
S1KoR© [ alkoholik ]
zapraszam do ankiety...!
witam. ankieta co prawda dotyczy jednego pytania ale bardzo zalezy mi na duzej ilosci glosow...jako ze spolecznosc gol'a liczy troche czlonkow wiec mam nadzieje ze pomozecie, gdyz potem zlicze glosy i bedzie mi to potrzebne do pewnego projektu...
pytanie brzmi:
czy potrafil/potrafila bys z pamięci powiedziec całą inwokację z Pana Tadeusza ?
nie prosze tu o wklejanie mi owej inwokacji, a jedynie odpowiedzenie TAK, lub NIE, ewentualnie jak ktos nie całą to moze napisac ze mniejwięcej albo cos w tym stylu.
prosze o raczej szczere odpowiedzi...mam tez cicha nadzieje ze to chyba byla podstawa w szkole nauczyc sie tego (chociaz kilka wersów) na pamięć...;]
z góry dziękuje za wszelkie oddane głosy.
dziku86 [ The Cure ]
pierwszy :P
NIE

faloxx [ Konsul ]
A co to jest infokacja z pana tadeusza ???
gregol [ Junior ]
NIE
(a w ktorej klasie sie przerabia PanaTadeusza?)
kamyk_samuraj [ Generaďż˝ ]
TAK (chyba :)
hmm - a jakiż to projekt ?? :D

S1KoR© [ alkoholik ]
faloxx--> inwokacja to kilka pierwszych wersów rozpoczynających powieść Pan Tadeusz. zaczyna sie od slow "litwo, ojczyzno moja..."..slyszales moze o tym ?
Mortan [ ]
mam tez cicha nadzieje ze to chyba byla podstawa w szkole nauczyc sie tego
Oj chyba nie, np Rote pamietam, ale do inwokacji nie przywiazyje zbytniej wagi jak i do cełego pana tadzia, Dziady to jest ksiazka, nie jakies badziewie o braciach moskalach.
Sikor --> Litwa to nie jest moja ojczyzna :-)
ps Sikor --> NA co ci wystukanie na pamiec inwokacji jak nie odrózniasz powiesci od epopei :-)
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-05-03 11:38:30]

S1KoR© [ alkoholik ]
gregol--> wlasnie z tego co pamietam to bedzie chyba jakas 6 czy 7 klasa podstawowki...;] przynajmniej u mnie tak bylo :]

Saluteer [ Generaďż˝ ]
NIE

faloxx [ Konsul ]
sikor --> no slyszalem o tym ale co jełop uczyłby sie tego na pamięć ???
hola' [ koniczynka ]
hahahaa, a na co to komu jak mozna przeczyatc w ksiazce badz w necie :)
dziku86 [ The Cure ]
no wlasnie mi sie przypomnialo o co chodzi :) uczylem sie tego , ale z tego co pamietam to mi nie wyszlo :D [byla 3 - chyba] :D
Ezrael [ Very Impotent Person ]
Tak. Jeszcze tak.
hctkko [ Firestarter ]
Nie.
volvo95 [ Legend ]
Uczyłem sie 5 lat temu i jeszcze pamiętam ;)
TAK

Da5id. [ Snufkin ]
Tak
S1KoR© [ alkoholik ]
mortan--> czepiasz sie szczegolow...masz racje, epopeja, ale co z tego ?
prosze jedynie o udzielenie informalci czy umialbys powiedziec z pamieci czy nie..poprostu potrzebuje to do pewnego projektu jak pisalem we wstepie...
NA co ci wystukanie na pamiec inwokacji
a chocby na to ze ponoc kiedys bylo to obowiazkiem znac na pamiec, dlatego pytam o to tych, ktorzy sie uczyli i czy cos jeszcze pamietaja..o to chodzi :]
Sayyadina Av'Lee [ Konsul ]
Jeszcze tak... ale z roku na rok zajmuje mi to coraz wiecej czasu :|

Chupacabra [ Senator ]
nie, nie wiem, czy kiedys potrafilem:]

volvo95 [ Legend ]
Jedne z niewielu utworów które znam całe na pamięć to właśnie Inwokacja i "Pani Twardowska" Mickiewicza.
_Major_ [ Pretorianin ]
Połowe (czyli nie)
A tak własciwie to do której linijki liczysz inwokacje?

tsunami [ PS3 ]
volvo95 --> pfff
NIE :-) Czesc tak ale cale raczej nie.

(:AllegromańkA:) [ Let's rock! ]
oczywiście, że tak:)
Edziaa [ Generaďż˝ ]
tak
Ezrael [ Very Impotent Person ]
Major - Inwokacja jest do tej o siedzących cichych gruszach, chyba 22.

volvo95 [ Legend ]
tsunami --> Co pfff? Jak Ci kiedyś wiersze Miłosza recytowałem to Cie zatkało ;)

Mortan [ ]
sikor --> Żadnych szczegołow, jedynie faktów :-) Ogolniez mojej nauki jezyka polskiego przez te kilkanascie lat został mi uraz, na te wszystkie kretynskie tematy wypracowan, debilne pytania co poeta mial na mysli itd. Dlatego do wiekszosci rzeczy jestem zrazony.

S1KoR© [ alkoholik ]
Major-->dokladnie konczy sie na wersach
"A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą."
Windi_ [ Generaďż˝ ]
tak
tomekcz [ Polska ]
NIE
kiedyś umiałem ale teraz większość zapomiałem.
_Major_ [ Pretorianin ]
S1KoR© --> no to niestety tylko do połowy.

S1KoR© [ alkoholik ]
mortan--> uraz urazem, ale wiesz, nam wpajano (czemu sam sie sprzeciwialem) zeby uczyc sie wlasnie "litwo, ojczyzno moja"
zreszta na ten temat bylo kilka spekulacji czy dzieciaki powiny sie tego uczyc za mlodu czy nie...w kazdym razie w wiekszosci szkol byl to obowiazek znac...
hannibal2 [ Legia Warszawa ]
jeszcze pare miesięcy temu to tak
ale teraz juz ją wymazałem z pamięci
KRIS_007 [ 1mm[]R+4l ]
NIE
cale szczescie, co by nie mowic o polskim szkolnictwie, powoli zaczyna uczyc MYSLEC a nie wqwac na pamiec jakies glupoty
kami [ malutkie maleństwo ]
NIE
Bo i po co?

tigerkb [ Konsul ]
dzisiaj NIE za dużo
Ale w czasach szkolnych ...... ;P
gromusek [ Piwa dajcie ! ]
NIE
Umiem tylko do pare linijek do slow ,,(...)kto Ciebie stracil''
kami [ malutkie maleństwo ]
A tak wlasciwie to ten fragment byl obowiazkowy w podstawowce chyba. nie wiem jak inni ale ja w liceum musialam nauczyc sie dowolnych 3 stron, a nie tylko kilku linijek.

endrzi [ Pretorianin ]
TAK ;)

@lb@tros [ Horned Reaper ]
buehehhe :D
NIE
nutkaaa [ Żywiołak Ognia ]
TAK
jak raz czegos sie naucze na pamiec to juz pamietam do konca zycia nawte koncert na rogu Wojskiego znam na pamiec :D

Deead [ Senator ]
NIE
kiedyś to umiałem, teraz w ogóle tego nie pamiętam
:)

TelRad [ Generaďż˝ ]
dzisiaj NIE
kiedys tak
KRIS_007 [ 1mm[]R+4l ]
A tam inwokacja, slyszeliscie o tym dziadku co sie calego "Pana Tadeusza" na pamiec nauczyl?:D

S1KoR© [ alkoholik ]
KRIS_007--> nie ? jesli jest taki to kurna chcialbym to zobaczyc, bo az ciezko mi uwiezyc...
KRIS_007 [ 1mm[]R+4l ]
W TV pokazywali, jest w ksiedze rekordow Guinessa

skiper9 [ Skiper ]
NIE
Kiedyś umiałem to całe, teraz tylko parę pierwszych wersów :P

SlaV3k [ Legionista ]
jasne że tak...poczekaj jak to szło...eee...tra-la-la-la-la świat się wiosną zmienia, a ja kwiatek nie mam wam nic do powiedzenia...nie jestem pewien czy tak ale cos w tym guscie... ;p a tak na serio to
NIE
leszo [ Mała Wojna ]
NIE
ale dosłownie brakuje mi kilka słow... kilka sekund nad tekstem i znów bede pamiętał całość :)
la fessée [ je ne taime plus ]
NIE
Kijano [ Konsul ]
TAK
oooololo [ Wierność ]
NIE :[
Jasió [ Centurion ]
Tak.
Chociaż rzut oka na tekst by się przydał, nie powiem...
.:VeGo:. [ Dragon ]
mniejwiecej cos tam pamietam,
matisf [ X ]
tak
SamFisher [ Mistrz Ścinania Riposty ]
NIE, nie przepadam za tamtym grafomanem, a i tak z zasady nie uczę się niczego na pamięć.
PS Tego dziadka, co umie całego Tadzia na pamięć, spotkałem. Było to parę lat temu, w Dortmundzie i stało się zupełnie przypadkowo. Ciekawy człowiek.
PS2 a.k.a. PPS: jeśli wykorzystasz mój głos do jakiejś akcji typu "młodzież nie zna Micka, trza ich bardziej przymusić", to cię znajdę i zatknę twoją głowę na Ajudahu Skale :D
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-05-03 13:06:05]
Milka^_^ [ Potępieniec ]
NIE
Ale początek pamiętam

garfield_junior [ Generaďż˝ ]
TAK
QrKo [ Enslaved One ]
1 gora 2 zdania :P
reszty nie znam i jakos nie mam ochoty znac ^^

CHESTER80 [ no legend ]
NIE
kurtt [ metal up your ass ]
TAK

cycu2003 [ Senator ]
NIE
gdy kazano nam sie tego nauczyć ja tego nie zrobiłem i dostałem banie (1)

Stranger [Gry-OnLine] [ Dead Man Walking ]
Dla wlasnej przyjemnosci - Nie wiem.
Gdyby mnie do tego zmuszono - NIE
Khelben [ PointGuard ]
Nie
Ale jeżeli byłbym w stanie, w jakim Mickiewicz pisał swoje "dzieło" to szanse na sukces znacząco by wzrosły
Mask [ Generaďż˝ ]
Jeśli bym się do tego wystarczająco przyłożył, ćwiczył, miał spokój i wystarczająco dużo czasu to całkiem możliwe :)
Syxa [ Connecting people ]
umiełam śpiewająco!! ale kiedy to było!! Teraz myślę, że wystarczyłoby mi tylko przeczytać ją ze dwa razy i wyśpiewałabym ponownie.
katrin20 [ Kati ]
TAK
InsicT [ Pretorianin ]
TAK
Arcy Hp [ Pan i Władca ]
Nie
Zymek_1 [ Oficer ]
TAK (chyba ;))
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Tak.
mrEdDi [ ShoguN ]
moze i cos bym wysapal ale niewiem czy cala :P
NIE

_zielak_ [ Łowca Predatorów ]
dobre pytanie :)
kiedyś umiałem, ale teraz ?? hmmmmm chyba raczej może napewno tak ?? Nie chyba raczej nie... chociaż ? No dobra, koniec tego NIE UMIEM :P
Ayertienna [ Konsul ]
tak
przynajmniej do "na pagórku niewielkim we brzozowym gaju" mi się kazali księgi pierwszej uczyć... chyba w 5 lub 6 klasie podstawowki... po 6 latach jescze pamiętam..

Conroy [ Dwie Szopy ]
Oczywiście, że tak.
Nauczycielka od polskiego nam mówiła, jacy to ludzie kiedyś mądrzy byli. "Większość profesorów znała conajmniej połowę Pana Tadeusza na pamięć!" Taaa... :).
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-05-03 13:48:52]
Gonsiur [ Angel of Death ]
Oczywiscie ze NIE :P
Kronk [ Pretorianin ]
Kiedyś umiałem. Teraz już tylko kilka pierwszych wersów.

Piotrek.K [ Cyberdine Systems ]
Kiedys umialem cala, teraz recytuje tak z 3/4, ale mysle, ze gora 10 min i znow bym ja znal :)
DeVitoo [ Konsul ]
Nie, nie wiem co to jest :D
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Ja umiem dalej az do "Ze goscinna i wszytskich w goscine zaprasza" :)
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
sorry, za doubla :)
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-05-03 14:39:21]
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
ke? Cos mi sie sypie :(
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-05-03 14:39:53]

arthe[16] [ breakdance ]
TAK :D

doniczka [ thomson ]
bez problemu ...TAK!! każdy polak powinien potrafić wykrztusić te pare zdań...pozdro.
Misiolo [ Generaďż˝ ]
Chyba dałbym radę. Uczyłem się tego w drugiej klasie gim.

S1KoR© [ alkoholik ]
przede wszystkim dziekuje wszystkim ktorzy zechcieli odpowiedziec :]
a narazie wyniki wygladaja nastepujaco:
ogółem głosów - 64
Tych co twierdza ze umieja powiedziec mamy - 28
natomiast tych, ktorzy jednak nie specjalnie pamietaja, czesciowo, lub wcale jest - 36
jak widac wiecej osob raczej nie pamieta, jesli natomiast chodzi o mnie to potrafie powiedziec calosc...;] (choc z malymi zająknięciami, ale wyrecytowac wyrecytuje :])
oczywiscie to nie koniec, czekam caly czas na jeszcze wieksza liczbe glosow, gdyz bardzo zalezy mi na jak najwiekszej ilosci osob.
jeszcze raz wszystkim dzieki i czekam na dalsze :]

maroo_1 [ Pretorianin ]
TAK-> proste ja to w szkole musialem koniecznie na pamiec sie nauczyc i zaliczyc...:)

dudka [ ! szypon ! ]
mniej więcej
Iverson#3 [ Konsul ]
TAK
Hakim [ Konsul ]
tak
golonka23 [ Pretorianin ]
chodzi o to ze w kazdej chwili ??
jak nie to kazdy moglby ja powiedziec
Arxel [ SperMan ]
tak... nawet nauczylem sie wiecej niz trza bylo...
zamiast ok.22 to ja sie nauczylem 32 :]

-=chudy=- [ ]
NIE, ale miałem umieć :)

Kurdt [ Kocham Olkę ]
W większości umiem. :P Czyli chyba TAK.
Majcyk [ Legionista ]
NIE , nie kazdy lubi uczyc sie bezsensownie wierszy na pamiec

-=]o[=- [ Generaďż˝ ]
ja umiem pierwsze cztery wersy ....
Sudzione [ The Legacy ]
tak.
Ptosio [ Legionista ]
Tylko pierwszą "część" do "dzięcielina pała".
A obowiązek nauczenia się inwokacji na pamięć, (przynajmniej u mnie w szkole) to teraźniejszość a nie przeszłość :/

KaM1kAzE® [ BeeR GooD! ]
Nie ma bata :]
kiedyś musiałem i sie nauczyłem, teraz mam inne zajęcia jako studencina... np. chlanie :) znacznie lepsze niż jakastam prowokac..... tfu! inwokacja :>
pinkowski [ Pretorianin ]
tylko przez to chlanie dzisiaj nie moge stanac na lewej nodze
Ralion [ Centurion ]
Pierwsze 4 wersy.
Podpada pod NIE

©®© [ Konsul ]
Nie, i nigdy nie potrafiłem, za bezsens uwazałem i nadal uwazam nauke wierszy na pamiec, wiec nigdy sie ich nie uczyłem, nawet jesli konczyło sie to ocena ndst w liceum :)
Czyli:
NIE

Skrz@t [ Młody Gniewny ]
Trochę wstyd ale NIE , tylko 2 wersy ;p , ale Hynmn państwowy znam cały Bogurodzicę te Pierwsze Ważne zwrotki i inne Patriotyczne pieśni tęz w sumie znam ;)
Deepdelver [ Wielki Prestidigitator ]
Niestety nie, chociaż uczyłem się tego i w podstawówce i w liceum (widać, że młodzi nie zdają sobie sprawy, że był to kiedyś obowiązkowy punkt w edukacji polskiego). Na upartego przypomniałbym sobie jakieś 10 wersów. :/
Hitmanio [ KG 21 ]
NIE
Co wygrałem ?

techi [ Legend ]
Z 4 wersy powiem:P
Czyli Nie
"Rota" to obowiązek;]

OzOr [ Konsul ]
TAK i JESTEM Z TEGO DUMNY!!!
Be free [ just do it ]
raczej nie...
balllicker [ Konsul ]
teraz? Tak ale z błędami
golmann [ Generaďż˝ ]
nie
^_^czacha^_^ [ skateboarding is my life ]
Sikor------------->
uczyłem się tego do szkoły jakieś 3 miesiące temu. teraz pewnie bym powiedział ale z drobnymi błędami :P
EwUnIa_kR [ Legend ]
tak
bez zająknięcia
..:::Marbi:::.. [ I am Enjoy! ]
NIE
SamFisher [ Mistrz Ścinania Riposty ]
>>> ©®©
Nie, i nigdy nie potrafiłem, za bezsens uwazałem i nadal uwazam nauke wierszy na pamiec, wiec nigdy sie ich nie uczyłem, nawet jesli konczyło sie to ocena ndst w liceum :)
Zgadzam się całkowicie. Ja też przez całe liceum się buntowałem przeciw temu idiotyzmowi i te pały za recytację były moimi jedynymi złymi ocenami z języka polskiego. Nie żałuję ani przez chwilę.
J0lo [ Legendarny Culé ]
NIE
nawet jak miałem uczyć się fragmentu z PT to nie uczyłem się tego fragmentu...

Herr Pietrus [ 404! Rank not found ]
raczej tak, choć nigdy sie uczyć tego ne musialem ( byla recytacja na polskim, ale ja wybralem bardzije ambitny fragment ;-))

S1KoR© [ alkoholik ]
ok, czas na pierwszy up'ik...
caly czas czekam na kolejne glosy :]
tym co oddali ostatnio, dzieki wielkie..niedlugo podlicze co wyszlo...
Maximus1 [ Konsul ]
NIE
steward [ Legia Warszawa ]
TAK
mineral [ Guild Wars Maniak ]
Czy mogą odpowiadać niepełnoletni?
Jeśli tak to:
TAK
No niektóre wyrazy przekręcam.

Mistrz Ciętej Riposty [ Pretorianin ]
mineral --> wiek nie ma tu nic do rzeczy...odpowiadaja Ci, ktorzy sie tego uczyli :] ale nie sadze by np. 5'cio latek umial juz cos takiego..choc nic nie wykluczam ;]
kazdy glos sie liczy :]

Amadeoosh [ po prostu Ama ]
Nie xO W ogóle, co to jest i z czym to się je :P?
Amadeoosh [ po prostu Ama ]
Sorry, już wiem co to jest... Nie czytałem wątku od początku, teraz dopiero zauważyłem.
Cangoor_K [ Legionista ]
TAK :)
Staniol89 [ Generaďż˝ ]
poryło was...heheh jasne ze nie...:P

Mistrz Ciętej Riposty [ Pretorianin ]
ostatni up' przed snem...jak jutro nic nie bedzie to zliczam glosy i zamykamy interes ;p
anyway dzieki wszystkim :]
bea [ Chor��y ]
2 TAK - Córka też zna, niedawno uczyła się na pamięć.

karollus [ parek v rohliku ]
Nie wiedziałem, że Mistrz Ciętej Riposty = Sikor :))
lol :P

Mistrz Ciętej Riposty [ Pretorianin ]
karollus --> a co w tym takiego szokującego ? ;] pozatym mam jeszcze jedno oblicze :P

Regis [ ]
Inwokacje Pana Tadeusza? Na pamiec? Bez zartow - a na ch** mi to potrzebne ? :D Pan Tadeusz jako ksiazka mi sie bardzo podobal, ale zeby uczyc sie ksiazek na pamiec? Ksiazki sa do czytania, a nie do uczenia sie na pamiec... Ja pamietam tylko pierwsze pare linijek, prawie do "ostrej bramy", czy czegos takiego... :P

Loonatyk [ ]
Pierwsze 10 wersow nawet zaraz, dalej "dla odswiezenia" z raz musialbym przeczytac :-).
Kultek1 [ Centurion ]
Po pierwsze nie wiem co to jest a po drugie NIE !!!!!!!!!!