze mnie duzy amator. Stanalem wlasnie prze dylematem zakupu cyfraka. Chcialbym na ten cel wydac w granicach max 2000 razem z karta pamieci. To sa oczywiscie zalozenia, ktore bede modyfikowal :) Acha, z uwagi na fakt, ze gotowki nie wytrzasne to bede go chcial kupic na raty, no ale jak juz na cos sie zdecyduje to bede polowal, gdzie by to mozna kupic.
Co moglibyscie polecic amatorowi fotografi cyfrowej w tej cenie? Wiem, ze predko nowego aparatu sobie nie kupie, wiec myslalem, zeby kupic cos troche na wyrost i sie powoli uczyc, zeby z czasem go zmienic na cos nowszego, lepszego itp. Z drugiej jednak strony nie chcualbym wyrzucac kaski w bloto i kupowac czegos, co mi sie moze faktycznie do niczego nie przydac.
Bede ogromnie wdzieczny za jakies propozycje, porady itp.
Rendar [ Senator ]
Cacek--> Przede wszystkim nakreśl czego od aparatu oczekujesz, co będziesz fotkował to pomyślimy.

slowik [ Legend ]
eh mojego posta gdzies wcielo ... :/
no to jeszcze raz ..
Cacek===>polecam Canon'a PS G6 b dobry aparat w swojej klasie w zakresie kompaktow nieczego lepszego potrzebowac nie bedziesz w cene wlicz zakup dodatkowego dedykowanego aku .. jesli zalerzy ci na zoom'ie to polecam Canon'a S2
titanium [ Generaďż˝ ]
slowik --> ciągle gubisz "s" :P 1Ds ma pełnoklatkową matrycę, 1D już nie :)
A s2 wciąż jeszcze sensu nie ma.
Pejotl --> na pseudozdjęciach z serwisów różnice niewąpliwie są minimalne zarówno dla amatora jak i profesjonalisty, w realu jednak to zupenie inna bajka. Weź kiedyś trzy aparaty o różnych matrycach i wybierz się do parku porobić zdjęcia drzew a zrozumiesz o czym mówię...
Drzewa, krajobrazy i roślinność to naprawdę nie taki "niedzielny" temat...
Cacek --> W tej cenie do wyboru są w sumie tylko dwa modele - w klasie Zoomiaków Panasonic FZ, w klasie jakości - Canon PS g6.

slowik [ Legend ]
titanium===>e tam ... i tak by nie zauwazyl :P chyba ze by wyluskal tyle kasy na body+ obiektywy .. ;-)
Cacek [ Konsul ]
Dzieki wszystkim za odpowiedzi!
Render -> na poczatku przede wszystkim do robienia zdjec amatorskich na wszelkiego typu wyjazdach czyli do normalnego stosowania. Dalej do jakis ciekawych krajobrazow, generalnie zabawie i poznawaniu fotografi cyfrowej.
slowki -> No wlasnie patrzylem dzisiaj troche po roznych aparatach i moje oko zawiesilo sie wlasnie na Canonie PS G6 i rowniez jak napisal titanium na Panasonicu FZ-20. Niestety, oba te aparaty sa juz troche ponad 2000 PLN
Rendar [ Senator ]
No skoro masz 2000 to na g6 troszkę za mało. No i jeszcze wypada karte dokupić i bateryjke i jakiegoś futerała. Jak zbierzesz wszystko do kupy to wyjdzie ponad 2500.
Może pomyśl o czymś tańszym np. A95 + pełny wypas.
Rendar [ Senator ]
Powiedzmy coś takiego

Pejotl [ Senator ]
titanium -> "Weź kiedyś trzy aparaty o różnych matrycach i wybierz się do parku porobić zdjęcia drzew a zrozumiesz o czym mówię... " OK jak tylko będę miał trzy aparaty o różnych matrycach to na pewno tak zrobię :) Przy czym nawet te zdjęcia z serwisów pokazały mi różnice w odwzorowaniu szczegółów - jeśli jak mówisz w realu różnice sa większe to wygrywa zdecydowanie... Canon A95 :)
Cacek -> na podstawie własnych doświadczeń wycieczkowych doszedłem do wniosku że lepszy mały aparacik w kieszeni koszuli (pod ręką na zawołanie) niz duża lustrzanka w plecaku.... :-)
oooololo [ Wierność ]
Hi proszę o pomoc :
No wiec mam taki problem chce przesłac zdjęcia zrobione pzrez aparat wbudowany w komórce tylko nei wiem co jest potzrebne do tego wiem tylko że kabelek USB jest potzrebny ale czy jescze jkaies oprogramowanei ???/
slowik [ Legend ]
he pomyliles watki :D
to cos co dodaja do komorki powinni zakazac nazywac to aparatem ...
nikt tutaj sie tym nie zajmuje
soft do cyfraka jest taki ze podlaczasz aparat i xp odrazu sam wykrywa pod linux'a trzeba doistalowac gphoto ...

Kuzi2 [ akaDoktor ]
Sorki ale musze sie pochwalic ;)
Dzisiaj mialem bierzmowanie, udalo mi sie zrobic niezla fotke. Po calej uroczystosci kiedy wszyscy wyszli juz z kosciola ustawilem sie do zdjecia, akurat wychodzil biskup, zobaczyl ze moj swiadek robi mi, matce i babce zdjecie powiedzial do nas "Ej, ja tez chce z wami zdjecie ;)" (spoko koles ;) ) no i co wyszlo :) ---->
Ps. jest to pierwsza i ostatnia okazja zeby zobaczyc tu moje zdjecie ( tymbardziej w gajerku ) ;D

slowik [ Legend ]
Następna część: