Devilll2 [ Pretorianin ]
Chemia problem
mam pare zadań np napisz jakie obiawy towarzyszą reakcji i musze napisać kiedy wytrąca się osad bo kiedy się wytrąca tlen to wiem ale osad nie mam pojęcia może mi ktoś pomóc
Snorty [ Raszyński Wariat ]
Poczekaj aż pojawi się na forum specjalista od uży... eee znaczy chemii :-) niejaki SULIK :)
Pozdr.
Filevandrel [ Dyżurny Filet Kraju ]
Podaj mi doklandie cale zadanie i jaka to reakcja:)
Aen [ MatiZ ]
Osad wytrąca się w przypadku reakcji odpowiednich soli, należy patrzyć na tablicę rozpuszczalności. Jeśli będzie strzałka, to oznacza że wytrącił się osad.
Kuzi2 [ akaDoktor ]
Aen- no i przy zabawie z katodami i anodami...
balllicker [ Konsul ]
@Aen dokładnie:D a jeszcze dokładniej to kiedy w reakcji powstanie związek nierozpuszczalny w wodzie (czyli jak to napisał Aen patrz tablica rozpuszczalności)
Aen [ MatiZ ]
Kuzi2- Również, ale jak ktoś nie wie o tablicy, to mówienie mu o szeregu elektrochemicznym i ogniwach nie ma chyba sensu :)
Piotrek [ Generaďż˝ ]
Jakie objawy towarzyszą reakcji? Czyli co możemy zaobserwować podczas reakcji:
- wytrącenie się osadu - powstaje związek nierozpuszczalny w substancji, w jakiej aktualnie się znajduje lub nierozpuszczalny w danych warunkach (czyli np. w danej temperaturze, po jej podwyższeniu związek się rozpuści)
- substancja stała, np. sól przejdzie do roztworu (np. NaCl w wodzie, co się dzieje z solą kuchenną, czyli właśnie chlorkiem sodu w wodzie?)
- powstanie produktu gazowego, możemy to rozpoznać na różne sposoby:
a) gdy powstaje np. CO2 (dwutlenek węgla), roztwór będzie się burzył, tzn "będzie widać bąbelki" :)
b) w przypadku niektórych gazów będzie można wyczuć charakterystyczny zapach, np. w przypadku siarkowodoru zapach opisywany jako zapach zgniłych jaj (H2S), w przypadku amoniaku również bardzo charakterystyczny zapach (NH3), w przypadku cyjanowodoru zapach migdałów (HCN)
- powstanie produktu niekoniecznie gazowego o charakterystycznym zapachu - np. kwas octowy (zapach octu :)
- jednymi z najbardziej charakterystycnych zmian, jakie zachodzą podczas przebiegu reakcji, są zmiany barwy, po prostu powstają związki chemiczne o nowych barwach
I jeszcze jedno: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK WYTRĄCANIE SIĘ TLENU!
Wytrącają się osady. Osad jest to substancja w stanie stałym!
Tlen jest substancją w stanie gazowym, czyli jeśli w produktach reakcji jest tlen (O2), to znaczy, że powstał produkt gazowy.
KoKoT2003 [ Generaďż˝ ]
no wlasnie, tlen moze sie ULATNIAC a nie wytracac :)
Piotrek [ Generaďż˝ ]
Swoją drogą to przeglądałem maturę próbną mojej siostry z chemii i jakieś przykładowe testy gimnazjalne brata ciotecznego. Było trochę pytań własnie o to, co zachodzi np. w probówkach podczas reakcji. Powiedziałbym nawet, że były to pytania najtrudniejsze. Po prostu mało kto po szkole średniej lub gimnazjum wie, jak to wszystko wygląda w praktyce - w szkołach albo tego w ogóle nie ma, albo nauczyciel pokazuje jakieś tam doświadczenie, uczniowie popatrzą na zmieniające się kolorki, coś tam zapiszą w zeszytach, o ile w ogóle je posiadają, i później nigdy nikt do tego nie wraca... :(
Jedno z pytań z przejrzanych przeze mnie testów gimnazjalnych:
Uczniowi wylał się kwas na palce, skóra zabarwiła się na żółto. Jaki to kwas: octowy, solny, azotowy (V), siarkowy (VI) :)
Ja po szkole sredniej tego nie wiedziałem :)
SULIK [ olewam zasady ]
a ja powiem tak - chcecie mojej pomocy to piszcie tutaj
http://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=3596011&N=1
mam ten watek podwieszony i tylko zeka na nowe posty :]
SULIK [ olewam zasady ]
Piotrek - powinienes wiecdziec to z biologi ze kwas azotowy(V) + bialko = reakcja ksantoproteinowa - czyli zabarwienie bialka na zolto