Resksio [ Centurion ]
Kamera - jaka, na czym nagrywa i jak to załadować nagranie do kompa ??
Mam pytanko o jeden sprzecik -nie do samego komputera ale taki co może być do niego łączony
no ale od początku - ojciec chce kupic kamerę ale za bardzo się tym nie interesuje
jakie są rodzaje kamer wideo i na jakie one są nośniki -to znaczy na jakie kasety czy inne czarostwo :-)
słyszałem od kolesia ze kamery nagrywają też na małe płytki cd - takie jak zwykłe tylko mniejsze -czy to prawda ?
Poproszę tu o kilka dobrych opisów i linijek , ale lepiej opisów bo tu się można dopytać a stronki tylko przeczytać a chcę ojca zaatakować do końca tygodnia bo potem sprawa znowu się rypnie na miesiąc :-)
druga sprawa jest taka - jak wygląda przegrywanie z kamery do komputera, czy to jest proste i szybkie i od czego zalezy ?
tygrysek [ behemot ]
w sumie na samych kamerach się nie znam, ale kiedyś miałem taką ze złączem firewire i po podłączeniu windows xp sam zaproponował mi odpowiednie działania bez pomocy dodatkowego softu. wszystko się ładnie zgrało i mogłem to nagrać na DVD lub skomplesować do mniejszego formatu, żeby na CD się zmieściło
ważnym jest chyba, żeby kamera miała to złącze firewire

Resksio [ Centurion ]
dobra- to może zostawimy typ kamery i bajerki jakie mają rożne kamery
ale może ktoś ma na początek jakieś wiadomości o tym na czym teraz nagrywają kamery- kiedyś były takie duże kasety jak do wideo i takie podobne tylko mniejsze, potem takie jek te ostatnie tylko o polowę cieńsze -a jakie są jeszce poza nimi ,no i czy można nagrywać kamerą filmy na takich płytkach jak zwykłe cd tylko mniejszych ?

Resksio [ Centurion ]
yy
a czy ma ktoś z golasów inną kamere niż internetowa ;-)

Resksio [ Centurion ]
upik ^
popatrzałem tu i tam i zapytam o takie coś-
co łatwiej i szybciej nagrywać na dysk z kamery z kaset miniDV czy małych płytek DVD
wie ktoś ???
_agEnt_ [ Pretorianin ]
Słuchaj - jedno podstawowe pytanie - jakiego rzędu sumę chcecie przeznaczyć na kamerę?
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Teraz kamery cyfrowe maja normalne kable USB :) Nie potrzeba Firewire.
Kamerki cyfrome minidv nagrywaja na male kasetki, a razem z kamerka dostajesz oprogramowanie i moze zgryac filmy na kompa :) Moze tam robic duuuzo rzcezy, ale wiecej nie powiem, bo jeszcze nie experymentowalam. Terz taka kamere mozna kupic w granicach 2000pln.
Resksio [ Centurion ]
no tyle co ma kosztować to będzie na to wyskrobane
ale nie więcej niz 2-3 tysiączki bo i tak nam na wycieraczki ciągle ciskają reklamy z supermarketow gdzie są kamery za 1500 to po co więcej wtopić w to pieniędzy
a ja nawet nie wiem na czym to cholerstwo ma chodzić -ojciec chce na VHS-c (takie mniejsze kasetki) bo je odrazu do wideo załaduje ale jak go tu przekonać ze i do kompa mozna podłączyc kamere bez problemu
a podobno nagrywanie filmu na dysk to mordęga czasami
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Resksio --> czasmie tak, bo nagrywa na CD w czasie nierzeczywistym :) ale mozna sie przyzyczaic. Odrazdzma kupowanie kamery VHS, oraz sprzetu Digital 8. To systemy wychodzace z uzycia. Za dwa tysiace mozna kupic naprawde fajny sprzet, np. Sony :)
Polecam, bo sama mam taka :)
Resksio [ Centurion ]
X-Cody -na co nagrywa ta kamera na kasetki miniDV czy małe płytki DVD ?
i co znaczy to -nagrywanie płyt wideo CD (tak w opisie jest)
to kamera tak nagrywa - jako wideo CD?
napisz może cos o tej sony- czym sie to je :-)
_agEnt_ [ Pretorianin ]
To słuchaj teraz uważnie :)
Po pierwsze WYSTRZEGAJ się łączenia komputera z kamerą przez USB :)
Zaraz powiem, dlaczego.
Formaty, jakie wchodzą w grę to tylko cyfrowe Hi8 (czyli standard sony) oraz miniDV. Z czego z osobistego doświadczenia polecił bym Ci miniDV - obraz jest lepszy (i tu użytkownicy Sony na mnie nawrzeszcza ;) ). ŻADNE VHS ani jego odmiany! Więc pozostańmy przy miniDV.
Przy kamerze z 1CCD, którą możesz kupić za taką sumę, bardzo istotnych różnic przy kamerach za 1500 i 3000 zł nie doświadczysz. Pilnuj tego, żeby była cyfrowa stabilizacja obrazu, a najlepiej taka, przy której obraz na wyświetlaczu nie zmniejsza się po jej włączeniu (chociaż to nie obowiązek, ale stab. musi być). Nie patrz wogóle na zoom optyczny - może i mieć 1000x ale i tak tego nie będziesz używał - 16-20x zoom OPTYCZNY wystarczy. I teraz ważna dla Twojego pytania kwestia...
Jeżeli chcesz uzyskać ostateczny obraz w komputerze (do montażu, dvd etc.) wystarczy Ci kamera tylko z DV-out (wtedy jak zgrasz obraz z kasetki miniDV na kompa to już go z powrotem nie wrzucisz na kasetę - oczywiście z kasety się nie kasuje). Jeżeli chcesz robić np taki manewr, że montujesz obraz na kompie, zgrywasz na kasetkę z pwrotem, wrzucasz na kompa i nagrywasz na vhsa - musisz mieć kamerkę z DV-out i DV-in. Ale uwaga! Moim zdaniem wogóle można se darować wszelkie zabawy z vhsami!!!!! Przy jakimkolwiek przegrywaniu na vhsa albo z vhsa za każdym razem jakość obrazu spada o 30%!! Więc, jaki z tego wniosek, lepiej kręcić kamerką, zgrywać na kompa, montować i tu pozostawić w ostatecznej formie, ewentualnie przekonwertować na dvd jakims dvd architektem.
I teraz ostatnia kwestia - NIGDY nie używaj USB :) Będzie się zgrywać niemiłosiernie. Kup do kamery kartę Firewire (do PCI wkładasz) + kabel (do 100zł). Wtedy obraz z kamery miniDV zgra Ci się w czasie rzeczywistym, BEZSTRATNIE - to znaczy 30 min filmu zgrasz w 30 min bezstratnie. Jeszcze dodam, że 1 godzina filmu bez kompresji zajmie 14 giga (!), ale po 1 można zrzucać skompresowane mpegiem2 (nie taka duża strata jakości) a po 2 można poprostu skompresować po montażu.
Mam nadzieję, że moje rady się przydadzą,
Pozdro!
_agEnt_ [ Pretorianin ]
poprawka - nie nie patrz na zoom optyczny, tylko nie patrz na cyfrowy!:)
titanium [ Generaďż˝ ]
Nie znam się na konkretnych modelach, ale powiem jedno - lepiej z daleka omijać wszystkie wynalazki zapisujące na płyty. Daleko tym kamerom do starszych, zapisujących na kasetach, do tego są droższe.
Może kiedyś to się zmieni, ale narazie starsza technologia (miniDV, D8) jest o niebo lepsza.
Płyty videoCD do zwykły CDrom z filmem w kiepskiej jakości formacie MPEG.
_agEnt_ [ Pretorianin ]
i znów gafa :) tam gdzie jest Hi8 powinno być Digital8 (hi8 to poprzedni format, a że ostatnio się z tym babrałem to mi utkwiło w podświadomości):)

Resksio [ Centurion ]
pewnie ze się przedadzą te rady- ale jedno chcę jeszcze dokładnie poznać
jak wychodzi w praniu kupienie kamery na małe płyki DVD i jak to wygląda ,one są w jakiś kasetkach czy normalnie małą płytkę wkłąda się do kamery i nagrywa ??
Podobno to sony właśnie (ale niewiem czy tylko) robi takie kamery -ja aż nie mam pojęcia jak to jest zrobione bo kiedy się poruszy komputer przy nagrywaniu to robią sę byki zapisu a kamera którą się trzęsie w ręku zapisuje bez kłopotu ?
może się skusić na cos takiego co znalazłem na stronie X-Cody czy lepsze są te miniDV ?
aha i to jest WAŻNE-
1 czy ktoś wie czy te małe płytki dvd kamera może nagrywać kilka razy czy to się nagrywa tylko raz
2 czy taki film z małej płytki dvd mozna odrazu odpalić w komputerze czy tez trzeba przerabiać ?
może ktos wie ??
titanium [ Generaďż˝ ]
Resksio --> normalnie wkłada się małą płytkę ( jest klapka jak w np. discmenie) i się nagrywa.
Płytki są różnego rodzaju i każda ma swoje właściwości, ale np dvd-ramy można nagrywać tysiące razy bez zbędnych ceregieli - działają jak dyskietki. Dvd-ramy odpalisz jednak tylko na napędach takie płyty odczytujących (np. lg), na większości kompów nie. Za to gry kamera nagrywa na dvd-r, dvd-rw, płytki odczytasz bez problemu w każdym odtwarzaczu stacjonarnym, lub kompie - ale wygoda nagrywania będzie znacznie mniejsza.
Tak jak pisałem bez porównania lepsze są DV.
titanium [ Generaďż˝ ]
a co do błędów zapisu - są odpowiednie technologie zabezpieczające (w kompach zresztą też) i byków nie ma.

titanium [ Generaďż˝ ]
jeszcze może sprecyzuję - producenci używający płyt dvd-rw dają możliwość formatowania tych płyt na dwa sposoby. Jeden (VR) umożliwia bezproblemową edycję w kamerze, lecz nie pozwala na odczyt w odtwarzaczach, drugi - standardowy nie pozwala na łatwą edycję, ale pozwala na odczyt w innych napędach.
w przypadku dvd-ram standart jest jeden i z nim jest jak napsialem wyżej.
Dvd-ramy używają chyba tylko sony.
Resksio [ Centurion ]
no właśnie ja się tym moim discmenem przestraszyłem -jak w niego stukne mocniej palcem to przeskakuje muzyka a podobno ma jakiś tam bufor czy coś by tak nie robił
ale o kamerze- czyli (ni ewiem czy dobrze rozumiem) taką płytkę z kamery DVD wkładam sobie do dvd w komputerze albo w stacjonarce i śmiga bez ceregieli?
to czy nie jest lepiej z takimi nośnikami niz z tym popularnym miniDV ?
titanium [ Generaďż˝ ]
Resksio --> to ten Twój bufor w discmenie nie działa, bo nie powinno tak być :) Może go poprostu nie włączasz?
Chyba nie zrozumiałeś do końca ;)
Więc jeszcze raz - krócej i jaśniej - to, czy komp/otwarzacz odczyta płytkę z kamery zależy od:
1. typu płyty (Ram, R lub RW)
2. jak płyta była sformatowana (vr czy normal).
W większości przypadków komp/odtwarzacz nie odczyta płyty, nie mniej na upartego zawsze można tak ustawić sobie nagranie by odtwarzał - będzie to jednak niewygodne.
Errata - to Panasonki, nie Sony używają dvd-ram - mój błąd :P
Jeżeli komuś zależy na odczycie prosto z kamery w odtwarzaczu stacjonarnym, z pominięciem kompa, kosztem dużych ograniczeń, ceny i mocnej straty jakości - proszę bardzo - dla niego są kamery DVD.
Jeżeli komuś zależy na jakości, łatwej edycji, cenie i wygodzie - taśmy MiniDV/D8.
Jaśniej już naprawdę nie potrafię :P

Resksio [ Centurion ]
prosto nie prosto ale dla takiego zielonego ludka jak ja to czarna magia
a jak słyszę ze coś mozna edytować i potem nie zobaczyć w dvd pod telewizorem albo nie edytować ale za to ogladać to robią mi się oczy jak piłko do tenisa :-)
ale dzieki wielkie za te podpowiedzi !
Takie cos znmalazłem - pisze tam że mozna taką plytkę załadować do dvd i szafa gra :-)
ale cena tych płyt trochę załamuje - zwykła prawie 2 dyszki a rw ponad 60 zł
czy to znaczy ze taką za 15-20 zł mogę nagrac tylko raz ?
_agEnt_ [ Pretorianin ]
Ponawiam sugestię, kamery inne niż miniDV/Digital8 NIE WARTO KUPOWAĆ!! Chyba kamerę kupijesz po to, żeby mieć ładny obraz, a nie fajne płytki...

Martinus [ Konsul ]
Dołączam się do osób polecajacych miniDV. Jak zależy Ci na szybkim odtwarzaniu filmu na telewizorze to możesz przecież beszpośrednio podłączyć kamere do TV i nawet obsługiwać kamerkę pilotem:)
Od paru lat ma JVC na miniDV i jakość jest po porostu nieziemska.
titanium [ Generaďż˝ ]
Resksio --> rw kosztują 20zł, r'ki 8 - 10zł. Rw nagrywasz wielokrotnie, r'ki raz.
A ten opis rekalmowy jest nie pełny - z otwarzaczami dvd jest tak jak napisałem.
I po raz kolejny zaznaczę (jak i moi poprzednicy), że tych kamer naprawdę nie warto kupować...
Zdzisiek [ Generaďż˝ ]
od ponad roku posiadam kamere sony ...hc18e na miniDV, po podlaczeniu kamery przez firewire zgrywam material i obrabiam do woli.
softu jest pelno do tego :)

Resksio [ Centurion ]
dzieki wszystkim !
dzisiaj może wyskoczymu do sklepów zrobić przymiarkę zakupu do portfela :-)
i popatrzę na te rw -no ja znalazłem Sony DVD-RW DMW30 za 65 zl i dla tego sie tak przestraszyłem ,może są i takie RW za 2 dyszki ale ja nie widziałem ,za to zwykłe byly za prawie 2 dychy -złodziejstwo prawdziwe
a z to na co ma nagrywać kamera to wazne jest bo jak te miniDV zacznie mi ojciec zabawe z obrabianiem filmow w komputerze calymi dniami to tak jakbym sam sobie szlaban postawil przed kompem :-)
a takie dvd mini wyciągnie i zaladuje do dvd i bedzie spokoj, potem napiszę co jest tu ciekawego w sklepikach
mithos [ Senator ]
Ja na Twoim miejscu nie eksperymentowałbym i kupił kamerkę miniDV ....... kamery dvd to nieporozumienie po nagraniu ciężko cokolwiek z tym materiałem zrobić, a przecież największą przyjemnością jest nie samo kręcenie, a późniejsze zmontowanie materiały żeby był atrakcyjny i przypominał profesjonalne produkcje ;) ….. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno kamery miniDV i nagrywarka dvd.
Zdzisiek [ Generaďż˝ ]
a ja mam to i szczerze polecam
https://www.pstryk.com.pl/opis/2795
wlasnie najlepszym rozwiazaniem jest kamera miniDV+nagrywarka DVD
titanium [ Generaďż˝ ]
Resksio --> ceny które podałem są z MediaMarkt
_agEnt_ [ Pretorianin ]
Kurna Resksio ja nie mogę :)
Najpierw mówisz o kamerze, która ma podłączenie do kompa.
Potem piszesz, że ma nie być podłączenia do kompa, bo tata...
Słuchaj, mi się wydaje, że strasznie się zajarałeś tymi minidvd. Ale zrozum. Do badziewstwo, na które będziesz bluzgał, jeśli potem jakimś cudem dostaniesz miniDV. MiniDV to standard, o którym się mówi, że został za wcześnie wypuszczony, bo tak dobrze rejestruje. Ale, jeżeli wolisz mieć fajne, szpanerskie płytki "_*
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Agent napisal juz wszystko chyba :)
Moja kamerka nagrywa kasetach miniDV, kamery, ktore nagrywaja bezposrodnio na nosniki cyfrowe sa...bardzo, ale to BARDZo drigie, chyba, ze chcesz kupic chlam :)
Anegt --> Przy okazji :) masz moze jakis fajny programik, ktorym moge zgrywac film z tasmy (polacze sie przez firewire - father ma w domu kamere Pnasonica, wiec mam kabel :) w czasie rzeczywistym na HDD? Najleoj, zeby to bykl bardzo prosty program. Z interfeisem jak video "play" '"Stop" "Rec" "rev" itd. ;) Mozez mi cos polecic? :)
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Zrobie tylko takiego maultkiego ^^up^^ a :)
_agEnt_ [ Pretorianin ]
X-Cody: Najprostszy, jaki tylko istnieje :) to Windows Movie Maker, którego masz winstalowanego w WindowsXP, jeżeli takowego używasz. Po podłączeniu kamery do firewire nawet sam powinien (po wykryciu sprzętu) zaproponować Ci otwarcie nim zawartości z kamery.
Jeżeli nie zadziała, polecę inne. Mają być freeware, czy zwykłe programy?
_agEnt_ [ Pretorianin ]
Co prezes z tą kamerką?;) Zdecydowałeś się, a jeśli tak to dlaczego na miniDV?;)
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Agent --> Mam 98, wiec prosze o rade :)
Prosilabym o ftee.
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-04-30 00:46:58]
_agEnt_ [ Pretorianin ]
Kiedyś miałem jakiś stand-alone programik do tego, ale nie mogę znaleźć.
Możesz ściągnąć triala Pinnacle Studio, to chyba najprostsze narzędzie do edycji wideo, ma opcję DV capture, która Cię interesuje.
https://www.ulead.com/vs/trial.htm
Trial powinien chyba chodzić 30 dni bez żadnych ograniczeń. Do tego czasu znadję nazwę tego programiku.
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Agent --> Sciagne i sporobuje, thX :)
_agEnt_ [ Pretorianin ]
I co, wybrałeś tą kamerkę w końcu?:)
X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]
Ja tego siacgac nie moge, cos mam jakie zonki...
Kurcze.